Profile cover photo
Profile photo
‫شال و روسری (http://www.dgshal.ir)‬‎
87 followers -
شال و روسری , شال , روسری , خرید شال , خرید روسری , مدل شال , مدل روسری
شال و روسری , شال , روسری , خرید شال , خرید روسری , مدل شال , مدل روسری

87 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
از امروز میتونید شال و روسری مورد نیازتون از وبسایت دیجی شال خریداری کنید و به صورت رایگان تحویل بگیرید .


http://dgshal.ir#شال   #روسری   #مدل_شال   #مدل_روسری   #خرید_شال   #خرید_روسری  
Add a comment...

Post has attachment
تاریخچه پوشش سر در ایران پس از اسلام از قرن سوم به بعد دارای تحولات بسیاری بوده است. استفاده از روسری، کلاه، عمامه، چادر، مقنعه در این دوران بیش از دوران قبلی دارای شواهد تاریخی می باشد که در دسترس است. بنابراین در دیجی شال به ادامه تحولات شال و روسری در دوران های مختلف از قرون سوم به بعد می پردازیم.قرن سوم تا پنجم:

از کلاه و لباس های این دوره تصاویر چندانی در دست نیست. از دیوارنگارهای توفان که مانی و پیروانش را نشان می دهد، تصویر کلاه بزرگی در دست است.

از همان زمان یعنی قرن سوم تا قرن دهم طرح کلاهی استوانه ای شکل در دست است که عالم مانوی از آن استفاده می کرده است.

نقش دو کلاه دیگر نیز باقی است که یکی برای استفاده مردان نسطوری است و دیگری دیوارنگاریه ای است در کاخ خاقانی که احتمالاً کلاه زنان است.

از قرن پنجم تا دوازدهم نقشی بر دیوار موجود است که مردی را با کلاه مخروطی و زنی را پوشش سر و نواری همچون شال بر پیشانی نشان می دهد.

بر گلذانی نقره ای از شرق ایران مردانی سوار بر اسب حکاکی شده اند و پیداست که کلاه بر سر دارند. پارچه ای که از پشت آویزان است همانند شال می ماند. اقتباس آشکاری از پوشش سر ساسانی است.

بر سفالی که از قرن پنجم باقی مانده است، چهر مردی نوازنده دیده می شود که کلاه کوچکی بر سردارد و چراغی از خراسان، که مجمسه ای بر آن نهاده شده است، طرح لباس آن به خوبی مشخص است، پوشش سر چندان مشخص نیست و به نظر می آید که کلاه یا عمامه نسبتاً بزرگی بر سردارد. طرح پوشش سر زنان در این دوره نیز از نقش پارچه ای اقتباس شده بود که مروارید دوزی شده و حالت چادری را دارد و روی شانه آویزان شده باشد.

در کتابی که در کتابخانه ملی پاریس مضبوط است، تصویر چهار تاج دیده می شود که همه به صورت کلاه است؛ تنها وجه مشترک یک کلاهخود متعلق به عطارد بوده و تصویر سه تاج که کاملاً با یکدیگر تفاوت دارند، وجود مرکز در وسط همگی آن ها ست. این مرکز از نقاط دیگر کلاه بالاتر است.

چند تصویر از مکتب شیراز از تءثیر هنر شرقی بر هنر ایرانی قبل از دوره ایلخانیان حکایت دارد: کلاه دهقانان مخروط نسبتاً بلند و نوک تیزی داشته و به رنگ قرمز بوده است، مقنعه زنان، سفید یا قرمز بوده و تاج شاه طلایی است.

در اشعار بسیاری در دوره عزنویان به کلمه: کلاه، دستار (دستمال، شال یا روسری) و مقنعه بر می خوریم و از لحین انتقاد آمیز شاعران بر می آید که هر چند پوشش سر می توانست نشانه سروری، سالاری و کدبانویی باشد اما از وجود این اشیا نمی توان نتیجه گرفت که چنین صفاتی الزاماً در حمل کنندگان روسری، کلاه، عمامه و مقنعه موجود بوده است.دوره سلجوقیان:

درباره پوشش دوره سلجوقیان تصاویر زیادی در دست است. هرمان گوتز در مقاله خود مهمترین تغییر در پوشاک دوره سلجوقیان را در کلاه می داند و سه نوع پوشش سر آن عصر را بدین صورت ذکر می کند: اول کلاهی به صورت برگ و بدون لبه که دورش دست دوزی شده تاجی که بله آن برشگته که علامت بال و ستاره و علامت ضرب در آن به کار رفته است. این نوع سرپوش ها در عهد سلجوقی تقلیدی از تاجهای دوره ساسانی است که نوع اول و دوم آن در قرون بعدی مورد استفاده بوده ولی نوع سوم آن متروک مانده است.

دو نوع پوشش اول و دوم را در مکتب شیرازی می توان به دقت مشاهده کرد.زنان کلاهی بر سر می نهادند که نواری همچون شال و روسری چهارگوشه و تاج برگ گونه ای بر جلوی کلاهشان تعبیه شده است. در تصاویر به جا مانده از این دوره ۶۰ زن با مقنعه، کلاه و روسری و دستار دیده می شود. در برخی موارد بر گرد کلاه یا مقنعه نواری دوخته شده باشد.

روسری و دستارهای این دوران حالات گوناگونی داشته، به طوری که یا گرد کلاهی کوچک بسته شده، یا به صورت نورا و مدل شال ، گرد کلاهی کوچک پیچیده می شده است. یا قپه بلند در بالای سر دارند.دوره ایلخانیان:

در عهد مغولان تغییرات گوناگونی در پوشش های سر رخ داده است در کتبی همچون شاهنامه و خسرو شیرین به خوبی این تغییرات قابل مشاهده است. اندازه کلاه تغییر یافته و به اشکال کروی در آمده است و گاه قبه ای در مرکز دارد. لبه کلاه تا خورده و روی کلاه بار می گردد یا شکسته و دور سر قرار می گیرد. گاهی دور کلاه وسیعتر از خود کلاه است. در نسخه فرانسوی کتاب بازل گری چاپ ۱۹۷۷ نقوش رنگین و مطالبی درباره پوشاک آمده است. در چند نقش، کلاهی که مدل روسری قرمز دور آن پیچیده شده نشان داده شده است. خود روسرس که به عنوان دستار است خطوط قرمز دارد و کلاه قبه دار آن آبی رنگ و برگردانش سرمه ای است و چهار خط طلایی رنگ بر قبه ترسیم شده که به انتهای آن ختم می شود. نمونه ای از روسری زنان در این دوره به شیوه ای بوده است که برشی برای پوشانیدن گوش دارد و سپس به صورت مثلثی پشت سر قرار می گیرد. پیشانی بند نیز ممکن است روی مقنعه یا روسری قرار گیرد.

- See more at: http://dgshal.ir/hamidra/%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af/%d8%aa%d8%a7%d8%b1%db%8c%d8%ae%da%86%d9%87-%d8%b4%d8%a7%d9%84-%d9%88-%d8%b1%d9%88%d8%b3%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d9%82%d8%b1%d9%86-%d8%b3%d9%88%d9%85/#sthash.HXTvyCCj.dpuf
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
سلام دوستای خوب دیجی شال، امروز با مبحثی جدید از مدل شال و مدل روسری در خدمت شما هستیم و دوران بعد از اسلام را با هم بررسی خواهیم کرد. پوشش سر در ایران پس از اسلام از اهمیت بسیاری برخوردار است زیرا پیشینه استفاده از دستمال، روسری، شال و چادر را به خوبی نشان می دهد.

آغاز عهد اسلامی
در دایره المعارف اسلام، و نیز تاریخ تمدن اسلام نوشته جرجی زیدان، چنین آمده که:

«لباس عرب در زمان جاهلیت… عمامه، عبا یا ردا بوده، سپس شلوار و قبا را از ایرانیان اقتباس کردند؛ ولی کفش یا چکمه نداشتند، بلکه گاهی بعضی از افراد سرشناس کفش می پوشیدند. پیراهن عربها معمولاً کوتاه بود و تا روی زانو می رسیده و شمشیرها را روی لباس حمایل می کردند.»

اعراب بعد از فتوحات و اتقرار در سایر ممالک، با حریر و ابریشم آشنا شدند و از آن ها استفاده کردند. (شاید این همان زمانی باشد که ابریشم و حریر به عنوان یک پوشش به کار رفت و برای تهیه شال و روسری امروزی نیز مورد استفاده قرار گرفت) در عهد امویان خلفا جامه های حریر و ابریسم می پوشیدند و مردمان هم در پوشیدن لباس های الوان و پرنقش و نگار از آنان تقلید می کردند. ولی حفظ هویت عربی برای آنان مهم بود و به همین دلیل احنف می گفت:

«مادام که عرب عمامه بر سر گذارد و شمشیر حمایل کند، عرب باقی می ماند.»

آنچه عرب بر سر می نهاد، وسیله حفظ هویت قلمداد می گردید.

در کتاب حلیه المتقین نقل شده که:

«حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمرود: عمامه، تاج عرب هاست و هرگاه عمامه بر سر ننهند خدا عزتشان را زایل می کند.»

در جای دیگر نیز می نویسد:

از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله و سلم) منقول است که رنگ سیاه در سه چیز مکروه باشد: در موزه، عمامه و عبا.»

علامه مجلسی درباره طرز پیچیدن عمامه چنین روایت می کند:

«حضرت پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) عمامه حضرت علی (علیه السلام) را به دست مبارک خود پیچید و یک سر عمامه را از پیش رو آویخته و طرف دیگر را به اندازه چهار انگشت کوتاهتر از پشت سرآویخت و بعد از دعایی فرمورد: همیشه چنین کنید.»

در عصر خلفای عرب:
از روزگار عباسیان که تمام کارها به دست ایرانیان افتاد، عربها در بسیاری از آداب و رسوم و از آن جمله لباس، پیرو ایرانیان شدند و به طور رسمی از اوایل خلافت عباسی در ۱۵۳ هجری به رجال دولتی فرمان داده شد که به جای عمامه (قلنسوه) نوعی کلاه ایرانی بر سر گذارند. قلنسوه کلاه درازی بود (یک شال بلند را تصور کنید) که آن را از درون با چوب های نازک استوار می کردند و اگر بعضی اصرار به عمامه گذاشتن داشتند، روی آن عمامه نازکی می بستند. همچنان که جامه سفید شعار امویان بود، جامه سیاه هم شعار عباسیان قرار گرفت.

اکنون به وصف مختصری درباره پوشش سر و ابزارهایی همچون چادر، روسری ، دستمال، کلاه و شال و همچنین طبقات مختلف اجتماع در عهد عباسیان می پردازیم. قاضی القضاه هارون الرشید خلیفه عباسی، مقرار داشت که:

«فقهیان و عالمیان عمامه سیاه آستردار بر سر نهند و قاضیان کلاه بلند بر سر گذارند.»

در اواخر قرن دوم طایفه ای به نام عیاران در بغداد پدید آمدند و کلاهی از پوست خرما و بوریا که با ریگ انباشته شده بود بر سر داشتند.

در ۲۵۱ هجری نیز همین عیاران کلاهخود حصیری قیراندود بر سر می گذاشتند. خلعت بخشیدن سلاطین و امیران، که به منزله تفویض اختیار و قدرت به افراد در مناصب مختلف تلقی می شد، یکی از رسوم معمول و متداول بشمار می رفت و یکی از اجزای لاینفک خلعت، سرپوش بود. به عنوان مثال، العاضد خلیفه فاطمی مصر برای وزیرش صلاح الدین ایوبی خلعتی فرستاد که عمامه سفید رزبفت و طیسان زربفت جزو آن بود.

هنگامی که عباسیان موفق به برانداختن سلسله فاطمیان مصر شدند برای والی مصر الملک الظاهر خلعتی فرستادند که شامل جبه سیاه و طول طلا بود.طیلسان پارچه ای بود که فقیهان و عالمان و امیران بر روی عمامه بر سر می انداختند در ایالت فارس عوام النلس نیز از آن استفاده می کردند و جنس آن از پشم بود و بهترین نوع آن در آمل و قومس تولید می شد.

در زمان امویان و عباسیان پارچه بافی و نساجی پیشرفت فراوان کرد و رونق بسزا یافت، به طوری که بزرگان از پرداخت بهای گزاف برای پارچه رنگارنگ پروا نمی کردند، تا جایی که قیمت عمامه دیبا به پانصد دینار رسید.

خلفا و بزرگان تعداد زیادی لباس داشتند مثلاً اکملتفنی خلیفه عباسی پس از مرگ ۱۳۰۰۰ عمامه مروری به جای گذاشت.

ابوالحسن هلال بن محسن صایی در کتاب سوم رسوم دارالخلافه می گوید: خلیفه بر روی عمامه خود رصافیه سیاهی می گذارد. سپس درباره طیلسان بر سرگذاردن می گوید: اگر یکی از کارگزارن دربار عباسی به منصب قضا تعیین می شد، حق داشت طیلسان بپوشد. قاضیان حضرت عمامه های سیاه و زدوده دارند… ولی فرزندان انصار جامه سیاه و عمامه زرد می پوشند. اغلب عمامه ندیمان از وشی زربفت بود و کلاه قلنسوه را هم از همان جنس می ساختند. در ۳۶۷ وقتی الطائع خلیفه عباسی عضدالدوله دیلمی را خلعت بخشید و تاج المله لقب داد در سومین بار این هدایا را نزد وی فرستاد: کلاهی از وشی زربفت مجلسی و …

نکته دیگری که قابل توجه است اینکه در لقبی که به عضدالدوله داده ضده از واژه تاج که نشانه منصب است، استفاده کردند و مهمترین قسمت خلعت اعتبار منصب بوده است.

در زمان آل بویه برهنگی سر مذموم بود؛ عمامه خلیفه سیاه بود و برکلاهی بلند پیچیده می شد و اطرافش را مطرز و بطرز زیبایی گلدوزی می کردند. آنتکه نزد خلیفه شرفیاب می شد، باید عمامه سیاه بر سر می گذاشت. کلاه معتصم بالله عباسی، بر مبنای رسم ایرانیان چهرگوشه بود و در آن زمان مردمان هم از وی تقلید می کردند.

ابن خلکان گوید: تخستین کسی که علما را به این صورت در آورد تا میان آنان و دیگران تفاوت باشد، ابویوسف قاضی بود در نیمه دوم قرن دوم. ابویوسف قاضی نیز امر کرد که فقط علما طیلسان ببر سر نهند تا میان آنان و دیگران تفاوت باشد؛ و اگر کسی غیر از آنان طیلسان می پوشید بر او عیب می گرفتند. وزرا نیز در خارج از خانه «عمامه محنک» بر داشتند.در همان زمان قاضیان فارس نیز کلاههای خمره ای شکل یا کلاه های دیگری که گوش ها را نمی پوشاند، بر سر می گذاشتند. نام این کلاه دنیه بود و دو وجب طول داشت و به وضع خاصی آن را می آراستند. در اصفهان هم از پیراهن و عمامه استفاده می کردند و در دو طرف صورت نخ های سبز و قرمز از عمامه آنان آویزان بود و جنس آن از پنبه و به رنگ سرمه ای بود.

- See more at: http://dgshal.ir/hamidra/%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF/%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%B4%D8%A7%D9%84-%D9%88-%D9%85%D8%AF%D9%84-%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%B9%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B3%D9%84%D8%A7%D9%85/#sthash.Z9TblV16.dpuf
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
درود فراوان خدمت تمام اعضای وب سایت دیجی شال ؛ با یک پست سرد و گرم درمورد شال و روسری های فصلی در خدمتتون هستیم.
دور ریختن شال های ضخیم و گرم زمستانی و رفتن سراغ شال‌های بهاری، حس سبكی خوشایندی برای خانم‌ها دارد؛ انگار سریع‌تر و سبك‌تر می‌توانند حركت كنند و كارها به سرعت معجزه‌آسایی انجام می‌شود.
پیشنهاد بهاری ما، سبك‌ترین نمونه‌های موجود در بازار است كه می‌توانید با انتخاب آنها سبكی بی‌مثالی را تجربه كنید و در عین حال به روز باشید.
خانم‌هایی كه در انتخاب‌های خودشان همیشه سراغ مانتوهای ساده می‌روند در خرید روسری دست‌شان باز است و می‌توانند نمونه‌های طرحدار را انتخاب كنند. برای خانم‌هایی كه در دوره میانسالی هستند، چنین روسری را پیشنهاد می‌كنیم. رنگ روشن آن با اغلب پوست‌ها هماهنگی دارد و گل‌های رنگی‌اش نشاط بهاری را به چهره می‌آورد.
 

 
شال های سبك نخی، انتخاب‌های مناسبی برای روزهای بهاری و در امتداد آن زمستان هستند اما چروك شدن دائمی این شال ها كار را كمی سخت می‌كند. برای رهایی از این مشكل می‌توانید به جای شال‌های نخی معمولی، سراغ نمونه‌هایی بروید كه به هندی معروف هستند. چروك بودن این شال‌ها، كار را راحت می‌كند.
 

 
 شال های حریر نخی جنس این شال از تركیب حریر و نخ است به همین دلیل در كنار خنكای نخ، جلوه متفاوتی از شال‌های نخی مرسوم در بازار را دارد و حالت رسمی‌تری به خود گرفته است. ویژگی دیگر این شال رنگ آن است؛ خاكستری ملایمی كه قدرت همراه شدن با تمام رنگ‌ها از تیره تا روشن از بهاری تا زمستانی را دارد. از این مدل شال به دلیل پهنای زیاد آن می‌توانید برای روی بلوز هم استفاده كنید.
 

 
روسری های بزرگ در زمستان امسال محبوبیت زیادی داشتند و باید انتظار داشته باشیم كه این مد در بهار هم رونق داشته باشد اما روسری های بزرگ نخی، جای نمونه‌های ضخیم زمستانی را می‌گیرند. این نمونه‌های چهارخانه سبك و راحت جان می‌دهد برای دخترخانم‌هایی كه با ست‌های نیمه‌رسمی و بیشتر اسپرت رفت و آمد می‌كنند.
 

 
شال های گلدار انتخاب این شال با طرح شلوغ آن، انتخاب سختی برای ست كردن محسوب می‌شود اما كافی است اهل تیپ اسپرت باشید و یكی از كفش‌های ورزشی خوش‌رنگی كه این روزها باب است را همرنگ آبی روسری خود خریده باشید. تركیب این دو كافی است تا صاحب ستی جذاب شوید. ویژگی دیگر این شال راحتی آن است.
 

 
امیدوارم این مطلب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشه . همچنین شما میتوانید مدل شال و مدل روسری خود را انتخاب کرده و با قیمت مناسب و کیفیت عالی از وب سایت دیجی شال خریداری کنید و به صورت رایگان مقابل درب منزلتان تحویل بگیرید .
 
خرید شال و روسری
Add a comment...

Post has attachment
درود فراوان خدمت اعضای محترم وب سایت دیجی شال . طبق قولی که در صفحات اجتماعی مرتبط با شال و روسری به شما داده بودیم ، قصد داریم تا اولین آموزش بستن شال از سری آموزش های ” مدل بستن شال و مدل بستن روسری دیجی شال ” را تقدیم شما عزیزان کنیم .
امروز تیم دیجی شال با ” آموزش بستن شال به روش مصری تنها در 30 ثانیه ” مهمون دنیای مجازی شما شده .
این مدل در عین حال که کاملا رسمی و شیک میباشد برای سنین 18 تا 40 سال بسیار مناسب است. یکی از مهمترین ویژگی های این مدل تناسب و هارمونی آن با مدل های ساده و مدل های گلدار میباشد . شما میتوانید این مدل را با انواع شال های ساده و رنگی و همچنین انواع شال های گلدار و شلوغ امتحان کنید .
ما درا ین آموزش از یک شال ساده به رنگ کرم استفاده میکنیم و سعی کردیم با استفاده از زوایای مختلف تصویری بهترین آموزش را برای شما آماده کنیم .
آموزش بستن شال به روش مصری :
مرحله اول :
شال را کاملا به دو نیمه مساوی از وسط تقسیم نمایید.
مرحله دوم :
وسط شال را دقیقا در قسمت میانی فرق سر قرار دهید.
مرحله سوم:
شال را مرتب کرده و پستی بلندی های آن را صاف میکنیم سپس قسمت چسبیده به گوش سمت راست و گوش سمت چپ را به زیر چانه هدایت کرده و با گیره ثابت میکنیم .
مرحله چهارم :
حال دو بال افتاده از شال ، یکی سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار دارد. بال سمت چپ شال را به زیر بال سمت راست شال میبریم و روی شانه سمت راست خود می اندازیم و پستی و بلندی های آن را مرتب میکنیم تا ظاهر بهتری پیدا کند .
مرحله پنجم :
بال سمت راست شال که آزاد بود را به سمت چپ هدایت کرده و به حالت پهن بر روی سر شانه سمت چپ قرار میدهیم و پستی و بلندی های آن را مرتب میکنیم .
مرحله ششم :
هر دو بال سمت راست و سمت چپ شال را از محل اتصال دست با شانه فاصیه میدهیم تا جلوی شال حات “U” انگلیسی پیدا کند .

به همین راحتی یک مدل شیک و ساده را پیاده سازی میکنیم و مدت زمان خیلی کوتاه به شال خود را میبندیم .
امیدوارم آموزش بستن شال به روش مصری مورد توجه شما عزیزان واقع شده باشد .

http://dgshal.ir
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded