Profile

Cover photo
Niesubiektywny przewodnik po ludziach, życiu i świecie
7,392 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
Czy jesteś silny psychicznie? 
 ·  Translate
Siła psychiczna to cecha, dzięki której łatwiej nam radzić sobie z przeciwnościami codzienności. Kliknij i dowiedz się, jak ją skutecznie budować!
1
Add a comment...
 
Krytyczne myślenie pozwala oprzeć się manipulacji mediów. Aby poprawić zdolność myślenia i weryfikowania informacji, należy wyrobić nawyk kwestionowania docierających do nas danych. 
 ·  Translate
Krytyczne myślenie to sposób weryfikowania docierających do nas informacji, który pozwala na demaskowanie manipulacji i kłamstw. Jak poprawić myślenie?
1
Add a comment...
 
Jeśli oglądaliście Grę o Tron, to z pewnością nie są Wam obce perypetie Theona Greyjoya, który miał wątpliwą przyjemność utracić przyrodzenie na skutek niecnych knowań innego wesołka – Ramsaya Snowa. Traumatyczne przeżycia będące rezultatem sadystycznych praktyk tego drugiego, doprowadziły w końcu do emocjonalnego wycofania się Theona i zaakceptowania swojego parszywego losu do tego stopnia, że gdy z odsieczą przybyła jego siostra, ten – ze strachu przed swoim oprawcą – przegnał ją nie dając wiary, że ktoś mógłby wyzwolić go z okowów poniżenia.

Theon bowiem cierpiał na przypadłość zwaną w psychologii wyuczoną bezradnością. Co to takiego i jak sobie z nią radzić? Sprawdźmy!
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
W Polsce z tytułu obciążeń podatkowych w najgorszym scenariuszu oddajemy państwu nawet 65% swoich zarobków. Z połowy tych obciążeń w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, a resztę traktujemy jak zło konieczne. Taki stan rzeczy możliwy jest tylko dzięki skomplikowanym przepisom wykorzystującym ułomność ludzkiej psychiki, która musi chodzić na skróty, aby móc poradzić sobie z natłokiem docierających do niej informacji.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak z podatku zrobić dodatek oraz dlaczego progresja podatkowa zaczyna się tam, gdzie nie sięga nasz portfel, opowiadam w moim nowym artykule . Zapraszam!
 ·  Translate
Podatków płacić nikt nie lubi, ale jednak to robimy. Dlaczego? Psychologia kognitywna pomaga udzielić odpowiedzi na to pytanie.
1
Add a comment...
 
Jakie macie sposoby radzenia sobie ze smutkiem i obniżeniem nastroju?
 ·  Translate
Smutek jest częścią życia, ale gdy pozwalamy mu przejąć nad nim stery, wówczas tracimy kontrolę nad emocjami. Co robić, aby tego uniknąć?
1
Add a comment...
 
Co ciekawego odkryła psychologia w tym tygodniu? Wyjaśniam w psychologicznym podsumowaniu tygodnia!
 ·  Translate
Dzięki! A teraz wracaj do lektury, bo literki też potrzebują odrobinę czułości! Chcesz cynk, gdy pojawi się nowy tekst? Zostaw maila! Dam znać Nie spamuję. OK Biologia pomaga nam zachować wierność w związku Wierność i zdrada to tematy spędzające sen z powiek wielu amatorom miłości. Jak zachować wierność, gdy w trakcie całego życia na swojej …
1
Add a comment...
 
Perfekcjonizm nie istnieje. Jeśli tłumaczycie swoje niepowodzenia zbytnią starannością o detale, to najprawdopodobniej cierpicie na obniżoną samoocenę i braki pewności siebie. Często wmawianie sobie, że jesteśmy perfekcjonistami, to jedyny znany nam sposób na ulżenie psychice zbyt obciążonej starymi problemami. Jak sobie z tym radzić? A może macie własne sposoby?
 ·  Translate
Perfekcjonizm to przypadłość, na którą cierpią osoby pozbawione pewności siebie. Jak sobie z nim radzić? Sprawdźmy!
1
Add a comment...
 
Ponieważ wraca temat aborcji i jest szansa, że w ciągu najbliższych dni media opanuje doktrynalna sieczka, polecam tekst z kwietnia, w którym dokonuje przeglądu racji jednej i drugiej ze stron. I zachęcam do krytycznego myślenia! Emocje w niczym tu nie pomagają
 ·  Translate
Poniższy artykuł nie ma na celu przekonywać Was do zajęcia jakiegokolwiek stanowiska w temacie aborcji, a ja sam nie jestem tzw. katotalibem z pISIS, który pragnie kontrolować macice kobiet. Osobiście uważam, że temat ten nie powinien być w ogóle dotykany w obecnym klimacie politycznym. Po co zatem napisałem ten tekst? Jak zawsze – aby zachęcić …
1
Add a comment...
 
Bardzo byśmy chcieli, aby wybory partnerów (życiowych i epizodycznych) podyktowane były osobowością, głębią intelektualną i uczciwością. W praktyce wybory te są kompletnie oderwane od oczekiwań, a głównym kryterium jest wygląd osoby. Jednak z wyglądem wiąże się szereg cech, które nasza świadomość próbuje wyłowić z tłumu potencjalnych partnerów. Cechy te mają zapewnić nam osiągnięcie założonych celów. Dla jednych będzie to stały związek, a dla innych skok w bok.
 ·  Translate
Twarz potencjalnego partnera może mieć decydujący wpływ na trwałość naszego związku. W jaki sposób? Sprawdźmy!
1
Add a comment...
 
Uczeni z Cambridge w badaniu przekrojowym na podstawie danych od ponad 400 osób zauważyli, że mózgi osób otyłych przypominały mózgi szczupłych, ale 10 lat starszych osób. Jeśli zależność ta zostanie potwierdzona przez badania bezpośrednie, będziemy mieć kolejny argument (obok raka, chorób serca, kręgosłupa, etc.), że trzeba dbać o diety naszych dzieci. Szczególnie w kontekście starzenia się naszego społeczeństwa.
 ·  Translate
Otyłość może mieć wpływ na szybsze starzenie mózgu - do takich wniosków doszli uczeni z Uniwersytetu Cambridge w rezultacie badania przekrojowego.
1
Add a comment...
 
Lubimy myśleć, że dawniej wiele rzeczy było lepszych. Do takich rzeczy należy miłość. Czy faktycznie tak jest? Jaki psychologiczny mechanizm może odpowiadać za wierność temu stereotypowi?
 ·  Translate
Dzięki! A teraz wracaj do lektury, bo literki też potrzebują odrobinę czułości! Chcesz cynk, gdy pojawi się nowy tekst? Zostaw maila! Dam znać Nie spamuję. OK Od pewnego czasu prześladują mnie ludzie, którzy żyją w niezachwianym przekonaniu, że oto współczesność jest groteskową karykaturą przeszłości. Gdzie nie spojrzę, widzę pełne egzaltacji wypowiedzi domorosłych ekspertów psychologii i …
1
Add a comment...
 
Prawdziwa miłość to złudne pojęcie, które może prowadzić do problemów ze wspólnym rozumieniem swoich oczekiwań w związku. Co jest zatem alternatywą?
 ·  Translate
Z miłością nie ma żartów – zarówno w kontekście praktyki jak i teorii. Miłość to najwspanialsze uczucie na świecie, a zarazem najgorsza zaraza, z jaką człowiek miał kiedykolwiek do czynienia. Każdy chce być kochany, ale niewielu z nas potrafi kochać lub wie, czym właściwie jest ta miłość. A czym jest? Z pewnością nie jest tym, …
1
Add a comment...
Story
Tagline
psychologia, ludzie, świat
Introduction
Psychologia i najciekawsze odkrycia w dziedzinie nauk poświęconych człowiekowi.