Profile cover photo
Profile photo
Gymbat Sporcu Portalı
2,072 followers -
bodybuilding, fitness, vücut geliştirme, supplement, besin takviyesi, protein tozu, amino asit, antrenman
bodybuilding, fitness, vücut geliştirme, supplement, besin takviyesi, protein tozu, amino asit, antrenman

2,072 followers
About
Posts

Post has attachment
Bulk Döneminde Beslenme Nasıl Olmalı?

Bulk dönemi, günlük kalori alımımızı artırdığımız, kilo almaya yönelik beslenme programı izlediğimiz dönem olarak tanımlayabiliriz. Çoğu kişi tıka basa yemenin bulk dönemindeki beslenme için ideal olduğunu düşünse de bu yanlış bir beslenme yoludur.
Devamı için..
http://www.gymbat.com/bulk-doneminde-beslenme-nasil-olmali/
Add a comment...

Post has attachment
Neden Sporda Başarısız Oluyorsunuz?

Göbekten kurtulmak, kilo almak, sıkılaşmak, sağlık durumunuzu düzeltmek ve daha birçok sebep. Öyle ya da böyle hepimizin spora başlamak için geçerli bir nedeni var fakat herkesin geçerli bir motivasyonu olmasına rağmen neden sadece küçük bir kesim başarılı olabiliyor?

Herkes gibi yaşayıp, herkesten farklı olmayı istemek

Başarısız olduğunuzu, hedeflerinize ulaşamadığınızı düşünüyorsanız kendinize ilk olarak elinizden geleni yapıp yapmadığınızı sormalısınız. Yıllar içerisinde sayısız kişiyle çalışma, sayısız kişiyle iletişim kurma imkanım oldu ve şunu üzülerek söylemeliyim ki yeterli çabayı göstermiyoruz. Herkes gibi yaşayıp, herkesten farklı olmak istiyoruz. Hal böyle olunca hayal kırıklığı ve başarısızlık kaçınılmaz oluyor. Daha anlaşılır olması adına günlük hayattan basit örneklerle devam edelim.

Saatlerce dizi izleyip 45 dakikayı yemeğe ayıramamak

İstediği sonuçları alamadığını söyleyenlere ilk olarak beslenme düzenlerini sorarım. Çoğu zaman dışarıda yemek yemek zorunda kaldıklarını ve bu yemeklerin de sağlıksız olduğunu söylerler. Neden kendi yemeklerini hazırlamadıklarını sorduğumda ise vakit bulamıyorum derler. Bu en büyük bahanelerden biridir ve sizi mutlak başarısızlığa sürükler. İnternette gezmeye, dizi izlemeye, dedikoduya, ona-buna-şuna vakit ayırabiliyorken yemek hazırlığı için günde 45 dakika ayıramamak maalesef geçerli bir sebep değildir. Buna ayıramıyorum değil, ayırmıyorum denir. Bunu dediğiniz anda da ilk golü kalenizde görmüş olursunuz. Vaktiniz kısıtlı olabilir, iş hayatınız yoğun olabilir, okul sizi zorluyor olabilir fakat 45 dk, bilemedin 1 saat ayırıp birkaç günlük öğün hazırlığı yaparak başarı merdivenlerini emin adımlarla çıkmaya başlayabilirsiniz.

göbekten kurtulmak, kilo almak, sıkılaşmak, sağlık durumunuzu düzeltmek
Doğru planlama yapamamak

Haftada 5-6 gün spor salonuna gitmek veya her öğüne dikkat etmek başarılı olmak için maalesef yeterli değildir. Hedefleriniz doğrultusunda, güncel durumunuza ve imkanlarınıza uygun şekilde, doğru antrenman ve beslenme programlarıyla ilerlemek gelişim ve başarı için vazgeçilmezdir. Spor salonuna gitme sıklığınız kadar salonda bulunduğunuz süreyi nasıl geçirdiğiniz de önemlidir. Diğer yandan ne yediğiniz önemlidir fakat ne kadar ve ne zaman yediğiniz de hayati önem taşır. Biliyorum, bunların hepsine dikkat edebilmek kolay değil ama gerçek başarılar da maalesef kolay kazanılmaz.

Her şey hemen olacak zannetmek

Antrenman, beslenme, dinlenme üçgenindeki her şeye kusursuz olarak dikkat etseniz de bu spor sabır sporudur. Yılların birikimi sonucu oluşan yağlanmalar bir anda geçmeyeceği gibi, zayıflıktan şikayet ediyorken beslenmenizi düzeltir düzeltmez istediğiniz kilolara bir anda çıkamazsınız. Hedefiniz ne kadar büyükse o kadar sabretmeniz, vücudunuz ne kadar zor tepki veriyorsa o kadar disiplinli ve istikrarlı olmanız gerekir. 3 hafta sağlıklı beslenip, sıkıldım diyecekseniz veya 2 ay düzenli antrenman yapıp ben oldum yanılgısına kapılacaksanız oturup tekrar düşünmeniz gerekecek. Tüm bunların bilincindeyseniz de başarılarınızın keyfini çıkarmaya hazır olun! Bu spor emeklerinizin karşılığını ayna karşısında da psikolojik olarak da sonuna kadar verecektir.

Güçlü kalın,
Photo
Add a comment...

Kazein Proteinlerin 5 Faydası
Vücudunuzu geliştirmek istiyorsanız, en önemli maddelerden biri kaliteli proteindir ve bu sebeple doğru supplement bulmayı düşünmek istersiniz.

http://www.gymbat.com/kazein-proteinlerin-5-faydasi/
Add a comment...

Post has attachment
Cla Nedir, Ne işe Yarar?
Bir dizi çalışma, CLA’nın yağsız vücut kütlesini arttırırken, yağ kütlesini düşürdüğünü göstermiştir. Araştırmaların kanıtlandığını ve nasıl kullanmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz..
http://www.gymbat.com/cla-nedir/
Add a comment...

Post has attachment
Neden Balık Yağları Kullanılmalı?

İster yağ kaybı ve kas kütle kazanımını en üst seviyelere çıkarmak yada sağlığınız için en iyi yolu seçmek olsun balık yağları beslenme programınıza eklemeniz gereken önemli gıda takviyelerindendir
http://www.gymbat.com/neden-balik-yaglari-kullanilmali/
Add a comment...

Post has attachment
Vücut Geliştirmenin 10 Hızlı Yolu

Yaşam tarzınıza, spor programınıza ve diyetinize küçük değişiklikler yaparak büyük sonuçlar elde edebilirsiniz peki yapılması gerekenler neler?
http://www.gymbat.com/kas-gelistirmenin-10-hizli-yolu/
Add a comment...

Post has attachment
Daha iyi Karın Kasları için Yağ Yakıcıların Önemi

Bu günlerde piyasada birçok çeşit yağ yakıcı bulunmakta, hangisinin sizin için en iyisi olduğunu bulmak çok ta zor değil. En çok tercih edilen yağ yakıcılar içeriğinde l-carnitine içeren ürünlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken alacağınız ürünün servis başına mg değiridir. 1500-3000-6000 mg gibi miktarlar ürünün etkisini gösteren karnitin değerleridir.Bu tarz ürünlerin içeriğindeki vitamin ve kafein gibi eklentiler yağ yakımında metabolizmayı hızlandırarak sporculara daha da yardımcı olacaktır.

Karnitinin iki çeşit formu bulunmaktadır; L-Karnitin ve Asetil-L-Karnitin. Karnitin sağladığı yararlarından dolayı diyet yaparken uyguladığımız favori supplemenlerdendir çünkü bu ürünü kullandıktan sonra hem fiziksel hem de mental olarak amaca ulaşıldı gözlenmiştir.

Her iki form da, L-Karnitin ve Asetil-L-Karnitin, yağları kaslarınıza götürerek fiziksel olarak yardımcı olur, daha sonra bu yağlar egzersizlerinizde yakıt gibi kullanılarak yakılır.
Ayrıca her iki form da çalışırken kaslarınızdan toksin atılımı gözlenir bu sayede bir sonraki egzersizde yorgunluk hissi azalır ve daha çabuk iyileşme sağlanır.

Diyetlerde asıl amaç tüketilen karbonhidratın azalmasını sağlamaktır. Karbonhidrat alımını nasıl kesmiş olursanız olun, istediğiniz six pack kaslarına sahip olmak için bu adımı atmanız gerekecek. Six packslere ulaşmaktan vazgeçmeyerek ve birçok sporcunun yağ yakma konusunda en büyük yardımcısı olan bu besin takviyesini kullanarak sağladığı başarılı sonuçlar sayesinde yaza six packlerinizle girebilirsiniz.

Yağ yakımında son dönemlerde geliştirilen termojenik ürünler ise iç vücut sıcaklığınızı arttıracak bu sayede kalp atış hızınız artacak. Termojenik yağ yakıcı kullandığınızda vücudunuzun sıcaklığına maruz kalabilirsiniz. Kafein, yohimbe ve synephrine HCL termojenik yağ yakıcıların ana maddeleridir.

Yağ Yakıcı Ürünleri İncelemek için Tıklayınız..
http://www.protein7.com/kategori-l-karnitin-amp-hazir-icecek-30.html?utm_source=affiliate&utm_medium=gymbat&utm_campaign=product&utm_content=button&utm_term=yag_yakici_yazi
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Fotoğraflı Hareket Anlatımı: Incline Barbell Bench Press

Üst göğüs bölgesine hacim katmak, o bölgeyi daha dolu göstermek istiyorsanız göğüs antrenmanınıza ilk sıradan ekleyebileceğiniz bir egzersiz.
http://www.gymbat.com/incline-barbell-bench-press/
Add a comment...

Post has attachment
Whey Proteinlerin Sağlık Açısından Yararları

Kas gelişimine yönelik gıda takviyeleri söz konusu olduğunda, whey proteinler dünyadaki en iyi tercihlerden biridir.
Bazı çalışmalar, whey proteininin yüksek besin değerinin yanı sıra sağlık açısından çeşitli yararları bulunduğunu ortaya koymuştur.
http://www.gymbat.com/whey-proteinlerin-yararlari/
Add a comment...

Post has attachment
Whey Proteinlerin Sağlık Açısından Yararları

Kas gelişimine yönelik gıda takviyeleri söz konusu olduğunda, whey proteinler dünyadaki en iyi tercihlerden biridir.
Bazı çalışmalar, whey proteininin yüksek besin değerinin yanı sıra sağlık açısından çeşitli yararları bulunduğunu ortaya koymuştur.

Whey Protein Nedir?
Whey proteini aslında peynir üretiminin bir yan ürünüdür ve üretim sürecinde peynirden ayrılan su bölümünde bulunur. Whey proteinine peynir altı suyu da denilmektedir.

Peynir altı suyu yani whey proteini peynir üretimi işleminden ayrıldıktan sonra tükettiğimiz protein içeceklerine, protein barlarına ve bazı yemek reçetelerine eklenen whey proteini tozu ; yaygın olarak tüketilen gıdalarda kullanılmak için bir dizi işlem aşamasından geçirilir.

Whey Protein Çeşitleri: Konsantre, Hidrolize ve İzole

Piyasada bir çok whey protein tozu gıda takviyeleri olarak satışa sunulmakta. Bunlar aynı kaynaktan türetilmiş fakat işlemlere tabii tutulmuş ürünlerdir. İşte Whey protein tozlarını birbirinden ayıran en önemli etkenlerden birisi budur.

Konsantre Whey Proteini: % 70-80 oranında protein içerir, daha kısa bir işleme süresi gerektirmekle birlikte izolat forma oranla biraz daha fazla yağ ve laktoz (süt şekeri) içerir.

Hidrolize Whey Proteini: Hidrolize whey proteini üretim aşamasında bir takım işlemler neticesinde daha küçük yapılara, peptitlere parçalanır. Peptitler proteinlere göre çok daha hızlı bir şekilde sindirim sisteminden dolaşım sistemine yani kana karışıp, kas hücrelerine ulaşmasını sağlıyor.

İzole Whey Proteini: % 90 ve üzerinde protein içerir. İzole whey protein tozları üretim tesislerinde bir miktar daha işleme maruz kalırlar. Bu fazladan yapılan işlemler tozun içindeki protein oranının artmasına, doğal olarak şeker ve yağ oranının düşmesine neden olur.
Whey Protein Tozunun Sağlık Açısından 10 Yararı
Şimdi peynir altı suyu (whey) proteini ne olduğunu biliyoruz. Ve farklı formlarda olan peynir altı suyu proteininin sağlık açısından birkaç yararına göz atalım ve whey proteini hakkında daha iyi fikir sahibi olmanıza yardımcı olalım.

1. Whey, Günlük Protein Alımı İçin En İyi Kaynaktır
Eminim peynir altı suyunun yüksek kalitede bir protein kaynağı olduğu sonucuna varmışsınızdır. Whey proteini, vücut geliştiriciler, atletler ve diyetlerinde ilave protein isteyen bireyler arasında popüler bir takviye gıda haline getiren gerekli ve esansiyel aminoasitlerin çoğunu içerir.
protein-tozu-kullanimi

2. Whey Proteini, Kas Büyümesini Desteklemeye Yardımcı Oluyor
Kas kütlesini arttırmak için whey proteinin soya ve kazein gibi diğer protein kaynaklarına kıyasla kazanç elde etmede daha etkili olduğu görülmüştür. Bu sebepten dolayı vücut geliştiriciler ve tüm sporcular tarafından favori ürün haline gelmiştir.

3. Whey Proteini Vücudun Antioksidan Savunmasını Geliştirir
Antioksidanlar, sırayla çeşitli kronik hastalıkların riskini azaltmaya ve vücuttaki oksidasyona karşı harekete geçmeye yardımcı olurlar. Çeşitli antioksidanlar vardır, ancak en yararlı antioksidanlardan biri glutatyondur. Glutatyon vücut tarafından üretilir (bizim diyetimizden elde ettiğimiz antioksidanların çoğunun aksine) ve üretimi bazı amino asitler tarafından belirlenir, bunların bazıları sistein gibi sıklıkla sınırlı miktarda bulunur. Yani peynir altı suyu proteini gibi yüksek sistein içeren gıdalar vücudunuzun antioksidan savunmasını artırmaya yardımcı olur.

4. Whey Proteini, Kan Basıncını Düşürmeye Yardımcı Olur
Süt ürünlerinde kan basıncının düşürülmesiyle ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır. Bu, “anjiyotensin-dönüştürücü enzim inhibitörleri” (ACE-inhibitörleri) olarak bilinen, sütte bulunan bir biyoaktif peptit ailesine dayandırılmıştır. ACE inhibitörleri peyniraltı suyunun proteininde bulunur ve buna laktokininler denir. Peynir altı suyunda bulunan biyoaktif peptitler nedeniyle, kan basıncı yüksek bireyler (hipertansiyon) whey proteini faydalı olur ve bu ürün kan basıncını düşürmeye yardımcı olacaktır.

5. Whey Proteini Kanda Bulunan Yağlar Üzerinde Faydalı Etkileri
Yüksek kolesterol, özellikle LDL kolestrolü (kötü kolesterol), kalp hastalığı riskini arttırmaktadır. Nasıl ki yağlanma ve kolesterol riski yapmaksızın kalp ve damar hastalıklarına ve pek çok hastalığa karşı koruyucu etkisi ile omega 3 yağlar günümüz beslenmesinin mucizevi yağlarsa, aynı şekilde whey proteinler de güç geliştirilmesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve de kolesterolü düşürücü etkileri ile günümüzün mucizevi proteinleri olarak değerlendirilebilir.
whey-protein-yararlari

6. Whey Proteini Kilo Vermenizde Size Yardımcı Olur
Ne zaman kilo verme söz konusu olduğunda, bol miktarda protein tüketmek iyi bilinen bir kilo verme stratejisidir. Bazı çalışmalar whey proteininin diğer protein türlerine göre kilo vermenize yardımcı olabileceğini göstermiştir. Whey proteini tüketimi ile metabolizma hızını artırarak daha fazla kalori yakmanıza yardımcı olacak ve vücuttaki yağ oranını azaltmaya yönelik etki gösterecektir. İştah kapatıcı etkisi ile günlük kalori alımının azalmasına yardımcı olacak. Yani düzenli whey proteini tüketimi ile kilo vermeye çalışırken kas kütlesini koruyabilirisiniz.

7. Tip 2 Diyabet Tedavisinde Whey Protein
Araştırmalar, peynir altı suyunun kan şekerini azaltmada, insülin seviyelerini arttırmada ve insülin seviye değişikliğine duyarlılığın artmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak, whey proteini tüketimi, tip 2 diyabet için tamamlayıcı bir tedavi olarak kullanılabilir. Balık ve yumurta gibi diğer protein kaynakları, tip 2 diyabet tedavisi söz konusu olduğunda peynir altı suyu proteininin sağladığı faydaları sağlayamamakta.

8. Whey Protein, Vücuttaki İnflamasyonun Azalmasına Yardımcı Olur
Yapılan çalışmalar ile yüksek miktarda peynir altı suyu proteininin tüketimi vücuttaki enflamasyonun artışında önemli bir gösterge olan C-reaktif proteininin (CRP) kandaki mevcut seviyesini düşürmeye yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. İnflamasyon vücudun hasara tepkisinin bir parçasıdır. Vücuttaki bazı iltihaplar aslında faydalı olabilir, ancak bazı durumlarda iltihap kronikleşebilir. Kısaca peynir altı suyu proteini, anti-kanser ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olabileceğini göstermektedir.

9. Whey Protein, İnflamatuvar Bağırsak Hastalığına Faydalıdır
İnsanlarda ve kemiriciler üzerindeki çalışmaların, peyniraltı suyunun, inflamatuvar bağırsak hastalığı için yararlı olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, çalışmalar üzerinde araştırmalar sürüyor ve somut iddiaların yapılabilmesi için daha fazla test yapılmasına ihtiyaç vardır.

10. Whey Proteini Yüksek Tokluk Hissi ile Açlığı Gidermeye yardımcı Olur
Peynir altı suyu proteini, tokluk duygusunu hissetmenize yardımcı olabilir; bu da yemek arzuları ve öğünler arasında yemek yeme isteğini bastırmaya yardımcı olabilir.
Yani, kilo vermek için bir diyet kullanıyorsanız veya daha az kalori tüketmeye çalışıyorsanız, peynir altı suyu proteini sağladığı tokluk hissi ile hedefinizdeki kilonuza ulaşmada etkili ek gıda takviyesi olarak tercih edilebilir. Tabiki Whey proteinler besinlerin yerini tamamen tutmaz ana öğünlerinizi kesinlikle atlamanız ve diyetinizden uzaklaşmamanız önerimizdir.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded