Profile

Cover photo
Jan Korbel
Works at Fakturoid
Attended VŠE v Praze
1,180 followers|324,635 views
AboutPostsVideos

Stream

Pinned

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Šílenství se prohlubuje
ECB se zavázala, že bude nakupovat státní dluhopisy (tj. tisknout peníze) v hodnotě 60 mld. EUR měsíčně minimálně do září 2016.

Mainstream ekonomové věří, že pumpovat peníze do ekonomiky zajistí růst. Když nepomohlo pumpování peněz přes nulové úrokové sazby, přešli k přímému pumpování.

Kromě výše uvedeného tento krok obhajují tím, že Fed v USA dělal to samé a funguje to. To je samozřejmě blud. Že to fungovalo, by mohli říct, až se úrokové sazby vrátí na nějakou dlouhodobě udržitelnou úroveň a to se nestane, protože jinak by ta bublina zase rychle splaskla.

Pak se ohání tím, že hlavně nesmí nastat deflace, tj. pokles cenové hladiny, tj. nesmí se zlevňovat, protože jinak by lidi přestali nakupovat a ekonomika by se zastavila. Jak tomuhle může někdo věřit, je nad moji představivost.

Pravda je taková, že jsme nafoukli ekonomiky na dluhy a levné peníze a teď potřebujeme větší dluhy a víc levných peněz, aby ta bublina nesplaskla. Ale to není udržitelné, ta bublina musí splasknout.

Natisknutím takového množství peněz můžete udělat zdání růstu, protože se projeví jako utracené v HDP. Nebudou to ale dobře utracené peníze a to nejen proto, že je bude utrácet stát. Problém je i v tom, že když pumpujete peníze do ekonomiky, která je pokřivená dlouhodobě produkovanými dluhy a levnými pěnezi. Je to jako nosit stále víc vody v cedníku.

Výsledkem bude jen ještě víc pokřivená ekonomika, ne skutečný růst. Ještě víc se otevřou nůžky mezi lidmi s nízkými příjmy a hrstkou těch, kteří mohou skutečně těžit ze záplavy levných peněz.

Výsledek bude skutečná, obrovská, historicky nevídaná ekonomická krize.
 ·  Translate
31
11
M Ko's profile photoJohnnie Martynov's profile photoMarek Šauer's profile photoRadek Spáčil's profile photo
26 comments
 
Jakmile zavedete první pravidlo z ekonomického pohledu neoprávněně poskytující výhody jednomu subjektu vůči druhému, jste odsouzeni ke stanovování výjimek donekonečna abyste napravilu tuto svoji první chybu. Ti chytří ji napraví, ti chytřejší ji nikdy neudělají a ti v evropské unii ... (to si už doplňte sami)
 ·  Translate
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Praktik, který stojí nohama na zemi
„Jednou musí zvednout sazby a pak to přijde. ECB ani Fed neví, co dělají.“

Via +Eda Riedl 
 ·  Translate
Jak vypadají investice tradera Ludvíka Turka? Měnové páry, komodity, v malém množství akcie. Takřka vše intradenní obchodování. „Trendy už se nemění na základě nabídky/poptávky. Trh poslouchá centrální banky,“ říká pro Roklen24 a varuje: „Jednou musí zvednout sazby a pak to přijde. ECB ani Fed neví, co dělají.“ Jak se proti krachu pojistit? „Inspirujte se u Buffetta.“ Na jaké ekonomiky a měny dnes radí vsadit? Sledujte!
4
ALEXANDR XY's profile photoJan Korbel's profile photo
2 comments
 
+ALEXANDR XY Coby, bublina, kterou přestanete nafukovat, splaskne.
 ·  Translate
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Když vidíte výsledky přílivu levných peněz jako růst…
Cituji: "Ekonomika roste nejrychlejším tempem za posledních šest let, nezaměstnanost klesá, mzdy rostou a hypotéky nebyly v Česku ještě nikdy tak výhodné jako nyní. Byty proto dnes kupují i lidé, kteří na hypotéku ještě donedávna nedosáhli. A přibývá i těch, kteří investují do bytu jen proto, aby ho následně pronajali. Vyšší poptávka způsobuje stabilní růst cen bytů a tento trend má pokračovat i v příštích letech.

"Všechny naše scénáře do budoucna počítají s tím, že ceny nemovitostí mírně porostou. Náš výhled pro letošní rok se pohybuje kolem tří čtyř procent," řekl analytik ČSOB Petr Dufek. "
Konec citátu.

Kolikpak z těch lidí, co si dnes berou ty levné hypotéky, nebude mít na jejich splácení, až se úroková míra vrátí na nějakou historicky normální úroveň?
A až ty zabavené nemovitosti na trhu vytvoří přetlak nabídky nad poptávkou a ceny půjdou dolů a najednou nebude cena nemovitosti krýt úvěr v dostatečné míře, kolik lidí nebude mít na hypotéku pak?

A budou to pak "experti" komentovat jako "krizi na trhu nemovitostí", nebo jako splasknutí bubliny, kterou jsme vytvořili levnými penězi?
 ·  Translate
23
1
George Neil's profile photoZdeňka Kosová's profile photoIva Fai's profile photoPavel Šulc's profile photo
11 comments
Iva Fai
 
No,co dodat snad jen,ze stav ceske zeme a jeji pokladny je k pláči, jen vlada je vychechtana
 ·  Translate
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Pochybnosti o zdraví ekonomiky jsou i v mainstreamu, ale jen ukazují, jak špatně rozumí sitaci

Cituji: "King argues that government deficits are too large and debt levels too high, putting the U.S. on track to hit another recession.
The usual "lifeboats" to stimulate growth such as lowering interest rates or raising government spending a lot aren't available now. King warns that it could be very difficult for many nations to prevent slowdowns from turning into something worse without the usual policy tools.
Many economists don't share King's perspective that the U.S. economy has another recession on its horizon."

Čili většina mainstreamu (to jsou ti "many economists") nevidí žádný problém. Tady ten expert je reprezentant okrajů mainstreamu, které mají pochyby, ale nevidí celý obraz.

Vidí jen to, že kdyby přišla krize, nemůžeme uvolnit úroky a projídat peníze na dluh, protože tím směrem už jsme zašli dost daleko. OK, i to je jakýsi pokrok v porozumění.

Celá pravda je však taková, že ta krize musí přijít, právě proto, že jsme desetiletí žili na dluh a levné peníze. Ekonomika se nafoukla nad rovnováhu, je to bublina (tu větší tu menší v různých sektorech / zemích). Bublina se bez přísunu vzduchu (dalších peněz) bude vyfukovat, což vnímáme jako krizi.

Minimálně od Internetové bubliny jsme její splaknutí řešili tak, že jsme pustili do ekonomiky ještě více peněz. Ale to jsou jen oblbováky. Dají nám na chvíli zapomenout, že máme zlomenou nohu, ale to nic nemění na tom, že s každým dalším (k)rokem s tou zlomenou nohou, jen zhoršujeme následky.

Mainstream si nemyslí, že máme zlomenou nohu a oblbováky pokládá za vitamíny.

Pokud v tom budou pokračovat, blíží se nějaká forma předávkování.

#expertBS  
 ·  Translate
HSBC economist Stephen King believes the world economy is heading toward a recession and has no way to save itself with interest rates already so low.
14
3
George Neil's profile photoPavel Šulc's profile photoTomáš Richta's profile photoZbyněk Fojtík's profile photo
3 comments
 
No je jakýkoliv umělý zásah do ekonomiky nezdravý,protože se snaží uměle vyvolávat něco co v dané chvíli prostě není v ekonomice možné.Výsledkem je pouhá reakce na tento zásah a ekonomika dostane falešný impulz,na který sice reaguje al jakmile se trh uklidní z euforie pokračuje v dosavadním trendu.V dnešní době je příliš mnoho ekonomik vázáno na vnější vlivy,což vidím jako základní chybu.Jistě z části to jinak i nelze při dnešní globalizaci ale tak nějak jsem doufal že bublině z roku 2008 se alespoň někteří poučí,ale je vidět že nikoliv. ECB v tomto směru má mnohem horší možnosti o měně rozhoduje příliš mnoho volených z mnoha zemí kteří hájí především své zájmy.Oproti tomu FED zastupuje  pouze jeden zájem.
 ·  Translate
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Špatná teorie, názorně ilustrovaná
ČNB se rozhodla dělat marketing oslabování koruny, protože "fandíme 2% inflaci".

Východisko jejich vysvětlení krásně ilustruje to, proč má mainstreamová ekonomie na současnou situaci špatnou teorii.

Jejich předpoklad je, že jakýkoli pokles ekonomiky je nemoc, kterou je potřeba překonat léky v podobě levných peněz a tím se vrátíme zase k růstu.

Problém této teorie je, že my (lokální i globální ekonomika) sestupujeme z úrovně už nafouklé dluhy a levnými penězi.
Tj. naše ekonomika se snaží vrátit k nějaké rovnováze.
Ekonomové to ale interpretují jako propad pod rovnováhu a myslí si, že je potřeba ekonomiku dopovat.

To je omyl a marný boj za udržení bubliny.

Via +Eda Riedl 
 ·  Translate
9
1
J. Tembaco's profile photoPatrik Lachowicz's profile photoMichal Husák's profile photo
2 comments
 
Já bych oslabyl ještě trochu zhruba tak 42 Kč za libru sterligu . to by myslím bylo tak akorát.
 ·  Translate
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Změna nálady ve vzduchu?
"It actually indicates that the bubble may be on increasingly thin ice. As long as a bull market’s persistence is not coming into doubt, public figures who are closely associated with the trend tend to be widely revered. Once the trend changes or is close to changing, the public’s mood will turn sour and these formerly esteemed figures will suddenly find themselves increasingly under attack. In this sense the somewhat less praise-laden verdicts that are lately emerging with respect to Ben Bernanke could be seen as an early warning sign."

Doufejme.

Jak jsem mnohokrát psal, nedovedu si představit, že by se s postupujícím časem nerozšiřoval počet lidí, kteří si uvědomí, že to, co centrální banky dělají není cesta ven, ale jen udržování / přifukování bubliny.
Až se najde kritické množství lidí, až se ztratí kritické množství důvěry v systém (což musí, protože ten systém bude stále viditelněji nefunkční), pak vezmou události rychlý spád.
 ·  Translate
4
Add a comment...
Have him in circles
1,180 people
Jakub Onderka's profile photo
Jaroslav Pekarek's profile photo
Jan Fojtl's profile photo
Juraj Mikláš's profile photo
Milan Kubík's profile photo
Jiří Šumbera's profile photo
Florina Kelly's profile photo
Kristýna Kubecová's profile photo
Richard Vejvoda's profile photo

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Čína staví vojenské základny na uměle vytvořených ostrovech
Není nad to vylepšit si karty, až se bude hrát opravdový mocenský poker.
 ·  Translate
Seeking to further challenge China's military build-up in the South China Sea, a U.S. military surveillance plane conducted a reconnaissance mission.
1
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Porošenko o válce s Ruskem
Cituji: "When asked whether he feared a summer offensive by Russia, Mr Poroshenko said: "I fear anything. I believe they are preparing an offensive and I think we should be ready and I think that we do not give them any tiny chance for provocation. That will totally be their responsibility."
Mr Poroshenko added that, despite not trusting Mr Putin, he had no option but to have faith in diplomacy." Konec citátu.
Ukraine's president tells the BBC his country is now in a
1
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Bublina v nemovitostech na čínský způsob?
"The average price in China's 70 major cities fell 6.1% from a year ago - the same rate of decline as in March.
A large inventory of unsold homes is weighing on the once red-hot market.
The property sector accounts for about 20% of China's economy, according to economists."
The price of new homes in China fell for the eighth consecutive month in April, showing the property sector continues to be a major drag on the economy.
1
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Někteří Němci si pamatují hyperinflaci Výmarské republiky
"Some German citizens appear to be worried about a spike in prices triggered by so-called central bank money printing."

Proč "so-called", čili "takzvaném"? Co je na současném tisknutí peněz centrálními bankami "takzvaného"? Že už se netisknou papírově, ale připisují se rovnou na účty?
A z toho, co vím o postoji Německé centrální banky k tisknutí eur, nedivil bych se, kdyby nakupovala zlato i ona.
 ·  Translate
German demand for gold spiked by 20% during the first quarter, highlighting concern that the ECB's policies will set off runaway inflation.
2
Jiří Tomšej's profile photoMiroslav Prýmek's profile photoRichard Lastovecki's profile photo
10 comments
 
+Miroslav Prýmek Vůbec netuším, kolik elektronika stojí.  Nicméně, zlato se reálně používá např. na pokovování konektorů a není ho potřeba zrovna málo.  Tahle středověká snaha používat místo peněz volské oháňky a drahé kameny mi nahání hrůzu.
 ·  Translate
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Střípek do mozaiky
"Vedení Jednotného Ruska ale předpokládá, že příslušníci ochranných oddílů budou postupem času hlídkovat i na veřejných schromážděních včetně mítinků ruské opozice.
Na ulicích ale mají hlavně bojovat s překupníky drog, alkoholiky a výtržníky."

Měl bych pro ně osvědčený název a design uniformy - Sturmabteilung
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sturmabteilung
 ·  Translate
Hlavní ruská vládní strana Jednotné Rusko chce vytvořit vlastní bezpečnostní oddíly, které mají dbát na dodržování veřejného pořádku v Moskvě a zasahovat i proti účastníkům nepovolených demonstrací. Napsal to ruský list Kommersant s odvoláním na stranické zdroje.
9
Michal Valášek's profile photoDaniel Korbel's profile photoMilos Kolar's profile photo
3 comments
 
Řekl bych že je to spíš klasický vyhrocený nacionalismus, který tradičně odvádí pozornost od domácích problémů hledáním vnějšího nepřítele.
 ·  Translate
Add a comment...

Jan Korbel

Shared publicly  - 
 
Dávejte nám peníze, ale povinnosti si nechte
Jsme "proevropští" jen výroky. Jakmile nás to má něco stát, už jsme mnohem víc "národní zájmy".
Tohle si musíme ujasnit a měli bychom přitom mít na paměti Rusko na Ukrajině. Tahle slabost je přesně to, na co budou útočit. Připočteme-li k tomu pátou kolonu, kterou tu máme v podobě Zemana a podobných, může naše "pevné zakotvení" v Evropě vzít rychlý obrat, až půjde do tuhého.
A pak se zase budeme divit, že nám nikdo nepomohl.
 ·  Translate
9
3
Richard Lastovecki's profile photoPetr Hrubý's profile photoMartin Pilnik's profile photoPavel Jílek's profile photo
21 comments
 
+Petr Moses Ano, souhlasím.  Ale to musí udělat stát, ne nadace a charity.  Současná vláda odmítá jakoukoli diskusi s EU o tom, jak přistupovat k migrantům, prostě je tady nechce a hotovo.  Diskusí by bylo říci, za jakých podmínek je přijmeme.  A tuto diskusi musí vést nejen naše vláda s EU, ale i s občany, kraji, městy.  Když rovnou řekneme, že sem nikoho nepustíme, uzavřeli jsme většinu možností těm, kteří pomáhat chtějí -- třeba zaměstnavatelům, kteří by byli ochotni uprchlíkům nabídnout startovní zaměstnání, protože to teď prostě nejde.  A pevně věřím, že většina uprchlíků neutíká do azylových táborů, kde dostanou odložené oblečení, základní stravu a základní zdravotní péči.  Oni chtějí pracovat.  Dělník sice nemá zadarmo oblečení a jídlo, ale může si vydělat na lepší oblečení a jídlo než uprchlík, který si nemůže vybrat.
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
1,180 people
Jakub Onderka's profile photo
Jaroslav Pekarek's profile photo
Jan Fojtl's profile photo
Juraj Mikláš's profile photo
Milan Kubík's profile photo
Jiří Šumbera's profile photo
Florina Kelly's profile photo
Kristýna Kubecová's profile photo
Richard Vejvoda's profile photo
Work
Occupation
Uživatelské rozhraní, informační architektura, HTML a CSS.
Employment
  • Fakturoid
    Uživatelské rozhraní, informační architektura, HTML a CSS., 2009 - present
Basic Information
Gender
Male
Story
Tagline
Píšu hlavně o tom, proč se mainstreamoví ekonomové pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou.
Introduction
Podívejte se na mou přednášku o tom, proč nás čeká skutečná ekonomická krize.

- - -

Živím se tím, že navrhuji a tvořím uživatelské rozhraní pro Fakturoid

Pokud vás víc zajímají ty oborové věci, mrkněte na můj blog jankorbel.com nebo na účet na Twitteru.
Bragging rights
www.fakturoid.cz
Education
  • VŠE v Praze
Links
YouTube
Contributor to