Profile cover photo
Profile photo
Ayraç Dergisi
20 followers
20 followers
About
Posts

Post has attachment
“Suç ve Ceza” yüz elli yaşında!
Dostoyevski’nin başyapıtlarından “Suç ve Ceza” 1866 yılında yazıldı, yayınlandı. Yazıldığı günden bu yana milyonlarca cilt basıldı, binlerce kez “yeniden” okundu. “Yeniden” okundu, çünkü Italo Calvino’ya göre “Klasikler, insanların, hiçbir zaman “Okuyorum” demedikleri, genellikle “Yeniden okuyorum” dedikleri kitaplardır!”
“Suç ve Ceza” da bütün klasiklerin payına düşen “şöhreti ve yalnızlığı” tatmış, herkesin bildiği fakat hiç kimsenin okumadığı ya da yarım bıraktığı gerçek bir klasik. Don Kişot’un yel değirmenlerine saldıran bir hayalperest olduğunu, Robinson’un ıssız adaya düştüğünü, Raskolnikov’un tefeci kadını baltayla katlettiğini okusun/okumasın hemen herkes bilir; ama o kadar.
Oysa klasikler keşfedilmeyi bekleyen, hiçbir zaman tükenmeyen, her zaman söyleyecek sözü olan zengin metinlerdir. Üzerinden yüz sene, yüz elli sene, iki yüz sene geçse bile… Cinayet, tecavüz, bomba, çocuk istismarı haberleri arasında ruhumuzun kirlendiği ve insana olan iyimser inancımızı giderek yitirdiğimiz şu günlerde, Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza”da sorduğu o paslı soru vicdanımızın sesi adeta: “Ne yaman bir gerçek! Tanrım, ne yüce bir gerçek bu! Ne alçak bir yaratık şu insanoğlu!”
Dostoyevski’yi ve başyapıtı “Suç ve Ceza”yı odak noktaya alan AYRAÇ’ın 78. sayısı yine dopdolu. Fatma Zehra Sunay, yazar ve senarist, kendi deyimiyle “anlatıcı” Tarık Tufan’la son romanına, ölüme ve kültürel iktidara dair söyleşti…
Nisan sayısında “yirmi bir kitap” hakkında eleştiri/tanıtım yazısına yer veren Ayraç Dergi; Kitapyurdu ve bütün seçkin kitapçılarda…
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kemal Tahir Okumak: "Biz Böyle Delikanlılar Değildik"

13 Mart büyük romancımız Kemal Tahir’in yüz altıncı doğum günü. Kemal Tahir, 1910 senesi Mart ayında Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmakta olduğu bir dönemde dünyaya geldi. 21 Nisan 1973 günü vefat etti. Bu hesapla, Kemal Tahir’in ölümünün üzerinden kırk üç sene geçmiş.

Vefatından kırk üç sene sonra Kemal Tahir okumak ne ifade ediyor? Kemal Tahir okumak neden gerekli? Yeni bir Türkiye’den söz edilen, Osmanlı’ya özlem duyulan, resmi tarihin eleştirilip yargılandığı, yerelliğin önemsendiği bu dönemde muhafazakâr kesimin en çok gönderme yaptığı ve andığı isim Cemil Meriç ve Tanpınar ile beraber Kemal Tahir… İşbu nedenle, Kemal Tahir tekrar okunsun, gündeme gelsin, tartışılsın istediğimiz için az sonra okumaya başlayacağınız “Kemal Tahir Özel Sayısını” hazırladık. Bu özel sayıda neler var?

Kemal Tahir’in manevi kızı Ayşegül Durugün Karaköse, “Kemal Tahir’in Sohbetleri” kitabının yazarı ve arkadaşı İsmet Bozdağ ve Çorum ceza evinden mahkum arkadaşı Kemal Erdoğan ile yaptığımız söyleşileri okuyacaksınız.

Ömer Faruk K. Kemal Tahir ve Cemil Meriç arasındaki düşünsel akrabalığı, Ayşen Yıldırım Kemal Tahir’in Türk ve Dünya Edebiyatına bakışını, Berkay Çetin onun düşünür yanını, Yaşar Öztürk Kemal Tahir’in aydınlarla olan çatışmalarını, Pirali Çağrı Şensoy Kemal Tahir’in devlete bakışını, Salim Olcay da son basılan tefrika eserleri hakkında yazdı.

Daha çok Türk Yunan mübadelesi üzerine çalışmaları ile tanınan gazeteci yazar İskender Özsoy ise Kemal Tahir’in ilk üç kitabının yayınlanma hikâyesini anlattı. “Esir Şehrin Hür İnsanı: Kemal Tahir” adlı kalınca bir biyografi araştırma kitabı da bulunan Akademisyen Sezai Coşkun, “Yol Ayrımı” romanı üzerine yazdığı inceleme yazısı ile birlikte ayrıca dergimize özel olarak arşivinden çıkardığı , yayıncısı Ahmet Tevfik Küflü'nün Kemal Tahir'e gönderdiği bir mektupla katkıda bulundu. 

“Türkiye Defteri” dergisinin Şubat 1974 tarihli dördüncü sayısında yayımlanmış “Yaşar Kemal ve Kemal Tahir ile Eşkıyalık Üzerine” adlı konuşma Yaşar Kemal’in vefatının birinci, Kemal Tahir’in doğumunun yüz altıncı yılı anısına yine AYRAÇ sayfalarında…

Bu özel sayıyı önemli ve değerli kılan metinlerden birisi de, Kemal Tahir’in Çorum cezaevinden koğuş arkadaşı Kemal Erdoğan ile yapılan söyleşinin ve kendisinin bize sunduğu Kemal Tahir ile çekildiği fotoğrafın ilk kez yayınlanıyor oluşu! Ayrıca Kemal Tahir’in ölümünün onuncu yılında, 1983’de anısına hazırlanan bir programda, TRT arşivinden dinletilen bir ses kaydının çözümü de yine ilk kez AYRAÇ okurları için yayınlanmaktadır.

İthaki Yayınları Kemal Tahir Kitapları Editörü Selçuk Aylar, kendisiyle yaptığımız söyleşide, Kemal Tahir’in müstear isimle yazdığı, gazete köşelerinde kalmış, unutulmuş metinleri, roman ve hikâyeleri okurla buluşturmaya devam edeceklerinin müjdesini verdi.

Kemal Tahir dosyasının hazırlanmasındaki destekleri için gazeteci büyüğümüz İskender Özsoy'a, akademisyen Sezai Coşkun'a ve Kemal Tahir Vakfı yöneticileri Ayşegül Durugün Karaköse ve Levent Karaköse'ye teşekkür ederiz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ayraç Dergisi 76. Sayı Yine Dopdolu İçeği ve Kaçırılmayacak Söyleşisi ile Raflarda!
Bu sayıda Editör Ömer Faruk; Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sabah Gazetesi köşe yazarı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’la okumak, yazmak, sahaflara düşmüş imzalı kitaplar ve meşhur kütüphanesi üzerine; muhafazakârlık, modernleşme, fotoğraf sanatı ve küratörlüğünü yaptığı sergiye dair kaçırılmayacak güzellikte bir söyleşi gerçeklerştirdi.
Söyleşide “Okumak nedir? Bu ihtiyaç neden doğuyor?”  Sualine: “Okumak aslında insanın kendisine bir cevap aramasıdır. Bir çare üretme aracıdır okumak.”  
“Bir kitap nasıl okunmalı?” Sorusuna verdiği cevep ise oldukça dikkat çekiyor:“Birkaç okuma vardır. Bir tanesi roman okumak... Gençliğimde felsefi roman çok sevdiğim için onları da altını çizerek okurdum. Ama romanları hiçbir zaman masa başında okumadım. Kütüphanelerde okumak zorunda kaldığım birkaç tanesi hariç... Ama romanları hayatım boyunca bir yere uzanarak okudum. Düşünce kitaplarının da binde birini bile bir yere uzanarak okumadım. Onları da daima masa başında çizerek okudum.” Şeklinde yanıtlıyor.
Bu sayıda yine Ayşegül Uyar ve  Gülnaz Eliaçık’ın  Öykücü Nilgün Bıyıklı ile yaptığı röportajı okurken  ayrı bir dünyanın pencerelerini aralıyacaksınız.
Röportajda “Öykü ve anlatılarınızda insanları cezbeden şey sizce nedir?” Sorusuna Nilgün Bıyıklı: “Sanırım insanlara ayna tutuyorum. Yapamadıkları veya söylemek isteyip de dile getiremediklerini çatır çutur söyleyince sahici geliyor bütün bunlar.  Yüksek edebiyat gibi bir derdim hiç olmadı. Ağdalı dil, metaforlu cümleler bir okuyucu olarak beni de yorduğundan, nasıl metinler okumayı seviyorsam, o tarz yazıyorum.” İfadelerini kullanıyor.

