Profile cover photo
Profile photo
XVII LO im. Frycza Modrzewskiego
Liceum Frycz Modrzewski Warszawa
Liceum Frycz Modrzewski Warszawa
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment

Post has attachment
"Ożenek" Gogola w wykonaniu Szkolnego Koła Teatralnego

Ponieważ 30 maja 2018 r. Teatr Capitol kolejny raz udostępnił nam swoją scenę, mogliśmy zaprezentować sztukę M. Gogola ,,Ożenek”.
Naszymi gośćmi byli tegoroczni maturzyści, zresztą aktorzy, grający we wcześniejszych przedstawieniach (Julka, Ola, Ignacy) oraz członkowie rodzin i znajomi występujących w ,,Ożenku” aktorów. Bardzo nas cieszy takie zainteresowanie naszą działalnością.

,,Ożenek” to sztuka kostiumowa, więc wcześniej zajęliśmy się poszukiwaniem odpowiednich dla postaci strojów. Udało się. Poza tym po odejściu ,,starej wiary aktorskiej” stanęliśmy przed koniecznością uzupełnienia luk w zespole. W drodze konkursu wyłoniliśmy kilka nowych osób, które widzowie mogli oglądać ,, w akcji ” właśnie 30 maja na deskach Teatru Capitol.

Ars longa vita brevis! Myślimy już o przygotowaniu w przyszłym roku szkolnym nowego przedstawienia. Są nawet konkretne propozycje i plany …
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
24.06.2018
20 Photos - View album

Post has attachment
Zgodnie z tradycją ostatnich lat, w okolicach maja grupa uczniów z klas pierwszych oraz drugich pod nadzorem pań prof. Katarzyny Torczyńskiej i Anny Kraśko wybrała się na wycieczkę na Wyspy, tym razem do Anglii i Walii. Uczestnicy wyprawy byli podekscytowani i nie mogli się doczekać wyjazdu.

1 maja o godzinie 10:00 wszyscy zebrali się na lotnisku w Modlinie gotowi wyruszyć w sześciodniową podróż do Wielkiej Brytanii. Byliśmy entuzjastycznie nastawieni do przemysłowego Birmingham oraz walijskiego Newport, czyli dwóch miast, w których mieliśmy nocować podczas wycieczki.

Zaraz po przylocie całą grupą udaliśmy się na zwiedzanie łódką kanałów Birmingham, miasta rewolucji przemysłowej. Nazajutrz przewodnicy oprowadzili nas po starych kamienicach z XIX wieku, gdzie dowiedzieliśmy się wiele o życiu i tradycjach ludzi mieszkających w robotniczym Birmingham. Przekonaliśmy się, że życie w angielskich dzielnicach biedy nie było łatwe. Pojechaliśmy również do Stratford upon Avon, miasta, w którym urodził się i mieszkał Szekspir. Zwiedziliśmy jego dom i w deszczu poznaliśmy miasto. Było to bardzo interesujące i ciekawe przeżycie. Tego dnia na kolację poszliśmy do polskiej restauracji, The Karczma. Zjedliśmy tam pyszny posiłek oraz w miłej atmosferze rozmawialiśmy z polskimi kelenerkami.

Trzeciego dnia wycieczki zwiedziliśmy zamki w Warwick i Ludlow, a także katedrę w Worcester. Wszystkie trzy budowle, każda w innym stylu, są piękne i bardzo nam się podobały. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy opactwo Tewkesbury i katedrę w Gloucester, gdzie kręcono sceny do filmu o Harrym Potterze. W krótkich przerwach na lunch sprawdzaliśmy, czy angielski McDonald ma podobną ofertę jak w Polsce. Ostatniego dnia w Anglii zwiedziliśmy w Bath niezwykłe Łaźnie Rzymskie, w których dowiedzieliśmy się o tradycjach oraz upodobaniach Rzymian. Przedostatniego dnia wybraliśmy się w walijskie góry do rezerwatu przyrody Brecon Beacons. Najciekawszym punktem wyprawy było przejście pod wodospadem, gdyż nie często doznaje się tak niesamowitych przeżyć. Ostatni dzień poświęciliśmy na wycieczkę śladami twórczości słynnego Banksy’ego po ulicach Bristolu. Zobaczyliśmy tam również przykłady dzieł innych artystów street artu i wysłuchaliśmy ciekawych informacji na temat tej sztuki.

Nie można także zapomnieć o naszym wspaniałym pilocie, panu Hubercie, który opiekował się nami i przeprowadził nas przez walijskie trawy i malownicze katedry.

Na lotnisku Chopina wylądowaliśmy około północy. Wszyscy cieszyli się z powrotu do stolicy, gdyż niektórzy stęsknili się już za rodziną i przyjaciółmi. Na pewno będziemy mile wspominać te kilka dni spędzonych w tylu pięknych miejscach i mamy nadzieję, że kolejne wycieczki okażą się tak samo udane jak ta.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
17.06.2018
35 Photos - View album

Post has attachment
31 stycznia 2018 Przedstawienie Szkolnego Koła Teatralnego

Długo trwały dyskusje, nad którym tekstem mamy pracować, bo propozycji było bez liku. Ostatecznie zapadła demokratyczna decyzja, że zmierzymy się z dramatem Sławomira Mrożka pt. „Męczeństwo Piotra Oheya”. Już same próby dostarczały uczestnikom Szkolnego Koła Teatralnego wielu okazji do zabawy w iście karnawałowym stylu, więc z ogromnym zaciekawieniem czekaliśmy na premierę.
Teatr Capitol kolejny raz udostępnił nam swoją scenę, więc nasi goście, czyli rodzice i absolwenci oraz cała szkolna społeczność mogli 31 stycznia 2018 r. obejrzeć efekt naszej pracy. Oprawą plastyczną zajęły się Natalia i Justyna z kl. II A, nad oświetleniem czuwał Kuba z kl. IIIA, muzycznie spektakl wzbogaciła swoim występem Julia z kl. II E . Grupy aktorskiej nie trzeba przedstawiać, bo to same gwiazdy: Julka, Ola, Kamila, Małgosia, Ignacy, Mateusz, Szymon, Krzysiek, Michał. Debiutował Filip oraz dziewczyny z klas pierwszych.
Już pracujemy nad nowym przedstawieniem, w którym – mamy taką nadzieję – wystąpią znani i sprawdzeni w teatralnych zmaganiach aktorzy, jak też nowi, którzy entuzjastycznie zgłosili się do pracy.

Post has attachment
DSDII-C1

Jak każdego roku na przełomie listopada/grudnia ma miejsce wielkie wydarzenie dla uczniów klas dwujęzycznych niemieckich w naszym Liceum – Egzamin Państwowy z Języka Niemieckiego na poziomie C1. Po trzech a w kilkunastu przypadkach po czterech latach nauki uczniowie mogli przystąpić do egzaminu, który jest zwieńczeniem ich ciężkiej pracy, bardzo wielu przygotowań i wyrzeczeń. W tym roku zdarzenie to miało miejsce 28.11.2017. Już od wczesnych godzin porannych uczniowie z ogromnym przejęciem przybywali do szkoły – Start o 8.10! 55 uczniów naszej szkoły z klasy 3b i 3f przystąpiło do zmagań – tak jak 16.000 innych na całym świcie, gdzie zdawany jest ten egzamin. Wszystko odbyło sie zgodnie z przepisami! Jako pierwsza poszła część rozumienia tekstu czytanego (75 minut), następnie ulubione „słuchanki“ (40 minut) i „na deser“ została jak zawsze część pisemna (120 minut), która składa się z kilku części i wymaga zawsze od uczniów znajomości kilku form wypowiedzi pisemnej, analizy tekstu i grafiki, streszczenia tekstu i zajęcia stanowiska do postawionego problemu. O 13.10 wszyscy odetchnęliśmy! Koniec! Teraz kilka miesięcy oczekiwań na wyniki, a w międzyczasie – ostatnie przygotowania do drugiej części egzaminu – tym razem wypowiedzi ustnych.

Mamy nadzieję, że i tym razem wszystko przebiegnie doskonale!

Trzymamy kciuki!

Opr. Dorota Gadomska
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
01.12.2017
8 Photos - View album

Post has attachment
Projekt Bad Marienberg
Jak każdego roku od 06. do 10 listopada 2017 grupa uczniów klas dwujęzycznych z naszej szkoły pod opieką pań prof. Doroty Gadomskiej i Joanny Boryczki uczestniczyła w warsztatach historyczno-językowych organizowanych w Bad Marienberg (Niemcy). Tegorocznym tematem była „Demokracja i Prawa Człowieka”.
W ramach realizacji programu wyjechaliśmy do Mainz - do ZDF - "Drugiego Programu Niemieckiej stacji telewizyjnej", gdzie uroczyście obchodzono 12. Dzień Demokracji w Nadrenii-Palatynacie „Moja, Twoja, Nasza Europa?”. Tutaj wzięliśmy udział w różnych forach dyskusyjnych, wystawach i prezentacjach. W trakcie warsztatów korzystaliśmy z różnych metod, opracowując interesujące nas aspekty tego problemu np. Populizm, uczestnictwo w wyborach, wolność, historia demokracji,
Niewątpliwą atrakcją była dla nas całodniowa wycieczka do Bonn, w czasie uczestniczyliśmy w międzynarodowym projekcie przygotowanym dla nas w Centrum Komisji Parlamentu Europejskiego, zajmującym się właśnie tym zagadnieniem, co było również bardzo ciekawym doświadczeniem.
Zaczynając od codziennych zabaw integracyjnych, a kończąc na licznych projektach, które robiliśmy zawsze w grupach międzynarodowych, mieliśmy do dyspozycji różne środki audiowizualne. Uważamy wyjazd za bardzo udany, warsztaty były świetnie zorganizowane, dzięki nim "rozgadaliśmy się", zdobyliśmy kolejne doświadczenie, mogliśmy lepiej poznać kulturę naszych zachodnich sąsiadów, a także zawrzeć nowe przyjaźnie. Na pewno będziemy mile wspominać te kilka dni spędzonych w Niemczech i mamy nadzieję, że jeszcze wkrótce tam wrócimy.
/Dorota Gadomska/
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
01.12.2017
35 Photos - View album

Post has attachment
Apel ku pamięci zmarłych

30 października 2017, dwa dni przed świętem Wszystkich Świętych, jak co roku, odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych poświęcone przybliżeniu sylwetek zmarłych nauczycieli, a także wspominaniu uczniów, którzy odeszli przedwcześnie. Wspomniano m. in. pierwszego dyrektora liceum Pana Włodzimierza Hajdrycha, przybliżono postać pani Janiny Mikucińskiej – pierwszej wicedyrektorki naszej szkoły oraz Grzegorza Przemyka – maturzysty śmiertelnie pobitego przez Milicję Obywatelską w czasie stanu wojennego. Na koniec spotkania zebrani uczcili pamięć zmarłych chwilą ciszy. Po apelu klasy pierwsze udały się ze swoimi wychowawcami na cmentarze warszawskie. Przewodnikami byli starsi uczniowie zainteresowani historią.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
03.11.2017
8 Photos - View album

Post has attachment
Koncert Jesienny 2017

W październikowe piątkowe popołudnie 20 października 2017 roku odbył się w naszej szkole XIX już Koncert Jesienny. Jak co roku, organizatorka imprezy, p. prof. Anna Bogdańska zadbała, by program był urozmaicony. Usłyszeliśmy zarówno muzykę klasyczną (Chopin, Mendelssohn, Monti) jak i rozrywkową – zgodnie z upodobaniami wykonawców. W tym roku grali i śpiewali dla nas: Janek Brzeziński, Natalia Czapla, Marysia Czubaty, Laura Cholewska, Zuzia Łopaciuk, Ignacy Maciejewski, Kasia Marlęga, Asia Pawłowska, Ola Piekart, Ola Podsiadło, Jowita Puchalska, Jarek Radzikowski, Ola Rasztawicka, Agata Rutkowska, Izabela Sawa, Daria Sobiech, Jakub Słupek, Zuzia Tarczyńska, Marysia Tomanek i Michał Wojszcz-Hadas. Niespodzianką tegorocznego koncertu był bezprecedensowy występ zespołu nauczycielskiego, który specjalnie na ten wieczór przemianował się na Los Belferados. Z hiszpańskim ogniem zagrali i zaśpiewali dla nas: pp. prof. Mateusz Behr, Marta Tkaczyk, Mirosław Zima, Wojciech Kornacki, Piotr Golinowski, Katarzyna Torczyńska, Monika Łopatowska-Nowak, Marta Piotrowska. Nad trudna sztuką nagłośnienia czuwała ekipa akustyków w składzie: Hubert Porębski, Mateusz Kostro, Michał Zarosa i Marek Sikorski. Oprawę plastyczną imprezy przygotowała Basia Wojcieszak, scenografię dopełniły efektowne plakaty Weroniki Kanigowskiej i p. prof. Grażyny Śladowskiej. Jak co roku okazję do działań charytatywnych wykorzystała Frycz Cafe, której szefowała Ala Lau. Koncert sprawnie i z temperamentem poprowadzili Zuzia Łopaciuk i Krzysztof Sojda. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wykonawców i słuchaczy, uczniów i nauczycieli, społeczności Frycza.
PhotoPhotoPhotoPhoto
03.11.2017
4 Photos - View album

Post has attachment
04-06 października 2017 r. – Wycieczka do Murzynowa

4 października, na Placu Bankowym o godzinie 6.45 zebrały się dwie podekscytowane klasy drugie: 2a i 2b. Przyczyną podekscytowania była wycieczka do Murzynowa, na którą właśnie się wybieraliśmy. Emocje okazały się uzasadnione, ponieważ już pierwsza atrakcja okazała się fantastyczna. W gospodarstwie ekologicznym ,,Ziarno” przywitano nas poczęstunkiem złożonym z kanapek z ekologicznych składników oraz ekologiczną herbatą. Następnie podzielono nas na grupy. Każda z grup zbierała dynie, doiła kozy, słuchała wykładu o owadach zapylających oraz piekła własny chleb. Później 2a pojechała zwiedzać Płock (w którym znajduje się słynna szafa z pasami słuckimi), a 2b zobaczyła elektrownię wodną we Włocławku. Późnym popołudniem zostaliśmy zakwaterowani niedaleko Murzynowa w Ośrodku rekreacyjno-szkoleniowym w Cierszewie (niestety nasza baza noclegowa w Murzynowie jest w remoncie). Wieczorem zorganizowany został długo wyczekiwany seans filmu ,,Superwulkan”, o którym nic więcej nie napiszę, bo to trzeba przeżyć samemu. Następnego dnia obie klasy udały się do ogródka meteorologicznego w Murzynowie, gdzie pokazywano jak za pomocą różnych urządzeń dokonywać pomiarów meteorologicznych. Potem klasa 2a, z małymi problemami, odwiedziła elektrownię we Włocławku. W tym samym czasie 2b pojechała do Płocka. Obie grupy zwiedziły Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami w Kobiernikach. Na szczególny zachwyt zasłużyły Brudzeński Park Krajobrazowy położony nad rzeką Skrwą oraz przepiękny oz. Po pysznej obiadokolacji nastąpił wieczór pełen emocji. W salce konferencyjnej zorganizowano wspólne oglądanie (zwycięskiego) meczu polskiej reprezentacji z Armenią. Jednak wygrana polskiej drużyny nie była jedyną miłą rzeczą tej nocy, bowiem czekało nas jeszcze ognisko z własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami (jeżeli komuś zależało na szybkim jedzeniu, to znalazły się też gotowe kiełbaski). Deszcz, który padał przez cały dzień, a także w czasie spożywania kolacji, jedynie dodawał uroku i tajemniczego klimatu. Ostatniego dnia po śniadaniu pojechaliśmy do Murzynowa na pożegnalny spacer. Pogoda postanowiła pożegnać nas słońcem i brakiem deszczu. Po spacerze udaliśmy się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Mogliśmy się tam przekonać, jak wyglądało dawne życie w mazowieckiej wsi. Po dwugodzinnym zwiedzaniu mogliśmy odpocząć w tamtejszej karczmie i zregenerować siły jedząc chleb z domowym smalcem i ogórkiem kiszonym lub pijąc herbatę. Była to niestety ostatnia atrakcja podczas wyjazdu, więc po opuszczeniu miłego wnętrza gospody ruszyliśmy z powrotem.
Z wycieczki wróciliśmy pełni dobrej energii, z rozbudzoną ciekawością świata i napełnieni nowymi doświadczeniami.
Magda Tomasik, kl.IIa
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
20.10.2017
21 Photos - View album

Post has attachment
22 września 2017 Dzień Modrzewiaka

22 września 2017 roku uroczyście obchodziliśmy święto szkoły, czyli Dzień Modrzewiaka. Uczniowie przyszli do szkoły w galowych strojach, a po lekcjach odbyło się ślubowanie pierwszoklasistów. Zebrani w sali gimnastycznej zostali powitani przez: pana dyrektora Piotra Golinowskiego, przedstawiciela wychowawców klas pierwszych – pana prof. Mateusza Behra, przewodniczącą Rady Rodziców – panią Iwonę Paruszewską oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Elżbietę Żochowską. Przed uroczystym ślubowaniem uczniowie wysłuchali historii naszego szkolnego sztandaru, którą przypomniała pani prof. Anna Świątek. Po ślubowaniu nowi uczniowie otrzymali legitymacje szkolne i wrześniowy numer „Modrzewiaka” – gazetki szkolnej wydanej z myślą przede wszystkim o pierwszoklasistach. Przed uroczystością zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia klas z wychowawcami.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
29.09.2017
13 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded