Profile cover photo
Profile photo
StB no Brasil
33 followers -
StB no Brasil StB a Brazílie
StB no Brasil StB a Brazílie

33 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
A colaboraçao entre a StB e a KGB
No site da internet do “Instituto Tcheco para o Estudo dos Regimes Totalitários” (em tcheco, Ústav pro studium totalitních režimů) é possível encontrar vários documentos representativos de acordos firmados entre o serviço de inteligencia tchecoslovaco, a StB (em tcheco, Státní bezpečnostní ) e o serviço de inteligencia da antiga Uniao das Repúblicas Socialistas Soviéticas, a KGB (em russo, Komitet Gosudarstvennoi Bezopasnosti )
Fontes: http://www.cepol24.pl/stb/spoluprace.html
cepol
cepol
cepol24.pl
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Vyděšený pták

Obraz prezentovaný níže si lze pořídit za 5 600 amerických dolarů, dílo nese název Scared bird - Vyděšený pták a není vyloučeno, že autor, brazilský malíř tvořící ve stylu tzv. psychorealismu, v něm vyjádřil svou zkušenost m.j. z Prahy, kde byl přes několik let rozpracováván kontrarozvědkou StB. Ta se jej v druhé polovině 80. let jakožto účetního na brazilském velvyslanectví pokusila zverbovat. K tomu použila jeho milenku, o které on nevěděl, že se stala agentkou StB. Milenka - agentka StB se s budoucím malířem, tehdy ještě pracovníkem brazilské ambasády, setkávala v konspiračním bytě Veletrh (na Veletržní ulici v Praze), zde StB s použitím operativní techniky nahrála hodinový video záznam jejich intimního styku a pořídila 10 ks fotografií. Záznam se mohl hodit, protože o jeho brazilské manželce bylo známo, že je chorobně žárlivá. StB na tohoto diplomata shromáždila i jiné kompromitující údaje - např. jeho obchodní aktivity, které byly tehdy v rozporu s platným právem ČSSR a říkalo se tomu šmelina. Kontrarozvědka měla na a kolem ambasády několik spolehlivých spolupracovníků a měla tudíž dost dobrý přehled o tom, co se tam dělo, o čem se mluvilo v kuloárech atd. TS Paulo, TS Nebuželský, TS Chladil - to někteří z nich. Hlavním zdrojem důvěrných informací byla nesporně zverbovaná milenka TS Helena.
Pokus o získání Brazilce se nevydařil. Zajímavé je také to, že o jeho osobu projevili zájem sovětští přátelé, kteří si ho všimli už na jeho předchozím diplomatickém působišti - na brazilském velvyslanectví ve švédském Stockholmu. StB se na něj zaměřila i z tohoto důvodu - chtěli to Sověti. Na kontakt s třemi příslušníky StB, kteří na něj čekali v bytě na Veletržní č. 6 brazilský diplomat zareagoval tím, že o věci informoval velvyslance a byl proto urychleně odvolán zpět do vlasti. Tím případ pro StB skončil.

Máte-li zájem o obrazy tohoto malíře, navštivte web https://fineartamerica.com/…/adalardo-nunciato-santiago.html

Jeho zájem o malbu je signalisován již ve svazku, který na něj StB vedla, ale tehdy nešlo ještě o vážný zájem.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

RIOS nebyl sám

V Uruguayi vybudil zájem náš objev z loňského roku, kdy jsme zveřejnili první informace o nejhodnotnějším agentovi, jakého rozvědka StB v Latinské Americe měla. Šlo o agenta uruguayské národnosti s krycím jménem "Rios", čili o známého intelektuála, socialistu Viviana Tríase.
Zdá se, že již nikdo v Montevideu nepohybuje o tom, že Trías byl skutečně tajným a placeným spolupracovníkem československé rozvědky. Jenže obraz působení československých zpravodajců v Latinské Americe by nebyl úplný, kdybychom opominuli i jiné spolupracovníky. Nešlo zdaleka jen o zverbované agenty, kterých bylo mnohem více, nežli jeden "Rios" (jakkoliv důležitý a nenahraditelný), ale i o mnoho tzv. styků a typů, čili o lidi, kteří byli "jen" rozpracováváni a navzdory tomu byli velmi užiteční. Když se na tento problém podíváme široce, šlo o desítky osob, které vědomě i nevědomě pomáhaly komunistické zpravodajské službě realisovat její úkoly.
Prvořadým zadáním byl boj s tzv. hlavním nepřítelem, čili s USA. Nebyl to však úkol jediný, rozvědka z komunistického Československa měla mnohem širší záběr a zajímala se o různé objekty v zemi - o politické, vojenské a jiné . K tomu účelu potřebovala poměrně rozvětvenou agenturní síť, kterou si po několika letech působnosti v zemi vybudovala.
Nelze tedy pomíjet tento i jiné aspekty. StB aktivně pracovala v Uruguayi 16 let a za tu dobu byla s to získat a úkolovat poměrně hodně spolupracovníků, méně či více pro ni užitečných. Vliv pražské služby sahal do Státní vládní rady, presidentské kanceláře, parlamentu, některých médií, ministerstva obrany, do masného průmyslu (tak důležitého pro tuto zem) atd.
Naše bádání této otázky poměrně pokročilo a jsme nyní již s to poskytnout celkem ucelený obraz práce StB v Montevideu. Jistě, nelze hovořit o naprostém poznání, mnohé ještě zůstalo neobjeveno anebo ne zcela přesně určeno.
Uruguay se tak vedle Brazílie stává popsanou mapou operativní působnosti rozvědky StB.

vp
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded