Profile cover photo
Profile photo
Eesti.pl - portal estoński
7 followers
7 followers
About
Posts

Post has attachment
Związki polsko-estońskie to zwykle niewielkie wycinki, ślady i mało znane historie, które często czekają na swoje odkrycie i przedstawienie społeczeństwom obu krajów. Jednym z najwytrwalszych odkrywców ów związków jest znany estoński historyk profesor Raimo Pullat. W swojej najnowszej książce „Wrota do przyszłości. Rola Politechniki Gdańskiej w kształtowaniu estońskiej inteligencji technicznej w latach 1904-1939” przybliża znaczenie gdańskiej uczelni technicznej i sylwetki wielu jej wybitnych studentów pochodzących z Estonii.
Add a comment...

Post has attachment
Sylwestrowy program satyryczny "Tujurikkuja" emitowany w publicznej telewizji co roku wywołuje w Estonii ogromne emocje. W tym roku nie było inaczej. Autorzy finałowego skeczu wzięli na celownik postawy nietolerancji i ksenofobii. Zobaczcie skecz, przeczytajcie jakie emocje wywołał i jakie mogą być tego konsekwencje dla estońskiej debaty publicznej.
Add a comment...

Post has attachment
Dlaczego Estończycy chcą przenieść swoje usługi publiczne do chmury obliczeniowej? Czym są ambasady danych? Jakie zagrożenia wiążą się z wdrożeniem nowej technologii do administracji publicznej? Na pytania Przeglądu Bałtyckiego odpowiada Mikk Lellsaar z Estońskiego Ministerstwa Gospodarki i Komunikacji.
Add a comment...

Post has attachment
Polecamy świetny tekst o południowej Pskowszczyźnie. Mało kto wie, że osadnictwo estońskie sięgało aż tych terenów. W tekście bardzo zdawkowo o tych poestońskich i pougrofińskich pozostałościach, ale warto przeczytać i bliżej poznać tę krainę.
Add a comment...

Post has attachment
Kraje bałtyckie, przebudzone rosyjskim konfliktem z Ukrainą, próbują znaleźć sposób, by zdobyć serca i umysły swoich mniejszości rosyjskich, które do tej pory przyciągane były przez telewizje rosyjskie mające w swojej dyspozycji niemal nieograniczone finansowanie z budżetu federalnego. Zaniepokojeni zachodni sojusznicy podnoszą fundusze na szkolenia dla dziennikarzy i finansowanie programów rosyjskojęzycznych, ale w regionie jest więcej przeciwności do przezwyciężenia, niż tylko ilość i poziom obiektywizmu informacji.
Równoległe światy
Równoległe światy
przegladbaltycki.pl
Add a comment...

Post has attachment
Najnowszy numer Kwartalnika Herito w całości poświęcony został regionowi Morza Bałtyckiego. Autorzy w tej monografii zastanawiają się co łączy i co dzieli państwa regionu, przybliżają historie polskich związków z morzem oraz rzucają światło na wpływy innych kultur na kształtowanie się charakteru regionu bałtyckiego.
Add a comment...

Post has attachment
Jakie reakcje wśród estońskich ekspertów i polityków wywołała wygrana PiS w wyborach parlamentarnych w Polsce? Jak komentują nowy rząd Beaty Szydło? Jakie mają obawy i gdzie dostrzegają możliwości bliższej współpracy regionalnej? Zapraszamy do lektury artykułu w magazynie Przegląd Bałtycki.
Add a comment...

Post has attachment
Obecnie usługi opierające się o technologie informacyjno-komunikacyjne odpowiadają za sprawne funkcjonowanie państwa, społeczeństwa i gospodarki. By chronić „cyfrowe zdobycze” należy zadbać także o cyberbezpieczeństwo. O cyberzagrożeniach i cyberbezpieczeństwie rozmawiamy z Markko Künnapu, estońskim ekspertem w tym zakresie.
Add a comment...

Post has attachment
Znaczenie geostrategiczne obszaru bałtyckiego nie tylko utrzymało się, ale – ze względu na konflikt ukraiński i zmarginalizowanie Partnerstwa Wschodniego – w ostatnich latach wzrosło. Nadbałtyka stała się laboratorium interesów państw członkowskich i jedności NATO oraz wpływów i skuteczności rosyjskiej polityki wobec Zachodu.
Add a comment...

Post has attachment
Legitymizacja władzy w społeczeństwach demokratycznych jest tym większa, im więcej osób uczestniczy w wyborach. Frekwencja jest bolączką wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Wyjątkiem jest Estonia, w której odsetek głosujących utrzymuje tendencję rosnącą. To efekt poszerzenia metod uczestnictwa o głosowanie internetowe.

Jak przebiega głosowanie internetowe? Jaki mają wpływ na wyniki i frekwencję wyborczą? Czy są bezpieczne? Zapraszamy do lektury!
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded