Profile cover photo
Profile photo
FINALMONT UNION, spol. s r.o.
3 followers
3 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content

Post has shared content
Originally shared by ****
Yesterday should have been one of my happiest days as professional rider: I scored my first victory wearing the UCI World Champion jersey at Gent-Wevelgem. However, my initial joy was short-lived when I heard about the incident that involved young Belgian rider Antoine Demoitié at the same race. Apparently, Antoine crashed and was then, reportedly, ran over by a following motorbike.
The news of his death saddened me and I would like to express my deepest condolences to his wife, family, friends and team. While we have to wait for the official investigation to clarify the exact circumstances of the incident, I think this is a tragic reminder to all involved in the sport of cycling that the safety of the riders must be their absolute priority.

Včera mal byť jeden z mojich najšťastnejších dní ako profesionálneho cyklistu. Zaznamenal som prvé víťazstvo v drese svetového šampióna na Gent - Wevelgem. Avšak, moja prvotná radosť bola len krátka, keď som počul o incidente, ktorý sa stal mladému belgickému jazdcovi Antoine Demoitié počas tých istých pretekov. Údajne Antoine spadol a následne ho zrazil sprievodný motocykel.
Správy o jeho smrti ma zarmútili a chcel by som vyjadriť hlbokú sústrasť jeho manželke, rodine, priateľom a tímu. Aj keď budeme musieť počkať na oficiálne vyšetrovanie, ktoré má objasniť presné okolnosti incidentu, myslím, že je to tragická pripomienka pre všetkých, ktorí sú zapojení do cyklistiky, že bezpečnosť jazdcov musí byť ich absolútnou prioritou.
Photo
Wait while more posts are being loaded