Profile

Cover photo
Dr. Mahmut Naci ÇUHACI
Attends Gazi University
Lived in Ankara
10 followers|13,904 views
AboutPostsPhotosYouTube+1's

Stream

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI

Shared publicly  - 
 
Anılardan...
1
Add a comment...

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI

Shared publicly  - 
 
1960 ve 1970'li yıllardaki ekonomik krizler, dünya ekonomisini ve uluslararası iş ortamını temelden ve geri dönülmez bir biçimde değiştirdi. Japonya, bu kriz dönemini en başarılı atlatan ülkelerden biri olarak dikkat çekti. Japonya'nın bu başarısı, geliştirdiği yeni üretim ve yönetim ...
1
Add a comment...
Have him in circles
10 people
Cicek Sahin's profile photo
Sayit Özdemir's profile photo
Fuat Ozcan's profile photo
ankara halıyıkama's profile photo
Şener Karyağdı's profile photo
nigar erdencinas's profile photo
Menekşe Çetin's profile photo
Leyla Üstel's profile photo

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI

Shared publicly  - 
 
Sevgili Dostlar, Farkında mısınız son yıllarda “zamanım yok, zamanım kısıtlı, hiç bir şeyi yetiştiremiyorum çünkü zamanım yetmiyor…” gibi cümleleri ne kadar sık duyuyoruz çevremizde. Sanırım çoğumuz sığınıyoruz bu bahanenin arkasına. Oysa hiç düşündünüz mü büyük işlere imza atmış bilim ...
1
Add a comment...
People
Have him in circles
10 people
Cicek Sahin's profile photo
Sayit Özdemir's profile photo
Fuat Ozcan's profile photo
ankara halıyıkama's profile photo
Şener Karyağdı's profile photo
nigar erdencinas's profile photo
Menekşe Çetin's profile photo
Leyla Üstel's profile photo
Work
Occupation
Yönetim Danışmanı ve Eğitimci
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
Ankara
Contact Information
Home
Phone
03122313067
Email
Address
Gazi Mah. Bozcaada Sok. No:2/6 Ankara
Story
Tagline
Dr. Mahmut Naci ÇUHACI'nın Dünü, Bugünü ve Yarını
Introduction

Dr. Mahmut Naci ÇUHACI 1956 yılında Aksaray’da doğdu.

 

Dr. Çuhacı, kamu ve özel sektör kurum ve kuruluşlarının çağdaş yönetim ilkelerine uygun olarak 21. yüzyılı karşılamalarına katkıda bulunmak ve bu bağlamda kişisel ve kurumsal gelişimleri için eğitim, araştırma ve danışmanlık hizmetlerini sunmak amacıyla 1998 yılından beri YENİ yepyeni yaşam döneminde paylaşımlarını sürdürmektedir.

 

“Birey, örgüt ve toplumun gelişimi için geleceği tasarlamak” vizyonuna bağlı kalarak; bugüne kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kurumlarının yeniden yapılanması, insan kaynakları yönetim sistemlerinin oluşturulması, işyükü/işgücü analizleri yoluyla insangücü yetkinlikleri ve performans değerlendirme sistemlerinin kurulması, her kademedeki çalışanların ihtiyaçlara uygun kişisel ve kurumsal gelişim eğitimlerinin belirlenmesi ve bu eğitimlerin verilmesi görevlerini başarıyla yerine getirmiştir.

 

Dr. Çuhacı, çözüm odaklı proaktif yaklaşımları ve sunduğu hizmetlerle geleceğin Türkiye’si için; tüm kamu ve özel sektör kurumlarının içinde bulunduğu yoğun değişim ve gelişim sürecinde karşılaşabilecekleri her türlü soruna yönelik; zamanında, uygulanabilir, etkili, kalıcı ve ekonomik çözümler üretmeyi temel politikası olarak benimsemiştir. Bu politikanın hayata geçirilebilmesi için  yürüttüğü yurt içi ve yurt dışı  sürekli araştırmaların da yardımıyla, sunduğu hizmetlerinde benimsemiş olduğu “müşteri memnuniyetini merkeze alma” ve “bilimi temel ölçüt alma” ilkelerini hayata geçirmeye devam etmektedir.

 

Dr. Çuhacı yaklaşık 22 yıl gururla hizmet ettiği Türk Hava Kuvvetleri'nde yüksek performanslı görev ve eğitimlerin yanı sıra birçok teşekkür, takdir, berat ve üstün hizmet ödülü aldı. 

 

Akademik hayatını, Astsubay olarak görev yaparken sürdürdü.  Konya-Selçuk Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilgiler Öğretmenliği okudu. 1982 yılında Lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde tamamladı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Yüksek Lisans derecesini 1985 yılında aldı. Doktora eğitimini ise 2002 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü'nde tamamladı.1998 Yılı'nda kendi isteğiyle kendini emekli eden Dr. Mahmut Naci ÇUHACI yeni yepyeni bir yaşam dönemi için,  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Girne-Amerikan Üniversitesi Eski Rektörü olan hocası Prof.Dr.Hıfzı DOĞAN’ın yönlendirmesi ile danışmanlık sektörüne katıldı.

 

İşletme Bilimi'nin duayeni Prof. Dr. Hikmet TİMUR'dan "yaşam sevincini" ve işletmeciliği öğrendi.

 

Ülkemizde "Eğitim"in bir bilim dalı olarak yerleşmesine öncülük eden hocası Prof.Dr.Fatma VARIŞ'ın "Evladım, eğitimde bir yaş 25 yıla tekabül eder" sözünü ise, hiç unutmadı!

 

Değerli Hocası ve doktorada danışmanı Prof.Dr.S.İlhan SEZGİN'in mesleki ve teknik eğitim ile ilgili öğretileri ise daima rehberlik ediyor kendisine.

 

Dr. Çuhacı, kendini emekli saymıyor yalnızca "görev-yetki-sorumluluk çerçevesi" nin değiştiğini düşünüyor ve uzun soluklu yaşantılarını paylaşarak öğrenen organizasyonlara olan katkılarını "profesyonelce" ve "amatör coşku" ile sürdürüyor. 

 

Çivi çakmanın bir "ustalık" işi olduğunu ilkokulu bitirdiğinde Aksaray'da bir kamyon karoseri imalatçısında çalışırken öğrendi. Bir taraftan çocukluğunu yaşarken, diğer taraftan öğrenimini sürdürürken simitçilik, ayakkabı boyacılığı gibi işler yaparak "yaşamla yaşayabilmeyi" öğrendi, ta o yılarda.

 

Ortaokul ve lise yıllarında Aksaray'da sıhhi tesisatçılık mesleğinde tezgahtarlık, kalfalık ve ustalık dönemlerini yaşadı.

 

Konya'nın Meram, Eski ve Karatay Sanayilerinde tamircilerle haşır neşir olurken ileriki yıllarında oto galerisi açacak kadar otomobil satış danışmanlığında ustalaştı. 

 

Özel ve iş yaşamı dopdolu geçti, acı ve tatlı... Yaşamı süresince iç ve dış engeller ile birçok kez karşılaştı, ama “asla pes etmedi”.

 

İşini sevmenin başarıyı getirdiğini unutmadan psikolojik sermayesini güçlendirerek “coşkulandı ve coşkulandırdı”.

 

Sadece yaptıklarından değil, yapamadıklarından da kendini sorumlu tuttu. Bu “yapıcı doyumsuzluğu” nu her zaman sürdürdü. 

 

Paradigmasını zorladı, zorluyor. Kendisine "Savaşcı" diyen Prof.Dr.Doğan CÜCELOĞLU'nun deyimiyle "gözlüksüz dünyaya bakabilmeyi" öğreniyor.

 

Dr.Çuhacı bir öğretmen, eğitim uzmanı, düşmühendisi, koç ve bir davranış doktoru. Aynı zamanda bir teknisyen astsubay, kaliteci, bakımcı... Bu manada beyaz, mavi ve gri yakalılar O'nun ilgi alanı.

 

Gelecekte "Gökkuşağı yakalılar"ı oluşturmak için uğraşıyor.

 

Özel ve kamu kurum ve kuruluşlardaki sorunların daha çok "insan"dan kaynaklandığını düşünüyor. Bunun en temel sebepleri arasında da "Yönetim"i görüyor. Zira, O'na göre "Yönetim, insanların yaşamını kolaylaştırma sanatı"dır. Bu bağlamda yönetsel sorunların önceliğine işaret ediyor ve "Yönetim Danışmanı" olarak insanlardan kaynaklanan sorunları çözmek için "kolaylaştırıcılık" rolünü sürdürüyor.  

 

Dr.Çuhacı, elde ettiği bugünkü başarısını sunduğu hizmetler karşılığında yaratmış olduğu “tekrar aranılır bir Yönetim Danışmanı ve Eğitimci” olma farkındalığına borçludur. Mevcut ihtiyaçlar için olası ihtiyaçları da karşılayacak şekilde tasarlamış olduğu eğitim faaliyetlerine katılanlardan elde edilen geribildirimler ile eğitim ve/veya danışmanlık hizmeti verilen kuruluşların eriştikleri kalıcı ve sürdürülebilir başarılar uzmanlığını pekiştirmiş ve alanın lideri konumuna getirmiştir.

 

Bu başarısını artırarak sürdürme kararlılığında olan Dr.Çuhacı, 22. yüzyılın başında lider ülkeler arasında yer alacak olan Türkiye’mizin, bu süreçte daha başarılı olmasına katkı sağlamayı, amaçlarının öncelikleri arasına almıştır. Bunun için uluslar arası işbirliği kapsamında diğer uzmanlar ve kurumlarla ortak proje çalışmaları sürdürme arayışlarını sürdürmektedir.

 

Dr. Çuhacı’nın Ufuk Hedefi’nde, -Değerli Dostu Prof.Dr. İsmail ÜSTEL Hoca’nın da deyişiyle “Düş mühendisliği” nde- “Birey, örgüt ve toplumun gelişimi için geleceği tasarlama” uğraşı olup, bunu yaşamanın yaşatmanın hazzını duymaktadır. 

 

Bu bağlamda, “kamu ve özel sektör kuruluşlarının dünyada hak ettiği yeri almasına dönük çalışmalarına ışık tutmaya ve bu ışığın ülke geneline yaygınlaştırılmasına” yürüttüğü faaliyetlerle katkı sağlamaya devam edecektir. 

Education
  • Gazi University
    Doktora, present
Basic Information
Gender
Male
Dr. Mahmut Naci ÇUHACI's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Dijital okyanusta bir köpekbalığı öyküsü
www.hurriyet.com.tr

DİJİTAL kapitalizmin en vahşi operasyonlarından biri, iki yöneticinin ellerindeki 6 sayfalık dosyayla Jeff Bezos’un odasına girmesiyle başla

Şirketimiz "ÇevikŞirket" markası ile yayınevi oldu
www.argestar.com

Osman Karadağ ve Dr. Mahmut Naci Çuhacı'ya ait Bir Strateji Uygulama Aracı Olarak Proje Portföyü Yönetimi (ISBN: 978-605-85984-0-9) kitabı Ş

Satış ve Pazarlama Yönetimi Eğitimi
argestar.com

Bursa Bölge Müdürlüğümüzde 18 Mayıs 2013 tarihinde "Satış ve Pazarlama Yönetimi Eğitimi" düzenlenecektir. SATIŞ VE PAZARLAMA YÖNETİMİ EĞİTİM

Söze Dayanmayan İletişim:Beden Dili
www.argestar.com

Bir müzakere ya da bir görüşme için bir kurumun kapısından içeriye ilk adımınızı attığınız anda, bu kurumla çalışılıp çalışılmayacağınıza il

Birliğimiz personeline protokol eğitimi
www.tdbb.org.tr

Birliğimiz eğitim seminerleri kapsamında “Uluslararası protokol ve nezaket kuralları” eğitimi etkinliği düzenlendi. Eğitimi Dr. M.Naci Çuhac

ARGEstar'dan Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı 2012 Yılı Personel Eğitimleri
www.businessankara.com

ARGEstar Danışmanlık eğitim faaliyetlerine devam ediyor. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı 2012 Yıl