Profile cover photo
Profile photo
‫پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی‬‎
141 followers -
پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، بزرگترین وبسایت دانشجویی مهندسی پزشکی ایران
پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، بزرگترین وبسایت دانشجویی مهندسی پزشکی ایران

141 followers
About
Posts

Post has attachment
«فراخوان بیست و سومین كنفرانس مهندسی‌ زیست پزشکی ايران»

بیست و سومین كنفرانس مهندسی زیست پزشکی ايران با هدف گسترش مرزهای دانش و تبادل نظر علمی و كاربردی در زمينه های مختلف مهندسی زیست پزشكی و در راستای تقويت ارتباط بين محققين، دانشجويان و صنعتگران كشور توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) در تاریخ ۳ تا ۵ آذر ماه ۱۳۹۵ برگزار خواهد شد. كميته برگزاری بیست و سومین كنفرانس مهندسي زیست پزشكی تلاش می نمايد با برگزاری کارگاههای تخصصی، سخنرانی های كليدی، نشست های علمی و تخصصی، آخرين دستاوردهای محققان ايرانی را در زمينه های مختلف دانش و صنعت مهندسی پزشکی به نمايش بگذارد.
با توجه به اینکه دانشگاه پلی تکنیک تهران از دانشگاههای صنعتی با بیش از ۵۰ سال سابقه در زمینه امور آموزشی، پژوهشی و صنعتی در کشور می باشد، امید است که برگزاری بیست و سومین کنفرانس مهندسی زیست پزشکی سبب ثمردهی اهداف انجمن مهندسی پزشکی و دانشگاه گردد.
در همين راستا در نظر است كه با دعوت از ارگانهای حمايت كننده به جنبه های كاربردی كنفرانس، غنای بيشتری بخشيده شود.
دعوت از اساتيد برجسته كشور در حوزه های مختلف مهندسی پزشكی برای ايراد سخنرانی های كليدی در ابتدای هر جلسه ارائه مقالات نيز به ارتقای علمی جلسات كنفرانس خواهد افزود.
بنابراين بدينوسيله از كليه اساتيد، دانشجویان، صنعتگران و سياستگذاران علاقمند و دلسوز مرتبط با اين حوزه از دانش دعوت می شود كه با ارائه مقالات علمی و كاربردی، به غنای هرچه بيشتر اين كنفرانس ياری رسانند.

تاریخ های مهم:
مهلت ارسال مقاله کامل و پرداخت حق داوری: ۳۱ تیر ۱۳۹۵
اعلام نتیجه اولیه داوری: ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
مهلت ارسال مقاله تصحیح شده بر اساس نظر داوران (نسخه نهایی برای چاپ): 27 شهریور ۱۳۹۵
برگزاری کارگاه ها: ۳ آذر ۱۳۹۵
برگزاری کنفرانس: ۴ و ۵ آذر ۱۳۹۵

http://www.iranbme.ir/post/437

#مهندسی_پزشکی   #مهندسی   #پزشکی   #کنفرانس   #همایش   #اطلاعیه   #فراخوان   #دانشگاه   #دانشجو   #خبر   #علمی   #دانش   #دانشگاه_امیرکبیر   #پلی_تکنیک   #مقاله   #تحقیق  
Add a comment...

Post has attachment
«سومین شماره نشریه مهندسی پزشکی همکلاسی»

نشریه مهندسی پزشکی همکلاسی نشریه متعلق به دانشکده مهندسی پزشکی واحد علوم و تحقیقات تهران است. نسخه های چاپی و الکترونیکی این نشریه به صورت دو ماهنامه ارائه می شود. مطالب نشریه همکلاسی شامل فناوری های نوین مهندسی پزشکی، تجهیزات پزشکی، معرفی برنامه ها و نرم افزار، ارائه مقاله و مطالب در رابطه با هر کدام از گرایش های مهندسی پزشکی و مطالب فرهنگی و اجتماعی از جمله سیاست، ورزش و ... است.

مشاهده جزئیات بیشتر و دانلود نشریه:
http://www.iranbme.ir/post/436

#مهندسی_پزشکی   #مهندسی   #پزشکی   #مهندسی_برق   #دانشگاه   #دانشجو   #علمی   #دانش   #فناوری   #نشریه   #مجله   #دانشگاه_آزاد   #دانشگاه_آزاد_اسلامی   #علوم_و_تحقیقات   #دانلود   #همکلاسی  
Add a comment...

Post has attachment
«طراحی گهواره هوشمند توسط گوگل»

محققان کمپانی Nest، از زیرشاخه‌های کمپانی بزرگ گوگل، موفق به طراحی یک گهواره هوشمند شدند که بر فعالیت نوزادان نظارت می‌کند. این گهواره هوشمند که توسط کمپانی گوگل ثبت اختراع شده است، دارای حسگرهای متعددی است که عواملی مانند تنفس، حرکت، گریه و فعالیت دستگاه گوارش نوزاد را آنالیز کرده و از طریق بلوتوث به دستگاه‌های مختلف ارسال می‌کند.
این گهواره هوشمند نه تنها قادر خواهد بود تا برای والدین فایل های ویدیویی HD از نوزاد بفرستد، بلکه بر فعالیت‌های وی نظارت کرده و در برخی موارد اقدامات پیشگیرانه در جهت بهبود سلامت و رفاه او نیز انجام می‌دهد. همه این اطلاعات در اسرع وقت به گوشی‌های هوشمند یا تبلت‌هایی که در آن نزدیکی هستند، ارسال می‌گردد که این امر موجب آرامش خاطر والدین نوزاد می‌شود.
این گهواره هوشمند فعالیت‌هایی نظیر بیدار شدن، گریه کردن، کثیف کردن پوشک، بیماری، تپش قلب، سرفه یا عطسه را با حسگرهای فشار، میکروفون، حسگر هوا، حسگر حرکت و حسگر دما یا دوربین تصویربرداری حرارتی بررسی کرده و همچنین دارای ویدیو پروژکتور و بلندگو بوده که به محض بیدار شدن کودک از خواب، با تصاویر و نورهای مختلف، وی را آرام می‌کند تا مجدداً به خواب رود. به عنوان مثال اگر نوزاد گریه کند، ویدیو پروژکتور فعال شده و تصاویری از حیوانات مختلف را برای سرگرم کردن او بر روی سقف اتاق نمایش می‌دهد.
همچنین برای آرام نگه داشتن کودک با استفاده از میکروفون‌های تعبیه شده برای او موسیقی ملایم پخش می‌کند. این گهواره می‌تواند مانند یک ربات عمل کند و از کودک نگهداری کرده و او را بخواباند.
این گهواره هوشمند در مرحله پیش ساخت بوده و هنوز وارد بازار نشده است.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1260

#مهندسی_پزشکی   #پزشکی   #فناوری   #تکنولوژی   #خبر   #علمی   #دانش   #ایده   #نوآوری   #خلاقیت   #اختراع   #کودک   #نوزاد   #گوگل   #گهواره   #هوشمند   #Biomedical   #Engineering   #Tech   #Technology   #News   #Google   #Nest   #Crib   #Smart   #Idea   #Invention   #Patent   #Science   #Baby   #Neonate  
Add a comment...

Post has attachment
«طراحی انگشتری برای نظارت بر سلامتی ورزشکاران»

محققان سوئدی موفق به طراحی یک فناوری پوشیدنی جدید در قالب یک انگشتر شدند که بر سلامت بدن نظارت می‌کند. این انگشتر هوشمند که BioRing نام دارد، از سه حسگر برخوردار است که میزان کالری مصرفی و میزان مسافت در پیاده روی را اندازه گیری می‌کنند.
طراحی BioRing بسیار ساده و در عین حال شیک است و در نگاه اول نمی‌توان تفاوت این فناوری جدید را با انگشترهای معمولی تشخیص داد. طراحان این انگشتر مدعی شده‌اند که مزیت این محصول نسبت به سایر محصولات مشابه در بازار، این است که حسگرهای این انگشتر علاوه بر محاسبه کالری‌های مصرفی، کالری دریافتی بدن را نیز به صورت خودکار اندازه گیری می‌کنند. انگشتر BioRing مسافت و قدم‌های برداشته شده را به وسیله شتاب سنج سه محوره خود اندازه گیری می‌کند.
این انگشتر هوشمند همچنین دارای یک نرم افزار همراه بوده که توسط کمپانی سوئدی BioRing Team توسعه یافته و اطلاعات ثبت شده توسط انگشتر برای آنالیز به این نرم افزار فرستاده می‌شود. این نرم افزار دارای یک الگوریتم برای محاسبه مصرف کالری است و از آنجایی که سوخت و ساز بدن هر شخص متفاوت است، BioRing ریتم سوخت و ساز بدن هر کاربر را به منظور ارائه اطلاعات دقیق و راهکارهای حفظ سلامت، تنها در عرض یک هفته فرا می گیرد. این نرم افزار بسیار کاربرپسند بوده و به عنوان یک مربی شخصی برای کاربران عمل می‌کند.
فناوری پوشیدنی BioRing همچنین دارای یک حسگر نوری برای اندازه گیری ضربان قلب، سلامت قلب و شدت و میزان فعالیت بدنی است. دیگر پارامترهای قابل اندازه گیری توسط این فناوری جدید شامل کیفیت خواب، میزان آب بدن و میزان استرس است.
این انگشتر هوشمند دارای یک موتور ارتعاش ضد آب برای هشدار و یک سیستم همگام سازی با نرم افزار گوشی‌های هوشمند است که اطلاعات به دست آمده را از طریق بلوتوث به گوشی فرستاده و برای حفظ حریم خصوصی کاربران رمزگذاری کرده است. این سیستم دارای یک باتری لیتیوم پلیمر 35 mAh بوده که تنها با یک بار شارژ به مدت یک ساعت به میزان 80 درصد می‌رسد و تا هفت روز نیاز به شارژ مجدد ندارد. جنس انگشتر BioRing از سرامیک زیرکونیوم است و کاملا ضد خش می باشد و در رنگ‌های سیاه و سفید ارائه شده است.
اگر همه چیز طبق برنامه ریزی پیش برود، این محصول در ماه نوامبر سال جاری روانه بازار خواهد شد. در حال حاضر این انگشتر به همراه یک شارژر، دفترچه راهنما و گارانتی یکساله به قیمت 199 دلار در سایت Indiegogo قابل پیش خرید است.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1259

#مهندسی_پزشکی   #مهندسی   #پزشکی   #فناوری   #تکنولوژی   #خبر   #علمی   #دانش   #حلقه   #انگشتر   #ورزش   #ورزشکار   #سلامت   #تندرستی   #Biomedical   #Medical   #Engineering   #Tech   #Technology   #News   #Science   #Ring   #BioRing   #Sport   #Health  
Add a comment...

Post has attachment
«ساخت رباتی برای مدیریت مصرف دارو»

محققان کمپانی Pillo Health واقع در نیویورک آمریکا، موفق به طراحی رباتی شده اند که مصرف دارو توسط اعضای خانواده را مدیریت می کند. ربات Pillo در حال حاضر در مرحله ایده تجاری قرار داشته اما به دلیل کاربرد مهمی که در حفظ سلامت خانواده دارد، احتمال می رود به زودی کار تولید انبوه آن آغاز شود.
این ربات به نرم افزار پیشرفته تشخیص چهره و صدا مجهز بوده و به اینترنت نیز متصل است. محققان این ربات را به گونه ای طراحی کرده اند که هر یک از اعضای خانواده را از روی چهره یا تفاوت صدا به راحتی تشخیص داده و بر این اساس، داروی هر یک از آنها را مطابق با تجویز اولیه پزشک تحویل می دهد. علاوه بر این، افراد می توانند اطلاعات مربوط به داروها را نیز از این ربات دریافت کنند.
این قابلیت که این ربات کوچک می تواند داروهای متنوع مربوط به افراد مختلف را در خود ذخیره کند، یک ویژگی مهم برای آن به شمار می آید. ربات Pillo به راحتی تشخیص می دهد که چه افرادی داروی خود را گرفته و چه افرادی هنوز داروی خود را دریافت نکرده اند و جالب اینکه اگر هر یک از اعضای خانواده به هر دلیل از مصرف دارو خودداری کند، Pillo پیام هشداری را به تلفن هوشمند اعضای خانواده وی ارسال می کند. ربات Pillo در خصوص داروهایی که امکان ذخیره آنها را ندارد (مانند شربت ها)، از پیامهای صوتی و هشدارهای تصویری استفاده می کند.
این ربات گنجایش نگهداری حداکثر ۲۵۰ قرص سایز متوسط را دارد و این امکان فراهم شده است که بتواند کم شدن ذخیره دارویی خود را به اطلاع اعضای خانواده برساند. علاوه بر این قابلیت ها، ربات Pillo می تواند از طریق بلوتوث یا Wi-Fi با فناوری های پوشیدنی مربوط به تناسب اندام هماهنگ شود و با استفاده از داده های آنها، اطلاعات ارزشمندی در ارتباط با سلامتی و تندرستی کاربر به وی ارائه کند.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1258


#مهندسی_پزشکی   #مهندسی   #پزشکی   #رباتیک   #ربات   #دارو   #داروسازی   #فناوری   #تکنولوژی   #Biomedical   #Engineering   #Medical   #Medicine   #Robot   #Robotics   #Pharmacy   #Technology   #Tech   #Pillo  
Add a comment...

Post has attachment
«خواب آرامش‌بخش با ابزار جدید محققان چینی»

با ماشینی شدن زندگی و افزایش استرس و تنش در زندگی افراد، می توان گفت که خواب افراد به دلیل این مشکلات از بازدهی قابل توجهی بر خوردار نیست. از این رو محققین دانشگاه پکینگ چین، دستگاهی هوشمند با نام FitSleep طراحی کرده که با قرار گرفتن در زیر بالشت و تولید امواج آلفا، باعث خوابی آرامش بخش برای شخص می شود. این ویژگی در محصول جدید محققان چینی منحصر به فرد است.
با فعال شدن امواج آلفا در FitSleep، کاربر زود به خواب می رود و میزان خواب عمیق در او نیز افزایش پیدا می کند. از قابلیت های دیگر FitSleep این است که می تواند با متصل شدن به گوشی هوشمند، ضربان قلب و ریتم نفس کشیدن کاربر را نمایش دهد؛ ضمن اینکه قادر به اندازه گیری میزان خواب مفید در فرد است.
همچنین این وسیله هوشمند بعد از روشن شدن می تواند با امواج الکترومغناطیسی بین ۰ تا ۱۳ هرتز، به اسکن فعالیت بدن بپردازد و فعالیت های مرتبط با خواب را بررسی کند.
قرار است دستگاه FitSleep در اواخر سال جاری میلادی روانه بازار شود.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1256

#مهندسی_پزشکی   #پزشکی   #خواب   #آرامش   #فناوری   #تکنولوژی   #چین   #BiomedicalEngineering   #Sleep   #Medical   #Technology   #China   #FitSleep  
Add a comment...

Post has attachment
«ساخت مسواکی برای صحیح مسواک زدن»

بر اساس اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا، مسواک زدن صحیح با نگهداشتن مسواک در زاویه 45 درجه به دور از لثه‌ها و مسواک زدن مداوم، احتمال بروز سکته مغزی را کاهش می‌دهد. در همین راستا، محققان آمریکایی موفق به ساخت یک مسواک با طراحی منحصر به فرد شدند که عادات غلط مسواک زدن را اصلاح می‌کند.
این مسواک برقی که iBrush 365 نام دارد، با هدف اصلاح عادات نادرست مسواک زدن، به افراد کمک می‌کند تا به شیوه مورد نظر دندانپزشکان مسواک بزنند. الکساندر کاندمیر، مخترع مسواک iBrush 365 می‌گوید که اغلب مردم مسواک خود را به حالت عمود بر دندان و لثه‌ها نگه می‌دارند که این امر سبب فاصله افتادن بین دندان و لثه شده و به مرور زمان لثه را تحلیل می‌برد. به طور کلی عادات غلط مسواک زدن باعث بی اثر شدن این کار و بروز مشکلات دهان و دندان خواهد شد.
این مسواک برقی دارای یک سر استوانه‌ای با بیش از 13000 میکرو موی نرم است که در مقایسه، مسواک‌های معمولی دارای 2500 مو هستند. این مسواک به طور مؤثر می‌تواند دهان و دندانها را در کمتر از یک دقیقه تمیز کند. سر استوانه‌ای شکل این مسواک به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند تمام دندانها را به درستی تمیز کند.
کمپانی iBrands Technologies، سازنده این مسواک اعلام کرده است که برسهای این مسواک در یک زاویه 45 درجه نسبت به لثه قرار دارند. سر این مسواک می تواند در هر دو جهت بچرخد و با فشار ساده یک دکمه نیز جهت چرخش آن تغییر کند. برسهای مسواک قابل تعویض هستند و توصیه شده است که هر سه ماه یک بار تعویض شوند. مسواک iBrush 365 دارای یک باتری لیتیوم یون قابل شارژ بوده که تنها با یک بار شارژ می تواند تا بیش از شش هفته با دوبار استفاده روزانه به مدت یک دقیقه کار کند. طبق گفته کمپانی سازنده، باتری این مسواک برقی می تواند تا 500 بار شارژ شود که طول عمری در حدود 57 سال خواهد داشت. کاربران می‌‌توانند این مسواک را با یک کابل USB و یا دوشاخه برق دستگاه (110 تا 240 ولت) شارژ کنند.
مسواک iBrush 365 بر روی بیش از 300 نفر مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج نشان می‌دهد که این دستگاه مؤثرترین مسواک در بازار است. همچنین این مسواک توانسته است تأییدیه های FDA و CE را نیز کسب نماید.
این پروژه تاکنون بیش از 29 هزار دلار از طریق یک کمپین در سایت Kickstarter جمع آوری کرده است. مسواک iBrush 365 در حال حاضر برای پیش فروش در وبسایت این کمپانی با قیمت 79 دلار در دسترس قرار داشته و قبول سفارشات آن از این ماه آغاز خواهد شد.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1255

#مهندسی_پزشکی   #پزشکی   #دندانپزشکی   #دندانپزشک   #دندان   #لثه   #مسواک   #سلامتی   #فناوری   #تکنولوژی   #BiomedicalEngineering   #Medical   #Dental   #Dentist   #Dentistry   #Tooth   #Toothbrush   #Gum   #iBrush   #iBrush365   #iBrands   #Technology  
Add a comment...

Post has attachment
«ابداع دستکشی برای بیماران مبتلا به پارکینسون»

پارکینسون نوعی بیماری و حالت لرزش در وضعیت استراحت است که شیوع آن بیشتر در سنین پیری است اما در جوانان نیز دیده می‌شود. این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول‌های ترشح کننده ماده‌ای به نام دوپامین رخ می‌دهد. اکنون محققان انگلیسی، دستکش ژیروسکوپی GyroGlove را ارائه کرده‌اند که با استفاده از صفحات چرخشی داخلی به آرام کردن لرزش دست کمک می‌کند.
اگر تاکنون تلاش کرده باشید یک ژیروسکوپ (ابزاری برای اندازه‌گیری و یا حفظ جهت) در حال چرخش را بگیرید، دیده‌اید که در مقابل مهار ناگهانی مقاومت می‌کند. به همین دلیل است که موتورسیکلت‌های خودمتعادل از ژیروسکوپ برای ماندن در حالت تعادل در هنگام توقف استفاده می‌کنند. کمپانی GyroGear امپریال کالج لندن از همین اصل در دستکش جدید خود بهره برده که برای کاهش لرزش دست طراحی شده است.
فای اونگ (Faii Ong)، بنیانگذار جوان کمپانی GyroGear، زمانی که در بیمارستانی در لندن به عنوان عضو گروه پرستاران یک زن ۱۰۳ ساله فعالیت می‌کرد، به این ایده دست یافت. اعضای این تیم از کاهش وزن بسیار زیاد و ناشناخته بیمار ناراضی بودند تا این که دریافتند لرزش شدید دست، مانع از دریافت غذای کافی توسط بیمار می‌شده است. آقای اونگ به یاد اسباب‌بازی‌های ژیروسکوپی خود در زمان کودکی و همچنین کاربرد کنونی آن‌ها در حوزه‌هایی مانند هوافضا افتاد و بدین ترتیب دستکش GyroGlove متولد شد.
این دستکش در حال حاضر به شکل پیش‌ساخت بوده و دارای یک ژیروسکوپ الکتریکی است که در پشت دست به همراه یک دهنه قرار می‌گیرد. زمانی که این ژیروسکوپ شروع به گردش می‌کند، سطح دست کاربر را حفظ می‌کند. کاربر می‌تواند دست خود را با اندکی تلاش در اطراف حرکت دهد اما دستگاه از حرکات ناشی از لرزش‌های ناخودآگاه جلوگیری خواهد کرد.
طی آزمایشاتی که با استفاده از تجهیزات شبیه سازی لرزش‌های شدید دست طراحی شده بود، این دستکش توانست حرکات را تا بیش از ۸۰ درصد کاهش دهد. این دستکش با هدف کاربرد برای اختلال لرزش اساسی و بیماری پارکینسون تولید خواهد شد. اگرچه انتظار می‌رود بتوان در نهایت از آن در طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده کرد. علاوه بر آن، این دستکش به ارزیابی بسامد لرزش‌ها و انتقال این داده‌ها به یک اپلیکیشن تلفن هوشمند به منظور اطلاع‌رسانی به پزشک خواهد پرداخت.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1252

#مهندسی_پزشکی   #پزشکی   #بیماری   #پارکینسون   #دستکش   #فناوری   #اختراع   #ابداع   #تکنولوژی   #ژیروسکوپ   #BiomedicalEngineering   #Medical   #Parkinson   #Glove   #Gyroscope   #Science   #Technology   #Invention  
Add a comment...

Post has attachment
«درمان آپنه خواب با پیس‌میکر زبان»

بیماری آپنه خواب یا قطع تنفس در خواب، یک اختلال ریتمیک بیش از ۱۰ ثانیه‌ای در تنفس خودکار بدن است که در این شرایط بیمار به علت احساس خفگی از خواب می‌پرد. در آپنه خواب شرایطی به وجود می‌آید که عضلات حلق در حالت استراحت کامل قرار گرفته و باعث بسته شدن مجرای تنفس در طول خواب می‌شوند؛ لذا کیفیت خواب و استراحت شبانه افراد مبتلا به این بیماری به شدت کاهش یافته و ضریب هوشیاری آنها در طول روز کاهش می‌یابد.
تنها راه جلوگیری از حمله این بیماری در خواب، استفاده از دستگاه CPAP برای القاء تنفس از طریق بینی است. محققان معتقدند که استفاده از دستگاه کمک تنفسی CPAP برای بسیاری از بیماران ناخوشایند و در بعضی موارد غیرقابل تحمل است. بنابراین بهترین جایگزین، تحریک ریتمیک اعصاب زبان با دستگاه پیس‌میکر است.
اکنون محققان دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا (U Penn) با ساخت اولین پیس‌میکر یا ضربان‌ساز مصنوعی زبان، اختلالات تنفسی بیماران مبتلا به آپنه خواب را درمان کردند.
سرپرست تیم سازنده پیس‌میکر زبان عنوان کرد: برای استفاده از این پیس‌میکر باید سه بخش مجزای آن به صورت کاشتنی در محل‌های مشخصی نصب شود. باتری ضربان‌ساز که تقریباً به اندازه یک بیسکویت کرم‌دار است، در زیر پوست محلی پایین‌تر از استخوان ترقوه سمت راست کاشته می‌شود. سیم تحریک‌کننده (lead) در زیر چانه قرار می‌گیرد تا عصب زیرزبانی که مسئول حرکات زبان است را تحریک کند و سیم قسمت مانیتورینگ دستگاه در زیر پوست قفسه سینه قرار می‌گیرد تا ریتم و فاصله هر تنفس را محاسبه کرده و هنگامی که تنفس بیمار مختل می‌شود، دستگاه با تحریک عصب زیرزبانی، راه هوایی را باز نگه دارد.
این دستگاه توسط ریموت کنترلی که در اختیار بیمار قرار دارد، روشن و خاموش می‌شود. دستگاه به بیمار اجازه می‌دهد که کاملاً به خواب فرو رود و سپس تحریک عصب زیرزبانی را آغاز می‌کند تا این تحریک مانع از خواب وی نشود. همچنین دستگاه تا یک ماه پس از عمل جراحی سرپایی کاشت آن فعال نمی‌شود تا فرایند بهبودی پس از جراحی بیمار طی شود. باتری این پیس‌میکر بین ۸ الی ۱۱ سال قابل استفاده است و برای تعویض آن نیاز به عمل جراحی است.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1251

#مهندسی_پزشکی   #پزشکی   #خواب   #آپنه   #تنفس   #بیماری   #سلامتی   #زبان   #تجهیزات_پزشکی   #درمان   #BiomedicalEngineering   #Medical   #Sleep   #Apnea   #CPAP   #Pacemaker  
Add a comment...

Post has attachment
«ساخت دستگاه شارژر بی‌سیم قلب مصنوعی و تجهیزات کمک قلبی توسط محققان کشور»

محققان دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان با همکاری پارک علم و فناوری این دانشگاه ، موفق به اختراع دستگاه "شارژر بی‌سیم قلب مصنوعی و تجهیزات کمک قلبی" شدند.
دکتر نیما امجدی ، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان ، در خصوص این اختراع خود گفت: تاكنون دو نوع روش انتقال انرژی به قلب مصنوعی و تجهیزات كمک قلبی مورد استفاده قرار گرفته است كه يكی از آنها انتقال انرژی به وسيله سيم و ديگری انتقال انرژی به وسيله كوپل ترانسفورمر است. روش پيشنهادی جديد برای انتقال انرژی به قلب مصنوعی با رفع مشكلات قبلی ، روشی است كه اساس آن انتقال بی‌سیم به روش رزونانس مغناطيسی متكی بر استفاده از ميدان مغناطيسی توليد شده توسط جريان الكتريكی فرستنده است.
دکتر امجدی به کاربردهای این دستگاه اشاره کرد و افزود: سیستم ارائه شده هم در بیماران قلبی که از تجهیزات کمک قلبی استفاده می‌کنند و هم در بیماران دارای ضربانساز قلب (پیس‌میکر) ، آسودگی همیشگی از دردسر حمل تجهیزات و ناامیدی از عمل های پرهزینه را به ارمغان می‌آورد.
این اختراع توسط دکتر نیما امجدی و محمد یوسف ولی از دانشجویان دانشگاه سمنان و نیز پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان در اداره کل مالکیت صنعتی و ثبت اختراع به شماره 88383 به ثبت رسیده است.

http://www.iranbme.ir/Forum/Post/1250

#مهندسی_پزشکی   #مهندسی_برق   #پزشکی   #تجهیزات_پزشکی   #اختراع   #قلب   #فناوری   #BiomedicalEngineering   #Medical   #Science   #Invention   #Heart   #Pacemaker   #Iranian  
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded