Profile

Cover photo
Manisa Celal Bayar Üniversitesi 1992
Worked at Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Attended Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Lives in Manisa
542 followers|69,353 views
AboutPostsPhotosYouTube+1's

Stream

 
ÖĞRENCİLERİMİZDEN GELEN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞIYORUZ. Feyza Kaymaz'a teşekkür ederiz. Mühendislik Fakültesi - Biyomühendislik Bölümü - Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü (Kütüphane yolu)
 ·  Translate
1
 
ÖĞRENCİLERİMİZDEN GELEN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞIYORUZ. Muhammed Aytekin’ye teşekkür ederiz. Kırkağaç Meskek Yüksekokulu 
 ·  Translate
1
 
ÖĞRENCİLERİMİZDEN GELEN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞIYORUZ. Nail Yıldırım'a teşekkür ederiz. Mühendislik Fakültesi - Makine Mühendisliği Bölümü - Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü
 ·  Translate
1
 
ÖĞRENCİLERİMİZDEN GELEN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞIYORUZ. Ayşe Uyanık'a teşekkür ederiz. Kırkağaç Meslek Yüksekokulu - Sosyal Güvenlik Programı - Kırkağaç MYO
 ·  Translate
1
 
Üniversitemiz ve Vestel Elektronik A.Ş. akademik iş birliği kapsamında ilk uluslararası patent alındı
 ·  Translate
CBÜ, Celal Bayar Üniversitesi, Celal Bayar, CBU, Manisa, Eğitim, Üniversite, Bayar,
1
 
Üniversitemiz Spor Bilimleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Kadir Yıldız'ın Dünya Oryantiring Günü'ne ilişkin röportajı Portekiz Oryantiring Federasyonu tarafından yayınlandı
 ·  Translate
CBÜ, Celal Bayar Üniversitesi, Celal Bayar, CBU, Manisa, Eğitim, Üniversite, Bayar,
1
 
ÖĞRENCİLERİMİZDEN GELEN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞIYORUZ. İbrahim Nokta’ya teşekkür ederiz. Mühendislik Fakültesi - İnşaat Mühendisliği Bölümü - Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü
 ·  Translate
1
 
Haftalık E-Bülten 103. Sayı (16.01.2017)
http://basin.cbu.edu.tr/ebulten/sayi103/
 ·  Translate
1
 
ÖĞRENCİLERİMİZDEN GELEN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞIYORUZ. Orhan Üngörmüş'e teşekkür ederiz. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi - Maliye Bölümü - Uncubozköy Kampüsü
 ·  Translate
1
 
ÖĞRENCİLERİMİZDEN GELEN FOTOĞRAFLARI PAYLAŞIYORUZ. Mükerrem Doğruyol'a teşekkür ederiz. Fen Edebiyat Fakültesi - Fizik Bölümü - Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Kampüsü
 ·  Translate
1
 
Sevgili Öğrencilerimiz,
Üniversitemiz sosyal medya hesaplarında fotoğraflarınızı görmek ister misiniz?
Kampüslerinizde ve okullarınızda çekeceğiniz çözünürlüğü yüksek fotoğrafları, videoları Protokol Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğünün sosyalmedya@cbu.edu.tr e-mail adresine göndermeniz yeterli.
(Adınız, soyadınız, okul ve bölümünüz ile fotoğrafın veya videonun nerede çekildiğini belirtiniz. Gönderilen görseller birimimiz tarafından seçilecektir.)
Not: Dosya boyutu yüksek ise https://wetransfer.com/ adresinden görsellerinizi gönderebilirsiniz.
 ·  Translate
1
Story
Introduction

Üniversitemiz 1992 yılında kurulmuş ve Manisa'da yükseköğretimin temelini oluşturan üç önemli okul ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Bu okullar; 1975-1976 öğretim yılında eğitime başlayan  (Ege Üniversitesine bağlı) Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi Muhasebe Ön Lisans Yüksekokulu, 24 Kasım 1975 yılında kurulan (Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı) üç yıllık Gençlik ve Spor Akademisi ve Demirci ilçesinde, 1975-1976 öğretim yılında Öğretmen lisesi bünyesinde kurulan (Milli Eğitim Bakanlığına bağlı) iki yıllık Eğitim Enstitüsü'dür.

Muhasebe Ön lisans Yüksekokulu; eğitime Manisa-Karaköy'deki  bir ilkokul binasında başlamıştır, 1977-78 öğretim yılında ismi Maliye Muhasebe Yüksekokulu olarak  değişmiş ve  lisans eğitimi vermeye başlamıştır Daha sonra Ege Üniversitesi'nin  İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi haline dönüştürülen okul, 1978-79 öğretim yılında Uncubozköy'deki   kendi binalarına   geçmiştir. 1987 yılında çıkarılan 3389 sayılı kanun ile bu sefer Dokuz Eylül Üniversitesine bağlanmış ve  Manisa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adını almıştır.

Üniversitemizin en köklü okullarından bir diğeri olan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (daha önceki adı ile Manisa Gençlik ve Spor Akademisi), 20 Temmuz 1982'de kuruluşu gerçekleşen Dokuz Eylül Üniversitesine bağlı bir fakülte haline getirilen Buca Eğitim Fakültesine bağlanmış ve bu fakültenin  Beden Eğitimi Bölümü olmuştur. İlk adı ile Demirci Eğitim Enstitüsü olarak kurulan ve Türkiye'ye çok önemli öğretmenler yetiştirmiş olan Eğitim Fakültemiz, 1982'de Dokuz Eylül Üniversitesine bağlandıktan sonra Eğitim Yüksekokulu adını almıştır.

Üniversitemiz, 03 Temmuz 1992 tarihinde TBMM 'nde kabul edilen 11 Temmuz 1992 tarih ve 21282 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3837 sayılı kanunla  Manisa'da kurulmmuştur. Kuruluşu ile birlikte ilk olarak Uncubozköy Yerleşkesi'nde, İİBF Dekanlık binasında hizmete başlamıştır.

Fen-Edebiyat FakültesiMühendislik FakültesiTıp Fakültesi ile Dokuz Eylül Üniversitesine daha önce bağlı olan Manisa İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi adıyla, Demirci Eğitim Yüksekokulu fakülteye dönüştürülerek Eğitim Fakültesi Buca Eğitim Fakültesine bağlı Beden Eğitimi Bölümü Beden Eğitimi ve Spor  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu adıyla, Ege Üniversitesine daha önce bağlı olan Akhisar Tütün Eksperliği Yüksekokulu, Tütün Eksperliği Yüksekokulu adıyla, Alaşehir  Meslek Yüksekokulu- Alaşehir  Meslek Yüksekokulu adıyla, 10 Eylül 1992'de  Sağlık Bakanlığıyla Yüksek Öğretim Kurumu arasında yapılan protokolle Sağlık Meslek Yüksekokulu Celal Bayar Üniversitesine bağlanmıştır. Ayrıca bu kanunla yeni kurulan Salihli Meslek Yüksekokulu yanı sıra yine kuruluş kanununda rektörlüğe bağlı olarak Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri kurulmuştur.


Celal Bayar Üniversitesi 1992 deki kuruluşunun arkasından pek çok yeni yüksekokulları bünyesine kazandırmıştır. Bunlardan Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 25.01.1994 tarihli kararıyla Ahmetli Meslek Yüksekokulu, Demirci Meslek Yüksekokulu, Gördes Meslek Yüksekokulu, Gölmarmara Meslek Yüksekokulu, KırkağaçMeslek Yüksekokulu, Saruhanlı Meslek Yüksekokulu, Soma Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 07.03.1994 tarihli kararıyla kurulan Köprübaşı Meslek Yüksekokulu, 30.03.1994 tarihli kararıyla kurulan Turgutlu Meslek Yüksekokulu, 02 Kasım 1996 gün ve 22805 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Sağlık Yüksekokulu, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın 15.03.1999 tarihli kararıyla kurulan Kula Meslek Yüksekokulu, Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 26.05.2000 tarihli kararıyla Akhisar Meslek Yüksekokulu, Yükseköğretim Yürütme Kurulu'nun 07.07.2000 tarihli kararıyla Sarıgöl Meslek Yüksekokulu ve 4 Temmuz 1997 gün 23039 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla Akhisar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulmuştur. 26.04.2005 tarih ve 25797 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2005/8687 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Akhisar UygulamalıBilimlerYüksekokulun adı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir.

1992 de kurulan üniversiteler içerisinde en fazla yerleşkeye  sahip tek yükseköğretim kurumu  olan üniversitemizin Manisa merkezde 1993 yılında hizmete giren bir Merkez Rektörlük Yerleşkesi, 1992'den itibaren (İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Tıp Fakültesi alanı olan) Uncubozköy Yerleşkesi , 1997'den itibaren (Fen- Edebiyat ve Mühendislik Fakültelerinin alanı olan )Muradiye Yerleşkesi  ile Manisa merkez dışında 1992'den İtibaren (Eğitim Fakültesi ve Eğitim Yüksekokulu alanı olan) Demirci Yerleşkesi ile bunların dışında Manisa'nın yukarıda isimleri zikredilen yüksekokulun bulunduğu ilçelerdeki yerleşkeler;  yüksekokulların kuruluş tarihlerinde eğitim hizmet alanları olarak kullanılmışlardır.

01.03. 1994 de açılmış olan Tıp Fakültesi, bu fakülteyle doğrudan ilgili  üniversitemiz Araştırma ve Uygulama Hastanesi;  23.04.1994 tarihinde Sağlık Bakanlığı'ndan bir protokol ile devralınan Moris Şinasi Hastanesi'nin inşa halindeki ek binası tamamlanarak 1995 tarihinden itibaren hasta kabul edilmeye başlanmıştır. Üniversitemiz bundan başka Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 1995 yılında restorasyonlarını yapmak amacıyla üç tarihi bina: (Mevlevihane, Dar'ül şifa ve Sıbyan Mektebi) devraldığı gibi,  merkez yerleşkeye çok yakın olan  Zirai Donatım Kurumu'na ait alan, Ocak  2000'de devralınarak yeni hizmet birimleri  oluşturulmuştur.

Education
  • Manisa Celal Bayar Üniversitesi
    1992
Basic Information
Birthday
July 11, 1992
Manisa Celal Bayar Üniversitesi 1992's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.