Profile

Cover photo
Kia Taheri
Works at Tehran
Attends Allameh Tabatabaii University
Lives in Iran
6,638 followers|396,140 views
AboutPostsPhotosVideos+1's

Stream

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
چند روزِ پیش توی صفحه‌ی «۹گگ» خواندم که خیلی از کاربرانِ دنیای رسانه‌های اجتماعی، شب‌ها موقع خواب از خستگیِ زیاد گوشی‌شان توی صورت‌شان پَرت می‌شود. احساس کردم تنها نیستم. همان وقت، پُستی توی اینستاگرام گذاشتم. دوازده شب بود. لایک‌ها نشان داد خیلی‌ها بیدار اند و یاد زمانی افتادم که توی شب‌های سفر، آدم‌ها کنار هم می‌خوابند و تا چشم‌هاشان سنگین شود، با هم حرف می‌زنند.

ادامه‌ی نوشته:

http://www.ahighway.net/2016/01/01/instagram-as-an-endless-party/
 ·  Translate
پنج شش سال است دیگر شب‌ها قبل خواب کتاب نمی‌خوانم. حد فاصل ایستگاه‌های مبدأ و مقصدِ من در مترو به کتاب‌خواندن می‌گذرد. بعدازظهرها اگر خانه باشم، کتابی دست می‌گیرم و خیلی‌وقت‌ها هم توی کتاب‌خانه‌های دانشگاه و بیرونِ دانشگاه، کتاب می‌خوانم. اما تأکید می‌کنم؛ چند سالی می‌شود دیگر کتابی موقع خواب از ...
9
1
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
پروفایل‌هایی که ساندویچ می‌خوریم.

http://www.ahighway.net/2014/08/06/our-profiles-are-eating-sandwiches/
 ·  Translate
آدم وقتی حال‌اش خوب است و می‌آید به بقیه هم می‌گوید که خوب است، خوب است حال‌اش. وقتی هر روز می‌آید و مدام می‌گوید حال‌ام خوب است و فردای‌اش هم همین‌طور و پس‌فردای‌اش هم همین‌طور، خوب نیست حال‌اش. توی دنیا هیچ‌کس هر روز به تو مستقیماً نمی‌گوید «هی فلانی، حال‌ام خوب است» و چنین کاری خنده‌دار به ...
8
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 

نسخه‌های شبیه‌سازی‌شده‌ی ما

http://www.ahighway.net/2013/08/11/virtual-world-or-parallel-universe
 ·  Translate
4
kaveh javanshir's profile photo
 
تولدت مبارک دوست عزیز 
 ·  Translate
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 ·  Translate
با دوستی نشسته‌ایم «تخته» بازی می‌کنیم. سامان نقشه‌ی هر حرکت‌اش را با فکر و صرفِ زمان پیش می‌برد. من مشتری دائمی این بازی نیستم و از آخرین باری که پای‌اش نشستم، دوسه‌ماهی می‌گذرد؛ یعنی در وضعیتِ تبعیتِ رفتاری قرار دارم. هرچه جلوتر می‌رویم، ضرب‌آهنگِ تقابلِ ما دو طرفِ بازی، شدیدتر می‌شود و در ...
2
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
این‌بار مرغ ما است که یک پا دارد.

http://www.ahighway.net/2013/07/12/idealistic-thoughts-and-a-dilemma/
 ·  Translate
ساعتی پیش خواندم که «دختران محجبه‌ی شهرستان ری، روز حجاب را با اهدای گل و کارت تبریک، به بانوانِ بد حجاب تبریک گفتند» (بخوانید). اکنون هنوز خبر در ذهن‌ام تازه است. «تازه» یعنی خبر، از جنسِ «مصر در آستانه‌ی جنگ داخلی» و «مردی اقدام به خودسوزی کرد» نبود. کامنت‌ها را که می‌خوانم، به دوراهیِ ...
8
bidar khofteh's profile photo
 
گوگل میگه امروز تولدته اگه واقعا اینطوره مبارک باشه بر شما حیف که ماه رمضونه و نمیتونیم بیاییم کیک بخوریم تو هم هدیه هاتو از دست دادی.
گه هم واقعیت نداره بزن تو سرگوگل که داره دروغ میگه و می خواد با آبروت بازی کنه
 ·  Translate
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
نوشته‌اند: «چرا شبکه‌های اجتماعی پُر شده‌اند از بحث‌های انتخاباتی؟»

این پرسش اگر یک نقد است، من چنین پاسخ می‌دهم: چون نیاز داریم به حرف‌زدن. چون نیاز داریم به فضای تبادلِ‌نظر. چون زمانِ رخ‌دادِ یک اتفاق، به‌ترین زمان برای صحبت از آن و تحلیل رفتاریِ آن است؛ البته که پس از رخ‌دادنِ پدیده هم، نباید بحث درباره‌ی آن‌چه را که موضوعیت داشته، فراموش کرد. هم‌زمانیِ بحث با رخ‌داد، لزوماً نمایان‌گرِ «جوگیرشدن» نیست.
 ·  Translate
11
1
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
نشر «ماهی»، بازار کتاب‌های «مختصر و مفید» را گرم کرده و مجله‌ی «مهرنامه»، خود را «ماه‌نامه‌ی علوم انسانی» معرفی می‌کند. این دو گزاره‌ی مستقل، با نخی ناپیدا، هم‌پیوند اند.

ادامه‌ی نوشته:
http://www.ahighway.net/2015/05/28/defective-sciences/
 ·  Translate
نشر «ماهی»، بازار کتاب‌های «مختصر و مفید» را گرم کرده و مجله‌ی «مهرنامه»، خود را «ماه‌نامه‌ی علوم انسانی» معرفی می‌کند. این دو گزاره‌ی مستقل، با نخی ناپیدا، هم‌پیوند اند. حرف من این است. نشر ماهی و مجله‌ی مهرنامه گرچه سیاقِ همه‌ی کتاب‌های علوم انسانی و نشریه‌های کنونیِ ما را نمایندگی نمی‌کنند، ...
2
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
در ایران دانشگاه به دلیلِ انتخاب رؤسای‌اش توسط دولت، و هم‌چنین به سبب وجودِ تشکل‌های سیاسی در آن، نتوانسته به تواناییِ انباشتِ درازمدتِ دانش مجهز شود. دولت چون بخشی از بودجه‌ی دانشگاه را تأمین می‌کند، چنین می‌انگارد که باید سلیقه‌ی آموزشیِ خود را به دانشگاه تحمیل کند و از دیگرسو، تشکل‌های دانشجویی چون فضای تحزب در ایران محدود است، تبدیل به تشکل‌های سیاسی می‌شوند. نکته این‌جا است که تشکلِ سیاسیِ دانشجویی با تشکلِ دانشجوییِ سیاسی تفاوت عمده‌ای دارد.

http://www.ahighway.net/2014/12/19/student_activism-and-short-term-universities/
 ·  Translate
11
1
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
وقتی اندیشه‌ای، اجازه‌ی موردِ بررسیْ قرارگرفتنِ خود را به اندیشه‌های دیگر نمی‌دهد (گلوگاه نقد را می‌بندد)، شاید توانسته باشد اقتدار خود را ثابت کند، اما هرگز ضعف‌های خود را نخواهد شناخت؛ ضعف‌هایی که بلای جان‌اش خواهند شد و از همان اقتدار خواهند کاست.
اهمیت شنیدن و دریافتِ صدا و نظرِ مخالف را در این نکته باید جُست، که آزادی بیان از طرفی، شهوتِ جمعی برای «سهیم‌بودن» را کاهش می‌دهد، و از سوی دیگر، ساختار را مجهز به یک ترمیم‌کننده‌ی بی‌چشم‌داشت می‌کند.
 ·  Translate
18
Add a comment...

Kia Taheri

آرشیو  - 
 
وصفی بر رمان نوشته‌ام که این‌جا منتشرش می‌کنم.
پیش‌نهادم این است که پس از به پایان‌رساندنِ خواندنِ کتاب، این را مطالعه کنید.
 
گوربه‌گور، روایتی است از بخشِ کوتاهی از زندگانی چند تیپ ِ روستاییِ غیرِتحصیل‌کرده، که تقدیرگرایی را به سنتِ مادران و پدرانِ خود، تزویر می‌کنند و در عین حال، در دامِ انتخاب‌های ساده‌لوحانه‌ی خود گرفتار می‌آیند؛ مطلبی که با جبرِ تقدیر هم‌ساز نیست.
ما از ابتدا، میانِ یک ماجرای بدونِ سرآغاز قرار می‌گیریم که واقعیت‌محوریِ ذاتِ داستان را نمایان می‌کند. به همین دلیل است که مخاطب ِ رمان در صفحه‌های آغازین، کندتر پیش می‌رود تا شخصیت‌ها و ارتباط‌های انسانی را درک کند. در گوربه‌گور با شخصیت‌پردازیِ زیرکانه‌ای روبه‌رو هستیم، چه تفاوت‌های هوش‌مندانه‌ای در ساختار و شالوده‌های فکری و جمله‌سازی شخصیت‌ها به چشم می‌خورد؛ ویژگی‌ای که همان ابتدای رمان، از قیاسِ تک‌گویی‌های کورا، دارل و جوئل می‌توان دریافت.
آدم‌ها به شکل احمقانه‌ای ساده‌اند. آن‌ها نسبتاً روراست، توجیه‌آور و احساساتی اند. پرسش‌ها در ذهن‌شان به سرعت با پاسخ‌هایی ساختگی و فکرناشده، فراموش می‌شوند. آن‌ها بی‌چارگانی بدون اضطراب هستند که اندوه برای‌شان پدیده‌ای عادی است: مرگِ مادر، غرق‌شدنِ قاطرها، پای شکسته‌ی «کش» و جنازه‌ای که هرلحظه تعفن‌اش بیش‌تر می‌شود، هیچ‌یک هراسِ دل‌آشوبنده‌ی شدیدی به آنان وارد نمی‌سازد. آن‌ها غم‌هایی محتوم دارند که به جزء جدایی‌ناپذیر هستی‌شان بدل شده.
رمانْ توصیف‌محور است. ما با مجموعه‌ای از جزئیاتِ رخ‌دادنی طرف ایم که پیرامونِ چند آدمِ معمولی در گردش هستند. آدم‌هایی که آرمان‌های جمعی ندارند و در عوض برای زندگی کوچک‌شان دل‌خوشی‌هایی ساده کشف می‌کنند؛ از نوشیدن آب سرد با ملاقه‌ی کدویی، تا شب‌کاری برای خریدنِ یک اسب شخصی.
شیوه‌ی جلورَویِ تک‌گویی‌ها مؤیدِ این مدعاست که مُحقْ‌بودن امری نسبی است. به قول آقای تل: «آدم تا آدم فرق می‌کنه» و هرکس با چشم‌های خود به جهان اطراف‌اش می‌نگرد.
نوعِ علت‌تراشیدن‌های مؤلف نیز قابلِ‌توجه است. برای مثال، در نخستین تک‌گویی «دیویی‌دل»، شخصیت «لیف» طوری وارد ذهنِ منِ مخاطب می‌شود که گویی نبودن‌اش را تا آن صفحه حس می‌کرده‌ام‌! دیویی‌دل دلیل می‌آورد که پدرش در زندگی از همسایه‌ها کمک می‌گرفته و لیف هم قطعاً همسایه‌ای است که پای‌اش به داستان باز شده، بی‌آن‌که زحمتِ تک‌گویی به خود بدهد.
بیش‌تر رخ‌دادها همان لحظه که رقم می‌خورند، توسط شخصیت‌ها بیان می‌شوند. گویی آن‌ها سعی در به‌حافظه‌سپردنِ آن‌چه رخ می‌دهد دارند و در این میان، فاکنر صدای فکرشان را ضبط می‌کند و فایل‌ها را در اختیار ما می‌گذارد. آن‌ها ابداً برای ما قصه‌ی زندگی‌شان را تعریف نمی‌کنند، چراکه زنده اند که بمیرند. آنان تقدیر را باور دارند و عملاً با آن لج می‌کنند؛ به قول «انسی»: «جد کرده بره. به نظر من رفتنی‌ه.»
گره ِ اصلیِ داستان را می‌توان در انتقامِ زنِ روستاییِ محتومْ به زجرِ همیشگی، از شوهر مفلوک خود، شناسایی کرد. انتقامِ مادر خانواده‌ای که مثل «کورا» مذهبی نیست. انتقام‌اش از این‌که هم‌چون «ماهی» تکه‌تکه‌اش کرده‌اند، هم‌چون «اسب» از او کار کشیده‌اند. مادر، وصیت می‌کند که جایی چند فرسخ دور از خانه‌ی‌شان به خاک سپرده شود، و اکنون خانواده‌ای، جنازه‌ای با خود حمل می‌کند که تاوان گناه‌هایی است که سال‌های سال، یک زنِ روستایی، به‌جای مفهوم انتزاعیِ «خدا» تشخیص‌شان داده.
مطلب را در حالی به پایان می‌برم که به قول «ادی باندرن»: «کلمات هیچ به درد نمی‌خورند؛ کلمات حتی با همون مطلبی هم که می‌خوان بگن جور در نمی‌آن.»
 ·  Translate
8
hossein sarafraz's profile photoKia Taheri's profile photosafa khorami's profile photo
7 comments
 
آره....از 88 که گرفتار گودر شدم...کتاب تعطیل شد...خریدم و گذاشتم برای "بعدا"که هرگز نیامد..در سن من تغییر سخته...
 ·  Translate
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
 
داریم روی این کار می‌کنیم که فرایندهایی که وبلاگستان فارسی رو تحت تاثیر قرار داده‌اند شناسایی کنیم. برای این کار داریم به literature نگاه می‌کنیم و با وبلاگ‌نویس‌ها مصاحبه می‌کنیم. این نظرسنجی هم یکی از ابزارهایی‌ه که داریم استفاده می‌کنیم.

مرحمت می‌کنید که در این نظرسنجی شرکت کنید و اون رو برای اطلاع دیگران هم‌خوان (share) کنید.


این نظرسنجی روی Google Docs قرار داده شده و هیچ اطلاع ِ شخصی‌ای از شرکت‌کننده ذخیره نمی‌کنه. لینک از طریق goo.gl ساخته شده. ما فهرست خلاصه‌ای از کشوری که شرکت‌کنندگان از اون‌جا می‌آن به‌دست می‌آریم که جزییات شهری رو نداره. ما نشانی ایمیل شرکت‌کنندگان را نمی‌بینیم.

لینک: http://goo.gl/VboLHf
 ·  Translate
7
Add a comment...

Kia Taheri

Shared publicly  - 
 
تکرار کنیم:
ما نگفتیم «حسن روحانی» اوجِ مطالبات ماست؛ ما گفتیم، با کمی بازشدنِ فضای سیاسی و فرهنگیِ کشور - که از راه اصلاح‌طلبیْ فراهم می‌تواند شد - راه برای تحول و تغییرِ آرام‌آرامِ محیطِ سیاسیِ کشور، به سمت «مطالبات جدی‌ترِ» ما، باز خواهد شد.
 ·  Translate
15
1
Kia Taheri's profile photo
 
+ata imanpur تکرار کنیم که به حداقل‌ها راضی نشیم. ممنون که پرسیدی.

+Fa Ez فائز عزیز، این روشِ خوبی نیست برای استدلال: «شما سنت اقتضا نمی‌کنه».

+atie abbasi ما به تجربه‌هاشون احترام می‌ذاریم. این حرف عالی‌ه.
 ·  Translate
Add a comment...
Story
Tagline
A wanderer
Education
  • Allameh Tabatabaii University
    Journalism, 2013 - present
  • Islamic Azad University South Tehran Branch
    Computer Engineering (Hardware), 2011 - 2014
Basic Information
Gender
Male
Looking for
Friends, Networking
Birthday
July 14
Relationship
Single
Other names
Kia Aghataheri
Work
Occupation
Journalism, Web Development, Text Editing
Employment
  • Tehran
    present
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Iran
Previously
Tehran
Contact Information
Work
Google Talk
kia.taheri
Kia Taheri's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
خوابگرد - شش سؤال انتخاباتی از خودم
www.khabgard.com

داریوش محمدپور: اين انتخابات ميدان بازی ما نيست به اين دليل که زمين بازی را کس ديگری از قبل به شکلی که مطلوب اوست ترسيم و تعيین کرده است و ق

خاتمی از ائتلاف روحانی و عارف حمایت کرد
www.radiozamaneh.com

خاتمی از ائتلاف روحانی و عارف حمایت کرد | زمانه

ايمــــايان: پیرامون ائتلاف
imayan.blogspot.com

روحانی خیلی «مبهم» گفته که این انتخابات با انتخابات چهارسال پیش فرق دارد یعنی آن اشکالها رخ نخواهد داد. از طرفی او سابقه‌ی کارهای تشکیلاتی گ

با تشکر از دپارتمان سلامت واشنگتن دی سی: تبلیغات کاندوم در تلویزیون
jadi.net

از سه شنبه این هفته، واشنگتنی‌ها توی تلویزیون شاهد تبلیغی هستن به اسم Take on the Night که بخشی از کمپین «انقلاب لاستیک / Rubber Revolution»

آهستان » احمدی نژادی های مدل 92
www.ahestan.ir

یک بار مطلبی نوشتم با عنوان «احمدی نژادی‌ها» و در آن به همه اشتباهاتم رسما و صراحتا اعتراف کردم. اشتباهاتی مثل تندروی، افراط، غلو و اغراق در

نطق انتخاباتی!
tramdaily.wordpress.com

پیش‌نویس: این نوشته نظر شخصی است و تلاشی برای لال از دنیا نرفتن، نه یک تحلیل لزوما صحیح و جامع اجتماعی-سیاسی. به زودی هم حذف خواهد شد. یک- ک

«تمام مردم دنیا به یک زبان سکوت می‌کنند»
damadamm.wordpress.com

زمانی پرویز شاپور گفته بود: «تمام مردم دنیا به یک زبان سکوت می‌کنند.» و همۀ ما می‌دانیم که سکوت، با هزار زبان نگفته در سخن است. داستان «سکوت

معلول بودن، معلول شدن، معلول ماندن
bamdadi.com

واژه‌ها و برچسب‌ها تاثیر زیادی بر شیوه‌ی ارزش‌گذاری و قضاوت کردن افراد می‌گذارد { مثلا این‌ تحقیق جالب را ببینید +}. به واژه‌ی معلول دقت کنی

کافه پرسه
plus.google.com

وزرا- بالاتر از سینما آزادی- بعد از کوچه یکم- ساختمان ستاره

Linux Review
plus.google.com

Get the last news and reviews about Free Software by following us.

پایگاه خبری وب‌سایت‌های ایران | کاندید های چهارمین جشنواره وب ایران معرف...
webna.ir

وبنا - دومین کنفرانس خبری چهارمین جشنواره وب ایران با حضور خبرنگارها و اصحاب رسانه برگزار گردید. این نشست خبری با هدف ارائه آمار و گزارش ها

iCoff.ee | آیکافی
plus.google.com

قهوه آدم‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند

گزارش سالانه عفو بين‌الملل: ادامه نقض گسترده حقوق بشر در ايران
www.radiozamaneh.com

سازمان عفو بينالملل گزارش سالانه خود را منتشر کرد. اين سازمان در بخش ايران گزارش خود به ادامه نقض حقوق بشر در ايران در عرصههای مختلف زندگی س

تقاضای قطع کمک به برنامه مبارزه با مواد مخدر در ایران
www.radiozamaneh.com

بیانیه مشترک دیده بان حقوق بشر و سازمان بینالمللی کاهش آسیبهای اجتماعی به افزایش تعداد اعدام متهمان به جرایم مواد مخدر در سالهای اخیر در ایر

"نیمی از چایکاران به کارگر روز مزد ساختمانی تبدیل شده‌اند" | ۳۰ میل
30mail.net

نایب رئیس اتحادیه چایکاران ایران میگوید که بیش از نیمی از کارگران باغهای چای، کار در باغها را رها کرده و به کارگران روزمزد ساختمانی بدل شدها

پایگاه خبری وب‌سایت‌های ایران | براستی مشکل هاستینگ از کجاست و راهکار کد...
webna.ir

پایگاه خبری وب سایت های ایران. خانه; |; درباره وبنا; |; تماس با وبنا; |; آرشیو موضوعی; |; تبلیغات; |; جشنواره وب ایران. ISSN : 1735-840X. بر

«کم‌دقتی» رسانه‌های حرفه‌ای در استفاده از اعداد و آمار | پژوهش رسانه د...
iranmediaresearch.org

Translate this page to English. Iran Media Program. صفحه نخست; درباره ما. پژوهش رسانه در ایران; تماس با ما. وبلاگ; ویکی; گفتگو; همکاران; روی

روزی خوش برای میراث فرهنگی ایران
www.radiozamaneh.com

بیژن روحانی- شنبه روز خوبی برای میراث فرهنگی ایران بود. شهر سن پترزبورگ روسیه در دهم تیرماه خاطرهای خوش را برای بسیاری از کسانی که منتظر تصم