Profile cover photo
Profile photo
Daniel Tochacek
64 followers
64 followers
About
Posts

Post has attachment
1.10.2017 opět na Hanspaulcity... :-)
Photo
Add a comment...

Dotaz: Bakaláři v cloudu, Bakaláři na Linuxu, případně Bakaláři na Windows serveru.
Přátelé, omlouvám se za nedidaktický, čistě softwarový dotaz, navíc ryze jednoproduktový.
Máme ve škole administrativní agendu řešenou přes Bakaláře, které provozujeme na linuxovém serveru s Debianem a webovou verzi pak na tomtéž serveru skrze virtuální jednouživatelskou instalaci Windows 7 (vzhledem k tomu, že Bakaláři si ještě nevšimli, že existuje něco jiného, než Windows server :-(.). Poslední dobou bojujeme s velkými výkyvy v přístupnosti celého systému, kdy v některých okamžicích lze s Bakaláři pracovat ihned a někdy naopak je třeba čekat minuty, než se vše rozeběhne. U webové aplikace je to pochopitelné (vzhledem k využívání "okliky" s běžnými Windows 7 ve virtuálu), u lokální verze příčiny moc nechápeme. Podpora Bakalářů je taková, jaká je, tj. chabá a v zásadě dokola odkazující na nutnost vše provozovat k plné funkčnosti jen na Windows serveru (a nově v cloudu, v případě Bakalářů mi přijdě, že spíš v takové hře na cloud).
Do příštího školního roku bychom rádi vstupovali s nějakou rozumně fungující variantou provozu. A ktomu se vztahuje můj dotaz, zda byste neměli někdo zkušenosti s bakalářským cloudem (je-li to v praxi použitelné řešení), případně nemáte-li někdo nějaké tipy a finty, jak provozovat rozumně a funkčně Bakaláře pod Linuxem a ev. namáte-li někdo hodně čerstvé zkušenosti s rozběhem Bakalářů pod Windows serverem - především pak, jak je to aktuálně s licencemi Win serveru ,vč. údajně potřebných dílčích uživatelských licencí.
Bohužel nejsnáze vypadající variantu řešení - přechod k jinému systému - nejde zrealizovat, vzhledem k více faktorům, jejichž vysvětlování by bylo složitější...
Díky za všechny komenty, rady, tipy, zkušenosti!

Post has attachment
Rok se s rokem sešel a opět je tu Hanspaulský festival. Přijměte pozvání na letošní ročník!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Přátelé, kolegové,

mám dotaz týkající se filtrování přístupu žáků k internetu ve škole.

Jakožto zapřísáhlý odpůrce cenzury a restrikcí jsem tak trochu původcem toho, že máme u nás ve škole přístup k internetu pro žáky víceméně "volný". Praxe je trochu složitější, ale při splnění určitých podmínek se žák může podívat víceméně kamkoliv (a v 99% to funguje tak, že nám na "ošklivé věci" žáci nekoukají). Samozřejmě máme platná pravidla práce v síti jako součást školního řádu, která omezují přístup na tzv. závadné stránky, a stanovují přísné sankce za porušení. Žáci mají také jistá omezení při přístupu přes WiFi, který je možný jen na 2. stupni a všichni uživatelé mají unikátní identity s ev. možností sledování a omezování aktivit uživatelů. Na prvním stupni se žáci vlastně mimo výuku na internet vůbec nedostanou (myšleno přes školní zařízení).

Někteří rodiče teď usilují o výrazné omezení přístupu žáků k internetu přes interní síť (to, že většina dětí má od rodičů zaplacená v mobilu data a odtamtud mohou kamkoliv, je nějak netrápí) a operují tím, že to určitě máme za povinnost jako škola zajistit. Nevěděli byste někdo, zda existuje nebo naopak neexistuje nějaký závazný právní předpis, který by školám ukládal za povinnost filtrovat obsah internetu a případně určoval, co má škola filtrovat (= co se smí a co už se nesmí)? Potřeboval bych nějaké podklady pro úterní jednání s rodiči.

Díky a pěkný den (+ víkend :-)) Dan

Post has attachment
Včera jsme na Hanspaulcity v prostorách ZŠ Hanspaulka v rámci aktivit GEG Praha a grantu Prahy 6 zahájili už 5. sezónu tradičních pravidelných setkání u ICT pro veřejnost a především seniory. První šedesátiminutovky (tentokrát na téma Jak se skamarádit s updatovanými Windows 10) se zúčastnilo 13 zájemců a nejméně další 4 doplní partičku účastníků, z nichž většina k nám chodívala už v minulém roce nebo i déle, od příštího týdne. Zpočátku zůstaneme klasicky počítačoví, do budoucna opět plánujeme v minulém roce velmi oblíbené příležitostné "prodloužené" (tj. dalších 60 minut navíc) na téma využítí Android tabletů a smartphonů. Až na prázdninové přestávky pojedeme týden co týden každé úterý v čase 16,30-17,30, a to až do května 2017.
Photo
Photo
12.10.16
2 Photos - View album

Post has attachment
PC kurzy pro veřejnost - zahajovací setkání

Tradiční pravidelná setkání zaměřená na získávání a prohlubování dovedností v oblasti práce s počítačem budou ve školním roce 2016/2017 zahájena na Hanspaulce v úterý 11. 10. 2016. Kurzy tematicky navážou na cyklus setkání z minulého školního roku. Setkání se konají v počítačové učebně ZŠ Hanspaulka každé úterý od 16,30 do 17,30. Vstup do budovy je vedlejším vchodem z ulice Na Čihadle (zvonek "počítače"). Vzhledem k finanční podpoře ÚMČ Praha 6 a spolupráci s GEG ČR je účast v kurzech opět bezplatná. Standardní využitelná kapacita učebny je 20 míst. Aktuální informace o obsazenosti e-mailem u vedoucího kurzu (Daniel Tocháček - e-mail: daniel.tochacek(zavináč)zshanspaulka.cz)

info na webu:
http://www.gug.cz/cs/akce/pc-kurzy-pro-verejnost---zahajovaci-setkani/terminy/1
https://sites.google.com/a/zshanspaulka.cz/pckurzy/

Post has attachment
V čtvrtek 22.9.2016 proběhl na KITTV pod názvem "Robotická dílna na PedF II., aneb Workshop využití stavebnic NXT LEGO Mindstorms ve výuce na SŠ" v rámci aktivit GEG Praha v absolutním pořadí 4. robotický workshop pro studenty SŠ.

Pro kladenskou 1. KŠPA, jejíž zástupci dorazili na fakultu v hojném počtu 18 studentů a 1 vyučující to byla již 2. návštěva GEG akce na našem pracovišti, která navazovala na předchozí účast jiné skupiny studentů při červnovém robotickém workshopu.
I tentokrát si kladenští studenti s Lego roboty moc pěkně pohráli a vyzkoušeli si záludnosti sestavování modelů i jejich programování.

Oproti minulému setkání jsme byli tentokrát dostatečně saturování nejen něčím na zub, ale rovněž tekutým občerstvením z retro kategorie Made in Czechoslovakia (Kofola a Malinovka), takže prékérní situace, kdy nám minule již po pár minutách došla Kofola, se teď už neopakovala ;-)

PhotoPhotoPhotoPhoto
27.09.16
4 Photos - View album

Robotická dílna na PedF II., aneb Workshop využití stavebnic NXT LEGO Mindstorms ve výuce na SŠ

Zítra, ve čtvrtek 22.9.2016 pořádáme na KITTV v rámci aktivit GEG Praha 2. robotický workshop.

Kdo si hraje (s roboty LEGO Mindstorms NXT), nezlobí! Workshop umožní účastníkům - studentům SŠ - vyzkoušet si prostřednictvím jednoduchých úloh práci s robotickými sadami LEGO Mindstorms NXT určenými primárně pro žáky nejvyšších ročníků 2. stupně ZŠ, studenty SŠ a VŠ a technické fandy . Z kostiček si postavíme model, připojíme senzory, motory, řídící programovatelnou kostku, robota naprogramujeme v ikonickém SW LEGO Mindstorms NXT a rozpohybujeme ho. Ukážeme si i další možnosti edukační robotiky s podporou produků LEGO.

Tato akce se koná na základě předchozí registrace pro další uzavřenou skupinu studentů a pedagogů z 1. KŠPA Kladno. Pokud byste měli zájem o uspořádání podobné akce pro Vaše studenty nebo pedagogy, neváhejte nás oslovit a domluvte si s námi termín a parametry akce!
Wait while more posts are being loaded