Profile cover photo
Profile photo
Julie Nováková
268 followers -
Sci-fi and crime stories writer & biology student.
Sci-fi and crime stories writer & biology student.

268 followers
About
Julie's posts

Post has attachment
Pozor, pozor - Palmknihy mají dnes slevu na vesmírné sci-fi, a tak si můžete levně koupit e-booky Blíženců i Terry nullius.

Post has attachment
Jak si ExoMars 2010 a Mars 2020 snad povedou ve srovnání s Vikingy a jaký další astrobiologický průzkum vesmíru nás čeká? Přijďte si to poslechnout v pátek večer na PřF UK.

Post has attachment
Odpovídat na otázky do rozhovoru pro MFantasy byla radost - ještě nikdy se mě nikdo nezeptal: "Vesmírná loď nebo hřbet jednorožce? A proč?" Víc už si přečtete přímo v rozhovoru, kde odpovídaly také Lucie Lukačovičová a Dana Beranová.

Antologii Žena se lvem, které se rozhovor týká, teď také recenzoval Jan Procházka: https://kurwaczytaj.wordpress.com/2017/02/12/zena-se-lvem-antologie-editorky-frantiska-vrbenska-a-zuzana-hlouskova-fortna-2016/

Post has attachment
As promised, here's my interview with astronaut Leroy Chiao: about Moon exploration, health challenges in space, importance of international cooperation and more. Also, make sure you haven't missed the interview with ESA's Jan Wörner! Both articles will be published by Prirodovedci.cz in Czech in the foreseeable future.

Post has attachment
My interview with +European Space Agency, ESA Director General Jan Wörner, whom I had the honor to meet at the IAC in Guadalajara, is now online. The Czech translation will be published in the next issue of +Přírodovědci.cz. Read about his vision for ESA, the Moon Village concept and more!

Post has attachment
Dnes od šesti hodin si můžete přijít do smíchovské knihovny popovídat se mnou a Honzou Kotoučem o české fantastice, co právě chystáme i jak se píše a publikuje v cizím jazyce. Pro vážné zájemce o publikování v zahraničí proběhne právě za dva týdny kurz!

Post has attachment
If you're an English-speaking person living in Prague, why not try to learn more about Czech literature? You'll have an opportunity next Wednesday in the Smíchov library. We'll be there with Jan Kotouč. Come ask us about how to write in a foreign tongue, what surprises we have in store, how to kill off a character, or anything else.

(For Czech speakers: Hey, this is your chance to practice English conversation for free and meet book authors at the same time!)

Post has attachment
More Czech fiction abroad! The newest issue of Mithila Review features my roundtable discussion about Czech speculative fiction with author Jaroslav Mostecký and editors Vlado Ríša and Martin Šust. You can read it both in English and Czech. There's also a reprint of Jaroslav's fantastic story "Axes on Viola".

Post has attachment
Pozor, ve středu příští týden se koná kurz publikování v zahraničí! Máte předsevzetí v roce 2017 se svou tvorbou prorazit i za hranice českého rybníčku? Chcete také proniknout do žebříčků doporučovaných povídek v angloamerických magazínech? Zkusme to spolu - možností se otevírá stále více!

Post has attachment
"The Ship Whisperer" (in Asimov's 3/2016) is on the Tangent Online 2016 Recommended Reading List! I call that a nice start of 2017. For this year, I've got upcoming stories in Analog, GigaNotoSaurus, anthology Futuristica Vol. II, Ares Magazine and elsewhere, and my translations of Hanuš Seiner's stories are to be published in Tor.com and Strange Horizons.
Wait while more posts are being loaded