Profile cover photo
Profile photo
DAMS Pietrasiewicz Dorota
3 followers
3 followers
About
DAMS Pietrasiewicz Dorota's posts

Post has attachment
Wspomaganie wydruków terminalowych

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Wdrożenie systemu komputerowego (2)

W życiu każdego właściciela firmy nadchodzi ta chwila gdy przedsiębiorstwo mu się rozrasta. Dopóki się da, właściciel walczy z przeciwnościami sam, decyduje o wszystkim sam i rozwija, rozwija swoją firmę.
Po osiągnięciu punktu krytycznego jedna osoba już nie jest w stanie wykonać wszystkich czynności, które muszą być wykonane.
Właściciel zatrudnia pracownika albo zawiązuje spółkę i pojawia się nowa jakość. Trzeba z tym kimś rozmawiać, ustalać postępowanie a na nieprzewidziane wypadki przydałaby się umiejętność przekazywania myśli, czyli telepatia.
Wdrożenie systemu komputerowego obejmuje wiele etapów, różnego rodzaju prac, jednym z tych etapów jest opisanie reakcji firmy - postrzeganej przez "zewnętrze" jako jeden organizm - na zdarzenia występujące w relacji z przedsiębiorstwem. Dzięki temu telepatia jest zbędna, bo wszyscy w firmie działają dla jej dobra w sposób z góry ustalony.

Przykład rejestracji zdarzenia:
Wiadomo, że pracownicy muszą wypić. Aby zaspokoić tę potrzebę ktoś musi pójść do sklepu i kupić kawę, herbatę, soki... Wiadomo, że picie stawia właściciel, czyli kasa firmy wypłaca zaliczkę, pracownik idzie, kupuje, bierze fakturę, wraca czyli przynosi i wszyscy piją ale...
Wystąpiło zdarzenie w relacji z firmą. Została pobrana zaliczka, wystawiona faktura, przyniesione picie. Trzeba to wszystko zapisać. Wiadomo kasa wystawiła KW na pracownika, czyli powstał rozrachunek z pracownikiem. Pracownik poszedł-wrócił i oddał resztę pieniędzy oraz picie. Kasa sobie zapisze za pomocą KP ile oddał i w zależności od tego co zostało zaplanowane podczas wdrożenia kasa albo księgowość zapisze kwotę z faktury jako koszt prowadzenia działalności (zapisze też różne informacje widniejące na fakturze: numer, datę, być może nazwę kontrahenta, inne kwoty). A co najważniejsze sklasyfikuje ten dokument i dosumuje do właściwego zdania księgowego.
Magazynier przyjmie na stan magazynowy picie, za pomocą dokumentu PZ (sklasyfikuje ten dokument i dosumuje do właściwego zdania księgowego) i będzie wydawał je spragnionym za pomocą RW (oraz co...? Oczywiście sklasyfikuje ten dokument i dosumuje do właściwego zdania księgowego).

Dzięki tym operacjom właściciel w dowolnym momencie będzie mógł zapytać księgowość ile ma "forsy" i w jakiej postaci. A księgowość będzie mogła w dowolnym momencie udzielić pełnej odpowiedzi bo sobie zapisała te wszystkie informacje.
Ba! Księgowość z tych poszczególnych informacji tworzy nową jakość, czyli sumując podobne, jednakowo sklasyfikowane operacje będzie mogła powiedzieć za jaką kwotę wypito w przeciągu miesiąca, kwartału lub roku a nawet w przeciągu kilku lat!

Podczas wdrożenia wyspecjalizowany pracownik wdrożeniowy ustala z właścicielem, pracownikami księgowości i wszystkimi innymi zainteresowanymi wiedzą o firmie, jakie informacje będą potrzebne, czyli co zapisywać! Jak dokładnie! I po co! Do czego mają służyć te informacje. 

Photo

Post has attachment
Wdrożenie systemu komputerowego (1)

Osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do sprawozdania na rzecz państwa.
Tę sprawozdawczość opisuje szereg ustaw, zadaniem księgowości jest znać te przepisy i w taki sposób rejestrować zdarzenia aby móc sporządzić odpowiedni raport i przekazać go do odpowiedniego organu administracji państwowej.

Oprócz obowiązku rejestrowania informacji narzuconego przez państwo rozsądny właściciel przedsiębiorstwa tak zorganizuje rejestrowanie danych w księgowości aby móc dowiadywać się o tym co się dzieje w firmie. Dodam, że właściciel nie musi być obecny przy wszystkich zdarzeniach gospodarczych.
Kiedyś, w zamierzchłych czasach ubiegłego wieku pracowałem w handlu obwoźnym, to znaczy sprzedawałem książki na ulicy.
Wtedy nie potrzebowałem księgowości zarządczej bo wszystkie decyzje podejmowałem sam!
Ja decydowałem o wszystkim i gdy trzeba było wkręcić żarówkę, czy pozamiatać to nie potrzebowałem robić kalkulacji kosztów, nie musiałem przeprowadzać analizy finansowej ani tworzyć kosztorysu nakładczego (przedmiaru), nie musiałem wyceniać koniecznej do zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstwa pracy. Po prostu w momencie pojawienia się problemu rozwiązywałem go a w momencie pojawienia się potrzeby zaspokajałem ją za pomocą dostępnych środków.
Kolejny krok - gdy brakło środków, reorganizowałem swoje życie i przesuwałem środki z innych obszarów finansowania lub decydowałem o wstrzymaniu się z realizacją jednych działań w imię realizacji innych - tych ważniejszych. 
Photo

Post has attachment
To nie jest śrubka tylko wkręt stolarski. (0)
Photo

Post has attachment

Na czym polega praca w księgowości(?)

Księgowi zajmują się zbieraniem informacji (danych), segregowaniem ich i zapisywaniem w sposób umożliwiający analizę tego co zapisali.

Na przykład ktoś kto kupuje i sprzedaje śrubki a na dodatek nie robi tego sam ale zatrudnia ludzi do tej pracy, chciałby wiedzieć ile śrubek kupił, ile zapłacił za zakupy, ile śrubek ma w magazynie, ile sprzedał i ile zarobił na tej działalności.
Jego księgowość - spełniając życzenie właściciela przedsiębiorstwa - będzie zapisywać ile kilogramów śrubek firma kupiła, ile kilogramów leży w magazynie i ile kilogramów firma sprzedała. Znając ceny i wartości poszczególnych zakupów, które księgowość zapisała, przykładowy człowiek prowadzący działalność będzie wiedział - bo mu księgowość powie - ile wydał pieniędzy na zakup śrubek. (Trzeba dodać do siebie wartości poszczególnych zakupów)
Można też sobie odnaleźć ile kosztuje kilogram śrubek z konkretnego zakupu... Ale...! Pod warunkiem, że księgowość została powiadomiona o tym, że będzie potrzebna taka informacja i w trakcie rejestracji zapisała ją sobie.
Jeśli nie... Jeśli księgowość zapisuje tylko to co i od kogo zostało kupione, jaka jest wartość zakupu, ile zostało komu zapłacone... Wówczas aby dowiedzieć się ile kosztuje kilogram śrubek pochodzący z konkretnej dostawy trzeba będzie odszukać dokument źródłowy tej transakcji (fakturę) i przeczytać z niego tę informację.
Ustalenia dotyczące tego co i jak ma być zapisywane to w procesie wdrożenia nazywa się "obieg informacji".
Proszę nie mylić "obiegu informacji" z dokumentem porządkującym pracę w księgowości o nazwie "obieg dokumentów. "Obieg dokumentów jest fragmentem - jednym z wielu elementów - obiegu informacji.
Photo
Wait while more posts are being loaded