Profile cover photo
Profile photo
Polskie Biuro Eurydice
80 followers
80 followers
About
Polskie Biuro Eurydice's posts

Post has attachment
Kompetencje cyfrowe tak samo ważne jak umiejętność pisania, czytania i liczenia - taki przekaz towarzyszy wprowadzeniu przez Walię Ram Kompetencji Cyfrowych dla szkół i instytucji edukacyjnych. Cel: kształcenie umiejętności ICT we wszystkich obszarach nauczania.

Więcej o Digital Competence Framework: http://learning.gov.wales/resources/browse-all/digital-competence-framework/?lang=en oraz na stronach Eurydice Network: http://europa.eu/!YF86nY

Post has attachment
Czy politykom tworzącym przepisy edukacyjne zdarza się sięgać po wyniki badań? Już dekadę temu Komisja Europejska zwróciła uwagę, jak ważne jest wykorzystywanie danych badawczych, aby wprowadzane rozwiązania były trafione i skuteczne.

Dziś możemy się przyjrzeć, jak ten postulat realizuje się w krajach europejskich: skąd pochodzą dane, czy politycy muszą z nich w ogóle korzystać i kto pośredniczy w budowaniu mostów między nimi a badaczami.

Post has attachment
Czesne za studia na angielskich uniwersytetach - najwyższe w całej Europie - wzrośnie jeszcze bardziej, a same uczelnie wpadną w jedną z trzech kategorii jakości: złotą, srebrną lub brązową.
Zgoła inne sposoby na zapewnianie jakości niż wysokie opłaty działają np. w Skandynawii, gdzie studiuje się zasadniczo za darmo.
Więcej o opłatach za studia i stypendiach dla studentów w raporcie Eurydice "National Student Fee and Support Systems in European Higher Education 2016/17": eurydice.org.pl/wp-content/uploads/2016/10/EN_Fees_and_support_2016_17.pdf

Post has attachment
Kilka ciekawych wniosków na temat pozytywnego wpływu mobilności nauczycieli na jakość kształcenia w ich szkołach.

Post has attachment
Niemowlęta z zagwarantowanym przepisami miejscem w żłobku? Tak, w przypadku Danii, Finlandii czy Słowenii. Tuż za nimi Niemcy czy Łotwa, która dokłada starań, by zapewnić bezpłatną opiekę w placówce już dzieciom półtorarocznym. W Polsce pewne miejsce w przedszkolu ma ustawowo każdy czterolatek. 10 systemów edukacji miejsc w placówkach publicznych w ogóle nie gwarantuje, choć w niektórych w praktyce są one dla większości chętnych dostępne.

Więcej wskaźników w raporcie Eurydice: http://eurydice.org.pl/wp-content/uploads/2016/11/205_EN_JAF_2016.pdf
Photo

Post has attachment
Przedsiębiorczość, biegłość cyfrowa czy konstruktywne rozwiązywanie problemów - to tylko niektóre kompetencje międzyprzedmiotowe pożądane na rynku pracy. Czy jednak w programach nauczania europejskich systemów edukacji jest miejsce na ich szkolenie?

Post has attachment
Aż 15 lat uczą się obowiązkowo języka obcego uczniowie szkół w niemieckojęzycznej wspólnocie w Belgii. Jedynie 2 lata krócej trwa to w Polsce i 4 innych systemach edukacji. Na przeciwległym krańcu znajdziemy Walię i Irlandię Północną z okresem nauki języka obcego poniżej 5 lat oraz Irlandię i Szkocję, gdzie przepisy oświatowe w ogóle nie nakładają na szkoły takiego obowiązku.
Drugiego języka obcego szkoły wcale nie muszą uczyć w 9 systemach. Nie dotyczy to jednak m.in. Luksemburga, gdzie uczniowie równolegle wkuwają słówka w co najmniej dwóch językach obcych przez 12 lat.
W ogólnym zestawieniu Polska, w towarzystwie m.in. Finlandii i Islandii, wpada w kategorię systemów, w których dzieci i młodzież - niezależnie od typu szkoły - jednego języka obcego uczą się przez co najmniej dekadę, drugiego zaś przez minimum 5 lat.
Więcej w opracowanej przez Eurydice tablicy wyników dot. mobilności studentów: https://webgate.ec.europa.eu

Post has shared content
+Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji i w tym roku wzięła udział w akcji +Szlachetna Paczka organizowanej przez +Stowarzyszenie WIOSNA. Dzięki zaangażowaniu i pomocy pracowników Fundacji, udało nam się zgromadzić datki, pieniądze i wigilijne prezenty dla potrzebujących rodzin.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Szlachetna PACZKA 2016
5 Photos - View album

Post has attachment
Ile wiecie o wynikach PISA 2015? Możecie to sprawdzić rozwiązując quiz: http://oecdinsights.org/2016/12/12/pisa-2015-quiz/

Post has attachment
#Edukacja w Europie z francuskiej perspektywy: raport w przekrojowy sposób przedstawia dane dla krajów #UE dot. m.in. wydatków na edukację, zawodu nauczyciela czy przejścia z kształcenia na rynek pracy.
Wait while more posts are being loaded