Shared publicly  - 
 
K tomu dodám jen: http://focusontheuser.org/
Radek Hulán originally shared:
 
Google je se svým "social search" pěkně monopolní prase.

O co jde? Když hledáte nově na Google, v první desítce vidíte ne top výsledky obecně, ale výsledky, co se líbí vašim "přátelům" ze "sociální sítě" Google+. Do této sociální sítě se mimochodem nově musíte povinně registrovat, protože založení Google účtu vám automaticky založí profil na Google+ (a taky Gmail, i když jej nechcete).

Problém zde nastává v tom, že webmasteři nemají na výběr -> ať chtějí nebo ne, musí usilovat o to, aby jejich web byl na Google+ dobře propagován a přijat, protože jinak si jej lidé nebudou "oblibovat" a nebude umístěn ve vyhledávání. Přirozené výsledky, odkazy, obsah, to vše přestává platit, záleží jen na tom, co vaše kruhy "oblibují" (jen a pouze) na Google+. A každý musí oblibovat, aby byl v top 10.

Naprosto ukázkové zneužití dominantní pozice na trhu (ve vyhledávání, změnou jeho algoritmu) pro přesun uživatelů i do jiného svého produktu.

// edit: a to není vše - marketingové heslo "Don't Be Evil" se definitivně mění od 1. března na realistické "Be Evil" -> http://gizmodo.com/5878987/its-official-google-is-evil-now

Vaše osobní data budou uchovávána, sdílena a sbírána napříč službami, bez možnosti to ovlivnit či vypnout.
5
1
Marek Kolcun's profile photoPetr Urban's profile photoJakub Vrána's profile photoLukáš Mojžíš's profile photo
13 comments
Translate
 
Jenže cílem vyhledávání není najít nejlepší SEO stránku, cílem je najít nejlepší výsledky. Filtrovat obsah podle informací, které máš o tázajícím se uživateli, je přirozený postup. Jen rozšiřuje to, co se již dlouho používá (http://www.google.com/history)
Jednoduchý přepínač veřejné / osobní vyhledávání vyřeší to, co vás všechny trápí.

Jo a twitter nevím co se vztekal, však to byl twitter, kdo odešel od googlu z vlastní vůle. A že se ozve Facebook je jasný, je to přece Microsoft.
Translate
 
+Petr Urban: Podívej se na příklady na http://focusontheuser.org/examples.php. To, co Google přidal, nejsou nějaké lepší výsledky, to je prostě reklama na Google+. Dokázat se to dá pomocí běžných výsledků, kde Google+ vyjíždí obvykle mnohem níž než obdobné stránky z Facebooku, Twitteru, LinkedInu, ... A ta reklama navíc obvykle nemá žádnou relevanci ke mně - když hledám "cooking", tak mi nevyjedou kuchaři, které já mám v kruzích, ale vyjedou kuchaři, které má na Google+ v kruzích nejvíc lidí.
Translate
 
A?
Kdo jsi, že si myslíš, že můžeš rozhodovat o tom, co ukazují výsledky nějakého vyhledávače?
Vždyť pokud ty výsledky nebudou relevantní, je to přece problém googlu, ne však tvůj (konkurence)
Mě jde prostě o to, že když se google rozhodne dát na první místo ve výsledcích růžový traktor, tak stále nemám pocit, že jim do toho můžu nějak kecat. Nemusí se mi to líbit, nemusím tam chodit, ale nemohu jim do toho kecat. A to především, pokud pracuju pro přímou konkurenci !!!

To mě spíš mrzí, že si zatím výsledky ve vyhledávačích nemohu orderovat podle více kriterií. Podle času, místa, relevance a mnohých dalších (jedním z kriterií může být "order acording to my social activity")... myslím, že to se taky musí pomalu změnit. Filtrovat už docela jdou (nic moc), ale jediný order je bohužel podle SEO, což není nutně nejlepší shoda :-)

Vážně - zamyslete se nad tím, jestli nebrojíte proti přirozenému vývoji a proti lepším výsledkům...
Nejde mi o to bránit google, jde mi o to vést relevantní debatu. Co na to Bing?
Translate
 
+Petr Urban: Kdo jsem? Především uživatel. Problém Googlu to moc není, protože je ve vyhledávání tak dominantní, že ho kvůli tomu jako uživatel neopustím.

A kecat do toho můžu, právě z pozice uživatele. Můžu přejít ke konkurenci, můžu udělat protestní stránku, můžu svůj názor vyjádřit veřejně, můžu jim napsat dopis. A Google naštěstí patří k firmám, které své uživatele stále ještě poslouchají.

Pro konkurenci nepracuji, to je možná hlavní pointa celého příspěvku: Facebook je samozřejmě konkurence Google Plus, ale rozhodně není konkurence Google vyhledávání. A od Google vyhledávání jako uživatel chci, aby mi poskytovalo relevantní a nestranné výsledky.

Přidání sociálního kontextu do výsledků vyhledávání samozřejmě považuji za užitečné, ale musí být z těch sociálních sítí, kde nějaké relevantní informace jsou. A ne jen z (v některých oblastech) mrtvého Google Plus.

+Jan Pobořil: Google všechna podstatná data dávno má - vyjíždí v přirozených výsledcích vyhledávání. Ostatně na tom je postavené celé http://focusontheuser.org/ - nenačítá žádná externí data, jen přeskládává výsledky Google do pro uživatele užitečnějšího pořadí.
Translate
 
Nejen že je fb přímý konkurent g+, navic ma velmi tesne vazby s MS - jsem ochoten hrat tuhle hru na korektnost - MS a facebook jsou spojenci a ne ze ne - zkusim pres den najit presnejsi info a hodim to sem - pro zacatek MS ma ve FB podil (relativne maly), MS ma integrovany Bing search s facebookem, integrovany Skype, jo ten je taky MS a navic ma MS podily i v dalsich investorech Facebooku).
MS to je bing,v podstate jediny konkurent googlu ve vyhledavani (čínu nepocitam).
Takze takhle jsem to myslel s tim, ze pracujes pro konkurenci googlu a stojim si za tim.

Jako uživatel se samozrejme klidne ozvat muzes (ovsem kdyz pracujes pro konkurenci, tezko muzes tvrdit, ze jsi zaroven normalni uzivatel - mozna ti to tak prijde v kuzi zamestnance, ovsem kdybys byl Steve Jobs, uz by to tak asi nepripadalo ani tobe), ale potom navrhni konstruktivni reseni - jak jinak se mohou vyhledavace zlepsovat,nez tim,ze se snazi poznat sveho uzivatele?Co je spatneho na tom,ze k poznani uzivatele se pouzije i jeho verejny socialni profil,jeho zajmy atd?

Dalsi dulezita otazka - tlaci to do nas google bez ohledu na nase prani,nebo nas necha vybrat si,zda ma soc. sluzby do vysledku zahrnout? Znate nekdo odpoved?
Uznavam ze odhlasit se z g uctu se za reseni povazovat neda (ikdyz minimalne tohle funguje)

A jeste jednou - tusi nekdo, co na to Bing? Podle me jinou moznost mit nebude a bude delat uplne na chlup to stejny a ani to nikomu nebude oznamovat...
Ostatně není to zrovna např, tohle? http://www.nytimes.com/2010/10/14/technology/14bing.html (paradni XKCD se zrovna hodi :)
Translate
 
+Petr Urban: Pokus o demagogii dobrý, ale celkem k ničemu. Konstruktivní řešení předvádí Focus on the User. Řada uživatelů o sociální výsledky stojí, ale z těch sítí, které se skutečně používají. A pokud by Google chtěl nabídnout dobré výsledky vyhledávání, tak zahrne i ostatní sítě. Jsi bohužel tak zaslepený, že tenhle prostý fakt přehlížíš.
Translate
 
Takze podle tebe by mel google radit vysledky budto bez ohledu na socialni site, nebo s ohledem na VSECHNY (demagogie?) soc site bez toho, aby preferoval sve vlastni site,treba g+.

V podstate mi to pripada podobny, jako chtit po obchodnikovi, aby ti nabizel - byt lepsi - produkt konkurenta. A to se nedela a ani delat neda.
Translate
 
Akorat ten obchodnik prodava pracky a zaroven poskytuje sluzbu "najdu ti pracku". Proste a jednoduse stret zajmu.
Translate
 
Od vyhledávání očekávám, že bude poskytovat relevantní výsledky. Když místo relevantních výsledků zobrazuje reklamu na své produkty, tak mi to vadí. O to víc, že má Google ve vyhledávání dominantní postavení.
Translate
 
Google jen dělá to co děláte sami, ale jako první - Místo "hele lidi neznáte nějakou super restauraci" rovnou dostanete odpověď... A +Radek Hulán stejně jen trolluje tak co :)
Translate
 
+Radek Hulán totiž asi neví, že to jeho "Vaše osobní data budou uchovávána, sdílena a sbírána napříč službami, bez možnosti to ovlivnit či vypnout." je pěkná zhovadělost. Sorry, ale existuje něco jako Google Dashboard nebo Data Liberation
Translate
Translate
Add a comment...