Profile cover photo
Profile photo
Jakub Budzyński
478 followers -
UX Designer
UX Designer

478 followers
About
Jakub's posts

Post has attachment

Post has attachment
O projektowaniu autobusów dla ludzi, nie wygrania przetargu. 

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content
Sam nie wiesz czego chcesz…

Na początku lat 70-tych Howard Moskowitz dostał zlecenie od Pepsi. Miał za zadanie sprawdzić jaka ilość słodzika w ich napojach będzie dla ludzi idealna. Wydawałoby się, że zadanie jest proste. Wystarczy zrobić badanie na paru tysiącach ludzi, którzy wypróbują Pepsi z różną ilością słodzika. Wyniki nie były jednak jednoznaczne i nie miały rozkładu normalnego. Były chaotyczne. 

Howard próbował rozwikłać zagadkę nietypowych wyników i po wielu latach olśniło go. W badaniu próbowano znaleźć jeden idealny napój, a powinno się szukać wielu idealnych napojów. Ludzie mają różne preferencje. Jest grupa, która lubi rzeczy bardziej słodkie i grupa, która za cukrem nie przepada. Nie ma więc idealnego poziomu słodkości i dotyczy to prawie każdego typu produktu. 

Jednym z kolejnych zleceniodawców Moskowitza był Campbell. Howard miał za zadanie ulepszyć ich sosy. Przygotował więc 45 wariantów sosów i odwiedzał z nimi różne amerykańskie miasta. W każdym zbierał grupkę testerów, z których każdy próbował 10 spaghetti z różnymi sosami. Każdy sos podlegał ocenie na skali od 0 do 100.  Następnie przeanalizował wyniki sprawdzając czy da się pogrupować konsumentów wokół pewnych idei. 

Okazało się, że Amerykanów można podzielić na trzy główne grupy: tych, którzy preferują czysty, tradycyjny sos, tych którzy wolą sos pikantny oraz takich, którym najbardziej odpowiada sos z dużymi kawałkami warzyw.

Dla przemysłu spożywczego było to doniosłe odkrycie, bo wcześniej nikt nie sprzedawał sosów z dużymi kawałkami warzyw i wprowadzenie ich na rynek przyniosło firmie Campbell duże zyski. 

A dlaczego nikt ich wcześniej nie sprzedawał? Bo ludzie sami nie wiedzą czego chcą, dopóki tego nie spróbują. Gdy pytano w badaniach konsumentów o ich ulubiony sos, nikt nie wymieniał sosu z kawałkami warzyw, bo respondenci nie wiedzieli, że taki może być produkowany. Wymieniali produkty, które już znali.

Ale nawet jeśli na pytanie o ulubione danie możemy wybrać z kilku różnych odpowiedzi, to niekoniecznie wybierzemy to, które faktycznie będzie nam najbardziej smakować. Dla przykładu - konsumenci pytani o ulubioną kawę, częściej wymieniają czarną, bogatą i mocno paloną, a według Moskowitza taką kawę lubi faktycznie tylko 1/3 z nich. Większość woli słabą kawę z mlekiem. Deklaracje konsumentów bardzo często (świadomie lub nieświadomie) wprowadzają w błąd lub po prostu dają niepełny obraz. 

Moskowitz zmienił więc rynek badań marketingowych. Dzięki niemu badania segmentacyjne i testy produktów to aktualnie jedne z częściej przeprowadzanych badań.

Bo ludzie są różni i nie wiedzą czego chcą, dopóki tego nie spróbują ;-). 

Źródło:
http://www.psychostat.pl/2014/11/sam-nie-wiesz-czego-chcesz.html
http://www.ted.com/talks/malcolm_gladwell_on_spaghetti_sauce

Obrazek (Warhol): http://goo.gl/o5mBRT

#badaniarynku  
Photo

Post has attachment

Post has attachment
Nice feel is nice. Soft and smooth.

Post has shared content
So how do you begin updating your Android app with material design? Here's an example from the Google I/O keynote (goo.gl/9OVnuh), based on Gmail. It showcases the new avatar style, keylines and baseline grid, standard type sizes, color-driven branding, iconography, floating action buttons, and adaptive design across screen sizes.

Have you started updating your app with material design? Share your work in the comments!
Animated Photo
Wait while more posts are being loaded