Profile cover photo
Profile photo
Jewish.pl
7 followers -
Społeczność żydowska w Polsce, Izraelu i na świecie.
Społeczność żydowska w Polsce, Izraelu i na świecie.

7 followers
About
Posts

Post has attachment
Księga pamięci Żydów Bielska Podlaskiego została wydana oryginalnie w Tel Awiwie w 1975 roku przez dwie organizacje bielskich Żydów – Ziomkostwo Bielskie w Izraelu oraz United Bielsker Relief w Stanach Zjednoczonych. Jej autorami było ponad sześćdziesięciu dawnych żydowskich mieszkańców Bielska, których zamysłem stało się zachowanie pamięci o ich nieistniejącym już wówczas mieście, pozostawienie po nim śladu oraz „opowiedzenie przyszłym pokoleniom, czym był Bielsk”.
http://jewish.pl/pl/2017/12/12/ksiega-pamieci-zydow-bielska-podlaskiego-przetlumaczona-na-jezyk-polski/
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Chanuka to żydowskie święto świateł, nadziei i nowego początku. Centrum Kultury Jidysz (Warszawa, ul. Andersa 15) zaprasza w związku z tym do wspólnego świętowania 14 grudnia od godz. 14. Tego dnia otwarty zostanie również klub w siedzibie CKJ, w którym wszyscy będą mogli spędzić miło czas przy filiżance kawy lub herbaty.
http://jewish.pl/pl/2017/12/11/chanuka-w-ckj-otwarcie-nowego-klubu/
Add a comment...

Post has attachment
W niedzielę rano szwedzka policja dokonała aresztowań w związku z atakiem na synagogę w Göteborgu. Kilka godzin wcześniej około dwudziestu osób obrzuciło budynek koktajlami Mołotowa w trakcie wieczornej modlitwy.
http://jewish.pl/pl/2017/12/10/trzy-osoby-aresztowane-po-ataku-na-szwedzka-synagoge/
Add a comment...

Post has attachment
Profesor Federico Gobbo z Uniwersytetu w Amsterdamie przedstawi podstawy projektu Zamenhofa i wyjaśni, dlaczego był on tak atrakcyjny dla pionierów esperanto. Zastanowi się także nad motywacjami współczesnych użytkowników tego języka i aspiracjami esperantystów.
http://jewish.pl/pl/2017/12/08/wyklad-czy-ludzkosc-moze-mowic-jednym-jezykiem-historia-ludwika-zamenhofa-i-esperanto/
Add a comment...

Post has attachment
Prezydent Donald Trump już w czwartek zorganizował uroczystość chanukową w Białym Domu. Stało się to dzień po ogłoszeniu przez niego, że uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela.
http://jewish.pl/pl/2017/12/08/chanuka-w-bialym-domu/
Add a comment...

Post has attachment
Biuro American Jewish Committee na Europę Środkową wraz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW 5 grudnia przeprowadziło seminarium na temat “Antysemityzm w Polsce: diagnozy, konsekwencje, metody zapobiegania”.

Zgodnie z danymi dostarczonymi przez policję w 2016 r. doszło w Polsce do ponad 700 incydentów o charakterze ksenofobicznym, z czego 10% miało podłoże antysemickie.

http://jewish.pl/pl/2017/12/07/agnieszka-markiewicz-antysemityzm-to-problem-calego-spoleczenstwa-polskiego-nie-tylko-zydow/
Add a comment...

Post has attachment
Trump podkreślił, że zdaje sobie sprawę z tego, jak wrażliwą sprawą jest status tego miasta, ale nie uważa, by proces pokojowy mógł się toczyć przy “ignorowaniu prostej prawdy, że Jerozolima jest siedzibą izraelskiego prawodawstwa, sądownictwa, prezydenta i premiera”. Zapewnił jednocześnie, że Amerykanie “gwarantują status quo na Wzgórzu Świątynnym zwanym też Haram al Szarif”.
http://jewish.pl/pl/2017/12/06/trump-uznaje-jerozolime-za-stolice-izraela/
Add a comment...

Post has attachment
Zniszczone groby, kości wywożone wraz z ziemią. Inwestor rozkopał cmentarz żydowski w Siemiatyczach w woj. podlaskim.

Do dewastacji doszło na części cmentarza położonej od strony ul. Kościuszki. W czasach PRL w tym miejscu zbudowano pawilon Polskiego Związku Motorowego, tuż obok powstał bazar. W 2014 r. jedna z firm telekomunikacyjnych zamierzała na cmentarzu postawić maszt radiowy.

http://jewish.pl/pl/2017/12/06/siemiatycze-dewastacja-cmentarza-zydowskiego/
Add a comment...

Post has attachment
"Ten film, poza miłością do tańca, oddaniem ideom, pokazuje też wielkie przywiązanie Naharina do Izraela. Nigdzie indziej nie mógłby on tak doskonale się rozwinąć, nigdzie indziej nie czułby się tak bezpiecznie i silnie. Będą w Nowym Jorku tęsknił i nie mógł znaleźć sobie miejsca. Sam otwarcie mówi, że to właśnie Izrael go identyfikuje, jest częścią jego natury. Bo reszta to szukanie w sobie dzikiego zwierzęcia i myśliwego, ogołacanie z pozorów i szat, które rządzą nami na co dzień" - pisze Katarzyna Batarowska.
http://jewish.pl/pl/2017/12/05/mr-gaga-traktat-o-praktyce-ruchu/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded