Profile cover photo
Profile photo
Emdad Battery
25 followers -
فروش، تعویض و نصب باتری ماشین
فروش، تعویض و نصب باتری ماشین

25 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
چگونه از باتری خودرو در تابستان مراقبت کنیم؟
به طور معمول به باتری توجه چندانی نمی شود، مگر در زمان هایی که استارت زدن خودرو با مشکل مواجه می شود و این اتفاق بیشتر زمان سرد شدن هوا رخ می دهد. باتری را باید در تمام طول سال بررسی و امتحان کنید تا مطمئن شوید هرگاه بدان لازم دارید به درستی کار می کند.

تابستان زمانی است که مشکلات باتری شروع می شوند ، اما به این دلیل که موتور به آسانی می چرخد ، وضعیت نامناسب باتری خودرو نادیده گرفته می شود . برخی از چیزهایی که گرما برآن ها اثر می گذارد عبارتند از :
گرمای شدید هوا به همراه گرمای بیش از حدی که در محفظه موتور تولید می شود، فرسایش ترمینال ها و کابل های باتری را سریع تر می کند .
دماهای بالا باعث تبخیر مایع درون باتری می شوند که این امر باعث فرسایش شبکه های داخلی باتری می شود .
درطول دماهای بالا ، استقامت باتری خودرو کمتر می شود.
این مشکل تا حد زیادی بر استارت خوردن خودرو در دماهای پایین اثر می گذارد. زمانی که جیوه به پایین تر از نقطه انجماد می رسد، قدرت باتری یک سوم قدرت آن در هوای گرم می شود و در پایین تر از صفر فارنهایت فقط نصف قدرت آن در گرما را دارد.
مراقبت از باتری شامل بازبینی و نگهداری آن در طول سال می شود.
هشدار : همواره در حین بررسی باتری، محافظ چشم، لباس آستین بلند و دستکش بپوشید تا مانع آسیب رسانی اسید باتری به بدن خود شوید.
Add a comment...

Post has attachment
چگونه در هوای سرد از باطری ماشین مراقبت کنیم؟
هوای سرد زمستانی می تواند مشکلاتی را برای باطری ماشین به وجود آورد. همه باتری های شیمیای، همچنین باتری خودروی شما، در هوای سرد خوب کار نمی کنند. به همین دلیل بهتر است برای فصل زمستان و مشکلات احتمالی آن آماده شویم. با خواندن این مقاله یاد می گیرید چگونه ماشین را در هوای سرد روشن کنید!؟ و هنگامی که ماشین استارت نمیزند بهترین راه حل چیست!؟

حالت اول: تخلیه الکتریکی باطری ماشین را به حداقل برسانید
انجام دادن موارد زیر درست قبل از روشن کردن ماشین شانس اینکه بهترین استارت را داشته باشید افزایش می دهد:
– درب های اتوماتیک را کامل ببندید (برای خاموش نگه داشتن لامپ های تعبیه شده در آن)
– تمام لوازم برقی شامل بخاری، رادیو، چراغ ها و … را خاموش نگه دارید
تمام لوازم برقی داخل خودرو را خاموش کنید. زیرا باطری ماشین باید تمام توانش را صرف به چرخش در آوردن موتور بکند.

حالت دوم: سوییچ را روی استارت بچرخانید و حدود ۱۰ ثانیه نگه دارید
– سوییچ را روی ignition قرار دهید، سپس آن را بچرخانید ۱۰ ثانیه بمانید، تا چراغ های داشبورد روشن شود، اگر این کار را انجام دهید باطری ماشین به میزان کمی شارژ خواهد شد. دقت داشته باشید این زمان به هیچ وجه بیشتر از ۱۰ ثانیه طول نکشد.
– اگر با چرخاندن سوییچ صدایی نیامد( صدای استارت موتور) و هیچ چراغی هم روشن نشد، در نتیجه باطری ماشین شما خراب است.
– اگر صدای تیک Tick می آید اما موتور روشن نمی شود به این معناست که به باتری قدرت کافی برای جرقه زدن نمی رسد. بنابراین در این شرایط دست نگه دارید چون باطری ماشین شما تخلیه شده و قدرت کافی برای استارت ندارد.
– اگر موتور استارت نخورد چند دقیقه صبر کنید و دوباره تلاش کنید. گاهی اوقات این وقفه کوچک اجازه می دهد شارژ رسوب شده دوباره به جریان افتد و همین شارژ قدرت کافی برای استارت را فراهم کند.

حالت سوم: به باطری ماشین اجازه ریکاوری را بدهید
مراقبت از خودرو در زمستاناگر ماشین ۱۰ الی ۲۰ ثانیه بعد از استارت زدن روشن نشد دست نگه دارید، پشت سر هم استارت نزنید. ممکن است باطری ماشین شما به یک یا دو دقیقه زمان احتیاج داشته باشد تا دوباره شارژ شود.
یک الی دو دقیقه صبر کنید و بعد دوباره استارت بزنید. این کار به باتری زمان کافی برای ریکاوری را می دهد.
– اگر ماشین نزدیک در حال روشن شدن است اما این فرایند بسیار اهسته و کند به نظر می رسد، پس از یک وقفه کوتاه دوباره استارت بزنید. (اگر باتری کمکی به روشن شدن ماشین نکرد مشخص است که شارژ باتری رو به اتمام است).
– در صورتی که پس از تلاش های مکرر استارتر هنوز آهسته و کند عمل میکند باید باطری ماشین را گرم کنید. این کار را می توانید با خارج کردن باتری و انتقال ان به محیط گرم برای مدت زمان کوتاهی انجام دهید فقط توجه داشته در هوای سرد این زمان ممکن است حدود دو ساعت طول بکشد تا باتری به طور مناسب گرم شود و آمپراژ مناسب را افزایش دهد.

حالت چهارم: سولفاته شدن سر باطری ماشین
سولفاته شدن سر باتری می تواند مانع انتقال جریان برق شود. اگر شما سولفاته مشاهده می کنید با یک برس سیمی آن را تمیز کنید. اگر کابل ها بر اثر سولفاته دچار مشکل شده اند آنها را تعویض کنید. اگر آگاهی لازم برای انجام این کار را ندارید از یک تعمیرکار ماهر بخواهید که به شما کمک کند.
Add a comment...

Post has attachment
احیا و شارژ کردن باتری مرده باطری ماشین

باتری ماشین به علت های گوناگونی ممکن است تخلیه شود از جمله:
– روشن نکردن ماشین برای مدت طولانی
– نگه داشتن خودرو در هوای بسیار سرد بیرون
– روشن گذاشتن چراغ های عقب یا چراغ های داخل ماشین وقتی خود ماشین خاموش است و غیره

برای شارژ باتری تخلیه شده نیاز به کابل جامپر و یک ماشین سالم است که باتری آن شارژ داشته باشد. به این ترتیب می توانید باتری ها را با استفاده از کابل جامپر به هم وصل کرده و با انتقال انرژی از باتری سالم به باتری خالی، آن را شارژ کنید.

شارژ باتری از کار افتاده و مراحل انجام آن :

۱- کاپوت هر دو ماشین مورد نظر را بالا بزنید.
۲- به قطب های مثبت و منفی هر باتری دقت کنید. قطب های مثبت با علامت بعلاوه (+) و قطب های منفی با علامت منها (-) مشخص می شوند.
۳- سر کابل های مثبت را به قطب مثبت هر باتری وصل کنید.
کابل جامپر مثبت معمولا قرمز رنگ است. در غیر این صورت برچسبی خواهد داشت که نوع آن را مشخص می کند. ترتیب وصل کردن کابل های جامپر مهم است، بنابراین به این شکل عمل کنید:

اول یک سر کابل جامپر مثبت را به باتری از کار افتاده وصل کنید، سپس سر مثبت دیگر کابل را به باتری شارژ دار وصل کنید. سر منفی کابل جامپر را به باتری شارژ دار وصل کنید.
۴- یک سر کابل منفی را به قطب منفی باتری شارژ دار وصل کنید. در بیشتر موارد کابل جامپر منفی سیاه رنگ است.
سر دیگر کابل جامپر منفی را به یک قطعه فلزی که اتصال به زمین دارد وصل کنید.
۵- سر دیگر کابل منفی را به یک قطعه فلزی از ماشینی که باتری آن خالی است متصل کنید. این کار باعث اتصال به زمین ماشینی که باتری آن معیوب است، حین عمل شارژ می شود. می توانید کابل زمین را به بدنه، شاسی یا قطعه دیگری که کاملا تمیز و عاری از اکسیداسیون یا رنگ است وصل کنید.
۶- ماشینی که حاوی باتری سالم است را روشن کنید. با روشن شدن موتور ماشین، سیستم شارژ آن شروع به شارژ باتری خالی از طریق کابل های جامپر می کند.
۷- اجازه دهید حداقل پنج دقیقه از روشن شدن ماشین سالم بگذرد. این کار باعث می شود که باتری معیوب کم کم شارژ شود هر چند شارژ کامل آن زمان بیشتری می برد.
۸- سعی کنید ماشینی که حاوی باتری خالی بود، روشن کنید. اگر کابل های جامپر را درست وصل کرده و باتری شارژ کافی داشته باشد، ماشین براحتی استارت خورده و روشن می شود. اگر ماشین روشن نشد، اجازه دهید پنج دقیقه دیگر بگذرد تا باتری کامل شارژ شود.
۹- پس از روشن شدن موتور، کابل های جامپر را از هر دو ماشین عکس ترتیبی که وصل کرده بودید جدا کنید. این کار از ایجاد جرقه یا آتش سوزی جلوگیری می کند.
اول از همه کابل اتصال به زمین را جدا کنید، سپس کابل وصل شده به قطب منفی باتری، بعد کابل وصل شده به قطب مثبت باتری که در ابتدا شارژ داشت را جدا کنید در نهایت نیز کابل های مثبت وصل شده به باتری که خالی بود را جدا کنید.
۱۰- اجازه دهید ماشینی که باتری آن خالی بود حداقل پنج دقیقه دیگر روشن بماند. به این ترتیب دینام، باتری را شارژ خواهد کرد. ماشین را برای حداقل ۲۰ دقیقه روشن بگذارید یا راه ببرید. در برخی موارد باتری در این زمان کاملا شارژ می شود؛ اما در صورتیکه باتری به اندازه کافی شارژ نمی‌شود تا ماشین را روشن کند ممکن است نیاز باشد یک باتری جدید بخرید.


نکات :
– در صورتی که ماشین را برای مدتی بدون حرکت روشن می گذارید مراقب دمای آن باشید زیرا بعضی ماشین ها در این حالت جوش می آورند.
– فروشندگان لوازم یدکی و مکانیکی ها می توانند خیلی سریع مشخص کنند که آیا باتری دیگر قابل شارژ نیست یا خیر.
– برخی اتومبیل های فورد حین شارژ باتری به باتری دچار افزایش برق ناگهانی می شوند. برای جلوگیری از مشکلات الکتریکی در این حالت، حتما بخاری ماشین را روشن کرده و فن را روی آخرین درجه گذاشته و شیشه گرم کن را روشن کنید. به این ترتیب در صورتی که افزایش توان اتفاق بیفتد فیوز فن کار کرده و باعث می شود که فن یا بخاری جریان اضافه را جذب کند و از ایجاد آسیب به دستگاه های برقی پیشگیری شود.
– استفاده از کابل های جامپر بزرگتر باعث می شود عمل شارژ سریع تر انجام شود.
– سطح الکترولیت باتری خالی را بررسی کنید تا مطمئن شوید همه سلول ها کاملا پر هستند.

مراقبت ها و هشدارها :
– بسیار مراقب باشید کابل های مثبت و منفی وقتی که به باتری وصل هستند به هم برخورد نداشته باشند بخصوص وقتی آن ها را جابجا می کنید. در صورتیکه این کابل ها همدیگر را لمس کنند ممکن است باعث ذوب آن ها، آسیب رسیدن به باتری یا حتی آتش سوزی شود.
– شارژ مجدد باتری می تواند باعث ایجاد گازهای انفجاری مثل هیدروژن شود.
– اگر ماشین دنده اتومات نیست، با دقت کلاچ بگیرید.

ابزارهای مورد نیاز برای احیاء باتری مرده :

عینک محافظ
دستکش پلاستیکی
کابل جامپر
Add a comment...

Post has attachment
منظور از ظرفیت آمپرساعت یا C20 چیست؟

C20 مقدار جریانی است که یک باتری می تواند به صورت مستمر برای ۲۰ ساعت در دمای ۸۰ درجه فارنهایت (برابر با ۲۶٫۶۶ سانتیگراد) تولید کند بدون آن که ولتاژ باتری از ۱۰٫۵ کمتر کند. واحد آن آمپرساعت (AH) می باشد.
ظرفیت آمپرساعت یا C20

برای اطمینان از صحت و انطباق با واقعیت رتبه های اعلام شده، باتری های اسیدی دارای پارامترهای چندگانه ای برای چگونگی محاسبه رتبه AH می باشند. برای بدست آوردن رتبه AH، باتری مورد آزمایش قرار می گیرد تا طی مدت زمان معینی، شارژ آن به صفر برسد و اصطلاحاً دشارژ شود. برای این کار به طور معمول یک عدد به حرف C اضافه می شود مثلاً C100 یا C20 یا C10 یا C5 که این اعداد معرف همان مدت زمان معینی است که انرژی باید در سراسر آن باتری توزیع شود. مدت زمان استاندارد اندازه گیری ۲۰ ساعت می باشد که به آن C20 گفته می شود.
به عنوان مثال اگر نرخ رتبه C20 یک باتری برابر با ۱۰۰ آمپرساعت باشد، این نشان می دهد که باتری مذکور می تواند جریانی معادل ۱۰۰ آمپر را برای مدت زمان ۲۰ ساعت تولید کند. به عبارت دیگر به این معناست که این باتری ظرف مدت زمان ۲۰ ساعت با بار ۵ آمپر تخلیه می شود.
Add a comment...

Post has attachment
تست بار باطری ماشین در حالت فول شارژ

این مطلب روشی مناسب را به شما توضیح می دهد. این روش فقط برای مواقعی کاربرد دارد که باتری صد در صد شارژ داشته باشد (در این وضعیت ولت متر باید اعدادی بین ۱۲ تا ۱۲٫۹ ولت را نشان دهد).
– ابتدا می بایست بست های باطری خودرو را باز کنید
– سر مثبت تستر (سیم قرمز، برخی تستر ها طوری طراحی شده اند که فقط همین یک سیم قرمز را دارند) را باید به خروجی مثبت باتری وصل کنید
– سر منفی را به خروجی منفی باتری ماشین وصل کنید. دقت کنید که بعضی تسترها خروجی منفی (سر مشکی رنگ) ندارند. در عوض در این تسترها یک کانکتور در سمت دیگر تستر قرار دارد. اگر تستر شما از این نوع است باید قطب منفی باتری را به آن اتصال دهید.
به این نکته کلیدی برای این روش تست دقت کنید:

این وسیله نباید برای بیشتر از ۵ ثانیه پس از اتصال به باتری کار کند. در واقع باید ارقامی که در ثانیه پنجم مشاهده می کنید را در نظر بگیرید.
هنگام اتصال خروجی منفی باتری ماشین به کانکتور تستر ممکن است جرقه هایی ایجاد شود که طبیعی است.
اگر باتری ماشین تان در وضعیت مناسبی باشد، ولتاژ آن به تا ۱۰ الی ۱۰٫۵ ولت افت می کند.
بعد از این که ولتاژ افت کرد و تستر را از باطری خودرو جدا کردید، نرخ ولتاژ باید کمی افزایش پیدا کند. اگر ولتاژ تا ۹ ولت یا بیشتر افت پیدا کرد، احتمالا لازم است باتری را با یک باتری جدید جایگزین کنید.

خرید باطری ماشین :جهت خرید باطری ماشین، تعویض باطری خودرو و یا نصب باتری ماشین و یا انتخاب باطری مناسب برای خودروی خود می توانید از فروشگاه اینترنتی بازار باتری خرید نمایید و یا با کارشناسان ما با شماره های زیر تماس حاصل نمایید :

۰۲۱-۵۵۳۶۳۵۱۰
۰۲۱-۵۵۳۶۳۵۱۱
تلفن همراه: ۰۹۱۲۱۵۰۰۵۶۰
Add a comment...

Post has attachment
چگونه دینام سبب تخلیه شارژ باطری خودرو می شود؟

آلترناتور یا دینام خودروبا این که دینام خودرو قطعه ای است که نیروی موتور را به الکتریسته‌ای تبدیل می کند که برای شارژ باتری ماشین لازم است. اما گاهی اوقات خود دینام، ممکن است باعث تخلیه شارژ باتری شده و مشکل آفرین شود. در این مقاله به عواملی که در این قضیه نقش دارند پرداخته شده است.

کافی نبودن ولتاژ دینام

چنانچه دینام برق کافی تولید نکند می تواند سبب خراب شدن باتری شود. بر اساس مقاله ای که در وب سایت Prestolite electric منتشر شده، اگر دینام در حالت غیر فعال برقی کمتر از ۸٫۱۳ ولت تولید کند قادر به تولید جریان کافی برای شارژ باتری نیست و باید تعویض شود.

مشکلات دیود

وجود مشکلات در دیود دینام نیز می تواند باعث تخلیه مکرر شارژ باتری شود. دیود باید اجازه جریان یافتن برق فقط در یک جهت را بدهد اما دیودی که مدار شارژ را حتی وقتی موتور ماشین روشن نیست باز نگه دارد باعث تخلیه باتری می شود. که معمولا این مشکل شب ها اتفاق می افتد.

مشکل سیم کشی

کابل کشی و سیستم برق خودروحتی در صورت سالم بودن دینام، وجود مشکل در سیم کشی بین دینام و باتری باعث تخلیه شارژ باتری می شود. قطع شدن سیم اتصال زمین پشت دینام، شل شدن کابل باتری، کثیف بودن یا قطعی داشتن کابل ها همه می توانند مانع رسیدن برق به باتری شوند.

امداد باتری ایران، ارائه دهنده انواع خدمات مکانیک خودرو از جمله آپارات لاستیک، تعویض روغن ماشین و موتور، تعمیرات موتور و ماشین و نیز فروش انواع تایر خودرو در سایزهای مختلف، بالانس خودرو، عیب یابی خودرو با دستگاه دیاگ اتوماتیک، تنظیم موتور دیاگ، شارژ گاز کولر، تعمیرات مکانیکی انواع خودروهای ایرانی و خارجی، خدمات عیب یابی سیستم برق خودرو و سیم کشی کامل خودرو می باشد. این شرکت همچنین نماینده رسمی فروش باطری خودرو شرکت ها باطری سازی از جمله سپاهان باطری، صبا باتری و نیرو گستران خراسان (باطری ولتا) می باشد. جهت استفاده از هریک از خدمات فوق می توانید با یکبار امتحان مشتری این فروشگاه شوید. چنانچه نیاز به راهنمایی کارشناسان این مرکز دارید، با شماره های زیر با همکاران ما ارتباط برقرار نمایید.

۰۲۱-۵۵۳۶۳۵۱۰

۰۲۱-۵۵۳۶۳۵۱۱

تلفن همراه: ۰۹۱۲۱۵۰۰۵۶۰
Add a comment...

Post has attachment
استارت زدن با استفاده از باتری خودرو کمکی

در هوای سرد، یک کابل تقویت کننده مناسب با کیفیت خوب با شماره سیم ۴ تا ۶ لازم است تا جریان کافی را به منظور روشن کردن موتور یک اتومبیل از کار افتاده، فراهم کند. هرچه شماره سیم کوچکتر باشد، یعنی قطر سیم بزرگتر باشد، بهتر است . موتور برخی از اتومبیل ها در مدت استارت باتری به باتری باید روشن باشند. به هر صورت استارت زدن اتومبیل خراب توسط یک موتور اتومبیل سالم با موتور می تواند از بوجود آمدن دو خودروی خراب جلوگیری کند. اجازه ندهید که گیره های کابل کمکی اتصال (booster cable) با یک دیگر تماس پیدا کنند و یا گیره مثبت با بدنه خودرو یا بدنه موتور تماس یابد.

۱) اگر دمای هوا، کمتر از دمای منجمد شدن است، بررسی کنید که الکترولیت در باتری معیوب منجمد نشده باشد. اگر الکترولیت منجمد شده، اجازه دهید که پیش از کار کردن یخ آن ذوب شود. یک باتری دشارژ شده که ولتاژ آن به اندازه ۱۲ ولت یا کمتر یا دانسیته آن ۱٫۱۴ یا کمتر است، تقریباً در دمای ℃۱۵ یخ خواهد زد.
۲) بدون لمس اتومبیل، همه مصرف کننده های غیر لازم و چراغ های هر دو ماشین را خاموش کنید و مطمئن شوید تهویه کافی وجود دارد و از عینک ایمنی استفاده کنید.
۳) ماشینی که باتری سالم دارد را روشن کنید و اجازه دهید حداقل برای ۲ تا ۳ دقیقه با سرعت زیاد در حالت خلاص (idle) کار کند تا قبل از شروع کار، باتری خود را شارژ کند.
۴) گیره کابل کمکی مثبت (معمولاً قرمز) را به ترمینال مثبت روی باتری خراب وصل کنید. گیره انتهای دیگر کابل کمکی مثبت را به ترمینال مثبت باتری سالم اتصال دهید.
۵) گیره کابل کمکی منفی (معمولاً سیاه) را به ترمینال منفی بر روی باتری سالم وصل کنید و سر دیگر گیره کابل متصل کننده منفی را به مکانی تمیز و بدون رنگ بر روی بدنه موتور یا بدنه اتومبیل که باتری آن از کار افتاده و دور از باتری اتصال دهید.
۶) اجازه دهید اتومبیل سالم با دور موتور بالا برای ۵ دقیقه یا بیشتر جهت فرصت دادن به باتری معیوب برای شارژ شدن و گرم شدن الکترولیت آن، در حالت خلاص (idle) کار کند.
۷) اتومبیل از کار افتاده را روشن کنید و اجازه دهید که با دور موتور بالا در حالت خلاص (idle) کار کند. اگر اتومبیل
بار اول استارت نخورد، اتصالات را مجدداً چک کنید، چند دقیقه صبر کنید و مجدداً سعی کنید.
۸) کابل های کمکی را به صورت عکس آن چه در بالا گفته شده قطع نمائید و ابتدا گیره منفی را از بر روی بدنه ماشین یا بدنه موتور اتومبیلی که قبلاً کار نمی کرد به منظور کم کردن احتمال انفجار جدا کنید.
۹) جهت پی بردن به علت دشارژ عمیق و آسیب های احتمالی باتری، در نخستین فرصتی که بدست آوردید باتری از کار افتاده را کاملاً شارژ و تست کنید.

Add a comment...

Post has attachment
شاخص آمپراژ باتری در هوای گرم

HCA یا Hot Cranking Amps (شاخص آمپراژ باتری ماشین در هوای گرم) برادر دوقلوی شاخص آمپراژ باتری ماشین در هوای سرد (CCA) یا Cold Cranking Amps است که قبلا آن را توضیح دادیم؛ هر دو شاخص روش هایی متفاوت برای اندازه گیری قدرت باتری هستند. هر دو شاخص در عبارت Cranking Amps مشترک هستند و تفاوت آنها فقط در این واژه ابتدایی شان یعنی Cold و Hot به معنی سرد و گرم است.
همان طور که گفتیم CCA یک شاخص برای اندازه گیری میزان آمپراژی است که یک باتری می تواند برای ۳۰ ثانیه در ۰ درجه فارنهایت تحویل داده – در حالی که هنوز ولتاژ کافی برای روشن کردن ماشین را حفظ کرده است. برای آشنایی با تعریف شاخص HCA در ادامه مقاله با ما همراه بشید.


HCA یا شاخص آمپراژ باطری ماشین در تابستان و هوای گرم

با انجام آزمایش در دمای بالاتر ( یعنی ۳۲ درجه فارنهایت به جای ۰ درجه فارنهایت)، HCA باتری همیشه حدود ۱۵ درصد از CCA آن بیشتر خواهد بود. اگر شما بر مبنای رتبه HCA قصد دارید تا باتری خود را انتخاب کنید، به دنبال باتری هایی بگردید که حداقل دارای HCA معادل ۶۵۰ باشند.
HCA یک شاخص اندازه گیری دقیق از میزان آمپراژی است که یک باتری دارای فول شارژ می تواند در دمای ۲۷ درجه سانتیگراد و برای مدت ۳۰ ثانیه تحویل داده به گونه ای ولتاژ ۷٫۲ ولت (۱۲ ولت باتری) را در خود حفظ کند. HCA یک امتیاز است که به طور خاص برای روشن کردن اپلیکیشن ها و لوازم جانبی خودرو در شرایط گرم کاربرد دارد. رتبه HCA هنوز به طور رسمی در صنعت خودروسازی پذیرفته نشده و یا رد نشده است.
شاخص HCA در حقیقت بیشتر یک اصطلاح است که بعضی از مدیران بازاریابی آن را ابداع کرده اند تا شماره های آمپر Cranking Amp خود را بالاتر جلوه دهند.
Add a comment...

Post has attachment
بررسی تفاوت های باتری استارتی با باتری چرخه عمیق

باتری استارتی (SLI)

باتری های استارتی که به نام SLI یا (starting, lighting, ignition) هم شناخته می شوند عمدتا برای استارت زدن و روشن کردن موتور استفاده می شوند. برای استارت خوردن موتور نیاز به انفجاری از جریان در یک بازه زمانی خیلی کوتاه است و بنابراین باتری استارتی ساختار خاصی دارد. صفحات این باتری از اسفنج سربی تشکیل شده که برای ایجاد بیشترین میزان انرژی، سطحی بزرگ تشکیل می دهند اما اگر باتری به اشتباه برای کاربردهایی با سیکل طولانی استفاده شود، اسفنج آن خیلی زود خراب شده و پایین سلول می افتد. مثلا باتری ماشین ها در استارت معمولی ممکن است برای هزاران سیکل کار کند اما وقتی برای کاربردهایی با دشارژ زیاد استفاده می شود عموما بعد از ۳۰ تا ۱۵۰ سیکل از کار می افتد.


باتری چرخه عمیق (Deep Cycle)

باتری های چرخه عمیق (استفاده طولانی) به طور خاص برای سیکل های تخلیه طولانی – بیش از ۸۰ درصد تخلیه – طراحی شده اند. این باتری ها صفحاتی ضخیم تر دارند و از سرب جامد ساخته شده اند نه اسفنجی. این یعنی این باتری ها سطح کمتری داشته و انفجار نیرویشان برای استارت زدن کمتر است. هر چند می توان این باتری ها را تا ۲۰ درصد ظرفیتشان خالی کرد اما اگر بخواهید عمر مفید آن ها بیشتر شود بهتر است سیکل دشارژ این باتری ها را تا حدود ۵۰ درصد نگه دارید. متاسفانه تشخیص اینکه باتری ای را که می خرید با کیفیت است و صفحات ضخیمی دارد یا این که کیفیتش پایین و صفحات نازکی دارد سخت است. فقط دو راه برای اطمینان وجود دارد. یک راه باز کردن باتری است (که توصیه نمی شود) و راه دیگر این است که فقط به برندهای قابل اطمینانی که همیشه باتری های باکیفیت تولید می کنند اعتماد کنید.


باتری شناورهای دریایی (Marine)

این باتری ها که به نام باتری “ترکیبی” هم شناخته می شوند، تقریبا چیزی بین باتری SLI و باتری Deep Cycle هستند. در این باتری ها صفحات از اسفنج سربی تشکیل شده اما نسبت به مدلی که در باتری های SLI استفاده می شود درشت تر و سنگین تر هستند. این باتری ها برای کاربردهایی با سیکل طولانی مثل ذخیره انرژی خورشیدی، برق رسانی به صندلی چرخ دار، اسکوتر، تجهیزات پزشکی و غیره بسیار مناسب هستند.
Add a comment...

Post has attachment
از کجا متوجه شویم باطری ماشین خراب است؟

چه عواملی سبب کاهش عمر باطری ماشین می شود؟

همانطور که می دانیم باتری یکی از قطعاتی است که در آن بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی، انرژی الکتریکی ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز قابل استفاده باشد بنابراین نقش بسیار مهمی در تامین برق لازم برای خودرو دارد و همچنین محلی برای ذخیره برق تولید شده اضافی نیز می باشد.
در این مطلب چند مورد از دلایل خراب شدن باطری ماشین را بیان می کنیم:


۱- روشن گذاشتن چراغ ها باعث خراب شدن باطری ماشین می شود

در حالیکه چراغ بسیاری از اتوموبیل ها و کامیون ها امروزه به صورت اتوماتیک خاموش می شوند، اما بهتر است بدانیم روشن ماندن چراغ ها یکی از دلایل اصلی خرابی باطری ماشین به حساب می آید. به ویژه روشن ماندن چراغ های جلو به سرعت موجب تخلیه باطری ماشین می شود.

مواردی مانند نصب چراغ‌های مه شکن یا چراغ‌ های اضافی برای خودرو می‌تواند فشار زیادی به باتری بیاورد و عمر آن را کم کند؛ بنابراین وقتی خودرو خاموش است و هنگامی که می‌ خواهید دوباره استارت بزنید حتما چراغ‌های خودرو را خاموش کنید، زیرا استارت زدن هنگامی که چراغ‌ها روشن هستند فشار زیادی به باتری خودرو وارد می ‌کند.


۲- استفاده از ابزاری الکتریکی حین خاموش بودن موتور خودرو باعث خراب شدن باطری ماشین می شود
اگر شما از رادیو یا سایر سیستم های الکتریکی خودرو با کلید روشن اما در حالی که موتور خاموش است، استفاده می کنید بدانید این کار موجب می شود که باطری ماشین خیلی سریعتر تخلیه شود. استفاده از قدرت باطری موجب می شود که موتور قادر به استارت نباشد، زیرا باطری نیاز به شارژ الکتریکی اولیه را به موتور برای استارت ارائه می دهد.


۳- گرما و سرمای شدید باعث خراب شدن باطری ماشین می شود

كار در شرایط گرما: با افزایش درجه حرارت محیط كاركرد باتری عمر باتری كاهش می یابد.
كار در شرایط سرما: هوای سرد تاثیر كند كننده ای بر عملكرد الكتروشیمیایی باتری داشته و توان عملیاتی آن را به شدت كاهش می دهد. از سوی دیگر هوای سرد موجب سفت شدن روغن موتور شده، لذا به حركت درآمدن اولیه موتور توسط استارت، به شدت جریان بیشتری نیازمند می باشد.


۴- استفاده مدام از کولر ماشین به هنگام ترافیک و پایین بودن دور دینام باعث خراب شدن باطری ماشین می شود
یکی دیگر از موضوعات اثرگذار بر باطری ماشین استفاده بیش از حد از کولر خودرو است که برای باتری مضر است؛ بنابر این تابستان فصلی است که به علت استفاده زیاد از کولر خودرو، باطری میزان بیشتری مصرف دارد و دچار استهلاک می‌شود.

۵- عملكرد نادرست سیستم برق خودرو باعث خراب شدن باطری ماشین می شود


خرابی دینام: موجب كمبود شارژ
خرابی استارت: این امر موجب افزایش تعداد دفعات استارت شده خودرو شده و به دلیل انكه در هنگام جریان كشیدن با شدت زیاد سولفاتهای تشكیل شده روی سطح تشكیل میگردند در هنگام شارژ مجدد این سولفات ها به راحتی برگشت پذیر نبوده و لذا موجب کاهش عمر باتری می شود.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded