Profile cover photo
Profile photo
Krzysztof Ostaszewski
40 followers -
"Hasta la muerte, todo es vida" - Miguel de Cervantes
"Hasta la muerte, todo es vida" - Miguel de Cervantes

40 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment
Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) zajmuje się międzynarodową pomocą rozwojową i ratunkową. Środki z dobrowolnych wpłat zostaną w całości wykorzystane na sfinansowanie działalności Zespołu Ratunkowego PCPM w krajach dotkniętych klęskami żywiołowymi oraz kryzysami humanitarnymi w tym m.in. na zakup leków i sprzętu ratowniczego, transport do krajów dotkniętych katastrofą, zakwaterowanie polskich ratowników oraz inne koszty operacyjne. Liczy się każda złotówka!

http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2016/04/zespol-ratunkowy-pcpm-przekaz-1-podatku/
Add a comment...

Post has attachment
Jakie akty prawne regulują czas trwania specjalizacji lekarskiej? Czy zwolnienie chorobowe przedłuża okres szkolenia specjalizacyjnego? Ile maksymalnie mogę wziąć urlopu bezpłatnego? Przez jaki okres po urodzeniu dziecka mogę przebywać na płatnych urlopach? Czy mogę wyjechać na staż zagraniczny i nie stracić rezydentury? A co jeśli moje szkolenie się przedłuży? Na te i inne pytania spróbujemy dzisiaj uzyskać odpowiedź sięgając do tekstów odpowiednich aktów prawnych.

http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2015/05/przedluzenie-specjalizacji/
Add a comment...

Post has attachment
Pakiet onkologiczny. Słowa, które wywołują u mnie więcej emocji niż jakiekolwiek inne dwuwyrazowe zestawienie. Dla jednych szczytne idee, mające zrewolucjonizować sposób diagnozowania i leczenia pacjenta z chorobą nowotworową, zwiększając szanse na wieloletnie przeżycie lub nawet całkowite wyleczenie. Dla innych bubel prawny i kolejne fasadowe działanie Ministra Zdrowia i ekipy rządzącej w ogóle, pozorujące zmiany i (ponownie) odciągające w czasie gruntowną reformę systemu opieki zdrowotnej. Dla lekarzy powód do zgrzytania zębami i biurokratyczne absurdy, dla managerów Służby Zdrowia i dyrektorów szpitali przyczyna nieprzespanych nocy spędzonych na zastanawianiu się, czy w przyszłym kwartale wszyscy nie pójdą z torbami. Jako lekarz w trakcie specjalizacji z onkologii, postanowiłem dokonać subiektywnej oceny “działającego” od ponad kwartału systemu, będącego przedmiotem tak wielu kontrowersji. Po raz pierwszy i być może ostatni. Ale nie uprzedzajmy faktów.


http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2015/04/o-pakiecie-onkologicznym-po-raz-pierwszy/
Add a comment...

Post has attachment
Ratownik medyczny wezwany do 2-letniej dziewczynki zostaje pobity do nieprzytomności przez jej ojca w trakcie udzielania pomocy. To kolejny tak skrajny przypadek agresji wobec personelu medycznego. Co sprawia, że atakujemy ludzi, którzy chcą nam pomóc? Czy naprawdę musimy czekać, aż ktoś umrze tragicznie, aby nadeszły zmiany? Jakie istnieją instrumenty prawne aby dociekać sprawiedliwości? Jakie kary prawo przewiduje za atak na lekarza, pielęgniarkę lub ratownika? Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji w Polsce.http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2015/05/o-agresji-w-sluzbie-zdrowia/
Add a comment...

Post has attachment
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło liczbę przyznanych miejsc rezydenckich dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego w terminie 1-31 marca 2015 r. Szczegółowa analiza rozkładu miejsc względem specjalizacji i miejsca daje mieszane wnioski. Z jednej strony widoczna jest większa koherentność i racjonalizacja względem zapotrzebowania, z drugiej – wciąż daleko nam do niezbędnego minimum i spełnienia obietnic danych przez samych rządzących.
Add a comment...

Post has attachment
Od wczesnych lat studiów interesowałem się rozwijaniem tzw. kompetencji miękkich. Umiejętność skutecznej komunikacji jest podstawowym warunkiem osiągnięcia tzw. compliance na linii lekarz – pacjent, daje większe prawdopodobieństwo, że chory będzie stosował się do zaleceń oraz – mówiąc po ludzku – będzie ufał swojemu doktorowi. Polska ma najniższy (sic!) wśród krajów rozwiniętych wskaźnik zaufania do zawodu lekarza. Pacjenci narzekają na brak okazywania empatii ze strony lekarzy oraz niepoświęcanie ich problemom wystarczającej ilości czasu. Dziś powiem, dlaczego uważam, że lekarze nie powinni spełniać potrzeb pacjentów.


http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2014/11/dlaczego-lekarz-nie-powinien-poswiecac-czasu-na-rozmowe-z-pacjentem/
Add a comment...

Post has attachment
Zostały już bardzo niewiele czasu do podjęcia ostatecznej decyzji co do specjalizacji w jakiej chcielibyście się szkolić. Rodzina i przyjaciele nie mogą zrozumieć, dlaczego wahacie się pomiędzy skrajnościami typu: okulistyka czy pediatria albo anestezjologia czy medycyna sądowa? Masz łeb jak sklep i chciałbyś być internistą na miarę dr House'a, ale martwisz się o swoją skromną pensję? Oto krótki przewodnik który pomoże Ci w wyborze!

http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2014/09/rezydentury-jaka-specjalizacje-wybrac-poradnik-dla-wciaz-niezdecydowanych/  
Add a comment...

Post has attachment
A więc stało się. LEK napisany, jego wyniki opublikowane. Przeciętny piszący zdobył ok. 70% możliwych punktów, a więc teraz pozostaje tylko... no właśnie, co? Przyjrzyjmy się więc procedurze kwalifikacyjnej.
W niniejszym tekście pokrótce omówię czynności, jakie każdy z tegorocznych świeżo upieczonych lekarzy z pełnym PWZ powinien wykonać w celu rozpoczęcia kształcenia podyplomowego.

http://www.bedacmlodymlekarzem.pl/2014/09/rezydentury-postepowanie-kwalifikacyjne-w-pieciu-prostych-krokach/
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Wspomnienia  wolontariuszki hospicjum. Czuć Power.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded