Profile cover photo
Profile photo
‫فوریت های پزشکی‬‎
73 followers -
وب سایت آموزشی تکنسین های فوریت های پزشکی
وب سایت آموزشی تکنسین های فوریت های پزشکی

73 followers
About
Posts

Post has shared content
بچه های اورژانس همشون مرد هستند

یادمه زمانی که ترم آخر بودیم و عرصه میرفتیم, من و دوستم افتادیم یه پایگاه داخل شهر که به روستاهای حاشیه هم نزدیک بود.
از قضا همون روز مارو پیج کردن و گفتن یه مورد هایپوگلیسمی در فلان روستا هست. حالا نگو که همکار ما این مورد رو میشناخت و از کیس های روتین شون شده بود چون زیاد ازون خونه تماس داشتن…
وقتی به محل رسیدیم خانم خونه مارو به اتاق شوهرش که حدود ۵۰ سال سن داشت راهنمایی کرد و خودش اومد بیرون از اتاق!!
بیمار قند خون حدود ۵۰ و هوشیاری نداشت. بعد از معاینات اولیه و برقراری IV گلوکز ۵۰% رو تجویز کردیم, خلاصه این اقا کم کم داشت به هوش میومد و شروع کرد به هزیون گفتن. وسط هزیون ها فامیل منو از رو اتیکت خوند و فک و فامیل بنده رو مورد لطف قرار داد! همکارها اینارو تجربه کرده بودن حتی خانم مریض هم میدونست بخاطر همین اتاق رو ترک کرده بود….
بعد از اینکه کاملا به هوش اومد و مارو با فحشاش شسته بود قبلش, حالا ازمون عذرخوهای کرد و ماهم خندان از خونه اومدیم بیرون!
هرچند که خیلی فحش داد و ناسزا گفت اما هوشیار نبوده و خیلی خوشحالم که اون لحظه فقط با لبخند پاسخش رو دادم. چون بچه های فوریت همه شون مرد هستن….
تا یادم نرفته بگم که همکارا بعدا تا منو میدیدن یاد اون روز میوفتادن…
خاطره ای از همکار محترم آقای احمدی تکنسین فوریت های پزشکی از مشهد…
Add a comment...

Post has shared content
شوک الکتریکی همزمان شده(سینکرونایز)در بیمارانی که هنوز فعالیت قلبی سازمان یافته ی دارای نبض دارند،مورد استفاده قرار می گیرد.منظور از شوک هماهنگ یا همزمان شده یا سینکرونایز تخلیه شارژ الکتریکی در حین موج R کمپلکس QRS می باشد.این حالت از تخلیه شوک الکتریکی در مرحله نابجا (یعنی موج T) جلوگیری کرده و از وقوع آریتمی های خطرناک جلوگیری می کند.

ادامه در لینک زیر
Add a comment...

Post has shared content

Post has shared content
افزایش شدید و ناگهانی فشارخون به عنوان حمله فشارخون در نظر گرفته می‌شود. البته در مورد تعریف واژه حمله فشارخون هنوز ناهماهنگی‌هایی وجود دارد. طبق یک مطالعه مطرح، فشارخون بالاتر از ۱۶۰ بر ۹۰ میلی‌متر جیوه را به عنوان آستانه حمله فشارخون باید در نظر گرفت.
سابقه قبلی هیپرتانسیون علت مستعد کننده اکثر اورژانس های فشار خون بالا است.در اکثر موارد بیمار داروهای فشار خون یا سایر داروهای تجویزی را درست مصرف نمی کند.
علت دیگر حمله فشارخون بالا،توکسمی بارداری(پره اکلامپسی)است که می تواند هرزمانی بعد از هفته بیستم بارداری رخ دهدوبارداری را خاتمه دهد.
ادامه در لینک زیر
Add a comment...

Post has shared content

تحقیقات جدید نشان می دهد که بیماری سرطان صرف نظر از این که فرد مبتلا اقدام به درمان دارویی کرده باشد یا خیر، می تواند به عضلات قلب آسیب برساند
محققان انگلیسی در اولین کلینیک اختصاصی قلب- سرطان انگلیس دریافتند که تمام بیماران درمان شده و درمان نشده سرطانی دچار اختلال در عملکرد قلب هستند.
دکتر راجدیپ اس کتار‏ یکی از اعضای گروه تحقیقاتی در این باره می گوید: کاملا مشخص است که شیمی درمانی به طور بالقوه موجب مسمومیت قلب می شود و بیماران سرطانی را در برابر اختلالات قلبی از جمله ایست قلبی یا ایسکمی میوکارد آسیب پذیر می کند؛ اما بر اساس تحقیقات صورت گرفته، رشد خود تومور نیز می تواند موجب آسیب بافت قلب شود و نظارت بر روند رشد آن از اهمیت بالایی برخوردار است.
در این تحقیقات وضعیت سلامت قلبی ۹۹ داوطلب شامل ۴۳ بیمار تحت درمان یا درمان شده‏، ۳۶ بیمار سرطانی که هنوز درمان آن ها آغاز نشده و ۲۰ داوطلب سالم مورد مطالعه قرار گرفت و محققان دریافتند عملکرد قلب هر دو گروه از بیماران سرطانی در مقایسه با افراد سالم دارای اختلال است.
این تحقیق دومین نمونه در نوع خود محسوب می شود که در آن تاثیر مستقیم بیماری سرطان بر عملکرد قلب انسان مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته است.نتایج این تحقیقات روز گذشته در نشست سالیانه EuroEcho-Imaging ۲۰۱۵ ارایه شد.
Add a comment...

Post has attachment
این چکیده شامل ۳ بخش  زیر است:
۱-داروهای اورژانسی،روش تزریق و دوز های موردنیاز برای بالغین و کودکان
۲-اختصارات رایج تجویز دارو
۳-فرمول های محاسبات داروی و جدول های تزریق دوپامین،دوبوتامین و نیتروگلیسیرین برای سرعت عمل بیشتر شما
بر روی لیینک زیر کلیک کنید.

Post has shared content
نکته:از آن جایی که تغییرات گایدلاین ۲۰۱۵ نسبت به سال ۲۰۱۰ بسیار جزئی است،لذا آموزش های مفصلی در این زمینه در فضای مجازی منتشر نشده است،بنابراین توصیه می شود که از طریق منابع موجود،گایدلاین ۲۰۱۰ را به صورت کامل یاد بگیرد سپس آموخته های خود را بر اساس گایدلاین ۲۰۱۵ وفق دهید.موفق باشید.
برای مشاهده الگوریتم ها بر لینک زیر کلیک کنید.  
Add a comment...

Post has shared content
نکته:علایم زودرس مسمومیت با CO بسیار شبیه به علایم آنفولانزا است،لذا اگر افرادی در یک مکان با تهویه ضعیف وسایل گرمایشی قرار دارند و همگی علایم زودرس آنفولانزا دارند،به مسمومیت با منوکسید کربن شک داشته باشید.
ادامه مطلب در لینک زیر
Add a comment...

Post has shared content
نگاهی سریع بر مهمترین تغییرات صورت گرفته در BLS ،ACLS،ROSC بر اساس گایدلاین ۲۰۱۵
Add a comment...

Post has shared content
۷ عادتی که باعث پیرشدن زودهنگام مغز می شود
۱-     رژیم غذایی پرچرب و پرکالری
۲-     زندگی در مجاورت بزرگراه و خیابانهای شلوغ
۳-     استرس مزمن
۴-     کم خوابی
۵-     نشستن طولانی مدت در طول روز
۶-     تنبل کردن مغز
۷-     دخانیات و الکل
جزئیات در fouriyat.ir
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded