Profile

Cover photo
ستاد مبارزه با چرندیات
5,535 followers|7,850,464 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
احمد قابل از شاگردان آیت‌الله منتظری، پژوهشگر حوزه دین و دارای درجه اجتهاد بود. او لباس روحانیت از تن درآورده و تا پایان عمر به بررسی در باب دین و مذهب تشیع پرداخت.

وی به دلیل مخالفت با اصل ولایت مطلقه فقیه، وابستگی به آیت‌الله منتظری و سخنرانی‌هایش در دفاع از آزادی پوشش و عدم وجود منابع دینی در لزوم پوشش زنان؛ بارها دستگیر شده و بیش از ۴ ماه سلول انفرادی را تجربه کرد. احمد قابل واقعه عاشورا را درگیر حواشی و تحریفات فراوان می‌دانست. سخنرانی او را ببینید
 ·  Translate
63
4
Arsalan Ahoorai's profile photoHamid Salehi's profile photoRoghayeh Z's profile photo
8 comments
 
+Hamid Salehi 2 اها ممنونم
 ·  Translate
Add a comment...
 
با شروع فصل پاییز فصل جدیدی از مطالب را ارائه خواهیم کرد. در همین راستا و به منظور دسترسی بیشتر، کانال تلگرام گمانه راه‌اندازی شده است.
در این کانال مجموعه‌ای از فیلم‌ها و عکس‌های آموزشی، مبارزه با شایعات و البته گلچینی از مطالب مفیدی که پیش از این ارائه شده بود؛ در قالب‌های مختلف در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای عضو شدن در این گروه روی لینک زیر کلیک کنید
Http://telegram.me/gomaneh

یا آدرس زیر را در تلگرام جستجو کنید
@gomaneh

امیدواریم برای بهبود هرچه بیشتر فضای آموزش کشور و دور شدن از خرافه و شایعه مارا به دوستانتان معرفی کنید، یادمان نمی‌رود که ما هم بدون خطا و اشتباه نیستیم، پس دست منتقدین حرفه‌ای و علاقمندان به همکاری علمی را به گرمی خواهیم فشرد.
 ·  Translate
33
1
majid 1361's profile photoمج تبی's profile photofaegh esmaeel pour's profile photoپرست ایران's profile photo
6 comments
 
لطفا تو پلاس هم فعال باقی بمونید تا استفاده کنیم. باتشکر
 ·  Translate
Add a comment...
 
دادگاه عالی ایالات متحده امریکا تصویب کرد که دولت‌های ایالتی اجازه ندارند مانع ثبت ازدواج افراد بر اساس جنسیت‌شان شوند. تا قبل از اعلام این رای، ازدواج افراد هم جنس در ۱۳ایالت ممنوع و در ۳۷ ایالت و ناحیه واشینگتن قانونی بود. اگرچه هم جنس گرایی در بسیاری از نقاط جهان منع قانونی ندارد اما ازدواج هم‌جنس‌گرایان هم‌چنان در بسیاری از کشورهای جهان از جمله تعدادی از کشورهای اروپایی قانونی نیست.
http://goo.gl/SCr2VS
http://goo.gl/wfA3A6

پاسخ به پرسش‌های متداول در این مورد:

• آیا هم‌جنس گرایی در امریکا آزاد شده؟ 
خیر!هم‌جنس‌گرایی در امریکا آزاد بود و این رای که صرفا در مورد "ثبت ازدواج همجنس گرایان" بود، قدرت دولت‌های ایالتی را در محدود کردن افراد کاهش داد. با این وجود، همچنان در بسیاری از ایالت‌های امریکا، صاحبان تجارت‌های خصوصی (از فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ تا مغازه‌های کوچک) می‌توانند بر اساس هویت جنسی افراد آنها را استخدام نکنند یا اخراج کنند.
در هیچ ایالتی منعی برای زندگی و رابطه جنسی دو نفر وجود نداشت. اساسا در بسیاری از جوامع غربی زوج‌ها (فارغ از جنسیتشان می‌توانند بدون ازدواج رسمی با هم زندگی کنند. حق ثبت ازدواج، به افراد این امکان را می‌دهد که بتوانند راحت تر فرزند خوانده بگیرند، از یکدیگر ارث ببرند، مشمول بیمه درمانی همدیگر شوند، هنگام جدایی اموالشان نصف شود و سایر شرایطی که برای یک زوج وجود داشت در مورد آنها نیز جاری باشد.

• آیا حق حضانت فرزندان در مورد هم‌جنس‌گرایان به آينده کودکان آسیب نمی‌زند؟ 
کسی نمی‌داند!پدیده ازدواج‌های همجنس گرایانه و بحث سرپرستی کودکان در این خانواده‌ها، مساله‌ای جدید است و مانند تمام مسائل نوظهور اجتماعی، از لحاظ آماری هنوز نمی‌توان در مورد اثری که بر زندگی کوکان دارد نظر داد. البته حتی اگر در آینده نشان داده شود که تاثیر دو سرپرست هم‌جنس روی کودک مطلوب نیست، باز هم دلیلی بر لغو این قانون یا منع هم‌زیستی هم‌جنس‌گرایان نیست، زیرا به واسطه آینده کودکی که هنوز وجود ندارد، نمی‌توان حق فعلی دو نفر را زیر پا گذاشت. شما می‌توانید انتخاب کنید که با همجنس خود رابطه جنسی برقرار کنید یا خیر اما مخالفت شما امری شخصی است و این حق را برای شما ایجاد نمی‌کند که دیگران را به آن تشویق یا برحذر کنید.

• آیا هم‌جنس‌گرایی بیماری ژنتیکی یا روانی است؟ آيا انسان سالم یا دیگر حیوانات نیز چنین کاری می‌کنند؟
انجمن روانپزشکی امریکا در سال ۱۹۷۳ همجنس‌گرایی را از لیست بیماری‌های روانی خارج کرده و آنرا امری طبیعی می‌داند که علاوه بر گونه انسانی (هوموساپینس) در سایر گونه‌های انسان‌های پیشین و حیوانات نیز مشاهده می‌شود. هم‌جنس‌گرایی پس از سالها و سالها مطالعه عملاً به علت طبیعی بودن و شرایط روانی، بیماری محسوب نمی‌شود. فرد همجنس‌گرا به هیچ عنوان بیمار روانی یا منحرف اخلاقی نیست. اختلالات جنسی که شکل فیزیکی دارند و  اندام‌های جنسی فرد را دچار تغییرات می‌کنند، ارتباطی با گرایش جنسی فرد ندارند.
http://goo.gl/89fPkV
http://goo.gl/YAONFN
http://goo.gl/XsZmU2

• آیا هم‌جنس‌گرایی طبیعی است؟
بله. و حتی اگر به نظر غیر طبیعی باشد، مانع به رسمیت شناختن یا دلیل منع آن نیست. انسان اتفاقات غیرطبیعی فراوانی را در طول چندین هزار سال شاهد بوده است. پختن غذا، پوشیدن لباس، جراحی‌های زیبایی؛ و بسیاری موارد دیگر هیچ کدام رفتارهای طبیعی انسانی نیستند و با گذشت زمان در زندگی انسان وارد شده‌اند.
 ·  Translate
86
2
Bad Goy's profile photoHossein R's profile photo
76 comments
 
+Bad Goy
آقا دانشمندان و روانشناسان و پزشکان و متخصصان همه پشم، بعد نظر اون چوپون بیابانگرد وحشی و بیسواد ۱۴۰۰سال پیش ملاک باشه؟
انصاف بده یه جای کار منطقت خیلی میلنگه. 
 ·  Translate
Add a comment...
 
انسان در طول روز چه مقدار آب باید مصرف کند؟

مهم است بدانید که اساس بدن شما را آب تشکیل داده است. آب اصلی‌ترین ترکیب شیمیایی تشکیل دهنده‌ی بدنتان است. سَیّالات ۶۵٪ بدن یک انسان بالغ معمولی را تشکیل می‌دهند و این به این دلیل است که تقریباً همه‌ی سیستم‌های اصلی بدن شما برای آن که وظایفشان را به درستی انجام دهند به آب احتیاج دارند.
آب دمای بدن شما را تنظیم کرده و مواد معدنی و مواد غذایی را در خود حل می‌کند و همچنین به رساندن اکسیژن به سلول‌های بدنتان نیز کمک می کند. بدن شما به گفته دانشمندان یک محلول آبگونه است. همه‌ی واکنش‌های شیمیایی که در بدن شما انجام می‌شود و شما را زنده و سالم نگاه می‌دارد در آب اتفاق می‌افتند.
ولی جواب این پرسش که روزانه چه مقدار آب احتیاج دارید؛ به سِن، وزن، رژیم غذایی، میزان فعالیت بدنی و حتی شرایط آب و هوایی محل زندگی شما بستگی دارد. برای مثال اگر وسط تابستان در حال دُویِ ماراتون هستید، مسلماً به آب بسیار بیشتری احتیاج دارید به نسبتِ زمانی که کل روز را در حال مطالعه بر روی کاناپه باشید. البته متوجه هستم که شما به دنبال اعداد و ارقام برای میزان مصرف آب هستید. به احتمال زیاد هم از این اعداد و ارقام زیاد به گوشتان خورده است و برای همین در گوگل جستجو کرده‌اید.
دستورالعملی هم که احتمالا شنیده‌اید این است که روزانه باید هشت لیوان آب، یعنی معادل ۱/۹ لیتر آب بنوشید و هیچ کس هم دقیقاً نمی‌داند این توصیه از کجا آمده است. هرچند اکثر افراد و حتی دکترها نیز این توصیه را تکرار کرده‌اند، اما طبق نظر انستیتوی پزشکی، یک زن معمولی روزانه به ۲/۷ لیتر آب، و یک مرد معمولی روزانه به ۳/۷ لیتر آب احتیاج دارد. به این نکته نیز اشاره شده است که شما حدود ۲۰٪ آبی که روزانه احتیاج دارید را از طریق غذا بدست می آورید و حتی بیشتر از این مقدار اگر از میوه و سبزیجات زیاد استفاده می‌کنید، اما هنوز «هشت لیوان آب» توصیه شده، به اندازه ای نیست که بتواند ۸۰٪ باقی مانده را تأمین کنند.
در نهایت بهترین راه این است که از احساستان استفاده کنید و به بدنتان گوش دهید. یک راه خوب هم این است که مراقب باشید رنگ ادرارتان زردِ کمرنگ باشد. ولی با این حال هر زمان که تشنه شدید آب بنوشید و نیاز نیست زیاد فکر خودتان را مشغول کنید. بر اساس نتایج تحقیق غیر آکادمیک این برنامه، ۶۷٪ از شما روزانه سه لیوان یا بیشتر آب مصرف می‌کنید، اما آن‌هایی که نسبت به میزان مصرف آب روزانه‌ی خود بی‌تفاوت بودند، بیشتر از بقیه دچار کم آبی هستند. پس بهتر است آرام باشید و یک لیوان آب بنوشید خودتان متوجه می‌شوید.
ترجمه زیرنویس : Amir EF
Created by: SciShow
-----------------------------------------------------
برای مشاهده ویدیو از طریق آپارات و یا دانلود ویدیو با حجم ۹.۱۸ مگابایت با لینک مستقیم و مطالعه متن همراه با منابع و مستندات به وب‌سایت گمانه مراجعه فرمایید:
http://www.gomaneh.com/5104
نوشته‌های پیشین گروه نشر دانش گمانه در وب‌سایت گمانه:
http://www.gomaneh.com/category/the-art-of-science-2
 ·  Translate
39
5
Bijan Mi's profile photo
 
سلام
ممکنه راجع به پرخوری و دلایل
آن مطلب بگذارید؟
با تشکر
 ·  Translate
Add a comment...
 
مارا زین پس در توئیتر نیز دنبال کنید
 ·  Translate
25
Javad ‌'s profile photo
 
با محدودیت ۱۴۰ کارکتر اونجا میتونین چیزی بنویسین؟ 
 ·  Translate
Add a comment...
 
چرا ما از خودمان باد(!) رها می‌کنیم؟ دوبله فارسی

باد شکم یا نفخ، یک پدیدهای روزمره است. بیشتر افراد، از جمله شما روزانه بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی لیتر گاز تولید می‌کنند و  بین ۱۰ تا ۲۰ بار در روز این گاز را تخلیه می‌کنند. اما این گاز از کجا می‌آید؟

قسمت کوچکی از این گازها از بلعیدن هوا در زمان خواب، یا زمان های دیگر وارد بدن می‌شود اما بیشتر این گازها از باکتری‌های درون روده و در نتیجه‌ی عمل هضم موادی که ما از هضمشان عاجزیم تولید می‌شوند. در روده‌ تریلون‌ها باکتری با ما همزیستی می‌کنند. ما برای آن‌ها مکانی امن برای زیستن و مواد غذایی تامین می‌کنیم و در ازای آن، آن‌ها در استخراج انرژی از غذا به ما یاری می‌رسانند و در تامین ویتامین هایی مانند ویتامین B و K به ما کمک می کنندو باعث تقویت سیستم ایمنی بدن ما می‌شوند و در عمل کرد سد مخاطی معده نیز تاثیر بسزایی دارند و به جنبندگی (در معنای زیست‌شناسی) و رشد ارگان‌های مختلف کمک می‌کنند. پس واضح است که راضی نگه داشتن این باکتری‌ها کاملا به نفع ماست.
باکتری‌های روده‌ای غذای خود را از مواد هضم نشده به دست می‌آورند، مثل کربوهیدرات و پروتئین‌ها، که برای هضم به روده‌ی بزرگ می‌آیند. آن‌ها این مواد هضم نشده را به ترکیبات زیادی تبدیل می‌کنند. مثل اسیدهای چرب کوتاه زنجیر و صد البته گاز!
هیدروژن و کربن دی اوکسید بیشترین گازی هستند که توسط باکتری‌ها تولید می‌شوند و بی بو هستند. در روده‌ی بعضی از افراد باکتری‌هایی وجود دارند که گاز متان نیز تولید می‌کنند. اما گاز متان هم مانند دو گاز قبلی بی بوست. پس بوی بد از کجا به مشام ما می‌رسد؟
بوی ناخوشایند معمولا به خاطر ترکیبات سولفوری است. مثل سولفید هیدروژن و متان تیول و ﻣﺘﻴﻞ ﻣﺮﻛﺎﭘﺘﺎن. اما این گازها حجمی کمتر از ۱٪  گاز تولیدیست و در نتیجه‌ی هضم آمینو اسید‌هایی که حاوی سولفور است، تولید می‌شوند.  این می‌تواند دلیلی باشد برای بوی بد گازی که از مصرف غذاهای پروتئینی تولید می‌شود. با مصرف مقدار زیاد کربوهیدرات غیرقابل هضم گاز بیشتری تولید می‌شود. کربوهیدرات موجود در مواد غذایی همچون لوبیا، عدس، محصولات لبنی، پیاز، سیر، تره فرنگی، تربچه، سیب زمینی، جو دوسر، گندم، گل کلم، کلم و کلم بروکسل. 
انسان‌ها آنزیم‌های لازم یرای هضم این مواد را ندارند. پس این کار به عهده‌ی باکتری‌هاست که می‌توانند کربوهیدرات‌های پیچیده را تخمیر کنند و این عمل طبیعتاً به تولید بیشتر گاز منجر می‌شود. اما اگر شکم شما نفخ کرده و احساس ناراحتی می‌کنید، احتمالاً مشکل از حرکت ناقص گاز در روده است. برای جلوگیری از نفخ کردن نباید فقط بعضی از غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. شما نباید باکتری‌هایی که کربوهیدرات‌های پیجیده را هضم می‌کنند را، گرسنه نگاه دارید. در این صورت آن‌ها مجبور به مصرف قند مخاط روده می‌شوند.

گازی که شما تولید می‌کنید بسطه به غذایی که می‌خورید و نوع باکتری‌هایی در روده‌ی شماست متفاوت است. به طور مثال باکتری‌های کلستردیوم، کربن دی اکسید و بوتیرات و هیدروژن تولید می‌کنند در حالی که پروپیونی باکتریوم، کربن دی اکسید، پروپیونات و استات تولید می‌کنند در این حین، متانوژن‌ها از هیدروژن و کربن‌دی‌اکسیدی که بقیه‌ی باکتری‌ها تولید کرده اند، استفاده می‌کنند تا متان تولید کنند. مصرف هیدروژن و کربن‌دی‌اکسید توسط این باکتری‌ها می‌تواند به کم شدن حجم کل گاز منجر شود. پس ارتباط پیچیده‌ای بین باکتری‌های روده وجود دارد. آن‌ها یا غذای هضم نشده را مصرف می‌کنند یا از موادی که باکتری‌های دیگر تولید کردند، برای رشدشان مصرف می کنند.
این فعل و انفعالات، نوع و مقدار گاز تولیدی را مشخص می‌کنند. پس تولید گاز به معنای فعالیت باکتری‌های درون روده است. اما در مواقعی، افراد ممکن است به مقدار غیر طبیعی، گاز تولید کنند. یک مثال رایج، بیماری عدم تحمل لاکتوز است. بدن بیشتر افراد آنزیم تجزیه‌ی لاکتوز را تولید می‌کند. لاکتوز قند موجود در شیر و محصولات لبنی است. اما بدن بعضی از افراد این آنزیم را تولید نمی‌کند یا مقدار آنزیم تولیدی کافی نیست. به طور مثال، بعد از یک عفونت روده‌ای بدن این افراد نمی‌تواند محصولات حاوی لاکتوز را هضم کند که ممکن است به نفخ و دل درد منجر شود. اما به یاد داشته باشید که بیشتر گاز تولیدی، اثر فعالیت تخمیری باکتری‌ها درون روده است که نشان دهنده ی عملکرد سالم و درست روده هاست.

Created by: TED-Ed

برای دانلود یا دیدن ویدئو در آپارات و مشاهده منابع لینک زیر را ببینید
http://www.gomaneh.com/5071/
 ·  Translate
88
7
Mohammad Reza's profile photomohammad hamid's profile photomana mmm's profile photoMahdokht Sanati's profile photo
4 comments
 
این نوشته را لطفا بخوانید و توصیه بفرمائید که دیگران هم مطالعه کنند. دانستن ان لازم است
 ·  Translate
Add a comment...
 
پیش از این به بررسی برهان نظم پرداختیم و مواردی را در ضعف آن معرفی کردیم:
https://goo.gl/Cgv3WA

این بار به برهان علیت می‌پردازیم. برهان علیت می گوید:
1-علیت جهانشمول است(هر موردی علتی دارد)؛
2-در میان پدیده ها وابستگی علّی وجود دارد؛
3-تسلسل علل ممکن نیست؛
4-لذا باید نخستین علتی باشد که همانا خداوند است.

به ترتیب موارد را بررسی می‌کنیم
1. فرض کنیم فرض اول درست است و از روش برهان خلف آن را بررسی کنیم. حال نتیجه می‌گیریم که «همه‌چیز» جهان باید دارای علتی باشد و در این حالت خدا نیز باید دارای علت باشد. اگر فرض کنیم خدا می‌تواند علت نداشته باشد یعنی «مواردی در جهان هست که می‌توانند علت نداشته باشند» و این مخالف فرض ماست. وقتی یک مورد در جهان می‌تواند علتی نداشته باشد پس موارد دیگر هم می‌توانند علت نداشته باشند. پس دنیا و کائنات می‌توانند بدون علت باشند.

2.پذیرش این که «در میان پدیده‌ها وابستگی علی وجود دارد» آسان است. اما این مورد دو اشکال جدی در درون خود دارد. بنا به نظر دیوید هیوم (فیلسوف) تصور ما از شرایط علی و معلولی به دلیل تجربیات بسیار اندک بشر در عمر کوتاه بشرو در یک سیاره بسیار کوچک از جهان است. ما با همین ادراک اندک تجربه کوچکی اندوخته ایم که هر پدیده علتی دارد اما نمی‌توان این تجربه اندک را به کل کائنات تعمیم داد. ما امکان دیدن و مقایسه و بررسی چهارگوشه عالم را نداریم تا نتیجه بگیریم رابطه علل جهان‌شمول است. اشکال دوم در فیزیک نوین حاصل شد. در مکانیک کوانتومی و شرایط زیرالکترونی موارد فراوانی وجود دارد که پدیده‌ها علت ندارند و یا علت به لحاظ زمانی پس از معلول حادث می‌شود. همین مثال نقض نشان می‌دهد که در گوشه‌های دیگر علم بشری و جهانی چیزهای دیگر هم می‌توانند وجود داشته باشند که وابستگی علل در آنها صدق نمی‌کند.

3.«تسلسل علل ممکن نیست» نیز از علم محدود بشر و نوعی مغالطه رنج می‌برد. ما دیده‌ایم که هر ردیف اتفاق (مثل دومینو) از جایی شروع می‌شود، چون طبق تجربه اندک همیشه یا اول آن را دیده‌ایم یا به آن واقفیم. اما چه کسی می‌تواند دقیق بگوید که سلسله علل در آینده کجا و چگونه تمام می‌شود؟ وقتی سلسله علت‌ها می‌تواند در آینده تا بی‌نهایت ادامه داشته باشه چرا نمی‌تواند در گذشته هم تا بی‌نهایت ادامه داشته باشد؟ آیا اعداد جایی در منفی و مثبت تمام یا متوقف می‌شوند؟ آیا عددی وجود دارد که از آن بزرگتر یا کوچکتر وجود نداشته باشد؟ بنابراین بشر با دانش اندک خود به این نتیجه رسیده که «چون تا کنون هر پدیده که درک کرده‌ایم جایی شروع شده است، بنابراین همه پدیده‌ها باید جایی شروع شده باشند» که این نتیجه‌گیری مغالطه تعمیم نارواست و چون نمی‌توانیم آن را اثبات کنیم نمی‌تواند در فرض اولیه این برهان قرار بگیرد.

4.مورد چهارم، نتیجه‌گیری از سه مورد اول است که قبلاً مردود شده یا ضعیف شناخته شد. اما اگر فرض کنیم که سه مورد اول درست و قوی بودند، آیا مورد چهارم اثبات می‌شد؟ قطعاً خیر. حتی اگر فرض کنیم هر پدیده علتی دارد و تسلل ممکن نیست آیا علت اولیه باید لزوماً خدای ادیان (قادر مطلق، عالم مطلق، ...) باشد؟ چه چیزی این عقیده را ثابت می‌کند؟ چرا علت اولیه نمی‌تواند یک سنگ یا یک موجود کم‌شعور باشد؟ چرا باید با تفکر و علم و قدرت جهان را ایجاد کرده باشد؟ چرا تولد جهان نمی‌تواند توسط یک موجو کم‌شعور و به صورت اتفاقی شروع شده باشد؟ به بیان ساده‌تر فرضیات اولیه حتی اگر درست باشند در اثبات کردن خدایی که در ادیان به آن اشاره شده بسیار ضعیف هستند.
 ·  Translate
46
5
Eɦsaŋ GɦanbaЯყ's profile photoHossein R's profile photoکسرا دادگر's profile photoivan atheist (AE)'s profile photo
50 comments
 
گمانه عالیییییییی هستی😍
 ·  Translate
Add a comment...
 
در چند پست قصد داریم به مباحث برهان‌های اثبات خدا بپردازیم. در این پست هدف «برهان نظم است»
مقدمه اول: در این چند پست قرار نیست وجود/عدم وجود خدا اثبات شود بلکه تنها اشکالاتی که به برهان‌های موجود وارد است طبقه‌بندی خواهد شد.
مقدمه دوم: منظور از «خدا» در اینجا موجودیتی است که در ادیان ابراهیمی تعریف شده و مشخصاً در اسلام بنام الله شناخته می‌شود.
• تعریف برهان:
برهان نظم عموماً از سه جزء تشکیل شده است. 1.جهان منظم است. 2.هر نظمی نیازمند ناظم است. 3.ناظم این نظام عظیم باید خدایی باتدبیر باشد.
• بررسی برهان
یکم.
نظم تعریفی نسبی است. بسیاری از پدیده‌ها مثل سیل و زلزله و طوفان اثری از نظم ندارند یا قابل تعریف منظم نیستند، هم‌چنین مکان الکترون دور اتم هیچگاه جای قابل پیشبینی و منظمی ندارد و محال است بتوان حدس زد که یک الکترون برای گردش چه نظمی را رعایت می‌کند. بسیاری از پدیده‌ای کوانتومی نیز شامل هیچ نظمی نیستند. بنابراین این موارد از دید گروهی نظم و از دید گروهی دیگر بی‌نظمی هستند و نمی‌توان با مصادره به مطلوب؛ تخریب ناشی از زلزله یا کشته شدن یک کودک توسط سیل یا زجر کشیدن یک کودک معلول را منظم نامید. بنابراین نظم که دین از آن حرف می‌زند یک مقوله سلیقه‌ای است نه تعریفی علمیُ مگر آنکه ادیان ثابت کنند که همه این موارد شامل نظم می‌شود و مثال نقض ندارد. طبق تعریف قانون آنتروپی، جهان رو به بی‌نظمی می‌رود و به جای منظم شدن مرتب نامنظم می‌شود. از نگاه دیگر مجموعه منطم مجموعه‌ای است که هدف مشخصی را دنبال می‌کند و همه اعضای این مجموعه در راه رسیدن به آن هدف کار می‌کنند. هدف جهان به این عظمت با میلیاردها ستاره و کهکشان چیست؟ اگر هدف آن رشد و تعالی بشر است چرا این‌همه فضای خالی از موجودات و بدون ارزش ایجاد شده؟ چرا 13 میلیاردسال قبل از عمر بشر باید بدون هیچ خاصیتی وجود داشته باشد؟ اگر جهان چندصدمیلیاردبار بزرگتر یا کوچکتر یا عمرش کمتر یا بیشتر بود تفاوتی به حال ما داشت؟ چرا 99 درصد موجوداتی که بر کره خاکی زیسته اند نابود شدند و برای چه هدفی به وجود آمده و منقرض شدند؟ همه اینها نشان می‌دهد این جهان هدفمند نیست و یا هدف آن مشخص نیست. مشخص نبودن آن و عدم دانش ما به جهان نشانه هدف نیست بلکه مغالطه توسل به حهل است.

دوم.
نظم یک پدیده، فقط و فقط در قیاس با پدیده‌ای یکسان قابل اندازه‌گیری است. چشم انسان با ساعت مچی از یک سنخ و جنس نیست، پس مقایسه آن از اساس اشتباه است و نمیتوان گفت چون ساعت منظم است و ناظمی دارد، پس چشم هم منظم و نیازمند ناظم است. به همین دلیل آنچه ما از جهان می‌بینیم فقط تجربه ما از همین جهان است و ما جهان دیگری ندیده و نشناخته‌ایم که با مقایسه آنها به این نتیجه برسیم که این یکی منظم و دیگری نامنظم است لذا مقایسه جهان با هر چیز دیگری مطلقاً خطاست. ما بدون تجربه جهان نامظنم دیگر نمی‌توانیم نتیجه بگیریم که این جهان منظم است و اگر جهان نامنظم دیگری داشته باشیم باز هم نظم جهان ما، لزوماً به وجود ناظم دلالت نمی‌کند.

سوم.
در بسیاری از حالات فیزیک و ریاضی و طبق روش‌های مونت کارلو در و قوانین اعداد بزرگ ریاضی امکان وجود نظم اتفاقی در یک سیستم کاملاً منظم وجود دارد. وقتی یک میلیارد بار یکی کیسه شن روی زمین بریزید امکان اینکه یک بار در بخشی از یک کلمه ببینید وجود دارد. اگر دو میلیون بار یک کیسه سکه را به هوا بریزید امکان اینکه یک بار به تعداد سال تولد شما شیر یا خط بیاید وجود دارد. این شانس و احتمال است و نه نظم. همه شما روی کاشی ابری توالت و سنگ‌فرش خیابان و تنه درخت اشکالی دیده‌اید. اینها عموماً تصادفی بر طبق قانون احتمال است و مسلماً کسی قصد نداشته در طرح چوب درختی خشکیده در وسط بیابان طرح یک مرغابی چلاق بکشد تا شما آنرا کشف کنید. با این توضیحات باید گفت که نظم مختصری که مد نظر شماست، در جهانی به این عظمت که روزانه میلیون‌ها ستاره در آن متولد و نابود شده و میلیونها اتفاق بدون اطلاع و دانش ما می‌افتد، بنا به تعریف از نظمی مفید تبعیت نمی‌کند. در یه مورد بالا شرح دادیم که جهان منظم نیست و اگر باشد این نظم اثبات شده نیست.

چهارم.
فرض کنیم مدعای دینی درست باشد و جهان منظم است (که مخدوش و اثبات نشده است) و هر نظمی نیازمند ناظم است و آن ناظم خداست. این ادعا را می‌توان بررسی کرد و آن را بسط داد:
الف.یا خدا نظم دارد یا نظم ندارد:
اگر خدا نظم ندارد پس فرض کردیم یک موجود بی‌نظم می‌تواند یک پدیده‌ی منظم به وجود بیاورد. این یک فرض خودمتناقض است چرا که طبق فرض از دل بی‌نظمی هم می‌تواند نظم بیرون بیاید، بنابراین نظم جهان می‌تواند ناظم نداشته باشد و از بی‌نظمی به وجود آماده باشد.
اگر خدا نظم دارد طبق فرض برهان، خودش هم نیازمند ناظم است. اگر ناظم ندارد پس فرض دوم(هر نظمی نیازمند ناظم است) غلط است و بعضی موجودات منظم می‌توانند وجود داشته باشند که نیاز به ناظم ندارند. پس اساساً جهان هم الزامی به داشتن ناظم ندارد و وجود خدا باید مستقلاً اثبات شود.
ب.اگر خدا نظم دارد و ناظم هم دارد، ناظم و خالق خدا چیست؟ آیا خدا مخلوق ذهن ناظم انسان نیست؟
------------------
*برای نگارش این سطور از نظرات متعدد و همچنین آراء فلاسفه بزرگی چون اپیکور، هیوم و متاخرین آنها استفاده شده است.
 ·  Translate
140
16
محمد ثقفی's profile photoHossein R's profile photo
114 comments
Add a comment...
 
«خدای حفره‌ها» توضیح دینی از طبیعت را تداعی می‌کند، توضیحاتی که مشتق شده از علم هستند. این‌گونه تصورها مبتنی بر این هستند که هر آنچه دانش بشر بتواند آنرا توضیح دهد خارج از دامنه فعالیت خداست و در نتیجه هر آنچه دانش بشر نمی‌تواند آنرا شرح دهد، باید ناشی از فعالیت خدا باشد. به عبارت دیگر خداباورانی که از روی خدای حفره‌ها به خدا اعتقاد دارند، خدا را در حفره‌هایی که در دانش وجود دارد وارد می‌کنند.

یک مثال بسیار بارز از این نوع خداباوری را می‌توان در طول تاریخ خداباوری دید. انسانهای بدوی برای توضیح نحوه کار پدیده‌های طبیعی مانند ماه، خورشید، ستارگان، رعد و برق، کسوف و خسوف هم علت‌های الهی را در نظر می‌گرفتند و در برخی جاها برای هرکدام از این پدیده‌های طبیعی خدای جداگانه‌ای نیز داشتند. اما با پیشرفت دانش توضیح دقیقی علمی آن نیاز به «دست خدا» را عقب راند و توضیح اتفاقهای طبیعی با خدا به شدت به «حفره‌های» کوچک‌تری در دانش بشری کاهش پیدا کرد.

در این روش تفکر فرد مغالطه‌گر به دنبال مورادی می‌گردد که تا کنون توضیح و تئوری مناسبی برای آن ارائه نشده و به سلیقه‌ی خود این حفره‌های علمی یا سوراخ‌هایی که نور علم دورن آنها را روشن نکرده را با توهم ذهنی خود پر می‌کند و مدعی می‌شود هرچیزی که دارای تعریف مشخص علمی نیست، خارج از علم بوده و در حیظه قدرت غیرعلمی خداست. مغلطات بنیادین در این نوع تفکر، توصل به جهل و توصل به باور هستند. دانش نه علمی جهان‌شمول بر تمام پدیده‌ها طبیعی دارد و نه هیچ‌گاه چنین ادعایی داشته. به طور مثال نقاط مجهولی در عصب‌شناسی، رفتارشناسی انسان‌ها، فرگشت و انتخاب طبیعی و کیهان شناسی یافت می‌شود که تئوری‌های قابل قبول علمی برای آن‌ها ارائه نشده.

دانشمندها وقت خود را صرف مشاهده، طراحی آزمایش و جمع‌آوری اطلاعات می‌کنند، که در نهایت همگی این فعالیت‌ها منجر به کشف حقایق علمی می‌شود. با تکرار و تداوم این فعالیت‌ها دانشمندان می‌توانند حقایق زیادی را کشف کنند و کنار هم قرار گرفتن این حقایق یک تئوری را پشتیبانی می‌کند. زیبایی تئوری این است که شما می‌توانید از آن برای ایجاد و پیش‌بینی حقایقی استفاده کنید که هنوز کشف نشده‌اند و بعد‌ها ، اگر این حقایق روشن شوند می‌توانند تئوری شما را بیشتر از قبل تایید کنند. به این روند «متد علمی»‌ گفته می‌شود. یک نمونه خوب از این رویکرد، جدول تناوبی عناصر است.

دیمیتری مندلیف، در سال ۱۸۰۰ جدول تناوبی را به عنوان راهی برای سازمان دهی عناصر شیمیایی طراحی کرد.در ابتدا این جدول، یک جدول معمولی نبود. تئوری مندلیف این بود که وقتی عناصر را به ترتیب جرمشان، در کنار هم قرار بدهیم، یک سری مشخصات متناوب، بین عناصر تکرار می‌شوند. هر وقت مندلیف مشخصات تکراری مشاهده می‌کرد، یک ردیف جدید را شروع می‌کرد؛ وقتی کار او تمام شد، تعدادی جای خالی در جدول او وجود داشت.

او متوجه شد این‌ها می توانند، جای خالی برای عنصری با مشخصات بخصوصی باشند. به مرور زمان، دیگر دانشمندها عناصر جدیدی کشف کردند که دقیقا متناسب با این جاهای خالی بود که مندلیف باقی گذاشته بود. تئوری او در واقع وجود این عناصر را پیش‌بینی کرده بود.
ولی اگر تئوری، حقایقی که ممکن است در آینده بدست بیایند را نتواند پیش بینی کند، یا تعدادی تئوری، مجموعه ی مشترکی از حقایق را توضیح دهند چه اتفاقی می‌افتد؟ این به خودی خود، بد یا اشتباه نیست فقط احتیاج به اطلاعات و حقایق بیشتری برای رد کردن قطعی فرضیه‌های غلط و اثبات محکم تر تئوری‌های درست است. 

به خاطر داشته باشید، مردم از واژه‌ی تئوری برای توضیح خیلی چیزها استفاده می‌کنند. اما یک تئوری علمی همواره باید براساس مجموعه‌ی کاملی از حقایق اثبات شده باشد و نه فقط برپایه ی مجموعه‌ای انتخابی یا من درآوردی. نگاه کردن به حقایقی که یک تئوری را پشتیبانی می‌کنند تنها راه تشخیص قوی بودن یک تئوری علمی محکم و دقیق است.

خوشبختانه مدعیات خرافه‌پرستان با هر کشف علمی، یک قدم عقب می‌نشیند؛ اما همیشه هستند دین‌فروشان عوام‌فریب و کاسبان خرافه که هر پدیده علمی را به یک باور گره بزنند و از کوانتوم به جبرئیل، و از نسبیت انیشتین به عروج پیامبر برسند.
 ·  Translate
82
10
Farid's profile photoMehrdad Sadegh's profile photomuk jan's profile photo
50 comments
muk jan
 
من حالم بد شد.
 ·  Translate
Add a comment...
 
مجموعه دویچه‌وله برای چندمین سال متوالی مسابقه جهانی «بهترین کنشگری آنلاین» را برگزار می‌کند که «تیم نشر دانش گمانه» و «ستاد مبارزه با چرندیات» برای بخش فارسی آن در میان ۵ کاندید برتر قرار گرفته‌اند.
برای کمک به این مجموعه و همدلی با کسانی که سالها بدون اسم و عنوان و بدون هیچ سود مالی برای پیشبرد دانش تلاش کرده‌اند به ما، همکاران ما، تمام شما عزیزانی که با خواندن و نوشتن و اشتراک پست‌ها با ما یاری می‌کنید؛ رای بدهید. برای شمرده شدن رای‌تان باید با یک اکانت توئیتر یا فیسبوک به وبسایت وصل شوید و به ستاد مبارزه با چرندیات (به انگلیسی Center for Fighting Humbug) رای بدهید. رای دادن فقط وصل شدن با اکانت و کلیک کردن روی کلمه VOTE کنار نام گروه Center for Fighting Humbug است و چند ثانیه ناقابل طول می‌کشد. آدرس زیر:
https://thebobs.com/…/category/2015/peoples-choice-for-per…/
شما می‌توانید هر ۲۴ ساعت یک‌بار به ستاد مبارزه با چرندیات رای داده و در راه پیروزی این جمع بزرگ و همگانی همراه شوید. منتظر همیاری شما هستیم.
 ·  Translate
52
3
Samad Haydary's profile photomohamad abdolahi's profile photoBabak Fayli (‫بــــابـــەک‬‎)'s profile photoivan atheist (AE)'s profile photo
4 comments
 
آیا هنوزم وقت داریم برای رای دادن؟؟؟
 ·  Translate
Add a comment...
 
• ذبح اسلامی به مجموعه دستوراتی گفته می‌شود که برای ذبح حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد و ریشه‌ در کتاب قرآن و سنت پیامبر اسلام دارد. این قوانین حیوانات آبزی را مستثنی کرده است و بیشتر در مورد پستانداران و پرندگان حلال‌گوشت مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، با جسم برنده رگ‌های گردنی حیوان بریده شده و خروج خون از سر و گردن صورت می گیرد.

• طرفداران این نوع ذبح معتقدند که خون بیشتری از حیوان در مقایسه با روش‌هایی مثل شوک الکتریکی یا شلیک به مغز، خارج می‌شود و احتمال فساد گوشت پایین می‌آید. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد رابطه چندانی میان ذبح شرعی و میزان خروج خون از بدن حیوان وجود ندارد. در بررسی که توسط دانشگاه برستول انجام شده، نشان داده شده که در ذبح حلال سر حیوان بریده می‌شود، اما به محض ایستادن قلب خون شروع به لخته شدن کرده و میزان بسیاری از آن در بدن می‌ماند. در حالت معمول حیوان با شوک الکتریکی کشته شده و سپس سلاخی می‌شود که باز هم میزان خون خروجی میزان مشخصی است و تفاوت چندانی با ذبح شرعی ندارد.

برای دیدن منابع و متن کاملتر لینک زیر را ببینید:
http://www.gomaneh.com/5090

• تحقیقات و مطالعاتی که نشان دهد «گوشت با ذبح حلال سالم‌تر یا ماندگارتر است» وجود ندارد. لذا در مورد سلامت یا ماندگاری گوشت با ذبح حلال نمی‌توان نظر قطعی داد. در بیشتر کشورهای غربی در مورد ذبح اسلامی بحث‌هایی وجود دارد، چرا که ذبح اسلامی مرگ حیوان را طولانی‌تر کرده و باعث ایجاد درد و رنج بیشتر در حیوان می‌شود. از این رو در کشور هلند «ذبح حلال اسلامی« و «کوشر*» ممنوع شد. اما با اعتراض گروه‌های اسلامی و یهودی، قانون برای این افراد استثنا قائل شد به شرط آنکه ظرف ۴۰ ثانیه حیوان بیهوش شود. ذبح اسلامی همچنان در دانمارک ممنوع است.
*کوشر=ذبح یهودی که به ذبح اسلامی شبیه است.
**این یادداشت به درخواست خوانندگان در سرویس درخواست مطلب و بررسی شایعات نوشته شده است.
 ·  Translate
74
1
Ali dragon's profile photoVahid Shayan's profile photomars centurion's profile photoSara Ghorbani's profile photo
27 comments
 
من بيشتر پستاتون رو خوندم و به اين نتيجه رسيدم که پستاى خودتون از همه جا چرند تر هستن و قصدتون هدايت افراد درخلاف جهت اسلام هست..و اينکه اسلام زده هستيد.براتون متاسفم
 ·  Translate
Add a comment...
 

پلیس «اسی چکش» و «اصغر گربه» را در یک روز به جرم مشابه «حمل و فروش هروئین» دستگیر کرد. با توجه به قوانین قضایی کمترین جریمه برای آن‌ها ۲ سال حبس است. در این میان بازرس به دلیل شباهت زیاد روش کار دو مجرم، به این مشکوک شده که هر دو متهم به شکلی به یکدیگر و به باند بزرگ توزیع مواد مخدر دیگری وابسته هستند. ولی بازرس شواهد کافی برای محکوم کردن آن دو را در اختیار ندارد. به همین منظور بازرس نقشه‌ای طرح کرده که به هر کدام پیشنهاد ویژه‌ای بدهد تا شاید هر یک از آن‌ها به شکلی فرد دیگر را لو بدهد.  به این منظور هر کدام از آن‌ها را در دو اتاق بازجویی جداگانه قرار داد و پیشنهادش را به این شکل طرح کرد:

در حال حاضر حبس دو ساله شما بسته به شواهد تضمین شده است. اکنون شما فقط این انتخاب‌ها را در پیش روی خود دارید؛

اول.اگر هر دو سکوت کنید حکم دیگری علیه شما نخواهد بود و هر دو  فقط به دو سال حبس محکوم می‌شوید.

دوم.اگر به زندانی دیگر خیانت کنید و علیه او شهادت دهید، حبس خود را به یک سال کاهش ‌می‌دهید و اما او به ۱۰ سال حبس محکوم خواهد شد.

سوم.اگر هر دو علیه دیگری شهادت دهید، هر کدام باید به مدت سه سال به زندان بروید.

در شرایط بالا بهترین سناریو برای منافع هر دو شخص سکوت است، ولی با توجه به اینکه دو زندانی در اتاق‌های جداگانه‌ای بازجویی می‌شوند، اطلاعی از اظهارات یکدیگر ندارند. اگر در این میان دو فرد وفاداری خاصی به هم نداشته باشند و در پی منافع جمعی نباشد و به دنبال خواسته‌ها خود بروند، به قطع یکی یا هر دو آن‌ها متحمل ضرری سنگین می‌شود.

متن کامل را با توضیح و مثال در لینک زیر ببینید
 ·  Translate
39
Add a comment...
Story
Tagline
ستاد مبارزه با چرندیات
Introduction
We are researchers from different disciplines, working at research institutes and universities all around the world. In this page, we investigate the problem of spreading rumors in network about different topics. Our goal is to provide the scientifically proven knowledge about such rumors for our fans. We believe on humanity and are against any types of discrimination, racism and prejudice.

هدف این پیج ترویج اندیشیدن و جستن و مبارزه با ساده لوحی است. این پیج همواره سعی می کند بی طرفی خود را حفظ کند.
ما با نژاد پرستی مخالفیم! هرگونه و هرجا که باشد! فرق نمی کند این نژاد پرستی بازی لوث شده آریایی باشد یا پان ترکیسم یا صهیونیزم... 
ما با خرافه پرستی، اجبار یا اکراه دینی و عقیدتی و یا  هر اندیشه ای که نفرت را تبلیغ کند مخالفیم! مهم نیست نفرت از مسلمانان باشد یا نفرت از یهودیان...
ما با هر قصه یا افسانه ای که بگوید یک قوم برتر وجود دارد مخالفیم! مهم نیست این قوم آریایی باشند یا ترک یا اعراب یا یهودیان...
ما با هرچیزی که مخالف منش انسان متمدن و در تضاد با حقوق بشر باشد مخالفیم!
ما این ها را "چرند" می دانیم و با آن مبارزه خواهیم کرد!

 در این پیج با هر گونه توهین جنسی و نژادی و تحقیر کرامت انسانی به هر شکل برخورد می‌شود و برای بهبود فضای بحث منطقی اجازه ترولینگ داده نخواهد شد.

لطفاً فارسی بنویسید.
Contact Information
Contact info
Email