Profile

Cover photo
Bamdad Irani (‫بامدادی‬‎)
Attends University of Tehran
5,697 followers|2,302,200 views
AboutPostsPhotosYouTube+1's

Stream

 
جهان دو قطبی دوران جنگ سرد به صلحی صوری دست یافته بود که بر اساس منطقی تراژیک و در عین حال کمیک شکل گرفته بود: «اگر من را تهدید کنی، آن‌چنان بلایی سرت می‌آورم که نه تو مانی و نه من.»

اصرار آمریکا بر تأسیس پایگاه‌های دفاع موشکی در اروپا سران روسیه را بدجوری آزار می‌دهد. آن‌ها فکر می‌کنند وجود چنین پایگاه‌هایی در اروپا به آمریکا اجازه می‌دهد که حمله‌ی هسته‌ای علیه روسیه انجام دهند، بدون این که فرصت کافی به روسیه بدهند تا واکنش مشابهی نشان دهد و « آن‌چنان بلایی سر آمریکا و متحدانش بیاورد که نه آن‌ها بمانند و نه روسیه». به عبارت دیگر، دفاعِ‌ موشکی ضد موشک‌های بالیستیک قاره پیما در اروپا از نظر روسیه ایده‌ی بدی است، چرا که آن توازن تراژیک و کمیک که عرض کردم را به زیان روسیه به هم می‌زند.

راه حلش چیست؟ که کاری بشود که آن توازن کذایی دوباره برقرار شود. حالا از میان صدها ایده‌ی عجیب و غریب مربوط به دوران جنگ و سرد، یکی قرار است دوباره احیا شود. ایده چنین است:

ساخت زیردریایی‌ ها (یا روبات‌های زیردریایی یا هر چه) مجهز به کلاهک هسته‌ای خیلی خیلی خیلی بزرگ (مثلاً ۱۰۰ مگاتن) و رها کردن آن ها در اعماق اقیانوس ها، جایی که سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا در اروپا نتواند مانعی ایجاد کند. اگر به روسیه حمله‌ی اتمی بشود، این زیردریایی ها هم اژدر ها یا موشک های خود را به سمت آب‌هایی ساحلی آمریکا رها می‌کنند و کلاهک‌هایشان را در منطقه های نزدیک ساحل منفجر خواهند کرد. این بمب می تواند از نوع کثیف باشد و تا می‌تواند آلودگی رادیواکتیو تولید کند و عملاً شهرهای ساحلی آمریکا را به گند بکشد یا این‌که از نوع معمولی باشد و با انفجار نیرومند خود سونامی به ارتفاع ۳۰۰ متر به سوی ساحل روانه کند که شهرها را به واسطه‌ی هجوم آب تخریب کند. البته احتمالاً‌ هر دوی این اثرات رخ خواهد و سونامی رادیواکتیو ایجاد خواهد شد.

با چنین ایده‌ی خیلی خیلی وحشتناکی روسیه قصد دارد دوباره آن توازن کذایی را باز گرداند: اگر به من حمله کنی، چنان بلایی سرت می‌آورم که نه تو مانی و نه من.
 ·  Translate
The very real and very scary details of the nuclear drone Russia wants to build -- and how the U.S. needs to respond.
15
1
Sina namaki's profile photoAmir H. R.'s profile photo‫م عباس‬‎'s profile photoSha yan's profile photo
3 comments
 
البته برعکسه فکر میکنم. امریکا بود که به این نتیجه رسید که اگر شوروی ابتدا اماکن نظامی هسته ای رو نابود کنه دیگه امریکا نمیتونه تقابل کنه. نهایتا امریکاییها به این نتیجه رسیدند که باید از دریا استفاده کنن. سپر موشکی در اروپا هم نهایتا با توافق طرفین از اروپا برداشته شد
 ·  Translate
Add a comment...
 
عالی!
 
بازی وبلاگی ویژه‌ی مشاهیر
بی‌بی‌سی یک بازی وبلاگی راه انداخته است تحت عنوان «اگر زن بودم … اگر زن نبودم». مردها باید خود را زن تصور کنند (اگر زن بودم) و زن‌ها  خود را مرد (اگر زن نبودم). تعدادی در این بازی شرکت کرده و حاصل تخیلات خود را نوشته‌اند که اینجا قابل دسترسی است، و من به خواننده گرامی قول می‌دهم که خواندن اغلب آن‌ها شما را به دنیای عجیب و شگفت‌انگیزی خواهد برد.

خود را جای دیگری گذاشتن و از نگاه دیگری دیدن باعث شناخت می‌شود و معرفت به وجود می‌آورد، و معرفت بیشتر به تفاهم بیشتر می‌انجامد. «خودتان را بگذارید جای من، اگر جای من بودید چکار می‌کردید؟». 
وقتی مردی خود را در قالب زنی تصور می‌کند، می‌خواهد ببیند زن‌ دنیا را (که ما مردها هم جزو آن هستیم) چگونه می‌بیند، می‌فهمد یا تجربه می‌کند. و از آن‌جا که برای توفیق در این کار سرمایه‌ای جز ذهنیات و تصورات خود ندارد، در واقع به ما نشان می‌دهد که او زن را چگونه می‌بیند. یک نمونه عالی نوشته‌ی عباس معروفی است که جهت بررسی آن باید یک کتاب نوشت، و من خواندن آن را به خواننده گرامی اکیدا توصیه می‌کنم.
موردی که می‌خواهیم در ادامه نگاهی به آن بیاندازیم عکس مورد بالاست، که در آن زنی (شهرنوش پارسی‌پور) سعی کرده است خود را جای یک مرد بگذارد. 
پارسی‌پور می‌نویسد: 
اگر زن نبودم مى توانستم بعضى شب ها به یک بار بروم و یک گیلاس ویسکى بخورم بدون آن که کسى فکر کند زن بدى هستم که به بار آمده ام.

یک بی‌دقتی را توضیح داده و به بقیه داستان می‌پردازیم. شخصی که زن نباشد اگر به بار برود و یک گیلاس ویسکی بنوشد، هیچ‌کس فکر نمی‌کند که «او زن بدی است»، به این دلیل ساده: چون او دیگر زن نیست. منظور این‌که، اگر فرشته‌ای که سه آرزو را برآورده می‌سازد بر خانم پارسی‌پور ظاهر شده و او را به آقای پارسی‌پور تبدیل کند، او می‌تواند بدون نگرانی به باری رفته و یک گیلاس ویسکی بنوشد. به سلامتی آقا!
اما ببینیم پس از دگردیسی جنسی چه فکرهای دیگری در ذهن آقای پارسی‌پور جان می‌گیرند:
بعد مى توانستم با فاحشه اى که به بار آمده تا مشترى بلند کند دوست بشوم و با هم گپ بزنیم و من براى او یک گیلاس ویسکى بخرم. با هم بخندیم و حال کنیم.
یک بی‌دقتی دیگر را کوتاه توضیح داده به داستان برمی‌گردیم: به حرکت درآوردن هرچیزی - این قانون فیزیک است - نیازمند نیرو ست. و این قوت پول است که فاحشه را به این یا آن کار وامی‌دارد. پول توی کیف است، و کیف توی جیب مشتری ست. این آن نیرویی است که فاحشه را اول بلند، و بعد افقی می‌کند. فاحشه حداکثر در صدد شکار مشتری در بار است، آن‌جا می‌آید که کسی را به تور بیاندازد. و این از کم‌تجربگی(!) این مرد عجیب است که فکر می‌کند زن فاحشه مرد را بلند می‌کند!
بعد مى توانستم آن فاحشه را با خود به هتلى ببرم و اتاقى کرایه کنم بدون آن کسى مرا زن بدى بداند(!). می‌توانستم با فاحشه به اتاق هتل بروم و با هم اختلاط کنیم. اگر دلم خواست با او همخوابه بشوم و اگر دلم نخواست او را بنشانم تا درباره زندگى اش برایم حرف بزند. آن وقت من مى فهمیدم چرا او به فحشا کشانده شده. 

قصد آقای پارسی‌پور از حرف زدن با فاحشه مانند قهرمانان جاهل‌ فیلمفارسی، و شوفرتاکسی لات مارتین اسکورسیزی نجات یا نصیحت اخلاقی زن فاحشه نیست. می‌خواهد بفهمد چرا او به فحشا کشانده شده است، که این هدفی والا ست. اما این‌جا باز آقای پارسی‌پور مرتکب چند بی‌دقتی می‌شود، که نمی‌شود از آن گذشت. عبارت «به فحشا کشانده شده است» فاعلیت احتمالی زن را نفی می‌کند. در صورتی که بسیاری از فاحشه‌ها، بخصوص در غرب و به ویژه در کشور محل اقامت پارسی‌پور فحشا را انتخاب می‌کنند. شخصا در رسانه‌ها از دخترانی (با عکس و تفصیل) خوانده‌ام که برای کسب هزینه تحصیلی خود تن‌فروشی می‌کرده‌اند. خیلی‌های دیگر این شغل را به خاطر درآمد زیاد آن انتخاب می‌کنند. و و و.
در باره فحشا مطالعات زیادی هست. جامعه‌شناس‌ها کارهای خوب و جالبی در این زمینه کرده‌اند. اگر پارسی‌پور می‌خواهد «بفهمد»، لازم نیست تغییر جنسیت بدهد. کافی‌ست سری به کتاب‌خانه بزند، یا کمی در وب جستجو کند. حاصل کار جامعه‌شناس‌ها ممکن است اشکالات مختلفی داشته باشد، اما شناخت آن‌ها از “شناخت” امثال پارسی‌پور دقیق‌تر، واحتمال دسترسی آن‌ها به شناخت، به خاطر رویکرد روشمند آن‌ها یقینا بیشتر است. پارسی‌پور می‌گوید: «اگر دلم خواست با او همخوابه بشوم و اگر دلم نخواست او را بنشانم تا درباره زندگى اش برایم حرف بزند». هنگامی که یک طرف تعامل این‌طور محکوم و مقید به خواست/ و نخواست دل طرف دیگر باشد، با یک وضعیت ضداخلاقی روبرو هستیم که در آن گفتگو نمی‌تواند به فهم واقعی برسد. 
[در فیلمی دیده‌ام که زن فاحشه یکی از همین مردهای اهل گفتگو(!) را از اتاق بیرون انداخت. صحنه‌ی لذت‌بخشی بود]. 
باری پارسی پور می‌گوید: اگر مرد می‌بودم، پس از نوشیدن یک گیلاس ویسکی با توسل به قدرت پول فاحشه‌ای را به انقیاد خود در می‌آوردم، و در صورتی که دلم نخواست با او همخوابه شوم، او را می‌نشاندم تا از زندگی‌اش بگوید «و مى فهمیدم چرا یک زن حق ندارد که اگر عملى انجام داد که جنسى بود و به خاطر آن به فحشا کشیده شد باید فاحشگى را به عنوان شغل انتخاب کند».

بی‌دقتی‌های در این نوشته کم نیست، اما این جمله‌ی آخر از قلم پارسی‌پور به عنوان ادیب، فاجعه است. انگار که یک گیلاس ناقابل ویسکی آقای پارسی‌پور را زمین زده است:
و می‌فهمیدم چرا یک زن حق ندارد
که اگر عملی انجام داد که جنسی بود
و به خاطر آن به فحشا کشیده شد
باید فاحشگی را به عنوان شغل انتخاب کند!

حوصله‌ و زور لازم برای ادامه‌ی داستان را ندارم. هدف پارسی‌پور از این نوشته معلوم نیست و پرداختن بیشتر به آن یأس و تأثر آدم را افزایش می‌دهد. اما چرا پارسی‌پور، وقتی قرار است در قالب یک مرد برود، مردی با یک چنین شخصیت ناهنجاری را انتخاب می‌کند؟ واقعیت این است که همه مردها برای رفع نیازهای جنسی خود به فاحشه‌ها رجوع نمی‌کنند. این‌گونه مردها که آن‌ها را فواحش بلند می‌کنند(!) نوع بخصوصی از مردان هستند که در فارسی محاوره‌ای به آن‌ها «جنده‌باز» می‌گویند و قصد آنان از رفتن به «بار» هرچه باشد، مانند آقای پارسی‌پور رسیدن به پاسخ پرسش‌های اخلاقی، و روشنگری نیست. 
مرتبط
http://4divari-mani2.blogspot.co.at/2010/01/archive1_7874.html
 ·  Translate
8 comments on original post
7
Add a comment...
 
 

طوری که من سر در آوردم
- خلبان روس که طوری که در وبسایت روسی اسپوتنیکس آمده است، نجات او کار گروهی تحت فرماندهی سردار سلیمانی بوده است، می‌گوید، هرگز مرز هوایی ترکیه را مخدوش نکرده  است و هواپیمای آن‌ها در حریم فضایی سوریه مورد اصابت قرار گرفته است.

- آن‌هایی که معتقدند بمب‌افکن روسی وارد آسمان سوریه شده / یا از آسمان ترکیه عبورکرده است، مدت حضور این هواپیما را در داخل مرز هوایی ترکیه بین پنج تا ۱۷ ثانیه می‌دانند.

- از نظر حقوق بین‌الملل دفاع کشورها از حریم هوایی خود موجه است، و با این فرض که هواپیمای روسی واقعا حریم هوایی ترکیه را نقض کرده باشد، حق دفاع برای ترکیه محفوظ است، اما.

- اما از آن‌جایی که هواپیماهای نظامی سرعت بالایی دارند امکان نقض حریم هوایی همیشه هست. کما این‌که در یکی دو سال گذشته هواپیماهای ترکیه بیش از هزار بار حریم هوایی یونان را نقض کرده اند.

- با توجه به این واقعیت می‌توان تصور کرد که اگر «دفاع» را به معنی شلیک راکت و سرنگونی هواپیمای خاطی بگیریم، در مدت کمی شاهد جنگ‌هایی در سراسر دنیا خواهیم بود، در حالی که می‌بینیم این‌طور نیست. چرا؟

-هنگام بروز حادثه نقض حریم هوایی معمولا پایگاه‌های راداری موضوع را به مقامات مسئول دولتی خبر می‌دهند. در این صورت اغلب بدون رسانه‌ای شدن ماجرا وزارت خارجه کشوری که حریم هوایی آن نقض شده است، پیام اعتراضی به وزارت امور خارجه کشوری که هواپیما متعلق به آن است ارسال می‌کند.

- در صورتی که کشور “متجاوز” اعتراض‌ها را جدی نگرفته و هواپیماهای آن مکررا مرتکب نقض حریم هوایی کشور دیگر شود، مسئولان این کشور سفیر آن کشور را به وزارت خارجه دعوت کرده و از او می‌خواهند اعتراض شدید آن‌ها را به مقامات کشور خود منتقل کند.

- در صورتی که هواپیمای متجاوزی به صورت طولانی در حریم فضایی کشور دیگری پرواز کند، پس از رؤیت آن‌ توسط رادارها، هواپیماهای جنگنده برای دفع او به پرواز درمی‌آیند. این‌جا نیز این‌طور نیست که به محض رؤیت هواپیمای بیگانه مانند گاوچران‌های دست‌به‌رولور روی او آتش بگشایند. 

- از اولین اقدامات، غیر از هشدار از طریق بی‌‌سیم (که ممکن است اختلال داشته باشد) یکی این است که جنگنده‌ها خود را به آن رسانده و به موازات آن، در فاصله‌ای که خلبان‌ها می‌توانند یکدیگر را با چشم غیرمسلح ببینند، به خلبان هواپیمای متجاوز علامت‌هایی مبنی بر حضور غیرقانونی او در حریم فضایی کشور خود می‌دهند. 

-  در صورتی که چنین کاری میسر نباشد، وجنگنده کشوری که حریم آن نقض شده است، خود را به جلوی هواپیمای متجاوز رسانده و علایم مخصوصی را برای او می‌فرستد. 

 - در صورت بی‌توجهی خلبان متجاوز به علایم، به عنوان هشدار راکت‌هایی نورانی به سمت او پرتاب می‌شود.

-  و اگر باز هم به کار خود ادامه داد، به آن شلیک می‌کنند.  

روسیه به همین دلیل حمله ترکیه را عامدانه و از پیش برنامه‌ریزی شده می‌داند. هواپیماهای ترکیه در محل در کمین هواپیمای روسی بوده اند. 

تا وقوع این حادثه بمب‌افکن‌های روسی از آن‌جایی که دشمنی که با او در حال جنگ هستند هواپیمای نظامی ندارد، بدون پشتیبانی هوایی جنگنده‌های که مخصوص رزم‌های هوایی هستند، پرواز می‌کردند. سیاستی که با نصب ضدهوایی‌های S400 تغییر کرد. 

ترکیه که ادعا می‌کند خلبانان ترک ۱۰بار به هواپیمای روسی اخطار داده اند، صوت اخطار به هواپیمای روسی را منتشر کرده است. داخل کابین هواپیمایی را می‌بینیم و این جمله را می‌شنویم: «فورا مسیرت را به سوی جنوب عوض کن». 
 ·  Translate
View original post
22
1
Mohammad Kajbaf's profile photo
Add a comment...
 
نخست وزیر روسیه: ترکیه از داعش حمایت می کند. برخی مقامات ترک منافعی مستقیم در معاملات نفتی با داعش دارند. احتمال منع فعالیت شرکت های ترک در روسیه. احتمال کنسل شدن ساخت اولین نیروگاه هسته ای در ترکیه. احتمال کنسل شدن خط لوله جدید گاز به ترکیه که این کشور را به هاب گاز تبدیل می کرد.

وزیر دفاع روسیه: ازین به بعد هر هواپیمایی که نیروهای ما در سوریه را تهدید کند هدف قرار خواهیم داد. استقرار s400 در سوریه. قطع هرگونه همکاری و گفتگوی نظامی با ترکیه.
 ·  Translate
18
Add a comment...
 
آلمان از رفتار ترکیه راضی نیست.

سیگمار گابریل معاون اول صدراعظم آلمان (وایس‌چنسلور، دومین مقامِ کابینه):

این حادثه برای اولین بار به ما نشان می‌دهد که ما با بازی‌گری غیر قابل پیش بینی طرف هستیم. با توجه به اظهاراتی که از نواحی مختلف منطقه شنیده می‌شود، این بازی‌گر روسیه نیست، بلکه ترکیه است.
 ·  Translate
19
Add a comment...
 
به دنبالِ‌ سرنگونیِ هواپیمای نظامی روسیه توسط ترکیه:

سخنگویِ نظامیِ آمریکایی در عملیاتِ نظامیِ علیهِ داعش به رهبریِ آمریکا: «این یک حادثه بین دو دولتِ روسیه و ترکیه است.»

در ضمن ارتشِ آمریکا اعلام کرده که محل سقوط نزدیک مرز سوریه و ترکیه بوده، ولی نمی‌تواند بگوید دقیقاً کجا.

برداشتِ اول: ترکیه نباید انتظار داشته باشد آمریکا [و ناتو] او را در این قضیه حمایت کنند.
*برداشتِ دوم: هویجوری برایِ آرام کردنِ اوضاع.*


 ·  Translate
15
Sina namaki's profile photoBamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photo
2 comments
 
خط اول رو اضافه کردم. ممنون
 ·  Translate
Add a comment...
 
رئیس‌جمهورِ روسیه:

ترکیه با ساقط کردنِ هواپیمایِ روسیه به عنوانِ همدستِ تروریست‌ها عمل کرد. فاصله‌ی هواپیمایِ روس با مرزِ ترکیه ۱ کیلومتر بود (در لحظه‌ی اصابت) و هیچ‌گونه تهدیدی علیه‌ی امنیتِ ملی ترکیه محسوب نمی‌شد. هواپیما تروریست‌هایی را که در منطقه فعالیت می‌کردند و خیلی از آن‌ها از روسیه به آن‌جا رفته‌اند را هدف قرار می‌داد.

روسیه متوجه جریانِ نفت از مناطقِ تحتِ کنترلِ داعش در خاکِ سوریه به ترکیه است. ظاهراً داعش نه تنها از طریقِ فروشِ نفت درآمد کسب می‌کند، بلکه حمایتِ ارتشِ ترکیه را نیز دارد. این امر به خوبی نشان می‌دهد که اعتماد به نفسِ این گروه در پخشِ تروریسم در سراسرِ جهان از کجا ناشی می‌شود.

این اتفاق عواقبِ ناخوشایندی برایِ رابطه‌ی روسیه با ترکیه خواهد داشت. این واقعیت که ترکیه پس از این واقعه به جایِ این‌که سعی کند با روسیه تماس برقرار کند، به ملاقاتِ با سرانِ ناتو شتافت نگران کننده است. به نظر می‌رسد که ترکیه می‌خواهد ناتو منافعِ داعش را دنبال کند.
 ·  Translate
23
3
afsan Musazadeh's profile photo‫مانی ب‬‎'s profile photo‫سیدمحسن بهرسی‬‎'s profile photoMindcancer سرطان ذهن‎'s profile photo
7 comments
 
نه، اما ادعا هم نکردم میدونم، قهرمان من هم کسی نیست. من اعتراض دارم به حرفهای مفت بی دلیل و مدرکی که همه از رو معده میان میزنن نه دلیل دارن براش نه مدرک ، نه اصولا اعتقادی دارن به دلیل و مدرک.قهرمان من نه اردوغان ابله هست نه پوتین کوتوله، اصراری هم به گرفتن یک طرف ندارم
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
5,697 people
Omid Naeemaei's profile photo
‫زهـرا پاک دل‬‎'s profile photo
mehdi zarei's profile photo
agt jonm's profile photo
mohsen haghighi's profile photo
Mahdi Moradi's profile photo
ali bahrami's profile photo
Vahid Haghighat's profile photo
shayan salehi's profile photo
 

وزیر امور خارجه روسیه (دیروز): روسیه برای بستنِ مرزِ ترکیه-سوریه آمادگی دارد... ما متقاعد شده‌ایم که بستنِ این مرز از جهاتِ مختلف منجر به حلِ مشکلِ پاکسازی تروریسم از خاکِ سوریه خواهد شد.

از یک طرف بمبارانِ ترکمن‌ها آن‌ها را ترغیب به بازگشت به خاکِ ترکیه می‌کند و از سویِ‌ دیگر کردها با حمایتِ هوایی روسیه در حال پیشروی به سمتِ غرب هستند. در عینِ حال طیِ هفته‌ی گذشته روسیه چندین گروه از کامیون‌هایِ نفت‌کش را در منطقه‌ی مرزی واقع در شمالِ‌ حلب نابود کرده است. کامیون‌داران احتمالاً نسبت به عبور از مرز بیش از پیش مردد خواهند شد.

امروز ناگهان آمریکا مدعی شد که از ترکیه خواسته که مرزِ خود با سوریه را ببندد. در عینِ حال ترکیه در حالِ افزایشِ نیروهایِ نظامی‌اش در مرزش با سوریه است. چندین تانک و قوایِ زرهی به مرز اعزام شده‌اند. تانک و قوای زرهی چندان کاربردی برای بستنِ مرز ندارند بلکه بیشتر به کار مقابله با یک ارتشِ دیگر می‌خورند. همچنین ترکیه سیستمِ جنگِ‌الکترونیکِ پیشرفته‌ای در مرز مستقر کرده که می‌تواند برای کور کردنِ رادارهایِ سوری و روسی به کار گرفته شود. حرکتِ ترکیه در منطقه بیشتر تهاجمی به نظر می‌رسد تا تلاشی دفاعی برایِ بستنِ مرز.

اگر نیروهای ترک همان‌جا بایستند (مرز را ببندند)، روسیه کاری که آغاز کرده را ادامه خواهد داد؛ یعنی نفت‌کش‌هایی که قصد عبور از مرز داشته باشند را نابود خواهد کرد. اما شاید ترکیه به تنهایی یا با چراغِ سبزِ آمریکا قصد داشته باشد نیروهایِ نظامیِ خود را واردِ سوریه کرده و نواری به اصطلاح امن در شمالِ حلب برای حرکتِ تانکرهایِ نفتی یا سایرِ گروه‌هایی که علیه دولتِ سوریه (و روسیه) می‌جنگند ایجاد کنند (مرز را پاک کنند،‌ که باز هم نوعی بستن مرز تلقی می‌شود منتها از عمق خاکِ سوریه). این ایده‌ی بسیار بدی است. نه تنها موفق نخواهد شد، بلکه بدونِ شک خطرِ گسترش به یک جنگ تمام و عیار را خواهد داشت.

*همزمان ترور وکیلِ کرد در ترکیه نگران کننده است. هر گروهی که این‌کار را کرده به وضوح از این‌که اوضاعِ کنونی را متشنج‌تر کند بهره می‌برد.*
 ·  Translate
Turkey deploys military reinforcements to Syria border
16
Add a comment...
 
ترکیه مدت‌هاست که ایده‌ی منطقه پرواز ممنوع (امن) در سوریه را دنبال می‌کند. حالا رسماً به هدفش رسید‌: منطقه‌ی پرواز ممنوع در سوریه برای هواپیمایهای ترک ایجاد شد!

ترکیه پروازهای نظامی بر فراز سوریه را پایان می‌دهد.

دلیلش خیلی ساده است. اولین هواپیمایِ نظامی ترک که وارد سوریه بشود توسط روسیه سرنگون خواهد شد.
 ·  Translate
Turkey abandons its putative battle against ISIL in Syria after the eruption of a row with Moscow following the downing of a Russia plane
58
4
man Ariyan's profile photo‫سیدمحسن بهرسی‬‎'s profile photo‫هادی ـ‬‎'s profile photo‫روزنامه نگار آزاد‬‎'s profile photo
21 comments
 
Gulamane amrica zaleelo khar mishawand
Add a comment...
 
حالا آرتی داره مستقیماً خبر از روابطِ مقامات ترک با داعش سر معامله‌ی نفت و غیره می‌ده :)

https://www.rt.com/business/323391-isis-oil-business-turkey-russia/
 ·  Translate
Moscow has accused Turkey of helping Islamic State in the illegal oil trade which helps finance the terrorist group. According to analysts, Russian airstrikes in Syria are disrupting the profitable deals for Turkish middlemen, including Ankara officials.
10
Asieh Haeri's profile photoBamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photo
2 comments
 
+Asieh Haeri
 الان روش زوم کردن.
 ·  Translate
Add a comment...
 
فرض می‌کنم روایتِ رسمی ترکیه درباره‌ی ورودِ هواپیمایِ روس به حریمِ هوایی این کشور درست باشد. به نقشه‌ای که مقاماتِ ترک ارائه کرده‌اند و مسیرِ هواپیمایِ روس را نشان می‌دهد نگاه می‌کنم و حدود آن را در گوگل پیدا می‌کنم. هواپیما وارد قسمتی از خاک ترکیه شده که به شکلِ دماغه‌ای است که واردِ دریایِ فرضیِ سوریه شده است. اگر به نقشه‌ زیر که از گوگل گرفته‌ام (و سردستی عکس هواپیما و مسیر را به آن اضافه کرده‌ام) نگاه کنید متوجه می‌شوید که مسیری که هواپیما در خاک ترکیه طی کرده کمتر از ۲ کیلومتر است. با توجه به این‌که سرعت هواپیما بین ۴۰۰ تا ۹۰۰ کیلومتر در ساعت است، هواپیمایِ روسی بین ۸ تا ۱۸ ثانیه در خاک ترکیه بوده و بعد هم از آن خارج شده است. این یعنی هواپیماهایِ‌ گشتی ترکیه هواپیما را زیر نظر داشته‌اند و منتظر این بوده‌اند که دست از پا خطا کند تا آن را سرنگون کنند. رفتاری بسیار خصمانه.

با توجه به این که این منطقه‌ی مرزی است و هواپیما مدت بسیار اندکی وارد خاک ترکیه شده و مسافت هم بسیار اندک بوده، احتمال خطا زیاد است. یعنی چه بسا خلبان واقعاً متوجه نبوده که چند ثانیه وارد خاک ترکیه شده، یا این‌که نیروهای هوایی ترکیه اشتباه کرده و ممکن است هواپیما کمی دورتر از آن چه که به نظر رسیده بوده، یعنی داخل خاک ترکیه نبوده باشد. علاوه بر همه‌ی این‌ها، ساقط کردن هواپیما به واسطه‌ی چنین نقضِ ناچیزِ‌ حریم هوایی چندان محکمه پسند نیست.

خلاصه این که داستان رسمی ترکیه حتی اگر درست باشد باز هم چندان محکم نیست. ترکیه در وسواس خود نسبت به مرزهای هوایی اش مرتکبِ اشتباهی استراتژیک شده است (مگر این‌که داستان برنامه‌ریزی شده بوده باشد و با هماهنگی شرکای ناتو که مثلاً خواسته باشند هشداری به روسیه بدهند). 
 ·  Translate
54
Seyed Mohammad Mirkazemi's profile photoAmir H. R.'s profile photokhorshid dana's profile photoFaRaNaK s's profile photo
8 comments
 
دلیل این کار ترکیه فقط و فقط زهر چشم گرفتن از پوتین بود،بخصوص‌ بعد از دیدار با رهبر ایران!
 ·  Translate
Add a comment...
 
رئیس‌جمهورِ چک ترکیه را در سرنگون ساختنِ هواپیمایِ روس سرزنش کرده است:

گاهی وقت‌ها آدم شک می‌کند که شاید ترکیه ارتباط‌هایی غیررسمی با دولتِ اسلامی (داعش) دارد. با توجه به این‌که نیرویِ هوایی روسیه در حالِ جنگ با داعش است، حمله‌ی ترکیه به هواپیمایِ روسی اقدامی به شدت «رادیکال» به نظر می‌رسد.
 ·  Translate
22
2
Bamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s profile photoReza Hemmati's profile photo‫سیدمحسن بهرسی‬‎'s profile photoMindcancer سرطان ذهن‎'s profile photo
5 comments
 
این مطلب رو رئیس‌جمهورِ چک گفته
+مانی ب +Qorme Sabzi  
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
5,697 people
Omid Naeemaei's profile photo
‫زهـرا پاک دل‬‎'s profile photo
mehdi zarei's profile photo
agt jonm's profile photo
mohsen haghighi's profile photo
Mahdi Moradi's profile photo
ali bahrami's profile photo
Vahid Haghighat's profile photo
shayan salehi's profile photo
Education
  • University of Tehran
    present
Contact Information
Home
Address
Milky way, solar system, planet#3
Story
Tagline
A small man with big dreams
Introduction
There are four types of men:

The big man with small dreams. He is confident, lives a successful life.
The small man with small dreams. He is efficient, lives a decent life.
The big man with big dreams. He is heroic, lives a dramatic life.
The small man with big dreams. He is an idealist, lives on the margines.
Bragging rights
I can happily eat 1kg of frozen strawberries in less than 1 hour.
Basic Information
Gender
Male
Looking for
Friends, Networking
Other names
بامدادی
Bamdad Irani (‫بامدادی‬‎)'s +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
لیلای لیلی
leilaye-leili.blogspot.com

ارتش مردم را بکشد خوب است ... سپاه بکشد بد است! مسلمانها بهایی ها را بکشند بد است ... بقیه مسلمانها را بکشند عالی هم هست ... چپها هم حقشان ا

گ... و شقیقه
4divari-mani2.blogspot.com

امیدوارم از خواندن عنوان این نوشته احساس پست و منزجرکننده‌ای به سراغ شما آمده باشد:) چرا که در این صورت انزجاری را که شنیدن این عبارت در من

Maryam Momeni -
blog.maryammomeni.com

بخشی از گزارش سفر هشام مطر به لیبی پس از سال‌ها تبعید را می‌توانید در همشهری داستان این شماره (مرداد ماه) بخوانید. پدر هشام مطر را سال‌ها پی

مژده‌ی مداوم بهار عربی
azadnegar.wordpress.com

شری برمن( فارن افرز): با سقوط هر چه بیشتر سوریه به جنگ داخلی‌ای عمیق، ورود ارتش مصر برای ساقط کردن دولت منتخب و روزبه‌روز اقتدارگراتر کشور،

بزرگترین جنایت جنگی چیست؟
bamdadi.com

هیچ فکر کرده‌اید بزرگترین یا هولناک‌ترین جنایت جنگی از نظر قوانین بین‌المللی چیست؟ کشتار اسرای جنگی؟ شکنجه؟ غارت اموال شهروندان؟ گروگا‌ن‌گیر

می‌ترسم
bamdadi.com

- می‌ترسم، می‌ترسم، می‌ترسم. - آیا از خدا می‌ترسی؟ - خیر، خداوند ارحم الراحمین است، به بندگان رحم می‌فرماید. - آیا از پیغمبر می‌ترسی؟ - خیر،

جولی بدون انجلینا - کمانگیر
persian.kamangir.net

وقتی انجلینا جولی خبر داد که هردو پستان‌اش را برای خلاصی از خطر ِ محتمل ِ سرطان کنار گذاشته است شوکه شدم. تعجب کردم که یک نفر «۸۷٪ خطر» و «ژ

تفریق
najvaha.com

باید خودم را جمع کنم اما به جای جمع کردن خودم را تفریق می‌کنم. چیزی از من کم می‌شود من کوچک می‌شوم ده منهای هشت چند می‌شود؟ باید خودم را جمع

Qatar to France's Hollande: 'E tu Brute?'
feedproxy.google.com

"'America is something that can be easily moved. Moved to the right direction.They won't get in our way'" Benjamin Netanyahu. Thursday, July

آینده - وب سایت شخصی عباس عبدی: علت چرخش سياست نسبت به تركيه و مصر
www.ayande.ir

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از بروز رسانی وب سایت ایمیل خود را وارد کنید. همچنین به کمک RSS می توانید بدون مراجعه به وب سایت از به روز رسا

ترس
najvaha.com

- می‌ترسم. - چرا؟ - چون خیلی دوستش دارم. - از این‌که روزی دوستش نداشته باشی بترس.

اگر رئیس‌جمهور آمریکا حمله به هواپیمای مسافری ایرانی را محکوم کرده بود
bamdadi.com

به مناسبت فرارسیدن سالروز حمله‌ی ناو آمریکایی به هواپیمای مسافری ایران و قتل‌عام 290 نفر سرنشین آن. در سپتامبر سال 1983، یک هواپیمای مسافری

پیراهنی برای نپوشیدن
najvaha.com

توی دست‌هایم گرفتمش. نرم بود. بوی دوردست‌ها را می‌داد. بوی شن‌های دریا را می‌داد. به صورتم چسباندمش. خودش بود. مرجان‌های خرد شده و صدف‌ها. ب

آینده - وب سایت شخصی عباس عبدی: چرا شگفتي؟
www.ayande.ir

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از بروز رسانی وب سایت ایمیل خود را وارد کنید. همچنین به کمک RSS می توانید بدون مراجعه به وب سایت از به روز رسا

سیاه‌چاله‌‌های فکری
bamdadi.com

خطر عجیب هر نظریه‌ی توطئه‌ی جامعی در این است که می‌تواند به یک سیاه‌چاله‌‌ی فکری تبدیل شود، به یک جاده‌ی یک طرفه. بیشتر امید ما باید به این

سيبستان: انقلاب سفید ولایی
sibestaan.malackut.org

نتیجه انتخابات 92 از این بابت شگفت آور نیست که روحانی انتخاب شد. از این بابت اسباب شگفتی است که خامنه ای بدون مشکل خاصی از آن استقبال کرد! چ

داستان ِ بلند ِ مردی که می‌خواست به شوروی برود، به جای آن به آمریکا رفت:...
sovietpostcards.blogspot.com

من نمی‌دانم. کمی بُهت زده‌ام. گروهی فکر می‌کنند این بُهت «جا خوردن ما از اقدام پیش‌بینی ناپذیر ِ مردم» است. آن‌ها ما را از مردم حذف می‌کنند.

PROTESTER NOTES: متنی که حکمرانی می‌کند
protester-notes.blogspot.com

میر حسین موسوی از فردایِ انتخابات، شنبه، 23 ِ خردادِ 1388، تا جمعه، 25 ِ خردادِ 1389، مجموعاً 18 بیانیه نوشت. هنگامِ نوشتن مردِ 67 ساله‌ای ب

یک پدرٍ خستهٔ خوشحال
najvaha.com

او و دوست‌دخترش تازه صاحب فرزند شده‌اند. بچه حدودا ده روز دارد. وقتی که به دنیا آمد با ای‌میل به همه بر و بچه‌های همکار خبر داد. از مدت‌ها ق

آینده - وب سایت شخصی عباس عبدی: ائتلاف بی‌فایده و ناممکن
www.ayande.ir

برای عضویت در خبرنامه و اطلاع از بروز رسانی وب سایت ایمیل خود را وارد کنید. همچنین به کمک RSS می توانید بدون مراجعه به وب سایت از به روز رسا