Ayraç 76.Sayı yine güncel ve gündemden hiç bir zaman düşmeyecek olan kitaplarla ilgili bu sayıda   Meltem Salacak,  Ömer Yalçınova, Bahar Uysal, Gökhan Özcan, Tuba Dere, Fatma Zehra Sunay, Sedat Palut, Asuman Demir, Oktay Özbayrak ve  Özge Uysal’ın  oldukça önemli birbirinden güzel yazıları ile dergilikten alınıp okunmayı bekliyor

İyi Okumalar
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ayraç, Nitelikli Okurun Peşinde

Tabiatın artık dinlenmeye çekildiği Eylül ayı kültür sanat camiası ve kitapseverler için dirilme mevsimini ifade eder. Dergiler ve yayınevleri iyi bir başlangıç yapmak için bu dönemi beklerler. Yeni dergiler yayın hayatına başlar, yayınevleri kitaplarını sunar meraklı okuruna.  
Ömer Faruk K.’nın röportajı, Coşkun Horuz ve Nuran Yılmaz’ın yazıları ile Ayraç bu sayıda Hilmi Yavuz’u odağına aldı. Şair ve denemeci Yavuz’la şiiri, romanı, nitelikli okur meselesini, geleneğin yeniden üretilmesini ve üretilememesini konuştuk. Nitelikli okur olmanın şartlarından birini şöyle ifade ediyor: “İyi bir donanımı olmalı. Bu donanım için iyi bir okuma geçmişinin olması gerekmekte. Yoksa rastgele kitap alınarak nitelikli okur olunamaz. Hangi alanda olursa olsun, edebiyat ya da düşünce, mutlaka belli bir donanım gerektirir.”
Nitelikli kitap ile nitelikli okurun buluştuğu bir dergi olmak için yola çıktık. Bu amacın gerekliliğini ve ağırlığını hissediyoruz. 
Bu sayının dikkat çeken kitapları: Dünya Bu Kadar, Akıl Sağlığı,  Deliliğin Tarihi, Serdar Mahmut Tarzi Han ve Anıları, Türkiye’nin Düzeni, Bereketli Topraklar Üzerinde, Bebeklerin Ahlaki Yaşamı,  John Locke ve David Hume: Din Felsefesi Üzerine Karşılaştırmalı Bir İnceleme, Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim.
Şiirin Gündemi’nde Selami Mete Akbaba, Ziya Osman Saba ve Ahmet Murat var. Kurmaca Gündemi’nde ise Hep Aynı Hikâye, Sevgili Alef, Efendinin Ölümü, İt Gözü ve İnsan Hatırlar yer aldı. “Küresel Minotauros: Amerika, Avrupa ve Küresel Ekonominin Geleceği”, “Bir Hayalim Var” ve “Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak: Kuruluş” bu ay Editörün Masasındakiler sayfasının kitapları.
İyi okumalar. 
Yazılarınızı info@ayracdergisi.com adresine gönderebilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded