Profile cover photo
Profile photo
Jewish.pl
8 followers -
Społeczność żydowska w Polsce, Izraelu i na świecie.
Społeczność żydowska w Polsce, Izraelu i na świecie.

8 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Białostocka prokuratura umorzyła postępowanie dotyczące dewastacji cmentarza żydowskiego w Siemiatyczach, ponieważ “wykonawcy robót i zleceniodawcy nie mieli intencji naruszenia miejsca spoczynku”.
https://jewish.pl/pl/2018/07/20/postepowanie-w-sprawie-dewastacji-cmentarza-w-siemiatyczach-umorzone/
Add a comment...

Post has attachment
Agnieszka Jeż na seminarium zapisała się dzięki namowie koleżanki, która już kiedyś uczestniczyła w kursie. – Język ten jest mi potrzebny w pracy naukowej, dotyczącej żydowskiej muzyki w przedwojennej Polsce. Uczyłam się go sama, nieregularnie, bazując na tekstach źródłowych. Kurs pomógł mi tę wiedzę uzupełnić i usystematyzować – mówi. – Po niemal trzech tygodniach intensywnej nauki jestem bardzo zadowolona: nie tylko nasłuchałam się doskonałej, płynnej wymowy naszych wspaniałych nauczycieli, lecz poznałam też ten język w rozmaitych kontekstach: w poezji, dawnej literaturze, dialektalnej różnorodności. Zaczęłam też sama mówić w jidysz, co przedtem wydawało mi się niemal niemożliwe. Mieć taką okazję tutaj, w mieście Singera, w pięknym miejscu i cudownej atmosferze – to naprawdę wspaniała sprawa!
https://jewish.pl/pl/2018/07/20/lato-z-jidysz-w-warszawie/
Add a comment...

Post has attachment
Mark Zuckerberg zapowiedział, że Facebook nie będzie blokował wpisów, w których zaprzecza się Zagładzie Żydów, ponieważ priorytetem platformy jest pozwolenie ludziom na wyrażanie swoich myśli, “nawet jeżeli są błędne”. Założyciel FB zapewnił jednocześnie, że takie posty będą marginalizowane, by nie zyskiwały popularności.
https://jewish.pl/pl/2018/07/19/facebook-nie-bedzie-usuwal-wpisow-zaprzeczajacych-zagladzie/
Add a comment...

Post has attachment
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego oraz Fundacja Polonia Music Art zapraszają do Zamościa na koncert poświęcony polskim i czeskim kompozytorom pochodzenia żydowskiego – ofiarom Holokaustu.
https://jewish.pl/pl/2018/07/18/muzyka-ocalona-koncert-poswiecony-kompozytorom-zydowskiego-pochodzenia/
Add a comment...

Post has attachment
“Ci, którzy dzisiaj odrzucają Żydów i muzułmanów, którzy oceniają tych ludzi i ferują wyroki, prawdopodobnie nigdy żadnego Żyda ani muzułmanina nie spotkali. Winę za ich agresję i lęk ponosi z reguły środowisko ich życia, w których dominują radykalne opinie i propaganda, serwowana przez niektóre media” – zaznaczył duchowny.
https://jewish.pl/pl/2018/07/15/arcybiskup-muszynski-antysemityzm-w-polsce-stal-sie-znow-problemem-wspolczesnym-i-aktualnym/
Add a comment...

Post has attachment
„Marsz Pamięci 22 lipca” rozpocznie się o godzinie 17:00 pod pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy Stawki (róg Dzikiej), a zakończy około 18:00 przed siedzibą Żydowskiego Instytutu Historycznego, gdzie aktor TR Warszawa Paweł Smagała przy akompaniamencie gitary Itaya Cohena odczyta listy pożegnalne Szmula Zygielbojma. Uczestnicy wydarzenia, jak w latach poprzednich, będą nieśli symboliczne Wstążki Pamięci z imionami zamordowanych warszawskich Żydów. Do udziału w Marszu zaproszeni są wszyscy ci, dla których ważna jest pamięć o przeszłości.
https://jewish.pl/pl/2018/07/13/marsz-pamieci-22-lipca-przejdzie-ulicami-dawnej-dzielnicy-zydowskiej/
Add a comment...

Post has attachment
Znów wraca temat łusek znalezionych na miejscu ekshumacji. “Analiza większości materiału dowodowego wskazuje, iż pod stodołą w Jedwabnem, 10 lipca 1941 nie oddawano strzałów z broni palnej. Należy podkreślić, że twierdzenia o użyciu broni palnej zaczęły pojawiać się w zeznaniach świadków zasadniczo dopiero po podaniu do wiadomości publicznej informacji o znalezieniu łusek w trakcie prac ekshumacyjnych” – czytamy na 177 stronie postanowienia o umorzeniu śledztwa, opublikowanego przez IPN.
https://jewish.pl/pl/2018/07/10/kto-pamieta-o-jedwabnem/
Add a comment...

Post has attachment
Porat również, jak inni historycy Jad Waszem, krytycznie odnosi się do zdania, mówiącego o tym, że “z niektórych ludzi, bez względu na ich pochodzenie, religię czy światopogląd, ten czas wydobył najmroczniejszą stronę”.

“To bardzo złe zdanie, źle sformułowane” – podkreśla Porat. “Ci, którzy ujawnili swą ‘najciemniejszą stronę’ byli Polakami i katolikami”.

https://jewish.pl/pl/2018/07/09/dina-porat-mozemy-zyc-ze-znaczna-czescia-polsko-izraelskiej-deklaracji/
Add a comment...

Post has attachment
W ubiegłym miesiącu grupa chasydów z dynastii Modzitz (Dęblin) modliła się na środku niewielkiego boiska w Kazimierzu Dolnym. To dlatego, że w tym miejscu prawdopodobnie pochowany jest rabin Ezechiel Taub z Kazimierza, który zmarł w 1856 r.
https://jewish.pl/pl/2018/07/08/boisko-na-grobie-cadyka-bedzie-upamietnienie/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded