Profile cover photo
Profile photo
‫دام کشاورز بینالود‬‎
14 followers -
دام کشاورز بینالود پشتیبانی نهاده های دام و طیور
دام کشاورز بینالود پشتیبانی نهاده های دام و طیور

14 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment
#پودرچربي_وتاثير_آن_برتوليد_وسلامت_دام
اهميت استفاده از پودرچربي در خوراك دام و تاثيرات آن بر توليد و سلامت دام
(بخش دوم)

🔘 پودر چربی و تولید شیر

🔴علایم کمبود انرژی در گاوها به صورت کاهش و افت زیاد وزن وکاهش تولید شیر همراه با کاهش تدام شیردهی ، کگاهش چربی و پروتیین شیر ، از بین رفتن قوام مدفوع ، عدم فحلی و پایین آمدن نرخ آبستنی بروز می کند.

🔴 در هوای گرم اسید های چرب به کاهش تنش گرمایی در گاو شیری کمک می کنند زیرا آن ها در جریان گوارش در مقایسه با کربوهیدرات ها و پروتئین ها حرارت کمتری تولید می کنند.

🔴زمانی که سطح چربی های جیره (برحسب وزن خشک) حدود 5 درصد باشد تولید شیر به حداکثر می رسد. به گاو ها نباید بیش از 1.5 کیلوگرم از انواع چربی ها(علاوه بر چربی های موجود در خوراک) تغذیه نمود. گاوهای مسن تر عکس العمل بهتری نسبت به چربی های داخل جیره غذایی دارند.

🔴پودر چربی می تواند برای جایگزینی انرژی مصرفی حاصل از نشاسته در جیره های مملوء از کنسانتره ( به ویژه در اوایل دوره شیر دهی) مورد استفاده قرار گیرد تا بدون اینکه تولید شیر کاهش پیدا کند درصد چربی شیرافزایش یابد. اضافه کردن اسید های چرب استئاریک و اولئیک به جیره نسبت استات و بوترات را کاهش و نسبت پروپیونات را افزایش می دهد. این اثر زمانی که اسید اولئیک افزوده می گردد بیشتر قابل توجه است و با توجه به اثر ضد باکتریایی اسید های چرب غیر اشباع روی باکتری های تجزیه کننده الیافت که تولید کننده استات است، بیشتر قابل ملاحضه می باشد.
تراکم انرژی خوراک با افزودن پودرچربی به جیره غذایی افزایش پیدا می کند به ویژه بیشتر در گاوهایی که دارای تولید بالا هستند اغلب در اوایل تولید در وضعیت تعادل منفی انرژی هستند به این جهت افزودن پودر چربی به خوراک گاوهای پر تولید معمولا برای افزایش انرژی مصرفی و تامین اسید های چرب جهت پستان گاوها (به ویژه پر تولید ) صورت می گیرد.

فواد گاراژيان @MrFGN
واحد فنی دام کشاورز بینالود
https://telegram.me/dkbir
Add a comment...

Post has attachment
#پودرچربي_وتاثير_آن_برتوليد_وسلامت_دام
اهميت استفاده از پودرچربي در خوراك دام و تاثيرات آن بر توليد و سلامت دام
(بخش اول)
پودر چربي در خوراك دام تاثيرات مثبت قابل توجه اي دارد كه در ادامه به ذكر آن مي پردازيم

🔴درصورت نبود يا كمبود چربي در خوراك ، قسمتي از مواد خوراكي به صورت پودر يا گرده در آمده و به صورت غبار از آن خارج مي شود. وجود مقداري چربي در خوراك مقداري از اصتكاك ماشين آلات و تجهيزات حمل و نقل خوراك را كاهش مي دهد.

🔴مكمل هاي چربي ضمن خوش خوراكي جيره و افزايش مصرف خوراك به عنوان حامل ويتامين هاي محلول در چربي موثر هستند و جذب ويتامين هاي محلول در چربي را افزايش مي دهند.

🔴مقداري از انر‍ژي غلات موجود در جيره به دليل تخمير شديد به صورت گاز متان از دسترس دام خارج مي شود. افزودن پودر چربي به جيره منجر به كاهش مجموع اسيد هاي چرب فرارشده، از توليد گاز متان در شكبه ممانعت مي كند. با تاثير مستقيم روي باكتري هاي توليد كننده متان و تاثير غير مستقيم به واسطه تشكيل پروپيونات مي تواند مقدار توليد گازمتان را تا 52 درصد كاهش دهد.

🔴پودر چربي، اسيدهاي چرب ضروري را كه شامل اسيد لينولئيك،اسيد لينولنيك و اسيد آرشيدونيك است. براي دام تامين مي كند كه تاثير قابل توجه اي در متابوليسم توليد مثل دارد.
افزودن پودر چربي به جيره دام تعداد و اندازه فوليكول غالب را افزايش مي دهد.

مكانسيم كه در آن پودرچربي توليد مثل را تحت تاثير قرار مي دهد شامل: اصلاح توازن منفي انرژي، افزايش توسعه فوليكولي از طريق تغييرات در وضعيت انسولين، تحريك كردن سنتز پروژسترون و تغيير توليد و آزاد شدن پروستاگلاندين (F2α)است.
افزودن پودر چربي به جيره غذايي دام غلظت پرو‍ژسترون پلاسما را افزايش مي دهد كه باعث ابقاء آبستني در دام مي گردد. يا به عبارتي ديگر افزودن پودر چربي كه غني از اسيد هاي چرب نظير لينولئيك اسيد هستند سطح ( PGF2 α)را پايين مي آورد و از تحليل جسم زرد جلوگيري و باعث ابقاء آبستني مي گردد.

🔴اضافه كردن پودرچربي مي تواند توليد شير را افزايش دهد و تاثير قابل توجه اي بر روي گاو هاي شيري بين هفته هاي 5-12 بعد از زايش داشته است. و همچنين مي تواند از كاهش وزن بدن در دام هاي پرتوليد جلوگيري كند ، تعداد تلقيح به ازاي هر آبستني را كاهش دهد ، روز هاي باز را كاهش و توليد شير را افزايش دهد.

فواد گاراژيان @MrFGN
واحد فنی دام کشاورز بینالود
https://telegram.me/dkbir
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
اولین همایش تجلیل از پیشکسوتان صنعت دامپروری استان خراسان رضوی

اهمیت صنعت دامپروری در کشور عزیزمان بر هیچ کس پوشیده نیست. ایران با داشتن اقلیم مناسب یکی از قطب های دامپروری منطقه به شمار می رود. پیشرفت هر صنعت مرهون تلاش گردانندگان آن صنعت است، پیشکسوتانی که سازنده و پیش برنده آن صنعت و موجب پیشرفت و ارتقای آن هستند و تجلیل و قدردانی از آنان امری ضروری است. لذا برخود می دانیم در معرفی و شناسایی پیشکسوتان و بزرگان صنعت دامپروی که به نوعی در اعتلای صنعت دامپروری استان خراسان رضوی گام برداشته اند و نقش داشته اند بکوشیم چرا که اینان به عنوان بخش مهمی از سرمایه های ملی نقش مهم در به ثمر رسیدن برنامه های توسعه علمی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی صنعت دامپروری استان داشته و همواره از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند.
این مجموعه در نظر دارد در جهت تحقق این مهم، با برپایی همایشی در خور، به قدردانی و معرفی این بزرگان به فعالان این عرصه و بهره گیری از تجربیات ارزشمند این عزیزان در خرداد ماه سال جاری همت گمارد.

 

 

اهداف برگزاری همایش
1. قدردانی، تجلیل، شناسایی و شناساندن پیشکسوتان صنعت دامپروری استان خراسان رضوی
2. فراهم آوردن بستری مناسب برای مستند نمودن تجربیات و ایجاد دانش بومی
3. ایجاد انگیزه و ترغیب و الگوسازی برای جوانان در جهت حضور در این عرصه و ادامه راه


موضوع
ستاد برگزاری همایش در جهت اهداف مورد نظر، فعالبت های ذیل را دنبال خواهد نمود:
1. برگزاری همایش جهت معرفی پیشکسوتان صنعت
2. انتشار نشریه و لوح فشرده در حوزه ی معرفی این افراد و ایجاد دانش بومی
3. تهیه فیلم و مستند جهت حفظ و ماندگاری خاطرات و تجربیات این افراد و ایجاد دانش بومی

شیوه انتخاب 
پیشکسوتان کسانی هستند که به نوعی در اعتلای صنعت دامپروری استان نقش آفرین بوده اند و دارای حسن شهرت و پیشینه علمی،تجربی و تخصصی و موثر در صنعت بوده و از لحاظ سنی جزو اولین ها می باشند که اجماعی بر پیشکسوتی آنان در استان وجود دارد.

پیشکسوتان اولین همایش ممکن
پيشكسوتان دامدار:
آقاي احمد زاده
آقاي فرامرزي
آقاي گوهرشادي
آقاي طالبي
آقاي لطفي
آقاي داوودي
آقاي دبيري
پيشكسوتان شاغل در بخش درمان :
آقاي دكتر برنجي
آقاي دكتر مقدسيان
پيشكسوتان كارشناس :
آقاي محسني
آقاي قديري
آقاي حجازي
پيشكسوتان دانشگاه :
آقاي دكتر نصيري مقدم

زمان: چهارشنبه 20 خردادماه - ساعت 17:30
مکان: مشهد، بزرگراه شهید کلانتری، حدفاصل میدان پارک وتلویزیون، جنب پارک صدا و سیما، هتل پردیسان مشهد

http://dkb.ir/index.php/fa/activities/momken/41-momken-1
Add a comment...

Post has attachment
اهمیت تخمیر شکمبه ای برای شیردهی تاکید شده است ، هضم توانمند الیاف در شکمبه لازم و نیز مقدار الیاف کافی برای ‏سلامتی شکمبه ضروری می باشد .

 

 
اما تأمین انرژی قابل دسترس مورد نیاز شیردهی اهمیتی برابر با آن دارد‎ .‎

در اوایل یا اوج شیردهی با متعادل کردن مصرف انرژی معمولاً‏‎ NSC ‎زیادی در جیره ها گنجانده می شود ، بنابراین ‏سطح الیاف کاهش می یابد . ارتباط الیاف و‎ NSC ‎پیچیده و دینامیکی است . کربوهیدرات های غیر ساختمانی روی‎ pH ‎شکمبه و فرآورده نهایی تخمیر اثر متضادی با الیاف دارند . بنابراین تعادل این دو جزء برای رسیدن به تخمیر پایدار ‏شکمبه ضروری است‎ .‎
چربی شیر تصحیح شده عموماً برای جیره های بر پایه جو کاهش دارد . وقتی که این نسبت به 1:1 تجاوز کند ، درصد ‏چربی شیر تصحیح شده عموماً برای جیره های بر پایه جو و ذرت کمتر تحت تأثیر قرار می گیرد‎ .‎
جیره گاوهای شیری غالباً شامل فرآورده های فرعی مواد خوراکی است که دارای الیاف متوسط ، ظرفیت قابلیت هضم و‏‎ ‎NDF ‎بالا هستند و قابل مقایسه با منابع رایج مثل سیلاژ ذرت و یونجه می باشند‎ .‎
قابلیت هضم شکمبه ای‏‎ NDF ‎علوفه های مختلف و فرآورده های فرعی محصولات کشاورزی
گنجاندن اجزایی همانند سبوس ،سویا و تفاله چغندر قند برای تأمین الیاف در جیره ، کربوهیدرات های قابل هضم را نیز ‏افزایش می دهد ، به ویژه وقتی که این اجزاء جایگزین علوفه های با کیفیت ضعیف شوند . شاید بهترین مثال از نتایج به ‏دست آمده با اجزایی همانند تفاله چغندر قند و سبوس سویا که از لحاظ‎ NDF ‎غنی هستند باشد ، این مواد در شکمبه با ‏بازده خوب مورد استقاده قرار می گیرند . تفاله چغندر قند از لحاظ منبع انرژی برای تخمیر شکمبه ای و برای تقویت ‏شیردهی ، قابل مقایسه با جو می باشد تحقیقات نشان می دهد که جایگزینی 25 درصد سبوس سویا به عنوان منبع الیاف ‏مؤثر و نیز 20 درصد علوفه درشت خرد شده ( وقتی که دسترسی به علوفه با کیفیت خوب محدود است ) می توان‎ NDF ‎تأمین شده از علوفه را به کمتر از 45 درصد برساند‏‎ .‎
جیره ها باید طوری متعادل شوند که بیشترین تخمیر شکمبه ای کربوهیدرات ، انرژی دریافتی و تولید پروتئین میکروبی ‏به دست آید‎ .‎
همراه با هضم کربو هیدرات ، پروتئین میکروبی نیز ساخته می شود و باید جیره شامل منابع متنوعی از اجزایی که قابلیت ‏هضم سریع تا متوسط دارند متعادل گردد تا بطور پیوسته و پایدار ، فرآورده های نهائی برای جذب فراهم گردیده و نیاز ‏انرژی و پروتئین برای شیردهی به طور اقتصادی تأمین شود . عواملی که باید در متعادل کردن اجزای کربوهیدرات ‏جیره در نظر گرفته شود شامل : ذرات درشت علوفه ، مقدار علوفه ، منبع الیاف ، تعداد دفعات خوراک دادن در روز ، ‏مدیریت خوراک دادن ( کل جیره مخلوط یا روش خوراک دادن اجزای جداگانه ) و استفاده از بافر می باشند‎ .‎
اثرات‎ pH ‎شکمبه
PH ‎مایعات بدن برای حفظ شرایط سلامتی و شیمیایی گاو بسیار مهم است . در شکمبه ، ‏PH ‎می تواند از 8/6-5/5 با یک ‏سطح مطلوب 3/6-6‏‎ ( pH ‎خنثی برابر 7 است ) متغیر باشد . به شکل یک مطلب کلی می توان گفت که رشد مطلوب ‏باکتریهای هضم کننده فیبر در 8/6-6‏‎ = PH ‎و باکتریهای هضم کننده نشاسته در 6-5/5‏‎ = pH ‎صورت می گیرد . ‏بنابراین‎ pH ‎شکمبه را در یک حد نزدیک به 6 باید حفظ نمود تا شرایط برای رشد جمعیت میکروبی که باعث تولید مطلوب ‏و نسبت مناسب هر کدام از اسیدهای چرب فرار می شود فراهم گردد . عواملی که اثر روی‎ PH ‎شکمبه دارند در ذیل ‏بحث شده است‎ :‎
ـ بهتر است غذا به شکل‏‎ ( TMR : Totol Mixed Rotion ) ‎به دام داده شود زیرا باعث پایداری‎ PH ‎شکمبه ، تأمین‎ ‎RDP ‎و کربوهیدرات قابل تخمیر در یک زمان ، افزایش مصرف خوراک و به حداقل رساندن انتخاب غذا می گردند . ‏چنانچه کنسانتره جداگانه تغذیه می شود مصرف آن را به‎ kg ‎‏3‏‎ ‎در هر وعده غذایی محدود کنید و از غذاهایی که حاوی ‏نشاسته بالایی هستند دوری کنید و تغذیه دانه های نرم فرآیند شده را به حداقل برسانید‎ .‎
ـ تغذیه بیشتر سیلاژ ذرت ، اندازه ذرات بخش علوفه جیره را کاهش داده و کربو هیدرات قابل تخمیر را افزایش می دهد ‏و باعث کاهش‎ PH ‎شکمبه ( اسیدوز ) و افزایش رطوبت جیره می گردد‎ .‎
‏1‏‎ ‎ـ نسبت علوفه به کنسانتره
جیره های با علوفه بالا ، ‏PH ‎را بالای 6 خواهند برد و باعث تحریک بیشتر بزاق می شوند ، بزاق حاوی بیکربنات بوده ‏که از بافرهای شکمبه تولید و استات را افزایش می دهد . کربوهیدراتهای اصلی در علوفه ( سلولز و همی سلولز ) باندازه ‏کربوهیدراتهای موجود در کنسانتره ( نشاسته و قندها ) توسط میکروبهای شکمبه تخمیر نمی شوند‎ . PH ‎بالای شکمبه ‏تولید استات را مطلوب نموده و باعث نسبت بالای‎ A : P ‎شده ( بالای 3 ) و درصد چربی شیر را بالاتر می برد ، تغذیه ‏کنسانتره به مقدار زیاد تولید پروپیونات را افزایش داده و سبب کاهش‎ PH ‎شکمبه خواهد شد . تحت این شرایط مصرف ‏خوراک پایین می آید و در نهایت منجر به کاهش چربی شیر می گردد ( گرچه درصد پروتئین شیر افزایش می یابد ولی ‏درصد چربی کاهش می یابد‎ . )‎
‏2‏‎ ‎ـ شکل فیزیکی مواد خوراکی
خرد کردن ، پلت کردن ، قطعه قطعه کردن یا مخلوط کردن زیاد در مخلوط کنها ، اندازه ذرت غذایی را تغییر می دهد . ‏اگر اندازه ذرات خیلی کوچک باشد علوفه در شکمبه باقی نمانده هضم فیبر کاهش می یابد و‎ PH ‎شکمبه پایین می آید . با ‏کاهش زمان نشخوار تولید بزاق نیز کاهش می یابد . گاوها بیشتر از 8 ساعت را در روز صرف جویدن می کنند . در ‏هنگام استراحت ، 60% گاوها باید مشغول نشخوار باشند، اگر کنسانتره خیلی نرم شود ، نشاسته بیشتری در دسترس ‏تخمیر میکروبی قرار می گیرد . در این صورت‎ PH ‎شکمبه کاهش و تولید پروپیونات و لاکتات افزایش می یابد که در ‏نتیجه باعث کاهش درصد چربی شیر، افزایش درصد پروتئین شیر و کاهش تولید شیر می گردد‎ .‎
ورقه ورقه کردن و بخار دادن ، پلت کردن یا خرد کردن دانه غلات باعث شکستن گرانولهای نشاسته شده و قابلیت ‏دسترسی شان در شکمبه را افزایش و موجب تحریک رشد میکروبها می گردد ولی خطر ابتلا به اسیدوز را افزایش می ‏دهد‎ .‎
ـ اندازه بخش علوفه باید قطعات 5/3 –5/1 سانتی متری باشد و مواد سیلویی 2 سانتی مترباشد که 20درصد از مواد ‏سیلویی باید اندازه ذرات بخش علوفه‌ای را ( 5/3-5/1 سانتیمتر ) داشته باشند‎ .‎
‏3‏‎ ‎ـ میزان رطوبت جیره
غذاهای مرطوب کاهش‏‎ PH ‎شکمبه را بدنبال دارند ، به علت اینکه بزاق کمتری برای خیس نمودن غذا برای بلع نیاز ‏است . همچنین اگر رطوبت کل جیره بالاتر از 50 درصد باشد ، مصرف ماده خشک کاهش می یابد‏‎ .‎
جذب مواد مغذی و قابلیت استفاده آن در نشخوار کنندگان‏‎:‎
اسیدهای چرب فرار به مقدار فراوانی از طریق تخمیر شکمبه ای تولید می شوند که اهمیت شایان توجه در تأمین انرژی ‏دارند ، بطوریکه بیش از 70% انرژی مورد نیاز حیوانات نشخوار کننده از این طریق تأمین می شود . تقریباً تمام ‏اسیدهای استیک ، پروپیونیک و بوتیریک که در شکمبه تشکیل می شوند از طریق بافت اپیتلیوم شکمبه جذب می شوند و به ‏وسیله سیاهرگهای شکمبه ای به سیاهرگ باب کبدی و سپس به کبد انتقال می یابند‎ .‎
جذب ( انتقال ) مداوم اسیدهای چرب فرار از شکمبه نه تنها برای کاهش تراکم آن ، بلکه برای جلوگیری از افزایش ‏اسیدیته شکمبه ( اسیدوز ) و افت‎ PH ‎شکمبه مهم می باشد . شکمبه لایه ای از بافت پوششی سنگ فرشی طبقه بندی شده ‏شبیه به پوست می باشد که برای حداکثر راندمان جذب ، مناسب نیست ، معهذا این بافت پوششی سنگ فرشی دارای ‏ساختمانی است که شبیه به بافت پوششی استوانه ای در روده کوچک است و همانند آن عمل می کند و جذب مناسبی از ‏اسیدهای چرب فرار همانند اسید لاکتیک ، الکترولیت ها و آب انجام می دهد . تراکم اسیدهای چرب فرار شکمبه بر روی ‏طول و اندازه بافت پوششی اثر گذاشته بطوریکه این موضوع در عمل بسیار قابل توجه است . حیواناتی که تحت برنامه ‏تغذیه‌ای با جیره های متراکم قرار گرفته اند با تولید بالای اسیدهای چرب فرار ،داشتن پرزهای فراوان و بلند سطح جذب ‏در آنها افزایش یافته است ، در حقیقت حیواناتی که تحت برنامه محرومیت غذایی قرار داشته اند دارای پرزهای ضخیم و ‏کوچک که برای رشد پرزشان و همچنین ظرفیت جذب نیازمند به زمان کافی و جیره با کیفیت عالی می باشند به نظر می ‏رسد تمام اسیدهای چرب فرار به وسیله مکانیسم مشابه ای مانند انتشار از طریق بافت پوششی و جذب از طریق شیب با ‏غلظت پایین صورت می پذیرد . بنابراین اسیدهای چرب فرار متفاوت ، تحت درجات مختلف متابولیسم از طریق بافت ‏پوششی شکمبه عبور می کنند . استات و پروپیونات در هنگام عبور از بافت پوششی شکمبه تغییرات زیادی نمی کنند . اما ‏تمام اسید بوتیریک در هنگام عبور از بافت پوششی شکمبه به یک نوع ترکیب کتونی‏‎ ( Ketone ) ‎بنام هیدروکسی بوتیریک ‏اسید ، تبدیل می شود‎ .‎
چربی زیاد درجیره باقابلیت هضم قیبرخام تداخل ایجادکرده ودرنتیجه میزان جربی شیرکم می شود‎ . ‎
کل جیره غذایی باید حاوی 30 تا 40 درصد نشاسته باشد‏‎ .‎
میزان‎ PH ‎مدفوع نبایدکمتراز 6 باشد ، زیرا‏‎ PH ‎پایین (اسیدی) بدین معنی است که نشاسته زیادی ازشکمبه عبورکرده ‏ودرروده باریک تخمیرشده است . (یعنی میزان نشاسته بالاتراز 40 درصدبوده است‏‎ )‎
فاصله آب تمیزتاآبشخورنبایدبیشتراز 15 مترباشد . گاودرازای هر یک کیلوگرم شیر باید 10 لیترآب تمیزوعاری ازهرنوع ‏میکروبی استفاده کند‎ .‎
گاوشیری بایدبطورمیانگین برای تأمین کلر موردنیازبدن روزانه 30 گرم نمک استفاده کند . حال میزان مصرف به این ‏طریق است که : بازای هر5/0 کیلوگرم شیرتولیدی باید 1 گرم نمک استفاده کند‏‎ .‎
درگاوهایی که به تنش گرمایی مبتلا شده اند ، عناصرروبه روبایددرجیره غذایی روزانه افزایش یابند‎ : ‎
سدیم : % 5/0 پتاسیم : % 5/1 منزیم : % 35/0‏
مصرف نمکهای آنیونی ( کلریدآمونیوم - سولفات آمونیوم - سولفات منزیم ) باعث کاهش‎ PH ‎خون وادرار می شوندواین ‏موضوع باعث کاهش بروزتب شیر دربعداززایمان می شود . همچنین ازاسیدوزجلوگیری می کند
Add a comment...

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded