Profile

Cover photo
Behzad Sheikholeslami
Lives in East Azerbaijan, Iran
129 followers|177,492 views
AboutPosts

Stream

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
آن که دانست، زبان بست
وان که می‌گفت، ندانست…

چه غم‌آلوده شبی بود!
وان مسافر که در آن ظلمتِ خاموش گذشت
و بر انگیخت سگان را به صدایِ سُمِ اسبش بر سنگ
بی‌که یک دَم به خیالش گذرد
که فرودآید شب را،
گویی
همه رؤیای تبی بود.

چه غم‌آلوده شبی بود!

«شاملو_آذرِ ۱۳۴۰»
 ·  Translate
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
 

فوتبالیست معروف آمریکایی به احترام سرود ملی نایستاد

Image copyrightREUTERS
Image caption
کپرنیک گفته مقابله او با "تبعیض نژادی" برایش مهم‌تر از فوتبال است
کالین کپرنیک، بازیکن برجسته فوتبال آمریکایی، در اعتراض به 'تبعیض نژادی' هنگام نواخته شدن سرود ملی ایالات متحده به جای آن که از جایش برخیزد، روی نیمکت نشست.
آقای کپرنیک که در تیم فوتبال فورتی‌نایترز (چهل و نُهی‌ها) سانفرانسیسکو از چهره‌های کلیدی است، در آغاز یک بازی دوستانه و هنگامی که به رسم مسابقات لیگ ملی فوتبال آمریکا، سرود ملی این کشور نواخته شد، مانند سایر بازیکنان نایستاد و به نشانه اعتراض روی نیمکت نشست.
او سپس علت این اعتراض را چنین بیان کرد: "من نمی‌توانم بایستم و به پرچمی کشوری احترام بگذارم که به سیاهان و رنگین پوستان ظلم می‌کند".
اعتراض این بازیکن برجسته فوتبال آمریکایی به خشونت پلیس علیه آمریکایی-آفریقایی‌تباران است.
او از حامیان جنبش "زندگی سیاهان اهمیت دارد" است که از چند سال پیش در اعتراض به کشته شدن مردان و پسران سیاه‌پوست با شلیک ماموران پلیس شکل گرفت.
این رفتار کالین کپرنیک باعث شد بعضی از تماشاگران هنگام ورود کپرنیک به زمین مسابقه او را هو کنند اما تیم فورتی‌نایترز اعلام کرده به حق کپرنیک برای اعتراض احترام می‌گذارد.
در بیانیه منتشر شده از سوی این تیم آمده: "ما حق افراد را برای همراهی کردن یا نکردن ما در احترام گذاشتن به سرود ملی محفوظ می‌دانیم."
همزمان سازمان لیگ فوتبال آمریکا (ان.اف.ال.) هم در واکنش به این خبر گفت: "ما بازیکنان را تشویق به احترام گذاشتن به سرود ملی می‌کنیم اما آنها مجبور به این کار نیستند."
درج این خبر به خارج از ورزشگاه هم واکنش‌های فراوانی به دنبال داشته است.
در توییتر، کاربران نظرات نسبتا تندی در مورد این رفتار کالین کپرنیک منتشر کرده‌اند.
دن بونجینو، مامور سابق سیا که اکنون برای راه‌یابی به کنگره از ایالت فلوریدا نامزد شده، نوشته: "این یک بی‌احترامی فاحش به پرچم و کشور ما بود. این اعتراض نبود، فقط بی‌احترامی بود."
جمیل بوئه، دیگر کاربر توتیتر نوشته: "دو ماه پیش می‌گفتیم باید محمد علی را به علت پافشاری بر عقایدش تحسین کرد. امروز می‌گوییم کالین کپرنیک بی‌احترامی کرده."
اوبری هاف توییت کرده: "این مرد مسخره است. برو بابا. تو کشوری که به تو اجازه رشد و موفقیت داده را دوست نداری. خب برو بیرون."
تی.جی. ییت در توییتی نوشته: "مغزم سوت می‌کشد وقتی می‌بینم چه قدر زیادند افرادی که از مملکتی که در آن زندگی می‌کنند متنفرند."
کالین کپرنیک در سال ۲۰۱۳ بازیکن کلیدی تیمش بود و توانست در به فینال رسیدن فورتی‌نایترز نقش اساسی بازی کند؛ هر چند در یکی دو سال گذشته فراز و نشیب داشته است.
او در شبکه‌های اجتماعی برای مبارزه با "تبعیض نژادی" فعالیت می‌کند و می‌گوید این موضوع برایش بسیار مهم‌تر از فوتبال است.
 ·  Translate
کالین کپرنیک، بازیکن برجسته فوتبال آمریکایی، در اعتراض به 'تبعیض نژادی' هنگام نواخته شدن سرود ملی ایالات متحده به جای آن که از جایش برخیزد، روی نیمکت نشست. این رفتار او با واکنش های فراوان روبرو شده است.
3 comments on original post
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
دیروز در جواب پرسش من از همکاران خدمات در مورد نبود کاغذ توالت در دستشویی اداره، چنین عنوان گردید که سهمیه‌ی این ماه تمام شده است!
در پله پله‌ی مکاشفات ذهنی خود در هضم این مساله‌ی پیچیده و بغرنج مدام از خود می‌پرسیدم:
* اصولاً اگر این مواد ضروری و کاربردی‌اند چرا با اتمام موجودی، جایگزین نمی‌شوند؟
* و اگر جزو اقلام تزئینی‌اند، چرا جایشان این‌جاست؟
* کارشناس محترم اموال و انبار با چه روش، نرم‌افزار و ... ای توانسته‌اند میزان مصرف ماهیانه‌ی کاغذ توالت اداره را محاسبه نمایند؟
* و آیا حساب ماه‌های پر میهمان و پر بازدید سال مثل همین ماه گذشته را کرده‌اند؟
و ده‌ها سوال دیگر....
بی‌حوصله‌تر از این بودم که خودم را درگیر بوروکراسی درخواست کاغذ توالت کنم. در نهایت به خودم گفتم که جای هزار مرتبه شکر است که امروز 31 مرداد است.
 ·  Translate
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
امروز 28 مرداد ماه است؛ جا داره یادی کنیم از آمریکا!
سلام مهد دموکراسی!
 ·  Translate
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
رمان مادام بواری نوشتۀ گوستاو فلوبر، چگونگی تأثیر قصه‌های عاشقانه بر روابط انسانی را بررسی می‌کند. در اوایل رمان می‌خوانیم که اِما بواری کودکی‌اش را در صومعه‌ای گذرانده که پر از قصه‌های عاشقانۀ مهیج است. به همین دلیل انتظار دارد که همسرش موجودی متعالی باشد، کسی که روح او را کاملاً درک می‌کند، یک حضور فکری و جنسیِ همیشه مهیج. وقتی سرانجام با مردی مهربان، اندیشمند، اما نهایتاً انسان و درنتیجه، غالباً ملال‌آور ازدواج می‌کند، مقدمات سقوط او چیده می‌ش...
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
 
پهناوری ظاهری کشورها که ما بر روی یک نقشهء مسطح دو بعدی میبینیم، بسیار متفاوت از پهناوری حقیقی اون بر روی کرهء زمینه. هر چه کشورها به سمت قطبها نزدیکتر میشن، بر روی نقشه ها پهناورتر کشیده میشن. برای نمونه گرینلند که بسیار پهناورتر از استرالیا کشیده شده، در حقیقت تنها یک سوم این کشور پهناوری داره. همچنین استرالیا تقریباً به اندازهء امریکاست. ویدیو دلیل این امر رو بخوبی توضیح میده و پهناوری حقیقی کشورهای زیادی رو با هم مقایسه میکنه که ذهنیت تون از نقشهء جهان رو تغییر میده.

 بعد از دیدنش، به سایت thetruesize.com برید و در سرچ باکسش اسم یک کشور رو بنویسید تا اون کشور رنگی بشه. با ماوس دراگش کنید روی باقی کشورها تا اندازهء حقیقی اش رو مقایسه کنید. با تعجب زیاد متوجه شدم که پهناوری امریکا نسبت به ایران در اون حدی نیست که تصور میکردم.
 
یه نکتهء جالب دیگه درمورد نقشه های جهان اینه که این نقشه ها از یک کشور به کشور دیگه تغییر میکنند. در هر جایی، نقشه رو طوری چاپ میکنند که کشور خودشون درست مرکز صفحه قرار بگیره. اگر در نقشه های ایران، اینجا در شرق و امریکا در غرب قرار گرفته، در نقشه های اینجا امریکا در شرق ماست و ایران یک کشور غربیه.
 
یوتیوب:
https://www.youtube.com/watch?v=lPNrtjboISg
 
 ·  Translate
12 comments on original post
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
گوگل می‌تونست....
 ·  Translate
شرکت گوگل یکپارچگی میان فروشگاه پلی استور و گوگل پلاس را حذف کرد. - زومیت
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
 
متن از صفحه فیسبوک فرناز صیفی؛
شین باوئر یکی از ۳ کوهنورد آمریکایی است که در ایران بازداشت شد و دوسال را به اتهام جاسوسی در زندان سپری کرد. شین باوئر و سارا شرود که در زندان باهم نامزد و بعدتر ازدواج کردند، تجربه‌ی تلخ حبس در ایران را به اسباب کاسبی، شهرت، «ناجی مردم ایران»، صف مقدم براندازی و «مرگ بر ایران و آخوندهایش» و «کارشناس» امور ایران شدن، تبدیل نکردند. به‌جایش از تجربه‌ی تلخ و هولناک، هدف باارزشی برای بهبود یک غده‌ی وخیم در خانه و سرزمین خود تعریف کردند: مصیبت زندان، سلول انفرادی و شرایط افتضاح زندانیان در آمریکا. در کشوری که مدعی دموکراسی است و هنوز در برخی ایالت‌ها حکم اعدام صادر و اجرایی می‌شود، بیشترین تعداد زندانی به نسبت جمعیت را دارد، بیشترین تعداد زندانیان زن در سراسر جهان را دارد، نه تنها سلول انفرادی رایج است، بلکه متهم می‌تواند ماه‌ها و سال‌ها بی هیچ گیر قانونی در سلول انفرادی بماند و بپوسد، حقوق زندانی مدام پایمال می‌شود و ....
شین باوئر در یکی از جسورانه‌ترین اقداماتی که یک ژورنالیست تحقیقی می‌تواند انجام دهد، به عنوان نگهبان زندان در یکی از افتضاح‌ترین زندان‌های بخش خصوصی آمریکا (که به‌مراتب بدتر از زندان‌های دولتی‌اند و دسترسی به بسیاری از اسناد آن‌ها اصلا مقدور نیست) در لوئیزیانا استخدام شد. دوره‌ی کارآموزی را گذراند، زندان‌بان شد و یکی از درخشان‌ترین و بهترین گزارش‌های تحقیقی را که می‌شود خواند، در ۵ فصل مفصل و خوش‌خوان به روایت کشیده است. گزارش درخشانی که بررسی داده‌ها و آمار و «فکت چک» آن ۱۸ ماه طول کشیده است، نزدیک به ۳۷۰هزار دلار برای تهیه‌ی آن هزینه شد و در کنار اعتراض‌های دیگر نتیجه‌بخش هم بود. وزارت دادگستری آمریکا بالاخره اعلام کرد که دیگر قراردادی با زندان‌های بخش خصوصی منعقد نخواهد شد و قراردادهای فعلی نیز دیگر تمدید نخواهد شد و بساط زندان خصوصی بالاخره برچیده خواهد شد. شین باوئر در این کار ژورنالیستی و تحقیقی درخشان، صداقت بسیار تحسین‌برانگیزی هم دارد. قدم به قدم نشان می‌دهد که چطور سیستم، از آدمی یک هیولای بی‌رحم و مروت می‌سازد. چطور در قالب زندان‌بان و در فضای پرخشونت زندان، به هزار و یک دلیل تبدیل به آدمی بی‌رحم و خشن می‌شوی. چطور «جنگیدن برای بقا»، همه‌چیز را توجیه می‌کند. گزارش سرشار از داده‌های تلخ، روایت‌های فردی و دیده‌وشینده‌ی هولناک است. یکی از فرازهای بسیار دردناک‌اش برای من این بود که نه‌تنها در این زندان اکثریت زندانیان سیاه‌پوست‌اند، بلکه بیشتر متقاضیان زندان‌بانی نیز سیاه‌پوست و بسیاری از آن‌ها زنان سیاه‌پوستی‌اند که مادر دست‌تنهایند. سیستم از اهالی خود گروه تحت تبعیض و ظلم، برای سرکوب و کنترل دیگر اعضای همان گروه، استفاده می‌کند. این گزارش را بخوانید.
 ·  Translate
I started applying for jobs in private prisons because I wanted to see the inner workings of an industry that holds 131000 of the nation's 1.6 million prisoners. As a journalist, it's nearly impossible to get an unconstrained look inside our penal system. When prisons do let reporters in, ...
3 comments on original post
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
ای آزادی!

بر دفترم در مدرسه، بر ردیف درختان، نامت را می‌نویسم
بر ورق‌های خوانده شده، بر صفحه‌های نانوشته نامت را می‌نویسم
بر نگاره‌های طلاکوب، بر توپ‌ها و تفنگ‌ها، بر تاج پادشاهان
بر زیباترین شب‌ها، بر نان سفید روز، نامت را می‌نویسم
بر مزرعه‌ها و افق، بر بال پرندگان
می‌نویسم در سایه‌سار آسیاب‌ها
بر پیاده‌روی از خواب برخاسته، بر راه‌های گسترده
بر میدان‌های لبالب پر از خشم، نامت را ای آزادی
بر سر درم، بر ظرف و ظروفم و بر آتش درونشان
بر بازی جان‌ها، بر لبان بیدار می‌نویسم نامت را
بر خانه‌های ویرانم، بر فانوس‌های فسرده‌ام، بر دیوار دردم
بر نیستی بی‌آرزو، بر تنهایی لخت و عور نامت را می‌نویسم
بر سلامتی بازیافته، بر هر خطر از سر گذشته
می‌نویسم من نام تو را، می‌نویسم
با اشتیاق کلمه‌ای، به زندگی باز می‌گردم
به خاطر تو زاده‌ام، برای فریاد زدن‌ات
ای آزادی!

شعر: پل الوار
موزیک: زولفو لیوانئلی
 ·  Translate
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
مقایسه شعر «مدرن» و «خیلی خیلی مدرن»!
 ·  Translate
1

Behzad Sheikholeslami

Shared publicly  - 
 
 
یک سگ در روسیه صاحبش در تصادف رانندگی کشته می شود. علی رغم تلاش برای اینکه کسی او را قبول کند و خانه جدیدی برایش پیدا شود، سگ حاضر نمی شود محل تصادف را ترک کند و تا آخر عمرش به مدت هفت سال در همانجا می ماند. شهر به طور غیر رسمی سرپرستی سگ را به عهده داشت و پس از مرگ سگ به افتخار وفاداری اش یک مجسمه ساختند.
 ·  Translate
40 comments on original post
1
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
East Azerbaijan, Iran
Work
Occupation
Process Engineer
Basic Information
Gender
Male
Looking for
Friends, Networking
Relationship
Engaged