Profile cover photo
Profile photo
Cyfrowa-Szkola.Info | Aktywna Tablica | Tablice interaktywne | Projektory |
1 follower
1 follower
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment
Kto trafnie wytypuje mistrza świata w piłce nożnej, może cieszyć się sporą sumką z wygranej. Także z tego powodu naukowcy próbują przewidzieć przebieg mistrzostw w Rosji aż do finału, w którym mają faworyta.

Mistrzostwa rozpalają emocje szczególnie, gdy biegną nie po utartych ścieżkach przepowiedni i wróżb komentatorów, ale błądzą po manowcach nieoczekiwanych wyników, gdy teoretycznie słabsi – wygrywają, a murowani faworyci – odpadają. Weekendowe mecze Niemcy – Meksyk (0:1) oraz Brazylia – Szwajcaria (1:1) pokazały, że już na początku mundial w Rosji zapowiada się ciekawie.

Mimo nieprzewidywalności futbolu, całe zastępy naukowców wertują dostępne dane, by na ich podstawie projektować przyszłość. Kto zagra w finale na Łużnikach w Moskwie? Kto sprawie niespodziankę? Kto wygra?

Odpowiedzi na te pytania są poszukiwanym towarem, szczególnie wśród właścicieli i klientów zakładów bukmacherskich.

To, co matematycy i statystycy z różnych uczelni wyliczyli, stawia na nogi lepiej niż napój energetyzujący: to nie Polska będzie mistrzem świata, ale też nie Niemcy (odczuwamy schadenfreude). Po tytuł sięgną Brazylijczycy. Na 16,6% oceniają statystycy z Uniwersytetu Innsbruck szanse Brazylii na mistrzostwo, na 15,8% – Niemców. Według badaczy obie drużyny spotkają się w finale, w którym Canarinhos będą mogli wziąć odwet za blamaż sprzed 4 lat, kiedy przegrali z Niemcami w półfinale 1:7. Zespół z austriackiego uniwersytetu do swoich wyliczeń pobiera dane z 26 firm bukmacherskich i zestawia w skomplikowane modele statystyczne.

Z kolei na uniwersytecie w Muenster wykorzystuje się do tworzenia listy rankingowej, odpowiednika rankingu FIFA, typowo piłkarskie dane. Mecze z mocnymi przeciwnikami oraz wysokie wygrane u siebie premiowane są wyżej niż spotkania z pozostałymi rywalami. Te dane zestawia się z wieloma innymi i buduje tak zwany wskaźnik ELO, odpowiednik tego szachowego.


Ranking Elo (ang. World Football Elo Ratings) – ranking stosowany do określenia mocy reprezentacji narodowych w piłce nożnej. Został oparty na rankingu szachowym autorstwa Arpada Elo. Punkty przyznawane są za odbyte mecze; uważa się, że ranking jest miarodajny dopiero, gdy drużyna zagra co najmniej 30 razy. Jest w nim używana inna metoda niż w rankingu FIFA, jest on również rzadziej wykorzystywany od rankingu FIFA, oficjalnego rankingu władz piłkarskich. W piłce nożnej kobiet ranking FIFA jest oparty na rankingu Elo. Zaletą tego rankingu jest możliwość sprawdzenia mocy reprezentacji w dowolnym momencie historii piłki nożnej od 1872, co jest niemożliwe w rankingu FIFA, który istnieje od 1993 (np. Polska w okresie 11-15 października 1975 zajmowała w nim 1. miejsce).
Wikipedia

Posługując się tą metodą, zespół Andreasa Heuera z Muensteru, również wskazuje na Brazylię (31% prawdopodobieństwa) jako mistrza świata. Obrona tytułu mistrzowskiego przez Niemcy oceniana jest na 17%.Również w opinii niemieckich statystyków Niemcy zagrają w finale z Brazylią.

Systemem Elo posługuje się także firma doradcza Deloitte, która prognozuje, ze Niemcy pokonają w w 1/4 finału Brazylię, a w nim samym zmierzą się z Argentyną. Sądząc po pierwszych meczach Brazylijczyków i Niemców, ten scenariusz wydaje się bardzo prawdopodobny.

Przepowiadacze są przyszłości są naukowcami, ale nie wszechwiedzącymi, dlatego się asekurują: – Zdarza się, że do finału trafia teoretycznie słabsza na papierze drużyna, a nawet go wygrywa – wyjaśnia zespół z Muensteru.


W 2016 r. mistrzem Europy została Portugalia, choć statystycy dawali jej tylko 6% szans.

Polska, do boju!

Opracowano na podstawie:
Die Welt, 14.06.2018
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Monitor interaktywny SMART Board MX175 (SBID-MX175)

do programu AKTYWNA TABLICA edycja 2018

- rozmiar 75”
- proporcje obrazu 16:9
- funkcja multi-touch 10 dotyków
- zintegrowane głośniki 2x10w
- system operacyjny Android
Add a comment...

Post has attachment
Do 15 kwietnia 2018 r. szkoły mogą składać wnioski do organów prowadzących o dofinansowanie na zakup tablic interaktywnych, projektorów ultrakrótkoogniskowych, projektorów multimedialnych oraz monitorów interaktywnych w programie Aktywna Tablica. Kwota dofinansowania może wynieść aż 14000 zł przy zakupach na sumę 17500 zł. Warto się pospieszyć, by nowoczesny sprzęt audiowizualny pomógł nauczycielom i uczniom w skutecznej edukacji.
https://www.cyfrowa-szkola.info/uwaga-szkoly-podstawowe-15-kwietnia-2018-r-mija-termin-skladania-wnioskow-w-programie-aktywna-tablica-do-uzyskania-jest-14000-zl/

Add a comment...

Post has attachment
Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej stronie internetowej zamieściło zaktualizowany wniosek do programu Aktywna Tablica do wypełnienia przez szkołę. Portal Aktywnatablica.info.pl na jego podstawie na nowo opracował profesjonalny i wyczerpujący przewodnik, jak szkoła może wypełnić prawidłowo ten dokument.
Zwracamy jednak uprzejmie uwagę, by poradnika nie traktować jak – mówiąc językiem uczniowskim – „gotowca” zastępującego uzupełnienie wniosku przez dyrektora szkoły lub upoważnioną przez niego osobę, ale jako informator ułatwiający pracę.
Zobacz teraz! http://aktywnatablica.info.pl/2018/02/21/aktywna-tablica-wniosek/
PhotoPhotoPhoto
14.03.2018
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Do 15 kwietnia 2018 r. szkoły podstawowe mogą składać wnioski do organów prowadzących, chcąc otrzymać dofinansowanie na zakup monitorów interaktywnych, projektorów, monitorów interaktywnych w ramach rządowego programu Aktywna Tablica.

Portal Aktywna Tablica przygotował z tej okazji profesjonalny i wyczerpujący przewodnik, jak wypełnić wniosek o dofinansowanie. Przejdź do poradnika teraz!
https://www.cyfrowa-szkola.info/aktywna-tablica-edycja-2018/
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Do 15 kwietnia 2018 roku szkoły podstawowe oraz inne wskazane w uchwale Rady Ministrów (zobacz jakie) mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup sprzętu interaktywnego (tablic interaktywnych, monitorów interaktywnych, projektorów) w ramach rządowego programu Aktywna Tablica.

Prosimy zapoznać się z naszym przewodnikiem, w którym udzielamy porad odnośnie każdej rubryki wniosku.
Add a comment...

Post has attachment
Dla szkół i organów prowadzących biorących udział w rządowym programie Aktywna Tablica nadszedł czas podjęcia decyzji o wyborze produktów oraz dostawców. Dla ułatwienia przygotowaliśmy wzór zapytania ofertowego wraz z formularzem oferty oraz przewodnik, jak ją przygotować i czego wymagać od potencjalnych wykonawców. Wzór wymaga wypełnienia danymi Zamawiającego, wymaganiami funkcjonalno-technicznymi zgodnie z danymi z wniosku o dofinansowanie i oczekiwaniami użytkowników.
Add a comment...

Post has attachment
Trwa ogólnopolska akcja cyfryzacji polskich szkół w ramach programu Aktywna Tablica, która ma na celu zwiększenia wykorzystania w szkołach urządzeń audiowizualnych: zestawów interaktywnych, czyli tablic interaktywnych z projektorem, monitorów interaktywnych.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded