Profile cover photo
Profile photo
BELLATRIX
16 followers
16 followers
About
Posts

Post has attachment
SWAROVSKI OCTA - REÁLNY LESK
Svietidlo Octa s unikátnym robustným krištáľom SWAROVSKI, ktorý dodáva priestoru viac než elegantný lesk. Deväť hladkých brúsených plôch vytvárajú trblietavý efekt na stenách a strope.
Add a comment...

Post has attachment
OSVETLENIE PAMÄTNÍKA HOLOKAUSTU - BARDEJOV
Jedinečné dielo v strednej Európe, ktoré navrhol izraelský architekt Giora Solar pochádzajúci z Prešova. Pamätník tvoria tabule v tvare židovských náhrobkov s uvedenými menami obetí holokaustu, ktoré sú usporiadané podľa mien rodín, priezvisk príslušníkov danej rodiny a ich dátumov narodení.
Add a comment...

Post has attachment
Funkčné, štýlové, minimalistické osvetlenie

Novinky - JUL 2014 

- AUDI Centrum Bratislava - exclusive gallery
- LED svietidlo, ktoré neoslepuje
- Závesné svietidlo HALO
- Návod na online katalóg produktov iGuzzini

http://www.bellatrix.sk/newsletter/iguzzini/jul14
PhotoPhotoPhoto
2014-07-03
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Keďže na Slovensku vládne hokejová nálada (aj keď momentálne trošku pochmúrna), prinášame jednú "hokejovú" tému. Jedná sa o minuloročnú realizáciu osvetlenia zimného štadióna v Prešove. 

Radi by sme poukázali, že správne zvoleným typom osvetlenia, a hlavne regulácie taktiež vieme pekne ušetriť.

Ako pri každom projekte, aj pri tomto sú potrebné detailné vstupné informácie. Aké? V prvom rade si musíme rozobrať prevádzku zimného štadióna. Prebiehajú tam rôznorodé akcie, od verejného korčuľovania, cez tréningy až po ligové zápasy a miestami aj televízne prenosy. Každá činnosť si vyžaduje špecifické osvetlenie, čo sa týka jeho intenzity. Napríklad, pri verejnom korčuľovaní nám postačuje osvetlenie cca 150 - 200 luxov, pri rekreačnom hokeji alebo tréningu je to 300luxov, ale pri televíznom prenose až 1000luxov. Ako teda dosiahnuť požadované hodnoty intenzít osvetlenia pri použití jednej kompaktnej sústavy bez toho, aby sme pracne museli vypínať či zapínať jednotlivé okruhy svietidiel? Odpoveď je veľmi jednoduchá a jednoznačná. Inteligentným riadením a ovládaním. Inak povedané, svietidlá by mali pri 100% výkone dosahovať požadovanú najvyššiu intenzitu osvetlenia ľadovej plochy a stmievaním svietidiel dosiahnuť požadované minimálne hodnoty. Teda svietidlá musia byť stmievateľné a predsa musia mať dostatočný výkon.

Na základe zadefinovaných požiadaviek sa pripravili a kategorizovali jednotlivé triedy - intenzity osvetlenia. Samozrejmosťou bolo spracovanie svetelno - technického výpočtu:

Už pri návrhu boli pri jednotlivých požadovaných triedach - intenzít osvetlenia stanovené jednotlivé spotreby elektrickej energie.

Súčasťou celého projektu bolo aj porovnanie starej a novej osvetľovacej sústavy, kde bola vyčíslená návratnosť investície. Ako v tabuľke, tak aj v grafe je pekne viditeľné, že celková návratnosť investície je po necelých 3 rokoch.

 Navrhnutá osvetľovacia sústava - svietidlá,  sú riadené inteligentným systémom. Vieme ich teda stmievať. A nie len to. Na základe požiadavky a nášho odporúčania sa celá sústava dá ovládať jednoducho cez tablet. Jednotlivé svetelné scény (150, 300, 400, 550, 700 luxov ) o rôznych dosahovaných intenzitách boli jednotlivo naprogramované a stlačením naprogramovaného tlačítka na tablete sa aktivuje konkrétna požadovaná svetelná scéna.


Pred odovzdaním celej realizácie prebehlo kontrolné meranie, z ktorého bol vystavený protokol o dodržaní a dosiahnutí naprojektovaných intenzít osvetlenia jednotlivých svetelných scén.

Inteligentné riadenie osvetlenia sa čoraz viac dostáva do popredia. Takéto riadené osvetlenie sa dá aplikovať pre rôzne priestory ako sú sklady, výrobné haly, kancelárie a mnohé iné. Nespochybniteľnou výhodou takéhoto riadenia a použitia inteligentných riadiacich členov je často krát až 70% energetická úspora. Samozrejme všetko závisí od konkrétneho pôvodného stavu osvetlenia a funkčnosti daného priestoru.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2014-05-22
11 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
LED žiarovka ušetrí - mýtus alebo pravda?

Investovať alebo neinvestovať do výmeny klasických halogénových žiaroviek za LED svetelné zdroje? 
 
Často si kladiete takúto otázku? Nedávno sme realizovali jeden takýto projekt v butiku s kvalitnými vínkami a alkoholom " KUBBO SELECT " v jednom z obchodných centier v Košiciach. Jednalo sa o výmenu 36 kusov 75W halogénových žiaroviek. Celková spotreba elektrickej energie svietidiel tak dosahovala 2700W za hodinu svietenia. 
 
Výmenu žiaroviek iniciovala ich častá výmena, nakoľko životnosť týchto žiaroviek dosahuje v priemere len 2000 hodín svietenia. Jedným z ďalších podnetov na výmenu bola ich "vykurovacia schopnosť."  Išlo teda o prioritu zníženia teploty v butiku, a tak aj nepriame zníženie nákladov na el. energiu za klimatizáciu. V neposlednom rade išlo aj o zníženie prevádzkových nákladov na osvetlenie.
 
A čo sme teda dosiahli výmenou žiaroviek? 
 
Tu je niekoľko faktov:
 
Fakty v číslach : ( OBR 1 )

Pri počítaní návratnosti výmeny sme vychádzali z uvedených cien za elektrickú energiu. Pri počítaní prevádzkových nákladov pôvodnej sústavy svietidiel s halogénovými zdrojmi sme počítali s cenou za výmeny žiaroviek ako aj s cenou za energiu. Rovnako sme postupovali aj v prípade LED svetelných zdrojov, avšak pre výpočet návratnosti sme do počítali aj s obstarávacími nákladmi, teda investovanou cenou za LED svetelné zdroje a transformátory.
 
A výsledok?
 
Návratnosť investície sme dosiahli už po treťom štvrťroku:
Graf návratnosti ( OBR 2 )
 
Porovnanie ročnej spotreby elektrickej energie halogénových a LED svetelných zdrojov:
 
Ročná spotreba v kWh ( OBR 3 )

Výsledok:
Všetky očakávané výsledky boli splnené. Teplota v priestoroch podstatne nižšia, dosiahnutá úspora až 80% a rovnako bola zachovaná požadovaná intenzita osvetlenia. 
Pri rozhodovaní výmeny žiaroviek treba zohľadňovať viacero faktorov. Rozhodujúci je počet jednotlivých svietidiel ale hlavne čas, ako dlho svietime. V zásade platí, čím dlhšie tým je návratnosť rýchlejšia.
 
MiroM - BELLATRIX
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2014-05-12
15 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Závesné svietidlá v interiéri - inšpirácie pre Vás.
Realizácia - AUPARK BA - SWAROVSKI - 10200 krištáľov a takmer 110kg vážiace dielo. Pozrite sa ako to vyzerá.

Viac na:
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
So svetlom sa dajú robiť divy. Jedna z našich realizácií spočívala v projekcii výtvarného diela na stenu obytného domu.Čo myslíte, podarilo sa, nie?
Photo
Photo
2014-05-06
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Inšpirácie
11 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded