Profile cover photo
Profile photo
BuNeKi Farazi Neşriyat
5 followers
5 followers
About
Communities and Collections
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Buhar basıncıyla kaynayan suyu öğütülmüş kahveden geçirerek kahve yapan sistemi, 1933 yılında Alfonso Bialetti adına patentleyen Luigi De Ponti icat etmiştir. Bialetti firması günümüzde aynı modeli "Moka Express" ismiyle üretmeye devam etmektedir. Geleneksel olarak Moka cezveleri aluminyumdan üretilir ve ateş üzerinde kullanıllanı klasik tipi olup, elektrikle çalışanlarıda vardır.

Cezve, su haznesi, demlenmiş kahve haznesi ve ikisinin ortasında yer alan kahve süzgeciyle üç parçadan oluşur. Alt hazne emniyet ventiline kadar suyla doldurulur, huni benzeri ara süzgeçe kalın espresso olarak öğütülmüş kahve eklenir. Son olarak üst kısım alt tarafa çevrilerek, hava kaçırmayacak şekilde sabitlenir. Kaynatmak üzere ocağa konulur. Kaynayınca genleşmenin yardımıyla suyun öğütülmüş kahveden geçerek demlenmeye başlayan kahve, tüm su üst hazneye demlenmiş kahve olarak geçince sona erer. Moka'nın kendine has fokurtusunu duyduğunuzda artık altında su kalmadığına ve bu safhadan sonra istenmeyen sonuçlar elde etmemek için ocak kapatılarak demleme tamamlanır.
Add a comment...

Post has attachment
1814 yılında Amerika doğumlu İngiliz Sir Benjamin Thompson tarafından bulunmuştur. Basitçe süzgeç ve cezve olarak iki parçadan oluşur. İstenilen miktarda suyun su haznesine ve istenilen miktarda kahvenin de süzgece konulmasıyla hazırlanır. Isı kaynağı olarak ateşi kullanan veya elektirikli modelleri vardır. Kaynayan suda oluşan baloncukların suyu ortadaki tüpten yukarı itmesiyle, üst kısımda bulunan süzgeçteki kahveye ulaşan suyun, süzülerek tekrar su haznesine dönmesi ve istenilen lezzette kahve elde edilene kadar bu işlemin tekrarlanmasıyla kahve demlenir. Kaynamayla oluşan kendine has fışkırma seslerinin durmasıyla kahve tamamen demlenmiş olur. Bu evrede ısıtmayı durdurmak veya cezveyi ısı kaynağından uzaklaştırmak önemlidir. Bu yöntemde, kahvenin çok yüksek ısıda suyla çok uzun süre temas halinde kalması ve zaten demlenmiş olan kahveden tekrar tekrar kaynayan demlenmiş kahvenin geçmesi, kahvede istenmeyen yanık ve acı tatların oluşmasına sebep olur. 1970'lerde otomatik filtre kahve makinalarının yaygınlaşmasıyla popülerliğini yitirmiştir.
Add a comment...

Post has attachment
1819 yılında Fransız Morize tarafından bulunmasına rağmen, Italya'daki popülerliğinden dolayı isminde Napoli şehrinin adı geçtiği sanılmaktadır. Alt bölümüne su ve orta kısımda bulunan süzgecine kahve konulur. İbrikli olan tarafı üste gelecek şekilde birleştirilir ve bu şekilde kaynaması için ocağa konur. Su kaynadıktan sonra tüm parçalarıyla Napolitan Flip'e takla attırılır ve sıcak su filtre kısmındaki kahveden geçerek ibrikli cezve kısmına damlayarak birikir. Tüm su kahveden geçince demlenme işlemi tamamlanmış olur. Süzgeç ve su haznelerinin ayrılmasıyla Napolitan kahvesi sevise hazırdır. Bu demleme işlemi sadece yerçekimiyle gerçekleşir, buhar basıncı veya başka bir itici güç kullanılmaz. Napolitan tarzı, kuvvetli ve sert aromalara sahip kahve yapabilmek için Napolitan taklacısında koyu kavrulmuş ve ince çekilmiş kahve kullanmalısınız.
Add a comment...

Post has attachment
French press ve damlamalı filtre yöntemlerinin iyi taraflarını zekice birleştiren, konik filtreli, manuel plastik kahve demleme aletidir. Alt tarafına yerleştirilen özel vana sistemi ile fincan üzerine konulana kadar kahvenin süzülmesini engeller ve demleme işlemi devam eder. Standart filtrelerde kahve hızlıca süzülür ve demlenme süresine müdahele edilemezken, Clever kahve filtresi, french press gibi arzu edilen sürede demleme özgürlüğü sağlar. Kağıt filtresi sayesinde tüm kahve artıkları ve tortularını da filtre ederek pürüzsüz bir kahve sunan, basit bir kahve demleme aparatıdır.
Add a comment...

Post has attachment
Peter Schumbohm tarafından 1941'de icat edilmiştir. Kum saati gibi ortasında boğumu olan, boğumun üst tarafına kağıt filtre konularak kullanılan, tamamen cam kahve sürahisidir. Standart kağıt filtrelerden daha kalın ve özel bir filtre kullanılır. İşleme filtreye konulan kahvenin ve filtrenin 30 sn kadar nemlendirilmesi (çiçeklendirme) ile başlanılır. Nemlendirme işleminden sonra planlanan fincanlar kadar su, konulan kahvenin tepesini aşmayacak kadar yavaş ve süzüldükçe üzerine ilave edilerek demlenir. Kagıt filitrede süzülüp cam sürahinin alt kısmına akarak biriken kahve, kağıt filitresiyle beraber kahve posasının uzaklaştırılmasıyla servise hazırdır. Şeffaf, temiz ve yumuşak bir kahve sunan Chemex ayrıca şık tarzıyla da günümüzde tekrar moda olmuştur.
Add a comment...

Post has attachment
Damlalı demleme kahve diğer adıyla filtre kahve, kavrulup öğütülmüş ve konik bir hunide filtrelenmiş kahvenin üzerine sıcak suyun dökülmesiyle ortaya çıkan içecektir. Filtre için en sık kağıt filtreler kullanılsa da, metal alaşım, sentetik veya altın filtreler de mevcuttur. Kağıt kahve filtresi,1908 yılında Melita Bentz tarafından Almanya'da bulunmuştur ve dünya genelinde damlama ile demleme yönteminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ön demleme olan çiçeklenme ve demlenme safhalarında kahvenin esans ve yağlarını absorbe eden sıcak suyun yerçekimi yardımıyla filreden geçip, altına konulan fincan veya kaba damlayarak birikmesiyle demleme gerçekleşir. Tüm süreç 3 ila 4 dakikada sonuçlanır. Bu demleme şeklinin diğer yöntemlere göre avantajı zamanlama ve yapanın bilğinin kontrolünde yatmaktadır.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded