Profile cover photo
Profile photo
Derin Tarih
913 followers -
Tüm Bildikleriniz Tarih Olacak!
Tüm Bildikleriniz Tarih Olacak!

913 followers
About
Posts

Post has attachment
FETRETTEN FETHE “DİRİLİŞ” VAKTİ

Osmanoğulları 1402’de Timur bozgunuyla başlayan Fetret devrini atlatarak 1453’te İstanbul’un fethine imza atmışlardır. 51 yıl gibi kısa bir sürede bu dehşetli “kasırganın” nasıl dindirildiğini Derin Tarih masaya yatırdı. Mustafa Armağan Fetretten Fethe hangi ruhla yürüdüğümüzü yazarken, dağılmanın eşiğinden imparatorluğa doğru atılan büyük hamlenin inanılmaz hikâyesini Prof. Dr. Fahameddin Başar kaleme aldı. İstanbul’un fethinin Fetretten kalan problemleri nasıl çözdüğünü ise Prof. Dr. Feridun Emecen’den öğreniyoruz.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha!

15 Temmuz hain darbe girişiminin ikinci yıldönümüne özel Tarihin Akışını Değiştiren 30 Sahne kitabı bütün Derin Tarih okurlarına hediye!

ÖZEL DOSYA
HAREKÂTIN 44. YILINDA İSLAM FETHİNDEN BUGÜNE KIBRIS

Kıbrıs’ın 447 yıl evvel Osmanlılar tarafından fethinin kahramanlık dolu hikâyesi Samet Tınas’ın kaleminden.

Prof. Dr. İsmail Kara Kıbrıs’ın “maneviyatına” ve İslam mirasına dair notlar paylaşıyor.

Kıbrıs’ın dününü, bugününü ve geleceğini Doç. Dr. Ali Satan ile konuştuk: “Türkiye ‘Artık KKTC vaktidir’ demeli”.

Fatma Toksoy acıları dinmek bilmeyen Kıbrıs Türklerinin dokunaklı manilerine mercek tuttu.

Başka neler var?

Yrd. Doç. Dr. Natalia Chernichenkina’nın Rus imparatorluk arşivlerinde bulduğu belgeler Ermeni iddialarını yalanlıyor. İlk kez Derin Tarih’te!
Prof. Dr. Mehmet Çelik cevaplıyor: 1400 yıllık Müslüman-Süryânî dostluğuna kim göz dikti?
Dinde tecdit ne anlama geliyor? Reformdan farkı nedir? Prof. Dr. Adnan Demircan cevaplıyor.
Prof. Dr. Süleyman Seyfi Öğün Batı’nın 15 Temmuz’a ilişkin ikiyüzlülüğünün ardındaki fikrî ve felsefî dayanakları ortaya koyuyor.
Mustafa Özel ile yeni kitabı Roman Diliyle Siyaset üzerine konuştuk. Romanlara gizlenen siyaseti keşfetme serüveninden Türk romancıların tarihe ilgisine, Necip Fazıl’dan Kemal Tahir’e, Tanpınar’dan Yakup Kadri ve Halide Edib’e bir devrin siyasetine şahsiyet katan “romantarih”ler...
Difteri serumunu dünyayla eş zamanlı olarak Osmanlı’da uygulayan Adil Mustafa Bey’in bilinmeyen hayatına Prof. Dr. Aykut Kazancıgil mercek tuttu.
Padişahın bizzat katıldığı bir Ramazan geleneği olan Huzur dersleri Nermin Taylan’ın kaleminden…
Prof. Dr. Muharrem Kesik denizlerdeki üstünlüğüyle bilinen Pervâneoğulları’nın 45 yıllık kısa ama tesirli hâkimiyet dönemini satırlara taşıdı.
Mustafa Özel Afrika edebiyatına ışık tutmaya Mahrem Macera’yla devam ediyor: “Beyazlardan ne öğrenebiliriz?”
11 Mayıs 2018’de aramızdan ayrılan Mehmed Niyazi Özdemir’i yakın dostu Can Alpgüvenç anlatıyor: “O, tek başına bir Türk milletiydi!”
28 Mayıs 2018’de ebediyete irtihal eden Prof. Dr. Semavi Eyice’nin öğrencisi İlhan Hattatoğlu, Hoca’yla ilgili üniversite sıralarına uzanan hatıralarını anlattı.
D. Mehmet Doğan’dan ayın kelimesi: Çay.
Emziğin sıradışı hikâyesini İkbal Betül Gözlü kaleme aldı.
Photo

Post has attachment
DERİN TARİH’İN HAZİRAN SAYISI ÇIKTI!
1946 SEÇİM REZALETİ
MİLLÎ İRADENİN GASBI
Kritik bir seçimin arefesinde yakın tarihimizin bu karanlık sayfasını Derin Tarih araladı. Gazeteci Yazar Avni Özgürel ile yapılan nefis konuşmada bütün demokrasi maceramız özetlenirken Prof. Dr. İsmail Kara 1946 seçimlerinin dine bakan yönlerini inceledi. Dr. Ensar Yılmaz 1946 seçimlerinin önemini ve şaibe tartışmalarını masaya yatırırken, Doç. Dr. Ömer Akdağ Toroslardaki demokrasi destanını kaleme aldı.


Muhteşem bir kitap hediyesi!

Süleyman Kocabaş’ın Millî Şef Dönemi kitabı bütün Derin Tarih okurlarına hediye!


Başka neler var?

Filistinliler için büyük felaket olarak tarihe geçen, 750 bin Filistinlinin vatansız, kimliksiz ve tarihsiz bırakıldığı Nekbe’yi, Araştırmacı Yazar Nurettin Taşkesen kaleme aldı.

ABD’nin Kudüs’te büyükelçilik açma haberini aldığımız zaman Kudüs’te bulunan Prof. Dr. Adnan Demircan, seyahat izlenimleri ışığında Kudüs’ün İslamla huzur bulduğu günlere götürüyor bizi.

ABD’nin Evanjelist hançeri Kudüs’e nasıl saplandı? Ya Müslüman Evanjelikler? Evanjelizmle alakalı merak edilen daha pek çok ayrıntıyı Prof. Dr. İsmail Taşpınar yazdı.

Trump’ın büyükelçilik kararını nasıl okumalıyız? Prof. Dr. Ilan Pappe cevaplıyor.
Hıristiyanların en kadim cemaatlerinden Antakyalı Süryânîlerin bilinmeyen çehresini Prof. Dr. Mehmet Çelik kaleme aldı.

Binlerce yılın yabancısı bir ses duyulmuştu “Tanrı uludur” diye… Türkçe ezan günlerinin korkunç havasını ve 27 Mayıs darbesini haber veren ilginç demeçleri Araştırmacı Yazar Mustafa Armağan’ın kaleminden okuyacaksınız.

Resimli Ay dergisinin gençler arasında dinî hassasiyeti ve İslam dinine bağlılığı ölçmek için düzenlediği misyonerlik anketini Dr. Ahmet Uçar değerlendiriyor.

Mustafa Özel, Afrika edebiyatına ışık tutmaya Mahrem Macera’yla devam ediyor: “Modernliğe İtaatkâr Direniş”

Türkiye Selçuklu Devleti’ni boğan ve yıkılışa sürükleyen korkunç Moğol girdabını Doç. Dr. Mustafa Alican kaleme aldı.

Osmanlı İmparatorluğu’nda sanatkârane bir teşrifatın titizlikle tatbik edildiği bayram merasimlerini Samet Tınas satırlara taşıdı.

Türkiye’de atom fiziğinin kurucularından Ord. Prof. Dr. Mustafa Fahir Yeniçay’ı, yakın dostu Prof. Dr. Aykut Kazancıgil anlatıyor.


Millî Mücadele’de kullanılmak üzere Anadolu’ya kaçırılan uçakları ve bunun Türk Hava Kuvvetlerinin kuruluşu açısından önemini Araştırmacı Yazar Arif Emre Gündüz satırlara taşıdı.

Şehzade İbrahim Tevfik Efendi’nin mirası Tevfikiye köyünü Araştırmacı Yazar Fecri Polat ve Mübarek İpek anlattı.

D. Mehmet Doğan’dan ayın kelimesi: Manav.
Photo

Post has attachment
Üçüncü Cihan Harbinin Eşiğinde
II. DÜNYA SAVAŞI

DERİN TARİH’İN “II. DÜNYA SAVAŞI” ÖZEL SAYISI ÇIKTI!

Derin Tarih 11. Özel Sayısı raflarda!
Küresel çaptaki iz ve etkileri halen devam eden, dünya tarihinin en önemli askerî savaşlarından olan II. Dünya Savaşı 256 sayfada, her yönüyle ele alınıyor. Savaşın nedenleri ve sonuçları, aktörleri, kazanan ve kaybedenleri, strateji ve politikaları, silahları ve taktikleri, kadınlar cephesi ve liderleri Derin Tarih’in 11. Özel Sayısında.


Sahanın uzmanı yerli ve yabancı akademisyenler yazdı…
Bizans, İstanbul fethedildiğinde Rumeli ve Anadolu’daki
Hitler ile Stalin’in kanlı ringi. Nazi-Sovyet Antlaşması nasıl Hitler-Stalin Savaşı’na dönüştü? Görünüşte dost olan Sovyetler Birliği ve Almanya’yı birbirine düşüren savaşın perde arkasında yatan stratejik hataları Prof. Dr. Geoffrey Roberts yazdı.

Hitler’in stratejik yanlışları nelerdi? Hedefi neydi ve neden başaramadı? Prof. Dr. Gerhard L. Weinberg kaleme aldı.

Hitler’in uzun gölgesi hâlâ üstümüzde. Neden kendisi kadar kan döken diğer diktatörleri değil de Hitler’i merak ediyoruz? Hitler gizemini kim yarattı, kim besleyip büyüttü? Ian Kershaw bu gizem perdesini aralıyor.

Hitler neden bu kadar popüler? The Hitler of History’nin yazarı Prof. Dr. John Lukacs, Führer’i tanımaya ve tanımlamaya engel olan 70 yıllık buz kütlelerini paramparça ediyor.

Tarih mi yalan söylüyor yoksa hafızalarımız mı? Prof. Dr. Richard Overy’nin kaleminden tüm çıplaklığıyla Holokost gerçekleri.

Yüzyılın dolandırıcılığı Yahudi soykırımı ve Holokost propagandacılarını çıldırtan iddialar Prof. Dr. Arthur Butz’un cesur kalemiyle buluştu.

Hitler’in Holokost’u İsrail’in kuruluşunu nasıl hızlandırdı? Filistin ve İsrail’in kaderinin yazıldığı savaşı Zahide Tuba Kor anlatıyor.

Hitler Mussolini’yi dağ otelinden nasıl kaçırttı? Tarihin en büyük kurtarma operasyonlarından birini Christopher Hibbert yazdı.

Faşist lider Hitler’in gücünün temeli neydi? Almanya karşısında neden güçlü bir koalisyon oluşturulamadı? Semih Tınas devletlerarası dengenin sağlanamaması açısından II. Dünya Savaşı’nın sebeplerine ve dengelenemeyen güç Almanya’ya değindi.

Faşizm üzerine yazdığı kitaplarla tanınan Keele Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aristotle Kallis faşizmin tarihî serüvenini anlatıyor.

Dünyaca ünlü 2. Dünya Savaşı tarihçisi Prof. Dr. Gerhard L. Weinberg ile savaşın bilinmeyenleri üzerine çok özel bir röportaj.

Londra St. Mary’s Üniversitesi’nden Dr. Mark Donnelly, İngiltere için “Halkın Savaşı” olan II. Dünya Savaşı’nın İngiltere’de meydana getirdiği dönüşümü ele aldı.

Amerikan İmparatorluğu 73 yıl önce atom bombasının küllerinden nasıl doğdu? Amerikan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Nükleer Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Peter Kuznick yorumladı.

Haklarında ölüm emri verilen, tecavüze uğrayan, ailesi ve çocukları için hayatta kalma savaşı veren milyonlarca kadının unutulan hikâyesini ve savaşın kadınlar cephesini Prof. Dr. Joanna Bourke satırlara taşıdı.

Barbarossa Harekâtı neden başarısız oldu? Vincent J. Castano, dünya tarihinin yeniden yazıldığı anlardan birini yazdı.

James Burbeck Pearl Harbor’ın hikâyesini dakika dakika kaleme aldı.

Cihan Harbi’nin Afrika Cephesi’ni askerî tarihçi, Tümgeneral David T. Zabecki’nin kaleminden okuyacaksınız.

Papa Nazi işbirlikçisi miydi? Prof. Dr. İsmail Taşpınar Avrupa’nın zor günlerini Vatikan penceresinden anlatıyor.

“En”lerin zirvesi Normandiya Çıkarması’nı Timothy Rives yazdı.

Dr. Cafer Talha Şeker Almanya’yı yere seren Anglo Sakson-Yahudi ortaklığını ve Rockefeller ile Rothschild ailelerinin yer aldığı tehlikeli ittifakları bütün gerçekliğiyle gözler önüne serdi.

Toprakları Polonya’ya verilen Almanlar nasıl göçe zorlandı? İnönü’nün hangi tutumu Avrupa basınındaki karikatürlere ilham verdi? Savaş yıllarında Almanya’da bulunan Prof. Dr. Semavi Eyice 70 yıllık hatıralarını anlattı.

Ordu yanlısı grubun iktidara gelmesinden sonra atom bombası korkusuyla teslim olan Japonya’yı R. J. C. Buttow kaleme aldı.

Serdar Karabacak II. Dünya Savaşı’nın kanlı makinalarını ve silah teknolojisindeki hızlı gelişmelerin nelere mâl olduğunu ele aldı.

II. Dünya Savaşı’nda Almanların ve Rusların yağmaladığı tarihî ve sanat eserlerini Osman Öndeş’in kaleminden okuyacaksınız.

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi’nin kurucusu Nejat Çuhadaroğlu’ndan II. Dünya Savaşı’nda kullanılan kostüm ve malzemelerden hareketle savaşla ilgili şaşırtıcı açıklamalar...

Prof. Dr. Nil Sarı II. Dünya Savaşı’nda Türkiye’de dalga dalga yayılan hastalıkları yazdı.

II. Dünya Savaşı’nda Irak nasıl işgal edildi? Savaş ekonomisi Irak’a ne tür zararlar verdi? Büyük savaşın Irak’taki keskin izlerini Prof. Dr. Mesut Özcan kaleme aldı.

Hitler’in adamı, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Franz Von Papen’i kim öldürmek istedi? Emekli Emniyet Müdürü Eyüp Şahin polis arşivleri ışığında suikastın perde arkasını sizler için araladı.

Müslümanları Nazilerle zoraki ittifaka hangi sebepler itmişti? Boşnakların Hitler’e yazdığı mektupta neler yazılıydı? Dr. Kadir Kon’un kalemiyle okura ulaşan satırlar.

Dr. Avdiya Salkoviç’in kaleminden Boşnakların yarım kalan hayalleri ve hayatta kalmak için yüz yüze kaldıkları zor seçimlerinin hüzünlü hikâyesi…

Savaşın seyrini iyi değerlendiremeyen ve zamanında doğru cephede yerini alamayan İnönü’nün politikaları yüzünden savaşın kaybedeni olan “tarafsız” Türkiye’yi Dr. Mustafa İnal yazdı.

Üniversitelilerden ekonomik buhrana çorapsız çözüm! Doç. Dr. Ömer Akdağ II. Dünya Savaşı’nın ekonomik-kültürel sıkıntılarının ilginç ve düşündürücü yönelişlerinden biri olan “Yalın Ayaklılar Kulübü”nü kaleme aldı.

II. Dünya Savaşı’nda Nazilerin gazabından kaçanlara Türkler kucak açtı. Nazi muhalif akademisyenlerin Türkiye macerasını Osmanlı tarihçisi Stanford J. Shaw’ın kaleminden okuyacaksınız.

Hitler-Kızıl Ordu arasında son mermi kalıncaya dek süren kanlı direniş. Savaşın dönüm noktalarından Stalingrad Muharebesi’ni askerî tarih uzmanı Prof. Dr. Dennis Showalter yazdı.
Photo

Post has attachment
DERİN TARİH’İN NİSAN SAYISI ÇIKTI!

İSLAMIN ALTIN ÇAĞINDA KADIN MÜHRÜ

Güncel tartışmalara müspet bir katkı sağlamak için İslamın altın çağına vurulan kadın mührünü Derin Tarih dergisi kapağına taşıdı. Dosyada Prof. Dr. Adnan Demircan Allah Elçisi’nin ümmetin değerli bir parçası kıldığı kadınları, Emine Peköz Cahiliye döneminden İslama geçişte kadının kazanımlarını bir karşılaştırma çerçevesinde ele alırken, Yrd. Doç. Dr. Feyza Betül Köse İslamın ilk asrında kadının siyaset ve ekonomideki yerini masaya yatırdı. Prof. Dr. Adem Apak İslamda kadınların eğitimi bahsini, Doç. Dr. Şaban Öz İslam ilim geleneğinin şekillenmesinde kadının rolünü analiz etti. Prof. Dr. İsmail Kara’nın modern hayatta Müslüman kadını ele aldığı makalesi ile Dr. Muhammed Ekrem Nadwi ile yapılan “İslamda kadın âlimler” ve Prof. Dr. Rıza Savaş ile yapılan “İslamın ilk asrında kadın” konulu röportajlar meseleye yeni açılımlar getiriyor.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha!
Ahmed Cevdet Paşa’nın kızı Fatma Aliye Hanım’ın kaleminden İslam’da Kadının Gerçek Yeri - Nisvan-ı İslam bütün Derin Tarih okurlarına hediye!

Başka neler var?
Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin oğlu Orhan Gazi’ye fethini vasiyet ettiği kutlu şehir Bursa’nın adım adım bir İslam beldesi oluşunu Prof. Dr. Fahameddin Başar kaleme aldı.

Bundan 5 asır önce Halep halkının Yavuz Sultan Selim’e, kendilerini Memlûk zulmünden kurtarması için mektup yazdıklarını biliyor muydunuz? Mustafa Armağan’ın kaleminden Halep halkının Yavuz’a yazdığı “bizi kurtar” mesajı.

Sadece Osmanlı ve İslam tarihi açısından değil, dünya hukuk tarihi açısından da âbide bir eser kabul edebilen Mecelle ve Ahmed Cevdet Paşa’yı sahanın uzmanı, hukukçu Prof. Dr. Mehmet Âkif Aydın’a sorduk: “Lozan’da Mecelle’yi de kaybettik.”

Prof. Dr. Cağfer Karadaş Büveyhî elçisi Bâkıllânî ile Bizanslı Papaz arasında 10 asır önce gerçekleşen münazaraya büyüteç tuttu.

Mustafa Özel Chinua Achebe’nin Tanrı’nın Oku adlı romanından yola çıkarak sömürgeciliğe dikkat çekiyor.

Prof. Dr. Mehmet Çelik’ten Hıristiyanlığın Doğu Kiliselerinin kuruluş hikâyesi…

ABD’nin Endonezya’daki katliamları Erhan Bektaş’ın kaleminden...

Prof. Dr. Mustafa Budak ile yeni çıkan 99 Soruda Lozan kitabı üzerine konuştuk: “Feragat, rıza ve tasdik olmasaydı Lozan imzalanamazdı.”

Samet Tınas “Mehmed Bir Cihan Fatihi” dizisinin ilk bölümündeki hatalara mercek tutuyor.

Bekir Tank’ın kaleminden ilk kez yayınlanan belgeler ışığında Osmanlı’nın “sadık teba” olarak andığı Ermeni meselesinin serencamı…

D. Mehmet Doğan’dan ayın kelimesi: Zenci.
İkbal Armağan Gözlü gurur ve ihtişamla dalgalanan bayrağın hikâyesini satırlara taşıdı.

Photo

Post has attachment
DERİN TARİH’İN MART SAYISI ÇIKTI!
YA TARİH YAZACAĞIZ VEYA TARİH OLACAĞIZ!
Esad Paşa’nın Sansürlenen Hatıratında Çanakkale’yle İlgili Bilinmeyenler

DOSYA

Mustafa Armağan unutulan Çanakkale kahramanlarından Esad Paşa’nın sansürlenen hatıratında yer verdiği Çanakkale zaferine dair efsaneleri ve gerçekleri yazdı.
Bayram Akgün’ün kaleminden Çanakkale’de 3 Mehmetler destanı.
Çanakkale Savaşı’nın unutulan kahramanı Cevad Paşa’nın zaferlerle dolu hayatını Ahmet Yurttakal satırlara taşıdı.

3 Muhteşem hediye: 2 kitap + 1 harita

Bayram Akgün’ün hazırladığı Çanakkale Savaşları’nın İsimsiz Kahramanları ve Ecdadın İzinde Çanakkale kitaplarıyla birlikte Çanakkale ziyaret haritası bütün Derin Tarih okurlarına hediye!

Özel Dosya
İbrahim Pazan’ın kaleminden Halife Abdülmecid Efendi’den Dündar Efendi’ye sürgündeki Osmanlılar.
Enver Paşa’nın oğlu Ali Enver’in torunu Burak Sadıkoğlu sürgünün ailesinde bıraktığı izleri yazdı.


Başka neler var?
Osmanlı vakıf medeniyetiydi, ya Selçuklu? Doç. Dr. Mustafa Alican cevaplıyor.
1900 Paris Sergisi’nde Osmanlı ve Sultan II. Abdülhamid mührünü Saro Dadyan kaleme aldı.
İstanbul’un hafızası Prof. Dr. Semavi Eyice su medeniyetinin sosyalleşme mekânları hamamlara büyüteç tutuyor.
Prof. Dr. İsmail Kara cevaplıyor: Üniversitenin zaafiyetinin tek sebebi tevhid-i tedrisat mı?
Sultan II. Bayezid ile Cem Sultan arasındaki rekabeti Yavuz Bahadıroğlu yazdı.
Sultan II. Abdülhamid’in diplo¬matlarından Salih Münir Paşa’nın filmleri aratmayacak hayatına Kasım Hızlı büyüteç tutuyor.
Mustafa Özel Afrikalı olmayan dillerle bir Afrika edebiyatı olup olamayacağını sorguluyor.
Dr. Ahmet Uçar 1928’de Bursa Amerikan Kız Koleji’nde 4 Müslüman kızın vaftiz edilerek nasıl Hıristiyan yapıldığını anlatıyor.
Pakistan tarihine yelken açmaya ne dersiniz? Yusuf Sami Kamadan renkli ve dertli ülkeyi satırlara taşıdı.
Harem ağalarının sıra dışı hikâyesini Nermin Taylan yazdı.
D. Mehmet Doğan’dan ayın kelimesi: Yazar.
İkbal Betül Gözlü sofranın baş tacı sürahi ve takım arkadaşlarının hikâyesini yazdı.
Photo

SULTAN HAMİD’İN VEFATI SON SÖZÜ “ALLAH” OLMUŞTU

Sultan II. Abdülhamid’in vefatının 100. yılında, o güne güneşin guruba erdiği hüzünlü ana misafir oluyoruz. Aslında hiçbir şey değişmedi “Son Sultan”ı ümmet-i Muhammed bir asırdır “iyi bilirdik” diye hayırla ve hasretle anıyor.

http://www.derintarih.com/kapak-dosyasi/sultan-hamidin-vefati/

Post has attachment
DERİN TARİH’İN ŞUBAT SAYISI ÇIKTI!
VEFATININ 100. YILDÖNÜMÜNDE RAHMET VE HASRETLE
ABDÜLHAMİD’SİZ YÜZ YIL

Vefatının 100. yıldönümünde rahmet ve hasretle andığımız ve anlamaya çalıştığımız Sultan II. Abdülhamid’in tarihe vurduğu mührü gündeme taşıdık.
Mustafa Armağan Sultan’ın son anlarını ve vefatını kaleme aldı.
Sultan Abdülhamid’in kız çocuklarının eğitime kazandırılmasını için gerçekleştirdiği yatırımları Dr. Ahmet Uçar satırlara taşıdı.
II. Abdülhamid’in Panislamizm ve Hilafet politikası bağlamındaki dış siyaseti ve İngilizlere karşı koz olarak kullandığı Hint Müslümanlarıyla ilişkilerini Prof. Dr. Azmi Özcan’a sorduk.
Prof. Dr. Metin Hülagü’nün kaleminden Sultan’ın bir günü…
Cuma akşamları milyonları TRT1 ekranlarına kilitleyen Payitaht Abdülhamid dizisinin oyuncularıyla merak ettiklerinizi konuştuk.

İstanbul’un hafızası Prof. Dr. Semavi Eyice II. Abdülhamid’in el emeği göz nuru mobilyalarının nasıl yağmalandığını açıklıyor.

Prof. İsmail Kara yeni çıkan Müslüman Kalarak Avrupalı Olmak-Çağdaş Türk Düşüncesinde Din Siyaset Tarih Medeniyet kitabı üzerinden Sultan II. Abdülhamid’in Osmanlı ve İslâm modernleşmesindeki rolünü anlattı.

Muhteşem bir kitap hediyesi daha!

Sinan Omur’un kaleme aldığı İstiklal Savaşı’nın “deli” lakaplı kahramanı hakkındaki Halit Paşa Nasıl Öldürüldü? kitabı bütün Derin Tarih okurlarına hediye!

Başka neler var?
Prof. Dr. James Gelvin 2018’de Ortadoğu coğrafyasına ilişkin tahminlerde bulunuyor.

Emekli Albay Dr. Mustafa İnal Zeytin Dalı Harekâtı’nın ayrıntılarını değerlendirdi.
Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı’nın, Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’nın tarihî eser kaçakçılığında bulunduğuna dair iddiasına en güzel cevabı, Paşa’nın düşmanı mevkiinde bulunan Abdullah b. Hüseyin yıllar önce hatıratında vermişti. Mustafa Armağan’ın kaleminden Kral Abdullah’ın gözünden Fahreddin Paşa’nın kahramanlığı!
Mustafa Özel Chinua Achebe’nin Parçalanma adlı romanından yola çıkarak Afrika’nın sömürge geçmişini gündeme taşıyor.
Selçuklulara zaferler getiren bozkır savaşının 10 önemli taktiğini Prof. Dr. Muharrem Kesik yazdı.

Prof. Dr. Adnan Demircan Emevîlerde ilim ve sanatın gelişimini anlatıyor.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Meclis Başkanı seçilme serüvenini Prof. Dr. Mehmet Çelik satırlara taşıdı.

II. Meşrutiyet’le birlikte Osmanlı Mebusan Meclisi’ne giren Agop Hırlakyan’ın ihanetini Serdar Yakar kaleme aldı.

Trabzon’un 1914-18 arası yaşadığı kara günleri Mehmet Akif Bal yazdı.

D. Mehmet Doğan’dan ayın kelimesi: Karı.
İkbal Armağan Gözlü’den sofranın süsleri çatal ve peçetenin hikâyesi.

Photo

Post has attachment
DERİN TARİH’İN OCAK SAYISI ÇIKTI!

Doç. Dr. İbrahim Kalın’dan İslam – Batı İlişkilerine Yeni Bakışlar

“BATI TARİHİNE DÜŞÜLMÜŞ BİR DİPNOT MUAMELESİ GÖRMEYİ REDDEDİYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü ve Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. İbrahim Kalın ile tarihçi kimliğinin ön plana çıktığı önemli kitabı Ben, Öteki ve Ötesi ekseninde İslam-Batı ilişkilerinin girift ve renkli tarihini konuştuk.
Exeter Üniversitesi’nden Prof. Dr. Jeremy Black tarih penceresinden İslam ve Batı’yı yazdı.
Mustafa Armağan’dan İslam ve Batı ilişkileri tarihine yeni ufuklar…
Ve görüşleriyle: Beşir Ayvazoğlu, Harun Tan, Erol Göka, İsmail Taşpınar, Nurullah Koltaş, İbrahim Tenekeci ve Avni Özgürel’den kitaba dair görüşler…

Muhteşem bir kitap hediyesi daha: Kâzım Karabekir’in yakılan kitabı İstiklâl Harbi’nin Esasları bütün Derin Tarih okurlarına hediye!
Harika bir poster hediyesi: Fahreddin Paşa’nın tüyleri diken diken eden tarihî hutbesi

Başka neler var?
Prof. Dr. Semavi Eyice yazdı: Halit Fahri’yi Yahya Kemal’in bastonundan öğrencileri kurtarmış.
Prof. Dr. Ilan Pappe açıkladı: İsrail Filistin’i yeryüzünün en büyük hapishanesine çevirdi.
Doç. Dr. Mustafa Alican Selçuklu bürokrasisini kuran vezir Kündürî’yi yazdı.
Samet Tınas’tan belgeler ışığında Osmanlı’nın unutulmaz mevlit geleneği.
Arif Emre Gündüz yazdı: Sultan II. Selim Portekiz’in saldırdığı Cava Adası’na 500 savaş topu göndermiş.
Prof. Dr. İsmail Taşpınar Kadıköy’ü mesken tutan Katolik misyonerleri, Assomptiyonistleri yazdı.
Nurettin Taşkesen açıkladı: Kudüs’ü General Falkenhayn’ın savunma isteksizliği yüzünden kaybettik.
Prof. Dr. İsmail Kara’dan Nurettin Topçu’nun maarif davasına dair…
Mustafa Özel’den Zola’nın gözüyle Fransız emperyalizmi.
Prof. Dr. Adnan Demircan’dan İslam tarihindeki ilk koruyucu hekimlik ve karantina uygulamasının gerçekleştirildiği Amvâs vebası.
Yavuz Bahadıroğlu cevaplıyor: Beyazıt Camii’nin keramet eseri kıblesi nasıl pusula ve ayar merkezi oldu?
Sivas’ta Selçuklu’dan miras 7 asırlık vakıf ve Abdi Ağa Konağı’nı, konağın sahibi Yücel Mutlu yazdı.
İkbal Armağan Gözlü’den sofranın ve üzerindekilerin ilginç hikâyesi.
D. Mehmet Doğan’dan ayın kelimesi: Kale.
Photo

Post has attachment
KUDÜS NASIL ESİR DÜŞTÜ? İNGİLİZ-SİYONİST İŞBİRLİĞİNİN PERDE ARKASI

Kudüs’ün kaybıyla sonuçlanan mağlubiyetin ardında neler yatıyordu? Filistin cephesinde neden yenildik? İngilizlerin imdadına yetişen gizli örgüt NİLİ’nin kuruluşu ve faaliyetleri. 1931’de Kudüs’te toplanan İslam Kongresi’nde neler yaşanmıştı? Kudüs Rum Ortodoks Kilisesi’nin sahibi olduğu arazileri Siyonistlere rüşvet karşılığı satan patrik kim? Kudüs’ün 100 yıllık esaretini Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, Yrd. Doç. Dr. Sami Ağaoğlu, Sümeyye Bektaş, Prof. Dr. Necmettin Alkan ve Taha Kılınç satırlara taşıdı.
Muhteşem kitap hediyesi!
Ahmet Semih Mümtaz’ın kaleminden Sultan II. Abdülhamid Devri Hatıraları bütün Derin Tarih okurlarına hediye.
Photo

Post has attachment
KAPAK DOSYASI: OSMANLI’YI İÇERİDEN YIKAN MİSYONER AJANLAR

Misyonerler Osmanlı topraklarına ne zaman ayak bastılar? Maksatları neydi? Sultan II. Abdülhamid’in devrilişini niçin ayinlerle kutladılar? İsmet İnönü misyonerlik faaliyetlerine hangi şartlar altında devam edebileceklerini belirtmişti? Millî Mücadele ile büyük ölçüde tasfiye edilen misyoner okulları Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile farklı bir biçimde yeniden mi ikame edildi? Tevfik Fikret’in Robert Kolej’de Hıristiyan yapılan oğlu Haluk’un çarpıcı hikâyesi. Kâzım Karabekir Anadolu topraklarında yaklaşık bir asır önceki misyoner faaliyetlerini nasıl deşifre etmişti? Prof. Dr. İsmail Kara, Prof. Dr. Mehmet Çelik, Dr. Ahmet Uçar ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Çabuk Derin Tarih okurları için cevaplıyor.


Muhteşem bir kitap hediyesi daha!

Peyami Safa’nın Millî Mücadele komutanları hakkında yazdığı biyografilerden üçüncüsü, “Mustafa Kemal Paşa ve Milli Mücadele’nin Üç Kahramanı” bütün Derin Tarih okurlarına hediye.

BAŞKA NELER VAR?
Oxford Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Prof. Dr. Avi Shlaim 100. yıldönümünde Balfour Deklarasyonu’nu yazdı.
Millî iradenin karşısında yer alan Kemalizm’in milliyetçilikle yakınlaşması ne tür krizlere yol açar? Prof. Dr. Vedat Bilgin cevaplıyor.
Sultan V. Murad’ın torunu, dünyaca ünlü savaş muhabiri ve yazar Kenize Murad İngilizlerin siyasî emellerini açıklıyor: “İngilizlerin İslam Dünyasını Parçalama Yöntemi: Böl ve Yönet”.

Ortadoğu Tarihi Uzmanı Prof. Dr. James Gelvin Suudî paranoyasının yakın tarihteki köklerine büyüteç tutuyor.

Sultan Vahidüddin’in Kur’an’ın basımını yasakladığına dair yalanlara Mustafa Armağan cevap veriyor.

İstanbul’un hafızası Prof. Dr. Semavi Eyice İstanbul kahvehanelerini ve acayip müdavimlerini kaleme aldı.

Saltanatı başlattığı için eleştirilen de, İslamın dört dâhisinden biri kabul edilen de o. Tarihin en tartışmalı kişiliklerinden Muâviye’nin çarpıcı hayat hikâyesini Prof. Dr. Adnan Demircan yazdı.
Sultan II. Abdülhamid’in Ermeni meselesinin çözümü için Katalonya’daki istiklâl mücadelesini yakından takip ettiğini biliyor musunuz? Samet Tınas belgeler eşliğinde açıklıyor.

Sudan’ın İngiliz sömürgeciliğine direnişini Tuğrul Oğuzhan Yılmaz satırlara taşıdı.

Sultan II. Abdülhamid’in Musul ve Bağdat’taki petrol sahalarının mülkiyetini Hazine-i Hassa’ya almasıyla ilgili arşiv vesikaları ilk kez Arif Emre Gündüz’ün yazısında.
Geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı misafir eden Novi Pazar’da yaşanan emsalsiz anları, ziyareti yakından izleyen Avdiya Salkoviç yazdı: Hoş geldin Sancak’ın gönül fatihi…

Camideki rektör Prof. Dr. Erol Güngör’ün ibretlik hayat hikâyesini 79. doğum yıldönümünde Yrd. Doç. Dr. İslam Can satırlara taşıdı.

1918 yılında “Yeni Osmanlı Alfabesi” adı altında bir hat geliştirilerek basılan Amme Cüzü’nün yasaklanmasına dair Şeyhülislam fetvası ilk kez Nermin Taylan’ın yazısında.

Doç. Dr. Mustafa Özel ABD’nin Latin Amerika’yı sömürge haline getirmesini romanlar üzerinden ele alıyor.

Türkler Bilâdü’ş-Şam ile ne zaman tanıştı? Selçukluların bir zamanlar Kudüs’ü yönettiğini biliyor musunuz? Doç. Dr. Mustafa Alican Türk tarihinin az bilinen gerçeklerini kaleme almaya devam ediyor.
Mehmet Doğan’ın kaleminden ‘ev’ kelimesinin tarihî serencamı...


Photo
Wait while more posts are being loaded