Profile cover photo
Profile photo
Jan Tezner
152 followers
152 followers
About
Jan's posts

Post has attachment
Už je to chvíli co jsme v +COEX upekli Překladový manager pro +Django  a nyní vyšel i článek na +Zdroják.cz jupí :) 

Post has shared content
New tool alert: OpenSTF (https://openstf.github.io/) could change how we do multi-device testing. Try it out! (it's free)

It's a tool that lets you remotely control multiple devices from a browser in real-time, including full support for open/sync URLs on all devices, taking high-res screenshots (yay!), running shell commands, remote debugging, reverse port forwarding and a LOT more. It'll even write your code for you. Okay, maybe not quite that..but still! It's powerful. I've been tracking the project for a year now and am super excited it's finally ready and open-source. Having tried out many of the mainstream cross-device tools today (everything from GhostLab to BrowserSync), this really is the swiss-army knife many of us have been waiting for. Because of the way it's been written, you can also use it with existing tools, so plugging it into BrowserSync is feasible.

I met with Simo Kinnunen and Günther Brunner of CyberAgent, the developers of OpenSTF in Tokyo this week and had a chance to talk about the project. Their tool allows you to do cross-device keyboard, mouse and multi-touch (!!) interaction (very useful for mobile webapp testing), manage a complete inventory of your devices with visual representations of them all (makes it feel like a REAL device lab) and supports everything back to Android 2.3 (it of course supports Android M too). OpenSTF also works on mobile meaning you can control from an iPhone or iPod touch and screencast (check out the screenshots).

You can use OpenSTF with both Chrome DevTools and Android Studio. It also works fine with Firefox OS and Android Wear. OpenSTF doesn't currently fully support iOS, but the architecture behind it should work with any OS. There may be a way to get it working through something like iOS WebKit Debug Proxy but that's for another day. On the performance front, Simo and Gunther are using HTML canvas for rendering the realtime view of devices (surprisingly very very smooth). I saw no drop in frames when testing it. They may also look at WebGL rendering to see if this can get even better. There's way too much this tool does to cover in this post, but I'm digging it so far.

You can watch a recording of the OpenSTF talk from Chrome Tech Talks in Tokyo this week over at https://youtu.be/VUmA1vCaOA0?t=9369 if you're interested in some demos.

Give it a spin and let me know what you think :)

I'm planning on getting OpenSTF setup for our team at Google London sometime soon.
Animated Photo
PhotoPhotoPhotoPhoto
2015-07-18
8 Photos - View album

Post has attachment
Asi nejlepší program pro řazení TV kanálů pro televize Samsung, LG, Toshiba a Panasonic. Pokud už jste to někdy řešili, víte jaký to je u některých modelů pain :)

Post has shared content
Taky vás štve, jak je Facebook #android  aplikace pomalá? A k čemu sakra potřebuje tolik práv?
Pro mě je úplně dostačující mobilní web Facebooku. Scházely mi u něj jenom pořádný notifikace...

Notiface: Facebook Notifikace
#facebook #notifications  #aquasoup   #selfpromo  

Post has shared content
Neuvěřitelné peníze se točí v téhle mediální "senzaci"
Celá Amerika včera žila osmačtyřicátým ročníkem Super Bowlu, nejsledovanějšího sportovního utkání planety.

Byl to svátek sportu, přehlídka celebrit a večer těch nejlepších reklam. Půlminutový reklamní spot v nejdražším čase o přestávce stál letos rekordní čtyři miliony dolarů, tedy zhruba 80 milionů korun!

Na speciálním kanále na +YouTube můžete vidět všechny a hlasovat pro ty nejlepší. 

Která vás nejvíce pobavila? → youtube.com/adblitz
Photo

Post has shared content
Nojo, česká-sloveština :D, CZ-SK locale, to se moc často nevidí!
tak slovenskou cestinu vidim poprve. :)
Photo

Post has shared content

Post has shared content
Google Music přichází do ČR od 15. listopadu za 149 Kč/měsíc (v předplatném 129 kč), hudební kameny se začínají hýbat
To, na co jste dlouho čekali, je tu! Přivítejte Hudbu Google Play v České republice! ;-) .. a to hned v plné parádě! Díky službě Naplno si ode dneška budete užívat kouzla neomezeného přístupu k miliónům skladeb zahraničních a českých interpretů, první měsíc zdarma. Nakupujte své oblíbené skladby a alba v obchodě Google Play a využijte také službu jako úložiště a nakombinujte vytvořenou knihovnu s vlastní hudbou.

Nejenom my se z Hudby Google Play těšíme! Schválně jestli ve videu všechny poznáte? :) Více informací najdete i na našem blogu http://goo.gl/Y0Urfj

Službu a jednotlivé funkce postupně všem zpřístupňujeme.

Post has attachment
Přijďte si předat zkušenosti a popovídat si s dalšími MODXáři a pivem v ruce. Probereme co je nového, co se chystá a nezávazně poklábosíme o aktuálním dění.

Post has attachment
Kamarádi vodáci, dlouho jsme to pekli, uteklo nám půl sezóny, ale je to tu! Mobilní aplikace (a co nevidět i web) Zapádluj!, kde si můžeme sdílet informace o řekách, říčkách, potocích. 

Aktuálně máme 277 jezů, peřejí, hospod, kempů, prodejen potravin a dalších míst na řekách, spousty z Vás má najetých plno řek, které nemáme pokryté, tak se nestyďte a podělte se  (pokud by jste chtěli přidávat více bodů, ozvěte se, jde to i snáze než z mobilu)

http://www.zapadluj.cz/
Wait while more posts are being loaded