Profile

Cover photo
Dennis Steiner Lind Jørgensen
Works at OnlinePartners
Attended IBC Kurser
Lives in Fredericia
719 followers|27,778 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

 
Udnyt ferietiden, og kom foran din konkurrent. Her kan du se hvordan du får et hurtigt overblik over hvor du skal sætte ind.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Jeg har hørt fra en bekendt hos Google, at de snart fjerner SSL som standard. Dvs. vi får vores Not Provided data tilbage igen :)
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
 
Hvis du bliver ringet op af +Jacob Klinggaard Fønss, +Mathias Koch Nielsen, Gustav Aakerlund Jensen eller Mathias T. Sørensen fra +MJMedia ApS, så sig pænt nej tak til deres tilbud.

Selvom du får 1.000 kroner i rabat, så er 5.995 kroner for oprettelse af en Google Places profil stadig bondefangeri.
 ·  Translate
3
Add a comment...
 
Aftenens underholdning :) #lego
1
Dennis Steiner Lind Jørgensen's profile photoMartin Bengaard's profile photoMark Buskbjerg's profile photo
4 comments
 
Hehe :)
Add a comment...
 
Det ser da møj blæret ud :)
 ·  Translate
 
Sådan ser det ud når RAW Bronze tikker derudaf. Fedt ikke? :)
 ·  Translate
1
Add a comment...
Have him in circles
719 people
Patricia Bull's profile photo
Mogens Moeller's profile photo
Kim Schulz's profile photo
 
Her er lidt weekendlæsning :)
 ·  Translate
 
Google har i 2014 redesignet deres søgeresulater, og det har fået stor betydning for, hvor meget af en sides titel, der vises i SERP.
Få 5 tips om de nye sidetitle-længder her + test dine sidetitler med vores sidetitleværktøj. #sidetitler  #seo2014
 ·  Translate
2
Add a comment...
 
Fedt :)
 
Det er weekend og solen skinner fra en blå himmel! Kan det blive bedre?? Vi er i så godt humør at vi laver 15% rabat på alle ure i shoppen frem til søndag kl. 20.00! 

Brug rabatkoden: weekend15 og få 15% rabat på ALLE ure!

Synes du uret på billedet er fedt, så kan du finde det her: http://www.urniverset.dk/kategori/mekaniske-ure/

God weekend - www.urniverset.dk
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Her er lige en grundig guide til at gennemgå dine sider med henblik på SEO :)
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Er der nogen PHP/Ubuntu server geeks på linjen?

Jeg skal lave et lille script til min hjemmeserver, som viser stats osv. Har lidt kig på PhpSysInfo, men det er måske lige i overkanten. Jeg ville gerne lava de basale ting, men hvor finder jeg læsestof og kommer i gang?

Tænker især på hvordan jeg trækker data om folder usage, måske cpu og memory usage osv. ud via PHP (eller ned i min MySql)?
 ·  Translate
1
1
Thorbjørn Gude Weber's profile photo
Add a comment...
 
Kender du nogen der søger en mand til SEO, AdWords, sociale medier eller lignende online marketing - så er jeg klar! Læs mere om mig på http://dennisslj.dk/
 ·  Translate
3
2
Webjuice's profile photoMorten Vadskær's profile photoJan Jensen's profile photoIIH Nordic's profile photo
10 comments
 
Helt i orden :)
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
719 people
Patricia Bull's profile photo
Mogens Moeller's profile photo
Kim Schulz's profile photo
Work
Occupation
Jeg er passioneret bruger af sociale medier, og arbejder dagligt med online marketing i alle afskygninger
Skills
Online marketing: SEO (search optimering), SEM (search marketing - betalt), SMM (social media marketing)
Employment
  • OnlinePartners
    Junior SEO/PPC konsulent, 2014 - present
  • ShoutOutMusic.dk
    Partner, 2012 - present
  • ScootZone.dk
    Ejer, programmør mm., 2006 - present
  • Media Trust Online
    Traffic Manager, 2013 - 2014
  • OnlinePartners
    Junior SEO/PPC konsulent, 2012 - 2013
  • Soundtape.dk
    Freelance journalist/skribent, 2010 - 2012
  • MRN roboStacker
    Teknisk designer/kommunikationsmedarbejder, 2011 - 2011
  • Fiberline Composites A/S
    Teknisk designer, 2010 - 2011
  • Scandinavian Brake Systems
    Teknisk designer (elev), 2007 - 2009
  • Middelfart Lokal TV
    Medarbejder, 2004 - 2005
  • Danfoss A/S
    Datafagtekniker (elev), 2002 - 2004
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Fredericia
Previously
Nørre Aaby - Nordborg - Svendborg - Odense
Story
Tagline
Er junior SEO/PPC konsulent ved OnlinePartners, og passioneret social media bruger. Spiller også musik og er uddannet teknisk designer.
Introduction
Dennis S. L. Jørgensen brænder for onlinemediet, og især sociale netværk, online marketing, SEO mm.
Følg mig på Twitter.

Derudover er jeg uddannet teknisk designer, med særlig interesse i animation, visualisering og 3D.

Jeg er også musiker, og spiller både i et lokalt band, samt jeg skriver min egen musik.
Bragging rights
Jeg spiller guitar og synger i et rockband, og så er jeg en kæmpe nørd
Education
  • IBC Kurser
    Webredaktør, 2009 - 2009
  • Svendborg Erhversskole
    Teknisk designer hovedforløb, 2008 - 2009
  • Svendborg Erhversskole
    Teknisk designer grundforløb, 2007 - 2007
  • VUC Middelfart
    HF, 2005 - 2007
  • EUC Syd
    Datagtekniker (dele af udd.), 2001 - 2004
  • Nørre Aaby Skole
    Folkeskole, 2002
  • IBC Kurser
    Web Marketing Manager, 2011 - 2011
  • IBC Kurser
    Sociale Medier Masterclass, 2012 - 2012
Basic Information
Gender
Male
Looking for
Friends, Networking
Birthday
July 12, 1985
Relationship
In a relationship
Other names
Dennis Jørgensen, Dennis S. L. Jørgensen, DSLJ, Dennisslj