Sledujete novinky kolem přistání na Marsu? Rudou Planetu můžete prozkoumat i v Google Earth. Vydejte se na virtuální prohlídku ještě dnes na goo.gl/RpNSt.
 
The +NASA Curiosity rover landed on Mars early this morning. The most advanced Mars rover yet now starts a two year investigation of the Red Planet. The team at NASA is already receiving imagery from the rover and we are very excited to hear about its discoveries in the future (http://goo.gl/aYTE7)!

If you want to explore the Red Planet on your own, don't forget that you can travel to Mars in Google Earth (http://goo.gl/RpNSt). Take a guided tour, explore historic maps or follow in the path of past rovers and landers. To get started, choose 'Mars' from the top toolbar. Enjoy your journey!
18
2
Honza Koliba's profile photoJan “Necris” Žalský's profile photoMarek Šauer's profile photoLibor Šedivý's profile photo
4 comments
 
I really hope they find Autobots there... :)
Translate
Translate
 
No já nevím, ale mě Google Earth přestal z neznámých důvodů fungovat. Verze 6 se s Ubuntu asi nekamarádí. :-( A to to šlo dřív tak pěkně. Zkoušel jsem i reinstalaci a nic. Používám jen Linux, takže je to pro mě problém. Ale GE mi funguje dobře na Androidu, tak aspoň tak. ;) Dobrá práce!
Translate
Add a comment...