Profile cover photo
Profile photo
Centrum Kultury Zamek Krzyżacki w Toruniu
6 followers -
Centrum Kultury Zamek Krzyżacki powstało z początkiem 2007 roku z inicjatywy Gminy Miasta Toruń i jest samorządową instytucją kultury.
Centrum Kultury Zamek Krzyżacki powstało z początkiem 2007 roku z inicjatywy Gminy Miasta Toruń i jest samorządową instytucją kultury.

6 followers
About
Posts

Post has attachment
9.12.2018 w godz. 11:00 – 13:00 zapraszamy serdecznie spotkanie z Mikołajem na ruinach zamku krzyżackiego pt. "Mikołajki na zamku".

W programie:
- legendowe zwiedzanie zamku;
- poszukiwanie prezentów Mikołaja;
- zabawy plebejskie - strzelanie z łuku, rzut podkową;
- sesja zdjęciowa w strojach z epoki;
- ognisko z niespodziankami.

Wstęp za 1/2 ceny biletu.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zapraszamy Państwa na serdecznie na spektakl muzyczny "Romans niewinny" w wykonaniu Teatru Humoreska z Wielkiej Nieszawki!

Sobota, 8 listopada 2018, godz. 18:00, bilety - 8 zł
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z archeologiem religii, adiunktem Instytutu Archeologii UMK, dr. Pawłem Szczepanikiem, który opowie o wizji śmierci, duszy i zaświatów w religii wczesnośredniowiecznych Słowian. Niedziela, 2.12.2018r. o godz. 18:00.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
"Ku Niepodległości. Zamach na wielkiego mistrza" - 11.11.2018r. Spektakl z okazji Narodowego Dnia Niepodległości.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
11.11.2018
25 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
"IV kujawsko-pomorskie podróże historyczne: wiek X-XV. Konkurs plastyczny dla szkół Miasta Torunia i powiatu toruńskiego". Tegoroczna edycja odbyła się pod patronatem Prezydenta Torunia Pana Michała Zaleskiego oraz Starosty Toruńskiego Pana Mirosława Graczyka. Przedstawiamy fotorelację z podsumowania Konkursu w zamkowych ruinach 5.11.2018r.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
11.11.2018
19 Photos - View album
Add a comment...

"Ku Niepodległości. Zamach na wielkiego mistrza"
11 listopada 2018 r.
Godz. 18.00
Ruiny zamku krzyżackiego

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki przygotował na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości spektakl historyczny w doborowej obsadzie aktorów toruńskich

"Ku niepodległości.Zamach na wielkiego mistrza" to spektakl historyczny oparty o wydarzenia z roku 1330. Kiedy to Jan von Endorf, nikomu nieznany rycerz krzyżacki, dopuścił się, w Malborku, zamachu na najwyższą i najważniejszą osobę państwa zakonnego. Zabójstwo wielkiego mistrza miało miejsce 18 listopada 1330 r. Przyczyny nie są znane. Uważa się, że Endorf, zamachowiec, był chory umysłowo i to choroba popchnęła go do tego czynu. Jednakże w świetle ostatnich badań nie jest to takie oczywiste. W średniowieczu, aby ukryć prawdziwe motywy zamachów często stosowano niepoczytalność umysłową. Do tej pory szuka się przyczyn i zleceniodawców zamachu. Jedną z hipotez co do motywów zamachu na wielkiego mistrza jest ta, która opowiada, o tym, iż wielki mistrz Werner von Orseln chciał oddać przechowywany w Malborku skarb templariuszy, a to nie podobało się ówczesnym wyższym urzędnikom zakonnym. Inna hipoteza wskazuje, że zleceniodawcą zamachu mogli być Polacy...Jan von Endorf skazany został wyrokiem sądu papieskiego na dożywotnie więzienie o chlebie i wodzie. Podobno wkrótce po wyroku odzyskał wolność.Widowisko odtworzy ostatnie chwile życia wielkiego mistrza.
Uczestnicy spektaklu będą świadkami intryg frakcji zakonnych, tajemniczych morderstw, wielu pojedynków rycerskich,
Spektakl przede wszystkim będzie okazją do przeniesienia widza w czasy średniowieczne. Widowisko przekaże, w sposób lekki i przyjemny dla odbiorcy, realia epoki. Pokaże życie braci zakonnych z ich wadami i zaletami, a wszystko to będzie można obejrzeć w naturalnej scenerii ruin zamku krzyżackiego oświetlonych naturalnym światłem: świecami, pochodniami i kagankami.
Scenariusz powstał na podstawie źródeł historycznych. Autor scenariusza: Piotr Pietrucki. Spektakl odegrany zostanie przez profesjonalną grupę teatralną oraz odtwórców historyczych.
Wstęp biletowany (wg cennika zamkowego).
Add a comment...

Post has attachment
Centrum Kultury Zamek Krzyżacki zaprasza mieszkańców Torunia oraz turystów na festyn historyczny z okazji Święto zamku Zamek i ulicy Przedzamcze w dniach 28.09. – 30.09.2018r.
Trzydniowy festyn wypełniony będzie atrakcjami:
- pokaz sokolniczy - łowieckie umiejętności ptaków drapieżnych z udziałem publiczności Czeskiej grupy Vancos,
- legendowe zwiedzanie ruin zamku krzyżackiego,
- turnieje średniowieczne dla publiczności – strzelania z łuku, rzutu toporem, rzutu podkową z nagrodami,
- koncert w ramach Anielskich Spotkań ”Najpiękniejsze ballady Bułata Okudżawy” - Jacek Beszczyński wraz z zespołem – Nadziei Maleńka Orkiestra,
koncert zespołu Pargon Brutto - „Cienie”,
- dożynki zamkowe - „Pożegnanie lata”.
Wstęp bezpłatny na wszystkie wydarzenia!
Podczas festynu na parchamie otwarta będzie letnia restauracja - Waliza!

Program :

28.09.2018
10:00 – 20:00 – Dożynki zamkowe - „Pożegnanie lata” - jarmark rękodzieła /ul. Przedzamcze, ruiny zamku/
15:00 – Uroczyste otwarcie festynu
15:15 – legendowe zwiedzanie zamku/ruiny zamku/
15:15 – 17:00 – turnieje średniowieczne – strzelania z łuku, rzutu toporem, rzutu podkową /parcham zamkowy/
16:00 – legendowe zwiedzanie zamku/ruiny zamku/
18:00 – koncert w ramach Anielskich Spotkań - ”Najpiękniejsze ballady Bułata Okudżawy” - Jacek Beszczyński wraz z zespołem – Nadziei Maleńka Orkiestra /ruiny zamku/

29.09.2018
10:00 – 20:00 – Dożynki zamkowe - „Pożegnanie lata” - jarmark rękodzieła /ul. Przedzamcze, ruiny zamku/
13:00 – występy wokalne dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury /”Generałówka”/
14:00 - pokaz sokolniczy w wykonaniu czeskiej grupy Vancos / ruiny zamku/
15:00 – legendowe zwiedzanie zamku /ruiny zamku/
15:00 – 17:00 turnieje średniowieczne - strzelania z łuku, rzutu toporem, rzutu podkową /parcham zamkowy/
16:00 – pokaz sokolniczy w wykonaniu czeskiej grupy Vancos /ruiny zamku/
17:00 – legendowe zwiedzanie zamku /ruiny zamku/
18:00 – koncert zespołu rockowego Paragon Brutto - „Cienie”/ruiny zamku/

30.09.2018
10:00 – 17:00 – Dożynki zamkowe - „Pożegnanie lata” - jarmark rękodzieła /ul. Przedzamcze, ruiny zamku/


Grupa Vancos, która zajmuje się pokazami sokolnictwa powstała z połączenia dwóch doświadczonych sokolników Jarda Oszildo, który działał na Śląsku i sokolnika Jeana van Coppenolle. Grupa występuje z ptakami drapieżnymi w całej republice Czeskiej, Polsce
i Niemczech.
Pokazy sokolnicze odbywają się w wielu miejscach w Polsce – Malbork, Gniew, Uniejów, Łęczyca i cieszą się wielką popularnością. W Toruniu pokaz sokolniczy odbędzie się po raz pierwszy. Będzie można oglądać pojedynek sokoła z jego zdobyczą w pięknym otoczeniu ruin zamku krzyżackiego oraz przekonać się jak niezwykłe więzi łączą te majestatyczne ptaki z ich właścicielami.
Photo
Add a comment...

Teatr Historyczny

"ZDRADA WIELKIEGO MISTRZA"

15.09.2018r., godz. 20.00

Spektakl zaprezentowany zostanie przez profesjonalną grupę teatralną znaną w Polsce jak zagranicą... oczywiście w malowniczej scenerii ruin zamku krzyżackiego. Wydarzenie opowie tajemniczą historię z dziejów braci rycerzy krzyżackich z zamku toruńskiego. Przedstawienie oparte na prawdziwych zdarzeniach, które zaczerpnięto ze źródeł historycznych.
Uczestnicy tego przedstawienia zostaną wprowadzeni w nastrój średniowiecznej epoki za pomocą niezwykłej aranżacji bazującej na świetle pochodni, kaganków, świec. Nie zabraknie walk rycerskich oraz efektów specjalnych. Scenariusz: Piotr Pietrucki.

Wstęp biletowany (wg regularnego cennika zamkowego)
Add a comment...

Post has attachment
XI TORUŃSKIE MEDIEVALIA odbędą się w sobotę - 8 września 2018r. w ruinach zamku krzyżackiego w Toruniu na terenie Fosy Staromiejskiej w godzinach 11.00 – 16.00

Głównym celem tegorocznego przedsięwzięcia, z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego, będzie przegląd wojska polskiego z różnych epok:

od XIII w. przez XVII w. do okresu II wojny światowej. Rekonstruktorzy zaprezentują oręże i sposoby walki na przestrzeni dziejów. W większości będą to grupy rekonstrukcyjne piesze. Natomiast grupa przygotowująca Turniej Konny będzie odtwarzała uzbrojenie i sposoby walki konnej.

W fosie zamkowej wyrośnie obozowisko z namiotami, w którym przez cały dzień można będzie zobaczyć jak walczyli żołnierze od XIII w. po czasy nowożytne. Chętni będą mogli m.in. zarówno przymierzyć zbroję - hełmy garnczkowe i kapaliny, kolczugi i przeszywanice oraz inny typ munduru – szlacheckie żupany, szable, kontusze czy Ułanów II Pułku Ułanów Wielkopolskich. Do zwiedzania będą udostępnione zarówno stoiska z wyposażeniem do fechtunku, kramami rzemieślników prezentujących rzemiosło z okresu grunwaldzkiego, jak i stanowiska z XVII czy XX wieku - wyposażenie Husarza i punkt werbunkowy z roku 1939.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci takich jak walka bezpieczną bronią w szkółce rycerskiej czy werbunek do artylerii, chorągwi lub wojska z musztrą, szkoła fechtunku, nauka pisania gęsim piórem i tworzenia biżuterii. Specjalnie dla młodszych widzów będą przeprowadzone nauki w dwóch częściach powtarzających się w ciągu dnia. W wyniku konkursu poetyckiego zostanie wyłoniony najzabawniejszy bard turnieju.

Centrum Kultury Zamek Krzyżacki zaprosiło z okazji 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości Państwa Polskiego różnorodne grupy rekonstrukcyjne: Sarmackie Dziedzictwo z Bydgoszczy, Pułk Ułanów Wielkopolskich, Chełmno P. S. K.; Historia Rycerzy Dobrzyńskich, Chorągiew Ziemi Chełmińskiej, Bractwo Rycerzy Chorągwi Toruńskiej.

Program:

1. Otwarcie turnieju 11.00 – 12.00

2. I część – blok zajęć i pokazów rekonstruktorów 12.00 – 14.00

3. II część – blok zajęć i pokazów rekonstruktorów 14.00 – 16.00

Dofinansowano ze środków Miasta Toruń

Wstęp wolny! Zapraszamy!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
X Inscenizacje zamkowe - 5.08.2018r.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
15.08.2018
75 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded