Profile cover photo
Profile photo
Fundacja Euklidesa
3 followers -
popularyzacja nauki, edukacja, badania naukowe, literatura popularnonaukowa
popularyzacja nauki, edukacja, badania naukowe, literatura popularnonaukowa

3 followers
About
Posts

Post has attachment
Matematyk, dr Piotr Nowak z Instytutu Matematycznego PAN otrzymał prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). Badania będą wymagać połączenia technik z wielu dziedzin matematyki: od geometrii, topologii, przez różne aspekty analizy matematycznej, do algebry. Badania mają pozwolić na nowe zrozumienie ważnych charakterystyk oraz struktury niektórych podstawowych obiektów algebraicznych oraz geometrycznych.
#matematyka   #NaukaPolska
Add a comment...

Post has attachment
Międzynarodowy zespół naukowców opracował urządzenie wątroba-na-chipie, które pozwala in-vitro testować wpływ różnych związków chemicznych - w tym nowych leków - na wątrobę człowieka. Dzięki takiemu bioreaktorowi możliwe jest zaprzestanie badań przedklinicznych na zwierzętach, których wykorzystanie wiąże się z wątpliwościami etycznymi, nie mówiąc już o tym, że modele zwierzęce nie zawsze dobrze symulują organizm człowieka.
Add a comment...

Post has attachment
Przelot sondy #Cassini przez strumienie wylatujące z gejzerów‪ #Enceladus a otwiera nowy rozdział w eksploracji kosmosu.
Add a comment...

Post has attachment
Brytyjscy inżynierowie stworzyli dźwiękową wiązkę prowadzącą, dzięki której można przyciągać, odpychać i manipulować przedmiotami.
#fizyka #StarTrek
Dźwiękowe pole siłowe
Dźwiękowe pole siłowe
naukawpolsce.pap.pl
Add a comment...

Post has attachment
"Tylko do końca października można oddać swój głos w plebiscycie prowadzonym przez Międzynarodową Unię Astronomiczną - NameExoWorlds. W ten sposób można mieć swój udział w wyborze oficjalnych nazw dla 32 planet pozasłonecznych."
#astronomia   #egzoplanety  
Add a comment...

Post has attachment
Jeszcze nie mamy komputerów kwantowych, a już szukamy pytań, na które nie będę potrafiły odpowiedzieć. Przede wszystkim tych związanych z kryptografią. Wiemy bowiem, że obecne systemy szyfrowania to dla komputerów kwantowych pestka.
#matematyka   #kryptografia   #KomputerKwantowy  
Add a comment...

Post has attachment
Nie dajcie się zwieść alarmistycznym nagłówkom! Tak, to prawda, po przeprowadzeniu metaanalizy 800 badań epidemiologicznych, Światowa Organizacja Zdrowia ( +World Health Organization ) umieściła przetworzone mięso w Grupie 1 substancji/produktów kancerogennych, razem z papierosami i azbestem. Nie oznacza to jednak, że są one w takim samym stopniu szkodliwe! Zaliczenie przetworzonego mięsa do tej kategorii oznacza jedynie, że mamy pewność, iż podnosi ono ryzyko raka. Naukowcy przekonują jednak, że nie ma co wpadać w panikę (w przeciwieństwie do dziennikarzy, którzy albo nie rozumieją, co czytają, albo manipulują, żeby lepiej się sprzedać). Ograniczone spożycie wpływa jedynie w bardzo niewielkim stopniu na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania. Na pewno nie można mięsa porównywać z azbestem!
#mięso   #dieta   #nieuka  
Add a comment...

Post has attachment
Już dziś sonda Cassini przeleci nad gejzerami Enceladusa. Dzięki bliskiemu przelotowi będzie możliwe pobranie próbek. Naukowcy mają nadzieję, że ich analiza pozwoli określić skład chemiczny podpowierzchniowego oceanu księżyca Saturna i samą mechanikę gejzerów.
#astronomia  
Add a comment...

Post has attachment
Astronomowie z +NASA przygotowali animację komputerową opartą na modelu mówiącym, co jak kończy się spotkanie trzeciego stopnia gwiazdy z czarną dziurą.
#astronomia #CzarneDziury
Add a comment...

Post has attachment
Już od stu lat świat nauki szuka odpowiedzi na pytanie, czy kolejność urodzenia, tj. pozycja wśród rodzeństwa ma swój wpływ na osobowość człowieka. "Narosło w tym temacie także wiele przekonań i stereotypów: ponoć pierworodni to nieuleczalni perfekcjoniści, środkowe dzieci mają talent dyplomatyczny, a najmłodsi są buntownikami" - mówi prof. Stefan Schmukle, który również zajął się tym zagadnieniem. Dotychczasowe badania pokazywały pewną korelację, ale najnowsze, przeprowadzone przez niemieckich uczonych z +Universität Leipzig i +Johannes Gutenberg Universität Mainz wskazują, że kolejność urodzenia nie ma jednak wpływu na osobowość. Do takich wniosków doprowadziła analiza głównych cechy osobowości ponad 20 tysięcy dorosłych mieszkańców Niemiec, USA i Wielkiej Brytanii.
#psychologi #rodzina #PorządekDziobania
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded