Profile cover photo
Profile photo
David Votrubec
93 followers -
Programátor. Blogger. Otec. Tvořím s dětmi radosti :)
Programátor. Blogger. Otec. Tvořím s dětmi radosti :)

93 followers
About
David's interests
View all
David's posts

Post has attachment
V Rusku se slaví "Den vítězství", místo ukončení druhé světové války. Lepší název pro současné dění by byl "den vítěství propagandy". Putinův režim glorifikuje Stalina a přepisuje učebnice dějepisu. Děti se učí, že jejich dědové vyhráli druhou sv. válku, ale už se neučí proč začala a jakou roli v ní hrálo stalinské Rusko. Pakt s Německem je prezentován jako vrchol diplomacie a invaze Polska byla jeho "osvobozením". Počty německých vojáků útočících na Rusko vzrostly a naopak se snížil počet ruských obránců. "Národ hrdinů" http://www.stopfake.org/en/moscow-completely-restores-and-actively-promotes-stalinist-conception-of-world-war-ii-pavlova-says/

Post has attachment
Mezi kampaní za Brexit a zvolením Trumpa je v pozadí společný jmenovatel. Společnosti Cambridge Analytica a AggregateIQ. Společnosti, které analyzují big data z facebooku, nákupních zvyklostí a mnoha dalších zdrojů a na základě nich pak dělají micro targetted advetising. Reklamu přesně cílenou na různé úzké skupiny. Díky tomu se jim podařilo ovlivnit část britské populace pro odchod z EU, velmi podobným způsobem jako v předvolební kampani Trumpa. Tehdy se zaměřili na "swing states".

Doporučuji k prostudovaní, je to poměrně detailní a znepokojivá analýza.

https://www.theguardian.com/technology/2017/may/07/the-great-british-brexit-robbery-hijacked-democracy

Post has shared content
When Sharing Means Paying

A sci-fi writer I know once told me that naming a new technology was as important as inventing it in the first place. Without a good name, there would be no handle for the public to grab onto that new idea. In fact, whenever a new idea or thing appears without a name, the very first thing that happens is someone gives it one.

Sometimes that name can mislead -- framing the innovation in such a way as to distract from what it actually does.

The following article posits that the 'sharing economy' is just that sort of name. It leverages tradition to convey positive and social activities, but these services have little to do with sharing -- at least as traditionally defined.


Post has shared content
In an incredibly interesting development, an "artificial womb" has successfully grown sheep from 105-120 days in pregnancy (roughly the equivalent of 22-24 weeks in a human) to full term. The womb consists of a sealed transparent bag, inside which an electrolyte fluid flows, keeps the developing lungs supported, and removes waste (much like amniotic fluid does) and an umbilical blood system which provides nutrients, oxygenates blood, and so on. As you can imagine, this was tremendously difficult to develop -- e.g., the umbilical system can't have its own pump, since that would damage the developing heart, and instead fluids must flow easily enough that the fetus' own heartbeat is enough to keep its circulation going.

What's amazing is that this seems to be working. Eight lambs have been born through the system, and researchers are monitoring them closely to see how they develop.

This isn't a complete uterine replicator; the environment in early development is even more complex than it is in late development, and there's no suggestion that you could start from an embryo or a zygote here. What this could have an effect on is extreme prematurity -- infants delivered at or before the 28th week, who currently have a fairly poor prognosis, both for survival and later quality of life. The further effects that such technologies could have in the future are, of course, even more profound. (And have been discussed at length in the science fictional literature, with Bujold being probably its most famous explorer)

Current estimates suggest that this could be 3-5 years away from the first human tests. Those are likely to be difficult, of course, since human development is more complex than sheep development, especially as regards the brain; however, if applied to extremely premature fetuses, it could be a reasonable experimental treatment as the alternative is even worse.

via +David Fuchs

Post has attachment

Post has shared content
How Algorithms and Authoritarianism Created a Corporate Nightmare at United

This is a really worthwhile read about what happened with United Airlines the other day. It holds some important lessons for building human safeguards into our increasingly algorithmic management.Post has shared content
Tahle fotka se teď šíří a emotivně komentuje. Vynechám spekulace o pravosti a povím vám dvě věci, co mám na srdci. Zaprvé si myslím, že by se nemělo věnovat příliš pozornosti zprávám, které se objevují bezprostředně po nějakém útoku. Kdybych žil v Londýně, ano, potřeboval bych okamžité aktuální zprávy abych věděl, jestli se tamtudy dá projet, kde je co uzavřené a tak. Ale jako Čech, opravu nepotřebuji sledovat detaily hodinu po hodině, okamžitě. V klidu si mohu počkat třeba týden a pak si přečíst nějaké shrnutí, ze kterého už jsou odstraněny všechny ty fámy a přehmaty, které se v chaotické situaci bezprostředně po události určitě objeví. Je zbytečné plýtvat emocemi na informace, které by měly být brány jako prozatímní a neověřené.
No a za druhé k samotné fotce - Já sám se znám a byl jsem u několika situací kde se někdo na veřejnosti zranil a kolem bylo x lidí, kteří mu pomáhali. V takových situacích také jdu dále. Jednak si nejsem jist svou první pomocí a za druhé si nemyslím, že čím více lidí zraněného obklopí tím větší pomoc. Těžko do něj budou dýchat tři najednou. Navíc fotce chybí kontext. Nevíme co se dělo chvíli před tím, nevíme odkud a kam jde, atd... Fotky mohou velmi snadno lhát, aniž by byly jakkoliv retušované. Ale ano, určitě, prakticky u každé nehody budou lidé, kteří jdou dál a šátek to nezpůsobuje. Je to v lidech, jako takových. Upzorňuji, že neříkám, že vše je v pořádku, říkám, že nevím. Nemám data. Fotka samotná je příliš málo dat. Někdy je dokonce horší mít málo dat, než nemít žádná. Data totiž svádí k vytváření příběhů. Když máte jen jeden bod grafu, můžete jím proložit jakoukoliv křivku.
Photo

Post has attachment

Post has shared content
Krátce k té současné debatě "proč jsme tak chudí" (popř. "konec levné práce" apod.).

Za prvé, myslím, že je hodně dobře, že se o tomhle tématu mluví. Zároveň mě ale neskutečně irituje, že komentáře málo kdy vedou směrem k sebereflexi, což by měly.

Samozřejmě novináři a odboráři, kteří chtějí vyrobit tklivý lidský příběh(R), ho vyrábí tvrzením "máme platy třetinové oproti Německu". Ano, ale taky je potřeba dodat, že cenová hladina v ČR je někde na 60% Německa. Čili reálně to není třetina, ale někde kolem poloviny měřeno koupěschopností ve vlastní zemi. A jiné tklivé příběhy o tom, jak Češi jezdí nakupovat Colu do Německa, na tom nic nezmění. Cola netvoří (alespoň v naší domácnosti, nevím, jak je to u vás) podstatné procento životních nákladů :)

No a když jsme si tohle řekli, je opravdu čemu se divit? Opravdu je tak strašné překvapení že nedohánímě Německo, jak jsme si po revoluci mysleli, že budeme dohánět? Co jsme pro to vlastně udělali? Už milionkrát jsem ve sbírce My lidi psal, že tahle republika trestuhodně, dlouhodobě přešlapuje na místě. Kam míříme? Co na mezinárodním poli prosazujeme? Co nabízíme? Jaké jsme udělali reformy (důchodovou, zdravotní, školskou, daňovou,...)? Jak jsme snížili bariéry podnikání, zvýšili konkurenčnost prostředí, snížili bariéry vstupu na různé trhy?

Co si cizinec má představit za hospodářské majstrštyky, když se řekne Česko? Třeba když se řekne Estonsko, hnedka mě napadne skvělý tah na branku v e-governmentu. A to prosím jinak o Estonsku nevím skoro nic. Pokud bych nevěděl skoro nic o Česku, jaký majstrštyk za posledních deset let mi má naskočit? Jágr, pyčo?

Čili tl;dr: sedíme na prdeli a jsme děsně překvapení, že jsme ještě jako v Cimrmanovi nedodriftovali do Bavorska...

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded