Profile cover photo
Profile photo
XVII LO im. Frycza Modrzewskiego
Liceum Frycz Modrzewski Warszawa
Liceum Frycz Modrzewski Warszawa
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment

Post has attachment
Koncert jesienny

9 listopada 2018 r. przy Elektoralnej 5/7 odbył się XX Koncert Jesienny, zorganizowany przez uczniów nadzorowanych przez nauczycielkę wiedzy o kulturze – prof. Annę Bogdańską. Z okazji obchodów stulecia niepodległości Rzeczypospolitej oraz „porcelanowego” jubileuszu koncertów we Fryczu na tegorocznym koncercie zostały wykonane tylko utwory w języku polskim.

Jak co roku, wydarzenie otworzył „Koncert jesienny na dwa świerszcze” zaśpiewany przez trzecioklasistki Marię Tomanek i Joannę Pawłowską przy akompaniamencie pianina pod palcami Jana Brzezińskiego, trąbki Pawła Jankowskiego, gitary w dłoniach Aleksandry Piekart, wiolonczeli we władaniu Marii Czubaty, fletu poprzecznego Janiny Czubaty (występującej gościnnie).

Następnie publiczność miała okazję posłuchać oryginalnej aranżacji fortepianowej do słów wiersza Juliana Tuwima „Ptak” w wykonaniu absolwentki naszej szkoły – tegorocznej maturzystki Zuzanny Tarczyńskiej. Potem scenę przejęła Natalia Czapla i jej akompaniator Jan Siwak, którzy oczarowali widzów ,,Sutrą serca’’ zespołu Sistars. Po ich występie nadeszła pora na klasyczną część koncertu; Aleksandra Podsiadło wykonała na pianinie „Preludium” Ludomira Różyckiego oraz „Nokturn cis-moll” Fryderyka Chopina, wydany po śmierci kompozytora. Ponownie zasiadł przy pianinie Jan Siwak, wskrzeszając wspomnianego najsłynniejszego polskiego pianistę w „Preludium e-moll”. Na zakończenie tej części usłyszeliśmy „Walc wenezuelski”, który na gitarze zagrała Zuzanna Przegalińska.

W kolejnym występie Maria Tomanek zaśpiewała balladę Grzegorza Turnaua „Znów wędrujemy”, a wspomagały ją Maria Czubaty wiolonczelą i Aleksandra Piekart gitarą. Utwór „Lubię wracać tam, gdzie byłem” Zbigniewa Wodeckiego wykonało kolejne trio, którego głosem była Joanna Pawłowska, partią fortepianu zajął się ponownie Jan Siwak, a na skrzypcach zagrała Zuzanna Olczyk. Aleksandra Rasztawicka zaprezentowała piosenkę „Lubię mówić z Tobą” z repertuaru zespołu Akurat, a akompaniowały jej Maria Czubaty oraz Aleksandra Piekart. Ostatni występ pierwszej części koncertu przypadł wokalistce Magdalenie Kuś, której akompaniował na fortepianie absolwent naszej szkoły, Jan Jędrzejczyk. Duet zabawił zgromadzonych, śpiewając poezję Wojciecha Młynarskiego („Bądź moim natchnieniem”, „Moje serce to jest muzyk”), Jeremiego Przybory („Kaziu, zakochaj się”) i Agnieszki Osieckiej („Okularnicy”).

Podczas przerwy publicznością zajęła się obsługa kawiarenki Frycz Café, organizowanej co roku przez szkolny wolontariat. Dochód z ciast, napojów i kartek świątecznych został przeznaczony na szczytny cel, czego dopilnowała tegoroczna koordynatorka wolontariatu – Zuzanna Kapusta.

Po dwudziestu minutach nasycona deserami publiczność ponownie zapełniła salę gimnastyczną. Drugą część koncertu zaczęła energiczna piosenka zespołu Zakopower pt. „Boso”. W ciekawej instrumentalnej aranżacji gitarowo-wiolonczelowej wykonały ją Aleksandra Piekart i Maria Czubaty. W utworze „Czas płynie i zabija rany” z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa zaprezentowało się widzom ostatnie trio wieczoru: Alicja Lau (wokal, gitara), Maria Tomanek (wokal, bęben afrykański) oraz Aleksandra Piekart (gitara). Przerywając sekwencję zespołów, na scenę wkroczył Jan Brzeziński, który zagrał na pianinie utwór kultowego Kabaretu Starszych Panów „Addio pomidory”, a zaraz po nim w refleksyjny nastrój wprowadził publikę Mateusz Brzozowski, improwizując na pianinie do wiersza Zbigniewa Herberta „Dwie krople”. Po jego występie nadszedł czas na najgłośniejszą część koncertu. Scenę przejęły zespoły alternatywne i rockowe. Pierwszy z nich, Dysfunction, zaprezentował trzy autorskie piosenki: „Miłość z Atolu Bikini”, „Tobias” i „Spadam w dół”. W skład zespołu wchodzi Katarzyna Marlęga – wokalistka i gitarzystka oraz Bartłomiej Ladno, grający na rzadko spotykanym instrumencie perkusyjnym, o nazwie T-drum. Później Laura Cholewska (śpiew), Marcin Garbiński (gitara), Mateusz Gudelis (bas) i Maja Gajewisz (perkusja) – zespół Racuchy Babuni – wykonali „Polowanie na wielbłąda” zespołu Myslovitz, „Do kogo idziesz” Natalii Przybysz oraz „Poszłabym za tobą” zespołu Breakout. Ostatnie minuty koncertu należały do The Final Exam, zespołu Michała Wojszcza-Hadasa, Jana Dudy, Miłosza Nowaka, Szymona Urbaniaka i Mateusza Romanowskiego, którzy zagrali swoje autorskie piosenki („Ćma”, „Śpiączka”, „Cyberbanan”, „Skarpeta”).

Wszystkich artystów zapowiadał duet konferansjerów: Dominika Sidor i Bogdan Wiesiołek. Jak zwykle, nie obyłoby się bez sekcji nagłośnieniowej, która bardzo pomagała artystom już na etapie prób. Dekorację sceny i plakaty zapraszające na koncert wykonały Agata Bielak i Aleksandra Piekart. Dziękujemy za pomoc wszystkim zaangażowanym w tegoroczny Koncert Jesienny!
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
30.11.2018
24 Photos - View album

Post has attachment
Obchody Święta Niepodległości

Dnia 9 listopada 2018 roku w szkole uroczyście obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Po trzech lekcjach wszyscy uczniowie i nauczyciele zgromadzili się w sali gimnastycznej na koncercie pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołów klas pierwszych. Na pianinie uczniom akompaniowała pani prof. Anna Bogdańska. Punktualnie o godzinie 11.11 cała sala uroczyście odśpiewała Mazurka Dąbrowskiego. Koncert zakończył występ zespołu nauczycieli. Spotkał się on z dużym aplauzem uczniów. Po koncercie pieśni patriotycznych odbył się konkurs historyczny dla dwuosobowych reprezentacji wszystkich klas pierwszych. Konkurs przygotował zespół nauczycieli historii i WOS-u. Zwyciężyła reprezentacja klasy humanistycznej 1E. Zwycięzcy otrzymali książki o tematyce historycznej, ufundowane przez Radę Rodziców. Podczas całej uroczystości w sali gimnastycznej panowała ożywiona i radosna atmosfera. Po uroczystościach, o godzinie 14.00 rozpoczął się XX już Koncert Jesienny organizowanego pod przewodnictwem pani prof. Anny Bogdańskiej z udziałem uczniów i absolwentów. Z uwagi na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczna edycja Koncertu Jesiennego odbyła się pod hasłem "Polskie Drogi".
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
23.11.2018
27 Photos - View album

Post has attachment
30 października 2018, dwa dni przed świętem Wszystkich Świętych, jak co roku, odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych poświęcone przybliżeniu sylwetek zmarłych nauczycieli, innych pracowników szkoły oraz uczniów i absolwentów, którzy odeszli przedwcześnie. Wspomniano m. in. pierwszego dyrektora liceum Pana Włodzimierza Hajdrycha, przybliżono postać pani Janiny Mikucińskiej – pierwszej wicedyrektorki naszej szkoły oraz Grzegorza Przemyka – maturzysty śmiertelnie pobitego przez Milicję Obywatelską w czasie stanu wojennego. Na koniec spotkania zebrani uczcili pamięć zmarłych chwilą ciszy. Po zakończeniu uroczystości delegacje uczniów zaniosły znicze przed tablicę poświęconą pamięci Grzegorza Przemyka, znajdującą się na froncie szkoły oraz przed tablicę upamiętniającą ofiary wojny, znajdującą się na wschodniej ścianie budynku szkoły. Po apelu klasy pierwsze udały się ze swoimi wychowawcami na cmentarze warszawskie. Przewodnikami byli starsi uczniowie zainteresowani historią.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
20.11.2018
10 Photos - View album

Post has attachment
Spotkanie z panem Jackiem Bogdańskim

18.10.2018 r. w naszym liceum odbyło się spotkanie z niezwykłym gościem – panem Jackiem Bogdańskim. Jest to tegoroczny zwycięzca pucharu Gordona Bennetta. Są to najbardziej prestiżowe zawody w baloniarstwie. Nasz gość wspólnie z panem Mateuszem Rękasem przeleciał 1145 km z Berna do Ostródy zostawiając konkurencję daleko w tyle. Sam konkurs ma ponad stuletnią tradycję. Ostatni raz wyścig Polacy zwyciężyli w 1983 roku.

Podczas spotkania, które odbyło się na sali gimnastycznej uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o samym baloniarstwie i jego historii, warunkach atmosferycznych panujących wiele kilometrów nad ziemią, o historii samych zawodów i Polakach w biorących w nim udział. Zebrani obejrzeli film ze startu polskiej ekipy w Bernie i zobaczyli jak wygląda ziemia z balonu za dnia i w nocy.

Całe spotkanie prowadziło troje uczniów z naszego liceum: przewodnicząca Samorządu Barbara Wojcieszak z klasy 3e, Bartosz Sotomski z 2e i Elżbieta Gimzicka z 1c. Na sam koniec spotkania prowadzący zadali kilka pytań naszemu gościowi. Szkoła gromkimi oklaskami podziękowała panu Bogdańskiemu za wizytę. Po zakończeniu oficjalnej części na sali pozostała bardzo duża grupa uczniów i nauczycieli, którzy mieli jeszcze jakieś pytania, lub chcieli po prostu zobaczyć nagrody jakie otrzymał zwycięzca pucharu Gordona Bennetta.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
09.11.2018
12 Photos - View album

Post has attachment
Wycieczka klas trzecich do Krakowa.
Już na samym początku września klasy 3d (biol-chem) i 3e (pol-hist) pod opieką prof. Anny Świątek, prof. Iwony Słomkiewicz, prof. Moniki Łopatowskiej-Nowak, prof. Mirosława Zimy i prof. Mateusza Behra wyruszyły pociągiem na wyprawę do województwa małopolskiego. Przez trzy dni uczniowie poznawali historię Krakowa, podążali szlakiem kupców, mieszkańców i wielkich uczonych. Zwiedzili niezliczoną ilość miejsc ucząc się nowych rzeczy i doskonale się przy tym bawili. Podczas pobytu w Krakowie nie mogło zabraknąć wizyty w teatrze. Uczniowie naszego liceum mieli okazję obejrzeć przedstawienie w małym kameralnym teatrze, a po inscenizacji wzięli udział w warsztatach aktorskich, podczas których poznawali tajniki sztuki aktorskiej. Trzy dni były wypełnione wielogodzinnymi spacerami i wspólnie spędzonym czasem zaowocowały zmęczeniem, ale również ogromną satysfakcją. Obie klasy zgodnie stwierdziły, że wycieczka była naprawdę udana.

Natomiast na początku października okazję, aby zwiedzić cudowne miasto jakim jest Kraków, mieli uczniowie klas 3a (mat-geo) i 3c (mat-hist). Pod opieką prof. Barbary Drabarek , prof. Katarzyny Burkackiej, prof. Beaty Skwarek, prof. Marka Dawidowicza, prof. Marty Tkaczyk i obie grupy wyruszyły na wycieczkę pociągiem. Dla nich to również były trzy intensywne dni, podczas których wiele się dowiedzieli i zwiedzili. 3a i 3c tak jak koledzy i koleżanki z klas 3d i 3e zgodnie stwierdzili, że podróż była wspaniała i są bardzo wdzięczni nauczycielom za zorganizowanie jej.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
09.11.2018
26 Photos - View album

Post has attachment
3-5 października- Czas, który odmienił życie klasy 2A. Bo to co zobaczyli i przeżyli już na zawsze w nich pozostanie... Na zawsze.

Wszystko zaczęło się 3 października o godzinie 6:45. Grupa uczniów, dokładniej 31 osób, oraz opiekunowie, dokładniej 2, czekali na wejście do zwykłego szarego autobusu i rozpoczęcie nowego rozdziału w ich życiu. Po długiej jeździe, umilonej lekturą o prawidłowym postrzeganiu piękna krajobrazów, dotarli do gospodarstwa ekologicznego „Ziarno”. Zostali tam nakarmieni oraz napojeni ekologicznym chlebem i ciepłą herbatą. Jednak 2A wiedziała, ze w życiu nie ma nic za darmo. W zamian za posiłek klasa musiała uczyć się o glebach, karmić kozy, zbierać dynie, piec chleb i uczyć się jak chronić owady zapylające. Po wykonaniu prac i utrwaleniu w pamięci widoku farmy ekologicznej ruszyli w dalszą podróż. Następny punkt- Płock. W skrócie: zwiedzanie ciekawego miasta i znajdujących się w nim lokali gastronomicznych. Jednak, to na co wszyscy czekali, spotkało uczniów dopiero pod koniec dnia. Klasa zobaczyła znak z napisem „Murzynowo” i wiedziała, że właśnie to połączenie liter na zielonej blaszce odbije na nich ślad. Po rozpakowaniu się połowy klasy w ekskluzywnym budynku i drugiej połowy w klimatycznym akademiku, wszyscy już tylko czekali na coś, co jeszcze bardziej wpłynie na ich życie. Film, który „Filmweb” ocenia na 7,3 gwiazdki. Jednak „Superwulkanu” nie powinno się oceniać, bowiem po obejrzeniu, tej ekranizacji nie można już spać spokojnie.

Drugiego dnia uczniów czekała przeprawa przez most do elektrowni wodnej, przeprawa przez najróżniejsze zapachy na wysypisku śmieci, przeprawa przez ciągle wzbudzaną tajemniczość i pożądanie związane z formą polodowcową, której wyczekiwano już od rana i kiedy nadszedł właśnie ten moment, uczniom ukazał się zapierający w dech piersiach.... OZ. Niektórym zakręciła się łza w oku na ten widok, ale szybko ją wytarli, bo zimny wiatr mógłby ją przemienić w lód. Po tym oszałamiającym wrażeniu, jakie wzbudził ów Oz, nauczyciel musiał sprawić by w klasę znów tchnęło życie. Dlatego młodzieńcy dostali niepowtarzalną szanse by pomalować pojazd, którym się poruszali. Warunek był tylko jeden, miały być to tylko rysunki związane z geografią. Zatem klasa stając na wysokości zadania poczęła malować. Zwykły szary autokar został pokryty malowidłami takimi jak chmurki, dinozaury, amonity, belemnity, tęcze, wulkany, rzeki i wyspy. Wieczorem przy ognisku uczniowie już tylko dzielili się swoimi przeżyciami z całego dnia, aż ogień wygasł i nastał czas na „sen”.

Trzeciego i niestety ostatniego dnia wszyscy wstali jednak zasmuceni. Poszli na ostatni spacer po wsi i z mokrymi policzkami żegnali tabliczkę „Murzynowo”. W drodze powrotnej zatrzymali się jeszcze w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie mogli zobaczyć jak dawniej mieszkali ludzie w mazowieckiej wsi. Po tej atrakcji, smętna klasa po raz ostatni wsiadła do geobusu (z przerwą na Maca). Powrót był cichy, a atmosfera w autokarze pogłębiała smutek pasażerów. Gdy w Warszawie wszyscy już opuścili autobus, uświadomili sobie, ze to koniec.... Koniec. I czy naprawdę tak to się wszystko miało zakończyć? Nie! Każdy kto był w Murzynowie zapamięta to miejsce, tę przygodę i wspomnienia już na zawsze zatrzyma w swoich sercach.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
05.11.2018
29 Photos - View album

Post has attachment
Gawrych Ruda – wrzesień 2018

W tym roku szkolnym 2018-2019 pierwszoklasiści rozpoczęli naukę na dwóch obozach integracyjnych. Dla dwóch klas pierwszych dwujęzycznych zorganizowano obóz integracyjno-językowy – tym razem w Gawrych Rudzie nad zatoką „Uklei”, który trwał od 30.08. do 05.09.

W trakcie obozu odbyły się, jak zawsze, pierwsze lekcje przedmiotowe: język niemiecki, język angielski, przyroda, wychowanie fizyczne i zajęcia wychowawcze z nowymi nauczycielami i wychowawcami. Program obozu obejmował nie tylko zajęcia dydaktyczne na terenie obozu, ale również odbyły się liczne wycieczki autokarowe po okolicy – realizowaliśmy różne ścieżki edukacyjne, wykorzystując przy tym bardzo nowoczesne zaplecze medialne Muzeum Wigierskiego, mogliśmy podziwiać niezaprzeczalne piękno Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Olbrzymią atrakcją była przejażdżka specjalną łodzią o szklanym dnie – „Leptodorą 2”. Łódź ma 7 metrów długości, a w jej dnie zamontowane są trzy okrągłe okna, przez które można oglądać to, co dzieje się pod wodą. W trakcie zajęć z wychowania fizycznego odbyły się rozgrywki w piłkę siatkową, koszykówkę i piłkę nożną.

Każdy dzień wypełniony był po brzegi, a na ognisku pożegnalnym wręczono medale i nagrody za sukcesy sportowe. Mamy nadzieję, że integracja udała się .... i „wejście“ w nowy rok szkolny w nowej szkole, z nowymi nauczycielami odbędzie się bezboleśnie.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
05.11.2018
18 Photos - View album

Post has attachment
24 września 2018 – Dzień Modrzewiaka

U schyłku września obchodziliśmy jedną z ważniejszych uroczystości w XVII LO, czyli Dzień Modrzewiaka. Wszyscy uczniowie pojawili się w szkole w dobrych humorach, a po lekcjach odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Przed uroczystością zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia klas z wychowawcami. W sali gimnastycznej uczniowie zostali przyjęci przez: pana dyrektora Piotra Golinowskiego, przedstawiciela wychowawców klas pierwszych – panią prof. Monikę Łopatowską-Nowak, przewodniczącą Rady Rodziców – panią Halinę Kępę - Zimę oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Barbarę Wojcieszak. Na początku uroczystości uczniowie wysłuchali historii dotyczącej szkolnego sztandaru (wygłoszonej przez panią prof. Annę Świątek), na który po chwili złożyli ślubowanie. Zaraz potem pierwszoklasiści otrzymali legitymacje szkolne, pamiątkowe publikacje o Mazowszu i wrześniowy numer „Modrzewiaka” – gazetki szkolnej wydanej z myślą przede wszystkim o nowych uczniach. Coroczna ceremonia zakończyła się skoczną muzyką, w której rytmie powiększone grono Modrzewiaków mogło poczuć się we Fryczu jak w domu.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
24.10.2018
34 Photos - View album

Post has attachment
30 sierpnia - 5 września 2018 Obóz integracyjny w Sromowcach Wyżnych 2018

Coroczny wyjazd integracyjny uczniów pierwszych klas odbył się w dwóch miejscowościach: w Sromowcach Wyżnych i w Gawrych Rudzie. Klasy 1A, 1C, 1D, 1E ze swoimi wychowawcami, nauczycielami różnych przedmiotów, pedagogiem szkolnym oraz dyrektorem naszej szkoły udały się – tradycyjnie na Podhale, do Sromowców Wyżnych nad Dunajcem. Dopisała nie tylko letnia pogoda, ale też udało się zrealizować bogaty program zajęć. Pierwszoklasiści zapoznali się z pienińską przyrodą, odbyli lekcje z geografii i historii dotyczące okolic, lekcje w izbie regionalnej, zajęcia z savoir vivre`u i spotkania z redakcją gazety XVII LO „Modrzewiak”. Apele, prezentacje klas, zajęcia sportowe połączone z emocjonującymi rozgrywkami międzyklasowymi, nagrody, ognisko, wyprawa na Trzy Korony, warsztaty integracyjne nie pozwoliły się nudzić, sprzyjając integracji. Niezastąpiony urok miejscowego ośrodka, w którym spędziliśmy wspólny tydzień zostaje w pamięci na całe życie, o czym dobrze wiedzą absolwenci Frycza. Po takim wyjeździe na Elektoralną 5/7 idzie się po powrocie raźniej.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
03.10.2018
77 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded