Profile

Cover photo
Göktürk Vizyon
Works at Göktürk Vizyon
Attended Kocaeli University
55 followers|4,519 views
AboutPostsPhotosYouTubeReviews

Stream

Göktürk Vizyon

Shared publicly  - 
 
Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar

Emekli savcı, araştırmacı yazar Necdet Bayraktaroğlu; Genel Yayın Yönetmeni Servet Töz’ün yanı sıra Aydın 24 Haber yazarları, Mehmet Eroğlu, Mürşit Canbeldek ve Nevzat Arslan’ın da hazır bulunduğu ziyarette, 2. baskısını yapan "Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar" isimli kitabını tanıttı.

Tarihinden faydalanamayan nesillerin gelecekleri endişeli olduğunu söyleyen Bayraktaroğlu, “Kitabımdaki mektuplarla, Türk tarih sayfalarında atalarımızın kahramanlıklarını, yaşadıklarını, yazdıklarını ortaya koymaya çalıştım. Birbirinden önemli mektubun yer aldığı kitabımı herkesin okumasını tavsiye ediyorum” dedi.
Kitapçılarda satışa sunulan, Necdet Bayraktaroğlu'nun Başbakanlık Devlet Arşivleri ve Osmanlı Arşivleri'nde beş yılı aşkın bir zamanda hazırladığı "Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar" tarihe yön veren hükümdarların siyasetlerini, adaletini ve kararlılıklarını sergiliyor.
Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar asırlardır Türklerin hakim olduğu coğrafyada, Türk-İslam medeniyet ve kudretinin büyüklüğünü belgeleyen mektuplardan örnekler bulacağınız eserden bazı başlıklar…

KANUNİ'NİN MEKTUBU FRANSA'DA DANSI 100 YIL YASAKLATTI

Günümüzde, memleketin her yerinde, hata İslam dünyasının ve dünyanın her yerinde bir medeniyet alameti olarak kabul edilen ve genç, yaşlı herkes tarafından yapılan dans, ilk defa Kanuni zamanında Fransa'da yapılmaya başlandı. Osmanlı İmparatorluğu'nun sınırları, Avrupa'nın ortalarında ve Fransa'ya kadar dayanıyordu. Dansın yapılmaya başlandığını duyan Kanuni Sultan Süleyman, Fransa Kralı Fransuva'ya şöyle bir mektup yazdı:,

FATİH'E 1461'DE YAZILDI VE GÖNDERİLMEDİ

Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra Bizans İmparatorluğu'nun tarihe karışması Hıristiyan devletleri ve Papa'yı korkutmuştu. Papa bunun üzerine Fatih'i Hıristiyanlık dininin İslam dininden üstün olmaya inandırmak istedi.

"Ben ki, 48 krallığın hakanı Sultan Süleyman Han'ım. Sefirimden aldığım habere göre, memleketinizde dans namı altında kadın-erkek birbirine sarılmak suretiyle, herkesin gözü önünde faydasız işler işlenmekte olduğunu işitmişimdir. İş bu rezaletin memleketime de sirayeti ihtimali olduğu için mektubumun elinize ulaşmasından itibaren derhal son verilmediği takdirde, bizzat ordumla gelip men ederim."

BARBAROS HAYRETTİN'E İSPANYA'DAN "YOLUMUZDAN ÇEKİL!" UYARISI

İspanya Kralı I. Karlos ve İspanya donanma komutanı; savaşta Oruç ve Hızır reisleri öldürdükten sonra, onların kardeşi Barbaros'a şöyle bir mektup yazdılar, "Ey Hızır reis, sen de görüyorsun ki kardeşlerini öldürdük, Cezayir'de kolunu kanadını kırdık, seni bu koca ıssız dünyada yalnız başına bıraktık. Sen akıllı bir adamsın, gel buralarda bizimle uğraşma, seni paklayacak olan, geldiğin yerlere dönmen ve en azından kendi canını kurtarmandır. Senin buralarda ne işin olabilir ki, buralar bizim sahamızdır. Artık senin bize karşı koyacak gücün ve takatin kalmamıştır, bunu kabul et ve yolumuzdan çekil!"

AVRUPA'NIN BAZI ÜLKELERİNDE KRALLARI OSMANLI PADİŞAHI SEÇİYORDU

Avusturya İmparatoru Rudolf, kendi adayını seçtirmek istiyordu. Yeni kralın seçilmesine memnun olmamıştı. III.Murat'a müracaat ettiyse de isteği kabul edilmedi. Sultan III. Murat, Avusturya İmparatoru'nun ricalarına karşılık ona bir mektup yazarak düşüncelerini bildirdi. Padişah mektubunda şunları yazdı. "Tarafımdan Lehistan krallığına oturtulan Batory'yi rahatsız etme. Lehlilerin öteki tebaam gibi muamele görmelerini arzu ederim. Lehistan Osmanlı Devleti'nin himayesindedir. Manyatlara, Batory'yi kral seçmelerini emrettim. Bunun içindir ki, Lehistan, Kırım Hanları'na hala bir vergi veriyor." Mektubu alan Avusturya İmparatoru, Padişah III: Murat'a gönderdiği mektupta, "Başımı en kudretli imparatorun göğsüne dayadım."

Kitap Hakkında önemli kişilerin Görüşleri :

Emre Aköz– Sabah - Dansı yasakla, yoksa ordumu alıp gelirim. - 6 Aralık 2012

Kanuni’nin Fransa Kralı François’ya bir mektup yollayarak dansın yasaklanmasını istiyor. Bu mektubu bilmiyordum. Necdet Bayraktaroğlu’nun derlediği Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar adlı kitapta okudum.
Melik Aşık – Milliyet – Dansı yasaklayın. - 9 Aralık 2012

Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar adlı bir kitap yayımlandı. Yazarı Necdet Bayraktaroğlu. Emekli bir askeri savcı ve avukat olan Bayraktaroğlu bu kitabın üzerinde uzun süre çalıştığını söylüyor.

Vatan Pazar – Papadan Fatih’e Hıristiyan ol çağrısı - 9 Aralık 2012

Emekli savcı, araştırmacı yazar Necdet Bayraktaroğlu’nun Tarihimizdeki Muhteşem Mektupları tarihe yön veren hükümdarların siyasetleri, adaletlerini ve kararlılıklarını sergiliyor.
Mehmet Tezkan – Milliyet – Kanuni’nin Fransa Kralına dans Mektubu - 11 Aralık 2012

Araştırmacı Necdet Bayraktaroğlu devlet arşivinde çalışmış, tarihe yön veren mektupları toplamış. Tarihimizdeki 
Muhteşem Mektuplar adlı kitapta yayımlamış.

Rauf Tamer – Posta – Muhteşem Mektuplar – 12 Aralık 2012

Araştırmacı Necdet Bayraktaroğlu Muhteşem Mektuplar adlı kitabında imparatorluğun son dönemlerindeki mektuplar var. Hangi birini yazayım? En iyisi, siz Bayraktaroğlu’nun kitabını alıp bir okuyun.

Yeni Şafak – Tarihimizi Mektuplardan Öğrenin – 13 Aralık 2012

Tarihi en doğru öğrenmenin yolu, tarihi kişilerin bizzat söyledikleri sözleri, yazdıkları mektupları bilmektir. Bu yüzden bu Muhteşem Mektuplar geçmişimize ışık tutacaktır. Fikir dünyamıza ayna olacaktır.

Hasan Pulur – Milliyet – Muhteşem Yüzyılın Muhteşem Mektupları – 15 Aralık 2012

Necdet Bayraktaroğlu Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar kitabında Beyazıd’ın babasına şu mektubu yazdığını belirtir…

Zaman – Tarihin Ünlü Mektupları – 7 Ocak 2013

Necdet Bayraktaroğlu, kaybolmaya yüz tutan mektup türüne tarihi çerçeveden yaklaşıyor. Yazar Hun İmparatorluğundan başlayarak Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde devlet adamlarının yabancı bürokratlarla mektuplaşmalarını ele alıyor.

Hürdoğan – Sivasın Güçlü Sesi – Sivaslı yazar Necdet Bayraktaroğlu’nun yeni kitabı çıktı. – 10 Ocak 2013

Emekli askeri savcı ve yazar hemşehrimiz Necdet Bayraktaroğlu’nun Türk tarihine ışık tutan Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar adlı kitabı büyük ilgi görüyor.

Zeki Hacı İbrahimoğlu – İstanbul Gazetesi - Necdet Bayraktaroğlu hakkında – 11 Ocak 2013

Türk tarihini araştırarak ve tespitlerini kaleme aldığı Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar kitabını Türk milletine armağan etmiştir.

Sadık Çelik – Cumhuriyet - Necdet Bayraktaroğlu ve Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar – 12 Ocak 2013

Uzun yıllar devam eden Türk tarihi araştırma ve derleme neticesinde bu kitap doğmuş.

Yekta Güngör Özden – Sözcü – KİTAP – 12 Ocak 2013

Necdet Bayraktaroğlu’nun Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar adlı kitabının ikinci baskısıdır.
Ümit Özdağ – Yeniçağ – Okunması gereken kitap – 12 Ocak 2013
Yüzlerce kitap ve binlerce belgeden süzülmüş bir “tarih balı.” Necdet Bayraktaroğlu, 50 sene sonra tekrar baskısı yapılacak bir kitap yazmış.

Aydın Denge Gazatesi – Aydında yazdığı eser binlerce sattı. – 1 Şubat 2013

Sadi Somuncuoğlu – Yeniçağ – Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar – 2 Şubat 2013
Bu güzel kitap, Türk devlet adamları, siyasetçi, diplomat, dış temsilciliklerimiz, parti liderleri, silahlı kuvvet mensupları, öğretmenler ve öğrencilerimiz tarafından mutlaka okunmalı, gelecek nesillere aktarılarak yüksek tarih şuuru canlı tutulmalıdır.

Sabah Egeli – Tarihi Mektuplar ilgi görüyor. – 11 Şubat 2013

Emekli savcı, araştırmacı Necdet Bayraktaroğlu’nun arşivlerden hazırladığı “Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar” kitabı büyük ilgi görüyor.

Büyükşehir Aydın Magazin (Magazin – Dergi) – “Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar” kitabının yazarı Aydın’da – Mart 2013

Bu kitapta Adriyatikten çin seddine kadar asırlardır Türklerin hakim olduğu coğrafyada, Türk-İslam medeniyet ve kudretinin büyüklüğünü belgeleyen mektuplardan örnekler bulunuyor.

Atilla Karpınar – Aydın Hedef Gazetesi – Emekli Askeri Savcı – 4 Nisan 2013

Tarih hazinesi, önemli bir kaynak.

Mehmet Niyazi – Zaman – iki seviyeli kitap – 23 Nisan 2013

Bu mektuplar sadece araştırmalar bakımından önemli değildir; tarihi yapan insanların ruh yapılarını, seviyelerini anlatmamızda da çok etkili rol oynamaktadır.

Aydın Güzelhisar Gazetesi – Emekli savcının Muhteşem Mektuplar kitabı ilgi gördü. – 27 Nisan 2013

Yücel Öziçer – Yeniasır – Ailenin seçilmiş kurbanı – 28 Nisan 2013

Etkilendiğim mektuplardan ikisini paylaşıyor, kitabı edinmenizi ısrarla tavsiye ediyorum.

Sabah Ege – Muhteşem Mektuplar – 29 Nisan 2013

Emekli savcı Necdet Bayraktaroğlu’nun Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar isimli kitabı büyük ilgi gördü.

Hürriyet Ege – Emekli savcıdan muhteşem mektuplar – 29 Nisan 2013

Orta Asya’dan cumhuriyete kadar Türk ve dünya liderleri arasındaki yazışmaları “Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar” adı altında topladı.

Yeniasır Pazar – Emekli savcı Necdet Bayraktaroğlu’nun yazdığı Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar, hem gururlu 
hem hüzünlü – 12 Mayıs 2013

Kaynak : http://www.gokturkvizyon.com/roportaj/tarihimizdeki-muhtesem-mektuplar-h1767.html
 ·  Translate
2
Add a comment...

Göktürk Vizyon

Shared publicly  - 
 
Ak Parti Eyüp Belediye Başkan adayı Seçkin Turan
 ·  Translate
1
Add a comment...

Göktürk Vizyon

Shared publicly  - 
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have him in circles
55 people
Work
Occupation
İnternet Site Editörü
Skills
Web Tasarım
Employment
  • Göktürk Vizyon
    Yerel Gazete ve Web Portalı, 2009 - present
Basic Information
Gender
Male
Story
Tagline
Göktürk Vizyon
Introduction

Göktürk Vizyon; Göktürk ve Kemerburgaz bölgesine yönelik bir web portalı olarak birçok alanda web kullanıcılarına hizmet sağlamış bulunmaktadır. İş ilanları, duyurular, haberler, bölge rehberi, firma tanıtımları ve sosyal aktivitelerde yer alarak vizyonunu büyütmüştür. 2009 yılında hayata geçirdiğimiz www.gokturkvizyon.com bölgenin en çok aranan web portalı olmaya devam ediyor.

Göktürk ve Kemerburgaz bölgesinin güncel haberlerinden eğitimden sağlığa, spor etkinliklerinden sosyal aktivitelere ve çoğu zamanda kurumsal firmalarla halkı bir araya getirerek iş olanakları ile günümüz internet çağının faydalarını kullanarak göktürk ve kemerburgazdaki yaşayan halkımıza hizmet sunmaya devam etmektedir. Göktürk Vizyon ayrıca Facebook, Twitter, Blogger, Foursquare sosyal paylaşım sayflarından takip edebilirsiniz..

GÖKTÜRK VİZYON / Yerel Aylık Haber ve Kültür Gazetesi & Web Portalı

E-mail : info@gokturkvizyon.com

Gsm : 0506 909 15 07

Bragging rights
Göktürk Vizyon
Education
  • Kocaeli University
    2008 - 2010
Links
Contributor to