Profile

Cover photo
Bamdad Irani (‫بامدادی‬‎)
Attends University of Tehran
5,673 followers|2,203,950 views
AboutPostsPhotosYouTube+1's

Stream

 
 
در نوشته‌ی زیر، ایوان ایلیچ با مراجعه‌ای موجز و تلفیقی به تحولاتِ قرنِ دوازدهم اروپا تا امروز، ریشه‌های تاریخی مفهوم «توسعه» را نشانه می‌گیرد و نشان می‌دهد که توسعه به کمکِ‌ اتحاد با آن‌چه او «صلحِ اقتصادی» می‌خواند تبدیل به اسلحه‌ای خطرناک علیهِ خودبسندگی و معیشت تمامِ مردمِ جهان شده است. فرایندی که مردمانِ جهان را به مصرف‌کنندگانِ منفعلِ کالاها و خدماتِ صنعتی تبدیل می‌کند؛ با حذفِ جنسیت از کارِ صنعتی و ایجادِ کارِ سایه، جنگی تمام عیار بین زن و مرد به وجود می‌آورد؛ و مروج اعمالِ خشونت علیهِ محیطِ زیست و منابعِ مشترک است. اگر شما هم مانندِ ما معتقدید که نقدِ عمیقِ ایلیچ از مفهومِ توسعه‌ی مدرن حاوی نکته‌های کلیدی و مهمی برای درکِ تقریباً همه‌ی پدیده‌های معاصر به ویژه بحران‌های اجتماعی، سیاسی و اکولوژیک جهان‌گستر است لطفاً با مطالعه‌ی دقیقِ متن، پیشنهاد معادل‌های فارسی بهتر برای اصطلاحات انگلیسی یا لاتین به ما، و همخوان کردن کامل یا خلاصه‌ی متن در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های شخصی خود، ما را در گسترشِ این مفاهیم در جامعه یاری کنید.
 ·  Translate
سردبیر: متنِ زیر سخنرانیِ ایوان ایلیچ در مراسمِ افتتاحیه‌ی اولین نشستِ انجمنِ مطالعاتِ صلحِ آسیایی ا...
View original post
2
Add a comment...
 
دنبال کلمه‌‌ی مناسب می‌گردم ...پیدا نمی‌کنم!
 ·  Translate
11
1
Saeedeh M's profile photoBamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photo‫شهریار شهریار‬‎'s profile photoSahar H's profile photo
8 comments
 
انصاف ازین ماخولیا چندان فرو گفت که بیش طاقت گفتنش نماند. 
 ·  Translate
Add a comment...
 
 
محیط‌زیست سیاست کلی نمی‌خواهد؟
--
گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره وضع منابع آب کشور تأکید می‌کند که بخش اعظم افت شدید ذخایر آبی در ٢٠سال گذشته اتفاق افتاده است به‌طوری که از ١١٠‌میلیارد مترمکعب کسری آب، حدود ٩٥‌میلیارد مترمکعب (86 درصد) کمبود ذخایر، مربوط به دو دهه اخیر است. این گزارش همچنین اضافه می‌کند که درحال حاضر نرخ متوسط فرونشست در دشت تهران، به دلیل کاهش شدید سطح ذخایر آب زیرزمینی، بین ۳۰ تا ۳۶ سانتیمتر در‌ سال در مناطق مختلف است که بسیار بیشتر از سایر نقاط جهان است. همچنین تغییرات کیفی آب زیرزمینی در اثر کاهش حجم مخزن، ایجاد فروچاله‌ها و شکاف‌های بزرگ در دشت‌ها و تهدید حیات شهرها و روستاها در اثر تخلیه آبخوان‌ها، از دیگر واقعیت‌های مورد اشاره در این گزارش بوده است. همزمان اعلام شده که خاک جنگل‌های ایران، سه برابر سریع‌تر از متوسط دنیا در حال فرسایش است. رییس سازمان حفاظت از محیط زیست نیز در جریان سفر سال گذشته خود به زنجان گفته بود بهره‌کشی از طبیعت در ایران، 3.5 برابر ظرفیت محیط زیست کشور است! اهتمام این دولت به محیط‌زیست به طور بسیار محسوسی از توجه دولت پیشین بیشتر است. چندی پیش وزیر سابق کشاورزی (کلانتری) گفته بود: «احمدی‌نژاد زمانی که به فیروزکوه سفر کرد، گفت مناطق ممنوعه (برای حفر چاه) یعنی چی؟ این دکان وزارت نیرو است هرکس هرجا توانست، چاه حفر کند. در آن زمان ظرف سه روز اجازه حفارهای چاه سه‌برابر و روزی هزاران متر چاه زده شد. بیلان منفی برداشت آب از زمان انقلاب تا قبل از دولت احمدی‌نژاد منفی ۴۵ میلیارد مترمکعب بود اما در هشت سال دولت احمدی‌نژاد ٧۵ میلیارد مترمکعب به آن اضافه شد »، با این همه دولت روحانی نیز در مواجهه با حجم بزرگ کاری که باید انجام شود، گو هنوز کاری از پیش نبرده است.
در دیدار اسفند گذشته مقامات مسئول در حوزه محیط زیست با مقام رهبری، ایشان گفته بود: « حفظ محیط‌زیست یک وظیفه حاکمیتی است که باید با  تهیه سند ملی محیط زیست و  پیوست زیست‌محیطی برای همه طرحهای عمرانی و صنعتی و همچنین جرم‌انگاری تخریب محیط زیست، به این وظیفه بسیار مهم، عمل شود.»
.
بحران آب جدی است، محیط زیست با شدت و سرعت در حال تخریب است و به نظر بسیاری از کارشناسان، همین الان نیز برای اصلاح و بازگشت از راه غلط رفته، بسیار دیر شده است. به طور واضحی حتی با فرض محقق شدن همه آرمان‌های متعالی، اگر سلامت و حفاظت از محیط زیست (به عنوان مامن زیست انسان و یک ارزش ستوده جهانی) تامین نشود، آنچه حاصل آمده؛ به چه خواهد ارزید؟  آنچه اینک مایه حیرت و سوال شده این است که چرا پریروز که سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه توسط رهبری ابلاغ شد، هیچ اسمی از محیط زیست و آب و بحران آب به میان نیامده است؟! محیط‌زیست در برنامه ششم، سیاستگذاری کلی نمی‌خواهد؟
.
پ.ن : برزیل تصمیم دارد تا 15 سال آینده، 12 میلیون هکتار از جنگل‌های خود را احیا کند.
.
عکس : کبودرآهنگ - از جمله مهمترین علت‌های رخداد فروچاله تشدید پدیده‌ی انحلال سنگ‌های آهکی، گچ و نمک و نیز کاهش حجم رسوبات کم چگال است که متهم ردیف نخست در بروز این پدیده در دست‌کم ۹۰ درصد موارد، بهره برداری غیر اصولی و افراطی از آب‌های زیرزمینی است. تصور کنید چنین فروچاله‌ای در یک نیروگاه، پالایشگاه یا مرکز شهری رخ دهد!  - منبع: وبلاگ مهار بیابان‌زایی
.
لینک منابع در خود وبلاگ 
#محیط_زیست   #برنامه_ششم   #بحران_آب  
 ·  Translate
گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس درباره وضع منابع آب کشور تأکید می‌کند که بخش اعظم افت شدید ذخایر آبی در ٢٠سال گذشته اتفاق افتاده است به‌طوری که از ١١٠‌میلیارد مترمکعب کسری آب، حدود ٩٥‌میلیارد مترمکعب (86 درصد) کمبود ذخایر، مرب...
1 comment on original post
8
3
Mohsen Feiz's profile photoArash Begloo's profile photo
Add a comment...
 
نزدیک شدنِ کلیسای کاتولیک به علمِ مدرن و تبدیل شدن آن به نهادی پیشرو در مبارزه برای عدالتِ اقلیمی و اقتصادی و سیاسی. تغییر اقلیم چالشی بزرگ برای همه‌ی بشریت است، اما درست به همین دلیل فرصتی بی‌نظیر برای ایجاد حرکتِ جهانی و وحدت‌بخش نیز هست. ای کاشِ روحانیتِ مسلمان هم به این جنبش بپیوندند، به خصوص روحانیتِ ایرانی که در طولِ تاریخ بارها نشان داده‌اند که در  نواندیشی دینی و بسیج‌ِ نیروهای اجتماعی به مراتب از همتایانِ خود در کشورهای همسایه جسورترند.
 ·  Translate
 
مطلبِ زیر توسطِ یک اقلیم‌شناس و فعالِ سیاسی و اجتماعی سرشناس به نام یوهان روک‌اشتروم نوشته شده است. او درباره‌ی اهمیتِ نامه‌ی تعالیمِ پاپ فرانسیس و ارتباطِ تنگاتنگِ آن‌ با جنبش اجتماعی و علمی «اقدامِ برای اقلیم» (climate action) می‌نویسد. نزدیک شدنِ دو نهادِ مذهب و علم اتفاقی نادر، اما میمون است؛ چرا که چالش‌های اجتماعی و زیست‌محیطیِ به وجود آمده در اثرِ توسعه‌ی مدرن آن‌چنان بزرگ و عمیقند که احتمالاً برای حلِ آن‌ها چاره‌ای جز پایان بخشیدن به شکافِ تاریخی دو نهادِ نیرومندِ مذهب و علمِ مدرن وجود ندارد.
 ·  Translate
سردبیر: مطلبِ زیر توسطِ یک اقلیم‌شناس و فعالِ سیاسی و اجتماعی سرشناس به نام یوهان روک‌اشتروم نوشته ش...
View original post
6
‫مانی ب‬‎'s profile photoBamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photoBehrooz Ns's profile photo
6 comments
 
چه ربطی به «در آغوش کشیدن علم» داره؟ محیط زیست و تغییرات اقلیمی در وهله اول  دغدغه های بشری هستن نه صورت مساله های علمی. 
 ·  Translate
Add a comment...
 
خلاصه خوبي تهيه كرده اقاي موسويان.
 ·  Translate
 
موسویان در جمع نظامیان ارتش آمریکا بیست دلیل بی‌اعتمادی ایران به واشنگتن را برشمرد .

سخنرانی موسویان در میان نظامیان آمریکایی با واکنش و هیجان حضار همراه شد؛ او به مدت40 دقیقه سخنرانی کرد و50 دقیقه هم به سوالات حاضرین پاسخ داد.

سید حسین موسویان، معاون پیشین سیاست خارجی شورایعالی امنیت ملی، عضو ارشد تیم پیشین هسته‌ای و سفیر اسبق کشورمان در آلمان در دانشگاه جنگ ارتش آمریکا حضور یافته و درباره رابطه ایران و آمریکا سخنرانی کرد.

در این مراسم 380 تن از افسران عالیرتبه نیروی زمینی، دریایی و هوایی ارتش آمریکا حضور داشتند؛ افسرانی که با درجه سرهنگ تمامی وارد دوره دوساله دانشگاه شده و پس از اتمام، به درجه ژنرال ارتقاء خواهند یافت.

جلسه مذکور، همچون بسیاری از سخنرانی های جنجالی موسویان، با واکنش و هیجان حضار همراه شد به گونه ای که در پایان و در خاتمۀ پاسخ به سوالات حضار، نظامیان آمریکایی به مدت 3 دقیقه تمام برای موسویان کف زدند و مدیر برنامه هم به موسویان گفت که چنین تشویقی تا کنون سابقه نداشته و این نشان از رضایت درجه داران عالیرتبه از سخنرانی و پاسخهای وی به سوالات بوده است.

سفیر پیشین کشورمان در آلمان به مدت40 دقیقه سخنرانی کرد و 50 دقیقه هم به سوالات حاضرین پاسخ داد.


موسویان در این نشست ضمن معرفی آمریکا به عنوان تهدید اول امنیت ملی ایران، 20 دلیل در مورد بی اعتمادی ایران به آمریکا بشرح زیر ارائه کرد:

1- آمریکا و انگلیس در اوایل 1950 با ملی شدن صنعت نفت ایران مخالفت کردند و با تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل، ملی شدن نفت ایران را تهدید صلح و امنیت بین الملل خوانده و ملت ایران را به خاطر ملی کردن صنعت نفت شان، تحریم اقتصادی کردند. همین سیاست را آمریکا وغرب در مورد ملی شدن صنعت هسته ای ایران اعمال کرده اند.

2- آمریکا و انگلیس در سال 1953 با کودتا علیه حکومت منتخب و ملی دکتر محمد مصدق در حقیقت ریشه دمکراسی را برای 25 سال در ایران خشکاندند.

3- آمریکا و غرب 25 سال از حکومت دیکتاتوری و فاسد شاه در ایران حمایت کردند که در حقیقت انقلاب اسلامی ایران واکنشی به این سیاست آمریکا بود.

4- از ابتدای انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 دولتهای آمریکا بدنبال سرنگونی نظام جمهوری اسلامی و "تغییر رژیم" در ایران بودند. تنها در زمان اوباما این سیاست در پروسه تجدید نظر قرار گرفته است.

5-بعد ار انقلاب 1979اسلامی، آمریکا و غرب میلیارها پروژه صنعتی ایران را ناتمام رها کرد در حالیکه هم طبق قراردادها متعهد بود و هم هزینه پروژه را دریافت کرده بود.

6- در سال 1980 صدام به ایران تجاوز کرد آنهم به قصد تجزیه ایران. آمریکا و قدرتهای شرق و غرب از متجاوز حمایت کردند که این تجاوز 300 هزار شهید، یک میلیون مجروح، دومیلیون آواره و حدود 1000 میلیارد دلار خسارت برای ایران به بار آورد.

7- در دوران تجاوز به ایران، آمریکا و غرب تکنولوژی و مواد سلاحهای شیمیایی را در اختیار صدام حسین گذاشت. صدام از سلاحهای شیمیایی علیه ایران استفاده کرد که موجب کشته و زخمی شدت حدود 100 هزار ایرانی شد.

8- در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، آمریکا طی بمباران تاسیسات نفتی ایران، بزرگترین عملیات نظامی نیروی دریایی خود بعد از جنگ جهانی دوم را علیه ایران انجام داد.

9-در زمان تجاوز عراق به ایران، آمریکا هواپیمای مسافربری ایران بر فراز آبهای خلیج فارس را سرنگون کرد و 290 مسافر بیگناه از جمله 66 کودک را کشت.

10- در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی، ایران دعوت "حسن نیت در مقابل حسن نیت" رییس جمهورآمریکا بوش(پدر) را برای تسهیل در آزادی گروگانهای آمریکایی و غربی در لبنان پذیرفت اما بعد از آزادی گروگانها، آمریکا بجای حسن نیت، تحریمها و فشارها را افزایش داد.

11-در دوران ریاست جمهوری خاتمی، ایران با ارتش آمریکا برای سرنگونی القاعده و طالبان همکاری کرد اما در پاسخ رییس جمهور بوش( پسر)، ایران را "محور شرارت" خواند.

12- حتی در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد ایران برای حل مشکلات با آمریکا حسن نیت به خرج داد. من فقط اقدامات ایران دریک سال دوران آقای احمدی نژاد یعنی سال 2011 را میگویم:

الف- معاون وزیر خارجه ایران، مارک گروسمن نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان را برای سفر رسمی به ایران جهت گفتگو در مورد همکاری در افغانستان دعوت کرد و واشینگتن نپذیرفت.

ب-ایران از طرح هسته ای گام به گام روسیه حمایت کرد اما آمریکا نپذیرفت. چهارچوب آن طرح همین توافقی است که اکنون انجام شده است.

ج-ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشنهاد "پنج سال نظارت کامل" را داد و امریکا رد کرد.

د-ایران کوهنوردهای آمریکایی را آزاد کرد.

ه-ایران پیشنهاد توقف غنی سازی 20% و محدود کردن غنی سازی به 5% را در مقابل دریافت سوخت راکتور تهران ارایه کرد اما آمریکا نپذیرفت.

در مقابل این همه حسن نیت بی سابقه، آمریکا و غرب
هم تحریمها را افزایش دادند و هم قطعنامه در مورد تروریسم و حقوق بشر علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل تصویب کردند.

13-از ابتدای انقلاب تاکنون آمریکا با جایگاه طبیعی و منافع مشروع ایران در منطقه مقابله کرده است.

14-آمریکا با صدور بی سابقه تسلیحات به کشورهای عربی منطقه، در حقیقت منطقه را میلیتاریزه کرده در حالیکه ایران را مورد تحریم کامل تسلیحاتی قرارداده است.

15-آمریکا در سرتاسر مرزهای ایران حضور نظامی برقرار کرده است.

16-آمریکا با حمایت بی چون و چرا از اسراییل موجب نقض حقوق مشروع فلسطینیها شده و چک سفید امضای آمریکا به اسراییل، موجب شده تا این رژیم براحتی تمام مقرارات جهانی را زیر پا بگذارد.

17- درحالیکه آمریکا مدعی دمکراسی و حقوق بشراست، در خاورمیانه در دهه های گذشته صرفا از رژیمهای دیکتاتوری حمایت کرده است از شاه و بن علی و مبارک گرفته تا رژیمهای ظالم فعلی عربی.

18-واشینگتن سیاست دوگانه را ادامه داده است و برای مثال با کشورهای هند و پاکستان و اسراییل رابطه استراتژیک برقرار کرده در حالیکه آنها معاهده ان پی تی را نپذیرفته و بمب هسته ای هم ساخته اند. متقابلا آمریکا همه تحریمها را علیه ایرانی اعمال کرده که هم معاهده ان پی تی را پذیرفته و هم بمب هسته ای ندارد و هم نشانه ای از انحراف در برنامه هسته ایش مشاهده نشده است.

19-آمریکا از گروههای تروریستی حمایت میکند چه گروههای تروریستی مخالف بشار اسد در سوریه و چه گروههای تروریستی ضد جمهوری اسلامی مثل جندالله یا منافقینی که 17000 ایرانی را بعد از انقلاب کشته اند و الان هم در کتار کنگرره آمریکا دفتر دارند.

20- از ابتدای انقلاب آمریکا به حقوق مشروع هسته ای ایران مخالفت کرد. میلیاردها دلار خسارت به ایران وارد شد. پول سوخت راکتور تهران را گرفت و نه پول را پس داد و نه سوخت را داد. به آلمان و فرانسه فشار آورد و موجب شد که آنها به تعهدات خود عمل نکنند.

ایران حدود 8 میلیارد مارک به آلمان برای پروژه بوشهر پرداخته بود و90% پروژه هم تمام شده بود. ایران 1.2 میلیارد دلار به فرانسه برای تولید مشترک سوخت در داخل خاک فرانسه پرداخت کرده بود. وقتی که ایران به تکنولوژی غنی سازی برای تامین سوخت دست یافت، آمریکا و اسراییل با جنگ سایبری و کشتن دانشمندان هسته ای ایران، وارد مقابله با حقوق مشروع ایران شدند.

تمام این اقدامات در حالی صورت گرفت که سازمانهای اطلاعانی آمریکا در سال 2007 و 2011 گزارش دادند که ایران نه بمب هسته ای دارد و نه تصمیمی برای ساخت بمب هسته ای دارد. این سیاستهای خصمانه هسته ای آمریکا دلیل بی اعتمادی ایران در مذاکرات جاری هسته ای است.

یکی از درجه داران ارتش آمریکا در هنگام پرسش و پاسخ جلسه مذکور خطاب به موسویان گفت: آقای موسویان! این 20 موردی که بدان اشاره کردید برای ما تازگی داشت و بسیار مفید بود. اما سوال من این است که آیا دولت ایران برای روشن نمودن این نوع حقایق برای افکار عمومی آمریکا چه اقدامی کرده است. ما و مردم آمریکا از این حقایق بی اطلاع هستیم.

موسویان در پاسخ گفت: متاسفم که بگویم همه دولتهای ایران بعد از انقلاب هیچ اقدام قابل توجهی انجام نداده اند و جملگی از این مهم غافل بوده اند.

http://www.khabaronline.ir/detail/428366/World/diplomacy

لینک دانلود ویدئو:
سرور 1:
http://uploadboy.com/evf2cc3whagi.html
سرور 2:
http://www.rodfile.com/o7z0kexzmhka

 ·  Translate
7 comments on original post
14
2
Mad Roodgoli (Jeff)'s profile photoFarnoush Farahpour's profile photo
Add a comment...
 
 
بدونِ شک، آلباتروس‌ها در شمارِ شگفت‌انگیزترین پرنده‌های جهان هستند. آن‌ها بیشتر عمرِ طولانی‌‌شان را در حالِ پرواز سپری می‌کنند. یک آلباتروس در طولِ عمرش ممکن است چندین میلیون کیلومتر پرواز کند (حدودِ بیست برابر فاصله‌ی زمین تا ماه!). در این نوشته با خصوصیات بیشتری از این موجودِ شگفت‌آنگیز آشنا می‌شویم.
 ·  Translate
آلباتروس‌ها ((Albatross)) بیشتر عمرِ طولانی‌‌شان را در آسمان‌ها و در حالِ پرواز سپری می‌کنند و مسافت...
1 comment on original post
8
1
Behzad E's profile photo‫محی الدين‬‎'s profile photoMohsen Rabieai's profile photo
2 comments
 
البته :)
 ·  Translate
Add a comment...
 
ریشه‌های نگاهِ سلطه‌جویانه‌ی غرب به جهان.
 ·  Translate
 
نوشته‌ی زیر ترجمه‌ی صفحه‌هایی از کتابِ «کارِ سایه» نوشته‌ی ایوان ایلیچ فیلسوف و منتقدِ اجتماعی اتریشی است. در این نوشته او به ریشه‌‌ی مفهوم «توسعه‌ی مدرن» می‌پردازد و آن‌را به شش مرحله از دگردیسی نگاهِ غرب به دنیای خارج از خود متصل می‌کند. نوشته‌های ایلیچ فشرده هستند و اگر چه نسبتاً ساده می‌نویسد، اما گستردگی معنایی حوزه‌ای که پوشش می‌دهد کارِ ترجمه‌ی آثار او را دشوار می‌سازد. به اعتقادِ ما، تفکراتِ ایلیچ به واسطه‌‌ی دانشِ گسترده‌ و تحلیل‌های جسورانه، خلاق و موشکافانه‌ای که ارائه می‌دهد ریشه‌هایِ بحرانِ اکولوژیک و اجتماعی دورانِ معاصر را نشانه می‌گیرد.
 ·  Translate
نوشته‌ی زیر ترجمه‌ی صفحه‌هایی از کتابِ «کارِ سایه» ((Illich, I., 1981. Shadow Work. Marion Boyars, B...
View original post
6
Bamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photo‫مانی ب‬‎'s profile photo
3 comments
 
توی بیوگرافی (آلمانی) اومده که تقریبا در سی‌سالگی تابعیت آمریکا رو گرفته. نخوندم که بعد از ترک اتریش دیگه به اتریش برگشته یا نه. ولی آلمان هم سالها بوده.
ویدئوهای زیادی توی وب ازش هست که متأسفانه یکی‌دوتاش به زبون آلمانی اه.
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
5,673 people
ice vak's profile photo
‫طراحي وب سايت (هاست ایرانی)‬‎'s profile photo
amir hosseyn's profile photo
Bahram Serpoushani's profile photo
Wilson Calaham's profile photo
Scott Armstrong's profile photo
Mojtaba Mohamadpoor's profile photo
Pooyesh Rah no's profile photo
n kh's profile photo
 
 

در صفحه دو آخر هفته كه ديشب به صورت زنده پخش شد مناظره هسته اي يك به سه اي داشتم در مقابل سه گونه سياسي از مخالفان توافق و عادي شدن حضور جمهوري اسلامي در سياست بين الملل. يكي از نزديكان رضا پهلوي، يكي از نيروهاي سابقا طرفدار جورج بوش و همين طور يكي از نرديكان بني صدر. زاويه ورود اين سه دلواپس، هزينه سنگين پروژه اتمي ايران، ضعف امنيتي و مضمحل بودن توان دفاعي و نظامي ايران بود. چنين زاويه دلواپسانه اي در حالي در گفتار منتقدان و مخالفان پررنگ است كه همين مخالفان يا منتقدان در نوشته ها و مصاحبه هاي غيرفارسي خود با صحبت از خطر ايراني كه در حال امبراطوري منطقه اي شدن است وحشت آفريني ميكنند. الگوي مشترك ديگر نوسان اغلب اين مخالفان و منتقدان ميان نااميدي از امكان توافق آنهم به دليل زياده خواهي هاي ايران از يك سو و مطرح كردن جام زهر و عقب نشيني هاي زياد ايران در زماني كه توافق ممكن تر شده است از سوي ديگر است. به درستي كه در سياست چيزي به اسم تحليل بي طرف موجود نيست. هر تحليلي حربه و ابزار و سلاحي سياسي است.

 ·  Translate
15 comments on original post
3
Add a comment...
 
 
مهرنامه: در حد یک پاراگراف
شماره‌ی ۴۲ مهرنامه حاوی «پرونده»‌ای‌ست با نام «تروریسم افیون مارکسیسم» که در ادامه‌ی پرونده‌ی شماره ۴۱ این نشریه است (روشنفکران تروریست). در شماره ۴۱ نویسندگان مهرنامه خود چیزی در خور تیترشان ننوشته بودند. اینبار آقای قوچانی در «اشاره سردبیر» (اشاره‌ای به حجم ۱۴ صفحه مهرنامه: صص ۲۲-۳۶)به همان تیتر شماره پیش پرداخته است. قصد ندارم اینجا در مورد کل این اشاره مطول چیزی بنویسم. فقط به بند اول پیشگفتار قوچانی «اشاره» می‌کنم. پیشگفتار آقای قوچانی با نقل قولی از میزس شروع می‌شود و در دنباله‌ی آن پاراگراف اول نوشته‌ی ایشان را می‌خوانیم که نقل می‌کنم:
«بسیار این حرف را گفته‌اند و شنیده‌ایم که بهترین راه برای تقویت یک جریان این است که برای آن جریان شهید درست شود. این گفته درست است اما نه کاملاً. آنچه سبب می‌شود موضع گروه تحت سرکوب تقویت شود فقط شهادت هوادارانش نیست؛ بلکه وقتی در مبارزه با آن جریان فکری به جای سلاح فکری و نظری از خشونت و زور استفاده می‌شود نیز، آن جریان تقویت می‌شود. سرکوب خشونت آمیز همواره در حکم اعتراف به این است که آدمی از به کار گیری اسلحه‌ی برتر فکر ناتوان است. دلیل برتری اسلحه‌ی فکر این است که این اسلحه پیروزی نهایی را به ارمغان می‌آورد. این اشتباه بنیادینی است که فاشیسم بدان مبتلاست و در نهایت به خاطر آن نابود خواهد شد. پیروزی فاشیسم تنها میان پرده‌ای است... میان پرده‌ی بعدی موفقیت کمونیسم خواهد بود. اما آن‌چه سرنوشت نهایی مبارزه را رقم می‌زند نه اسلحه بلکه ایده است... ایده‌ها و نه اسلحه‌ها سرنوشت نهایی را رقم می‌زنند.» (۲۰:۲۹۲)
این سخن لودویگ فون میزس متفکر لیبرال اتریشی است که در سال ۱۹۲۷ یعنی سه سال پس از پایان جنگ جهانی دوم منتشر شد و در آن دوراندیشانه پیش‌بینی کرده بود که پس از «میان پرده‌ی فاشیسم» نوبت «میان پرده‌ی کمونیسم» خواهد رسید چرا که در نبرد با سوسیالیسم و اشکال متنوع فاشیستی و کمونیستی آن راه درست پیموده نشده است و به جای اندیشه اسلحه به مصاف آن‌ها رفته است. جهان آزاد سخن لودویگ فون میزس را شنید و دریافت که در نبرد با کمونیسم به جای «سلاح گرم» از «سلاح سرد سخن» استفاده کند اما در ایران (که هنوز حتی کتاب فون میزس – به صورت کامل – ترجمه نشده است) ما در میانه‌ی گذار از میان پرده‌ی فاشیسم به میان پرده‌ی کمونیسم به سر می‌بریم و باید هزینه‌ی اسلحه‌ای که فاشیست‌ها علیه کمونیست‌ها کشیده‌اند را بپردازیم و آنان را چونان شهیدان بر دستان بچرخانیم و تقدیس کنیم و اگر اسلحه اندیشه را به سوی آنان نشانه رویم نزد وارثان این شهیدان چونان قاتلان جلوه کنیم....
[پایان نقل قول از پیشگفتار قوچانی]
از کجا شروع کنم؟ از اول:
۱) مقاله فون میزس در ۱۹۲۷ منتشر شده است. اما ۱۹۲۷ سه سال بعد از جنگ دوم جهانی نیست. جنگ جهانی دوم در سپتامبر ۱۹۴۵ تمام شد. ۱۹۲۷ سه سال بعد از هیچ جنگ جهانی‌ای نیست.
۲) پیش بینی دوراندیشانه‌ی میزس؟ وقتی میزس مقاله را می‌نوشت به برآمدن فاشیسم ایتالیایی چشم داشت. سرنوشت فاشیسم و نازیسم به لحاظ سیاسی اما پس از پایان جنگ دوم جهانی مشخص شد. اگر قوچانی واقعاً در ذهنش این بوده که مقاله سه سال پس از جنگ نوشته شده که فاشیسم و نازیسم شکست خورده بودند، دیگر از کدام پیش بینی حرف می‌زند؟ از آمدن کمونیسم؟ کمونیسم که نه تنها آمده بود، بلکه هر کتاب تاریخی در مورد جنگ دوم جانی را باز کنید – یا نکنید – به شما می‌گوید که پایتخت آلمان نازی را ارتش سرخ فتح کرد و موسولینی دیکتاتور فاشیست ایتالیا را پارتیزان‌های چپ تیرباران کردند. خوب؟ پس کمونیست‌ها بودند و فاشیسم هم به یک معنی با نبرد همین‌ها رفت. پس قوچانی فکر می‌کند که میزس چه چیزی را به درستی پیش‌بینی کرده؟ احتمالاً نه صرف آمدن، که رفتن میان پرده‌ی کمونیسم را.
۳) «جهان آزاد سخن لودویگ فون میزس را شنید و دریافت که در نبرد با کمونیسم به جای «سلاح گرم» از «سلاح سرد سخن» استفاده کند». ظاهراً جهان «آزاد» آنقدرها هم که آقای قوچانی فکر می‌کند خوب حرف میزس را گوش نکرد. اسم «جنگ سرد» حتماً آشنا است: جنگی مبتنی بر رقابت تسلیحاتی بر سر تولید جنگ افزارهای هسته‌ای که هنوز هم باقی‌مانده زرادخانه‌هایشان برای نابودی چند صدباره کل حیات بر کره‌ی خاکی کفایت می‌کند. از آن گذشته در سراسر این دوران جهان آزاد نبرد ضد کمونیستی را با هر ابزاری دنبال می‌کرد؛ حمایت قاطع از دیکتاتوری‌های خون‌ریز آمریکای جنوبی؛ حمایت از کشتار دو میلیون انسان به اتهام کمونیسم در اندونزی؛ کودتا با «استدلال‌»های ضد کمونیستی علیه دولت ملی مصدق (که به قول نشریه‌ی متبوع آقای قوچانی دولتی پوپولیست بود)؛ تا جنگ نیابتی با شوروی در افغانستان که در آن همین جهان آزاد به گروه‌های جهادی در مقابل کمونیسم چنان پر و بالی داد که هنوز کل جهان گرفتار نکبت‌شان است؛ لابد همان سلاح سرد سخن.
۳) در ادامه می‌خوانیم: «اما در ایران (که هنوز حتی کتاب فون میزس – به صورت کامل – ترجمه نشده است) ما در میانه‌ی گذار از میان پرده‌ی فاشیسم به میان پرده‌ی کمونیسم به سر می‌بریم...» اول یک نکته‌ی فرعی: نوشته‌اند که کتاب فون میزس «به صورت کامل ترجمه نشده است». خوب است بگوییم نقل قولی که آقای قوچانی به انضمام چند «سه نقطه»ی جذاب از میزس آورده، از کتابی است به اسم «فاشیسم و کاپیتالیسم» به گردآوری ولفگانگ آبندرت، و ترجمه‌ی آقای احمد تدینی که انتشارات ثالث در سال ۱۳۹۴ منتشرش کرده. آبندرت در این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌های مهم نویسندگان چپ را در نقد فاشیسم گردآورده است، اما فصلی هم از کتاب «لیبرالیسم» فون میزس که درباره‌ی فاشیسم است در ضمایم کتاب گنجانده؛ برای اینکه ترغیب‌تان کنم کتاب را بخرید و بخوانید وعده می‌دهم که هم علت گنجاندن فصلی از میزس در این کتاب که اصالتاً شامل نوشته‌هایی از نویسندگان مخالف اوست، جالب توجه است و هم عبارت‌هایی که آقای قوچانی به‌جایشان سه نقطه گذاشته جالب اند و در کل معنای پاراگراف تاثیرگذار.
اما اصل جمله: یعنی چه که در ایران ما در میانه‌ی گذار از میان پرده‌ی فاشیسم به میان پرده‌ی کمونیسم به سر می‌بریم؟ یعنی یک دوره فاشیستی را پشت سر گذاشته ایم و در عصر اعتدال منتظریم میان پرده‌ی کمونیسم هم بیاید و برود؟ کمونیسم؟ واقعاً؟ هم آمدنش را پیش‌بینی می‌کنند و هم رفتنش را؟ یا اینکه آمدنش قریب الوقوع است اما به یاری سلاح سرد سخن مهرنامه و دیگر نویسنگان مبارز ناممکن خواهد شد؟ یا اینکه هیچکدام؛ نشسته اند و هر حرف بی‌حسابی می‌زنند و دل‌شان هم قرص و پشت‌تان گرم است که هر باطلی را می‌شود به خورد مردم داد: فون میزس در ۱۹۲۷ سه سال بعد جنگ دوم آمدن کمونیسم را پیش‌بینی کرد الان هم نوبت مهرنامه است که آمدن و رفتن کمونیسم را پیش‌بینی کند و به جای سلاحی که فاشیست‌ها کشیدند سلاح سرد سخن را برای سقوط کمونیسم ناموجود نیامده به کار گیرد.
باشد. بنویسند؛ بیچاره جنگل‌ها. این نوشته‌ها البته خالی از «عقلانیت» نیستند، فقط عقلانیت و منطق‌شان هر چیزی هست جز منطق «سخن». منظق سخن‌شان در حد همین یک پاراگراف است.
 ·  Translate
14 comments on original post
4
1
‫توحید عزیزی‬‎'s profile photoBamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photoMehran Koosha's profile photo
4 comments
 
+توحید عزیزی  منظورشن ۱۳۲۷ بوده ظاهراً. البته ایرادِ نویسنده‌ی یادداشت سرجاش باقیه.
 ·  Translate
Add a comment...
 
اگر به صورتِ کاملاً تصادفی یکی از پاسخ‌های زیر را انتخاب کنید، احتمالِ این‌که پاسخِ درست را انتخاب کرده باشید چقدر است؟

برای حلِ این مسأله ده دقیقه فرصت دارید.

پاسخ در:

 https://bamdadianswers.wordpress.com/2015/06/30/%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%90-%D9%85%D8%B9%D9%85%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%AD%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%84%D9%90-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%90-%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D9%81%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%D8%AA/
 ·  Translate
سوال: اگر به صورتِ کاملاً تصادفی یکی از پاسخ‌های زیر را انتخاب کنید، احتمالِ این‌که پاسخِ درست را انتخاب کرده باشید چقدر است؟ الف) ۲۵٪          ب) ۵۰٪            ج) ۳۳٪            د) ۲۵٪ پاسخ به زو...
16
‫احسان الله‬‎'s profile photoBehzad E's profile photoBamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photo
36 comments
 
+Behzad E
 متوجه شدم. منتها قبل از این‌که احسان و شما اشاره کنید دقت نکرده بودم.
 ·  Translate
Add a comment...
 
 
این واقعیتِ بسیار جالبی است که جامعه‌ی ما به نقطه‌ای رسیده که تلاش‌های لازم برای استخراج نفت از زمین، حملِ آن به پالایشگاه، تبدیلِ آن به پلاستیک، دادنِ شکل و قالبِ مناسب به آن، حملِ آن به فروشگاه و خریدن و آوردنِ آن به خانه در نظرِ مردم کم‌زحمت‌تر از شستنِ قاشق و چنگال بعد از استفاده از آن به نظر می‌رسد.
 ·  Translate
اسلاید را با فرمت PDF دریافت کنید. این واقعیتِ بسیار جالبی است که جامعه‌ی ما به نقطه‌ای رسیده ک...
View original post
18
2
Behzad E's profile photoErfan Y's profile photo‫توحید عزیزی‬‎'s profile photo
 
تصویر تکان‌دهنده بود.
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
5,673 people
ice vak's profile photo
‫طراحي وب سايت (هاست ایرانی)‬‎'s profile photo
amir hosseyn's profile photo
Bahram Serpoushani's profile photo
Wilson Calaham's profile photo
Scott Armstrong's profile photo
Mojtaba Mohamadpoor's profile photo
Pooyesh Rah no's profile photo
n kh's profile photo
Education
  • University of Tehran
    present
Contact Information
Home
Address
Milky way, solar system, planet#3
Story
Tagline
A small man with big dreams
Introduction
There are four types of men:

The big man with small dreams. He is confident, lives a successful life.
The small man with small dreams. He is efficient, lives a decent life.
The big man with big dreams. He is heroic, lives a dramatic life.
The small man with big dreams. He is an idealist, lives on the margines.
Bragging rights
I can happily eat 1kg of frozen strawberries in less than 1 hour.
Basic Information
Gender
Male
Looking for
Friends, Networking
Other names
بامدادی
Bamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
لیلای لیلی
leilaye-leili.blogspot.com

ارتش مردم را بکشد خوب است ... سپاه بکشد بد است! مسلمانها بهایی ها را بکشند بد است ... بقیه مسلمانها را بکشند عالی هم هست ... چپها هم حقشان ا

گ... و شقیقه
4divari-mani2.blogspot.com

امیدوارم از خواندن عنوان این نوشته احساس پست و منزجرکننده‌ای به سراغ شما آمده باشد:) چرا که در این صورت انزجاری را که شنیدن این عبارت در من

Maryam Momeni -
blog.maryammomeni.com

بخشی از گزارش سفر هشام مطر به لیبی پس از سال‌ها تبعید را می‌توانید در همشهری داستان این شماره (مرداد ماه) بخوانید. پدر هشام مطر را سال‌ها پی

مژده‌ی مداوم بهار عربی
azadnegar.wordpress.com

شری برمن( فارن افرز): با سقوط هر چه بیشتر سوریه به جنگ داخلی‌ای عمیق، ورود ارتش مصر برای ساقط کردن دولت منتخب و روزبه‌روز اقتدارگراتر کشور،

بزرگترین جنایت جنگی چیست؟
bamdadi.com

هیچ فکر کرده‌اید بزرگترین یا هولناک‌ترین جنایت جنگی از نظر قوانین بین‌المللی چیست؟ کشتار اسرای جنگی؟ شکنجه؟ غارت اموال شهروندان؟ گروگا‌ن‌گیر

می‌ترسم
bamdadi.com

- می‌ترسم، می‌ترسم، می‌ترسم. - آیا از خدا می‌ترسی؟ - خیر، خداوند ارحم الراحمین است، به بندگان رحم می‌فرماید. - آیا از پیغمبر می‌ترسی؟ - خیر،

جولی بدون انجلینا - کمانگیر
persian.kamangir.net

وقتی انجلینا جولی خبر داد که هردو پستان‌اش را برای خلاصی از خطر ِ محتمل ِ سرطان کنار گذاشته است شوکه شدم. تعجب کردم که یک نفر «۸۷٪ خطر» و «ژ

تفریق
najvaha.com

باید خودم را جمع کنم اما به جای جمع کردن خودم را تفریق می‌کنم. چیزی از من کم می‌شود من کوچک می‌شوم ده منهای هشت چند می‌شود؟ باید خودم را جمع

Qatar to France's Hollande: 'E tu Brute?'
feedproxy.google.com

"'America is something that can be easily moved. Moved to the right direction.They won't get in our way'" Benjamin Netanyahu. Thursday, July

آینده - وب سایت شخصی عباس عبدی: علت چرخش سياست نسبت به تركيه و مصر
www.ayande.ir

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از بروز رسانی وب سایت ایمیل خود را وارد کنید. همچنین به کمک RSS می توانید بدون مراجعه به وب سایت از به روز رسا

ترس
najvaha.com

- می‌ترسم. - چرا؟ - چون خیلی دوستش دارم. - از این‌که روزی دوستش نداشته باشی بترس.

اگر رئیس‌جمهور آمریکا حمله به هواپیمای مسافری ایرانی را محکوم کرده بود
bamdadi.com

به مناسبت فرارسیدن سالروز حمله‌ی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافری ایران و قتل‌عام 290 نفر سرنشین آن. در سپتامبر سال 1983، یک هواپیمای مسافری

پیراهنی برای نپوشیدن
najvaha.com

توی دست‌هایم گرفتمش. نرم بود. بوی دوردست‌ها را می‌داد. بوی شن‌های دریا را می‌داد. به صورتم چسباندمش. خودش بود. مرجان‌های خرد شده و صدف‌ها. ب

آینده - وب سایت شخصی عباس عبدی: چرا شگفتي؟
www.ayande.ir

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از بروز رسانی وب سایت ایمیل خود را وارد کنید. همچنین به کمک RSS می توانید بدون مراجعه به وب سایت از به روز رسا

سیاه‌چاله‌‌های فکری
bamdadi.com

خطر عجیب هر نظریه‌ی توطئه‌ی جامعی در این است که می‌تواند به یک سیاه‌چاله‌‌ی فکری تبدیل شود، به یک جاده‌ی یک طرفه. بیشتر امید ما باید به این

سيبستان: انقلاب سفید ولایی
sibestaan.malackut.org

نتیجه انتخابات 92 از این بابت شگفت آور نیست که روحانی انتخاب شد. از این بابت اسباب شگفتی است که خامنه ای بدون مشکل خاصی از آن استقبال کرد! چ

داستان ِ بلند ِ مردی که می‌خواست به شوروی برود، به جای آن به آمریکا رفت:...
sovietpostcards.blogspot.com

من نمی‌دانم. کمی بُهت زده‌ام. گروهی فکر می‌کنند این بُهت «جا خوردن ما از اقدام پیش‌بینی ناپذیر ِ مردم» است. آن‌ها ما را از مردم حذف می‌کنند.

PROTESTER NOTES: متنی که حکمرانی می‌کند
protester-notes.blogspot.com

میر حسین موسوی از فردایِ انتخابات، شنبه، 23 ِ خردادِ 1388، تا جمعه، 25 ِ خردادِ 1389، مجموعاً 18 بیانیه نوشت. هنگامِ نوشتن مردِ 67 ساله‌ای ب

یک پدرٍ خستهٔ خوشحال
najvaha.com

او و دوست‌دخترش تازه صاحب فرزند شده‌اند. بچه حدودا ده روز دارد. وقتی که به دنیا آمد با ای‌میل به همه بر و بچه‌های همکار خبر داد. از مدت‌ها ق

آینده - وب سایت شخصی عباس عبدی: ائتلاف بی‌فایده و ناممکن
www.ayande.ir

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از بروز رسانی وب سایت ایمیل خود را وارد کنید. همچنین به کمک RSS می توانید بدون مراجعه به وب سایت از به روز رسا