Profile

Cover photo
AssProfDr. Ekrem Culfa
Works at 7/24 PSIKOLOJIK-PEDAGOJIK DANISMANLIK, KISISEL GELISIM ve EGITIM HIZMETLERI
Attended ODTÜ
Lives in Istanbul
152 followers|169,847 views
AboutPostsPhotosYouTubeReviews

Stream

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
#Instagram:@dr.ekremculfa
#Telefon:0533 373 81 23
#Twitter hesaplarim:
@724psikoloji @cocukpsikoloji @terapistler @psikologdestek @yasamkoc @psikoterapistan @hayatkoclari @724psikolog @724yasamkocu
#Aile-#evlilik-#is hayati #cocuk egitimi ve #cocukpsikolojisi dahil tum psiko-sosyal sorunlarınız için #istanbul'un 39 ilçesindeki en iyi #psikologlar,#pedagoglar #yasamkoclari #psikolojikdanismanlar ına ulaşmak ve hakkında öğrenmek istediğiniz her şey burada:
Adalar, #CocukPsikoloji Arnavutköy #Psikoloji, #Ataşehir Psikoloji, AvcılarPsikoloji, Bağcılar, Bahçelievler Psikoloji, #Bakırköy Psikoloji, BaşakşehirPsikoloji, Bayrampaşa, #Beşiktas Psikoloji, Beylikdüzü Psikoloji, #Beyoğlu Psikoloji, Büyükçekmece, #Beykoz Psikoloji, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, #Fatih Psikoloji, GaziosmanpaşaPsikoloji, Güngören, #Kadıköy Psikoloji, Kağıthane, #Kartal Psikoloji, #Küçükçekmece Psikoloji, #Maltepe Psikoloji, #Pendik Psikoloji, Sancaktepe, #Sarıyer Psikoloji, Silivri, Sultanbeyli Psikoloji, Sultangazi, Şile, Şişli Psikoloji, Tuzla Psikoloji, Ümraniye Psikoloji, #Üsküdar Psikoloji, Zeytinburnu Psikoloji cep telefonumuz:0532 158 35 55
 ·  Translate
1

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
Evlilik terapisi evliliği kurtarma terapisi midir?

#Evlilikterapisi; birbirleriyle çatışmada olan evli iki insanın etkileşimini değiştirmek için düzenlenmiş bir psikoterapi şeklidir. #Evlilik terapisi, çeşitli yönelimler kullanılarak eşlerin duyarlı oldukları konularda tartışmaları hususunda yol gösterir. Kendilerini anlamaları, yeni ilişki ve etkileşim becerileri kazanmaları ve sorunları ile ilgili bir içgörü kazanmaları konusunda da onlara yardım eder. Terapide genel amaç; eşler arasındaki çıkmaza girmiş birtakım sorunlar üzerinde eşleri diyaloga geçebilecek hale getirmek ve eşlerin birbirlerinden talep ettikleri bakım ve onarıma dair ihtiyaçlarını talep edebilmelerini sağlamaktır.
Evlilik terapisi evliliği kurtarma terapisi değildir. Evlilik terapisi; #evlilikte neyin iyi gitmediğinin anlaşıldığı, ne yapılırsa iyi gideceği hakkında ortak çabanın gösterildiği veya gösterilmediği, bundan sonraki zamanda yolun birlikte mi yoksa ayrı mı devam edeceği konusunda kararın netleştiği bir süreçtir. Evlilik terapisi, o zamana kadar konuşulmayanların konuşulduğu bir süreçtir.
Terapistin çiftin deneyimlerini dinlemesini ve çiftin, terapistin yardımıyla sahip oldukları duygu eylem ve geçmiş olaylar arasındaki bağlantıları keşfetmelerini içerir. Evlilik terapisi, çiftin kendilerini ve ilişkilerini daha iyi anlamalarına yardım etmeyi amaçlar.

#Terapide mutlaka #cinselyaşantı incelenmeli
Evlilikte #ilişkiler potansiyel anlamda tatmin edici ya da çok tatmin edici olabilir. Evlilik terapistleri fiziksel ferahlık oluşturmak, zihinsel gelişim sağlamak, eşlerin duygularını talep ettikleri zaman alay edilmedikleri, her türlü talep ve isteğini rahatça ifade edebileceği güvenli bir ortamın oluşmasını sağlar. Ancak bir ilişkinin olumsuz etkisinin birçok sebebi olduğu da unutulmamalıdır. Güç mücadelesi, #kıskançlık, gebelik, doğum, stres, yaşam reaksiyonları ve #cinselsorunlar da terapi esnasında başarılı bir ortak çalışmaya engel teşkil edebilir.
Evlilik terapisi yapılırken çiftin cinsel yaşamı muhakkak sorulmalı ve incelenmeli. Düzenli ve sağlıklı cinsellik yaşayan çiftler yaşadıkları çatışmaya rağmen genellikle çözüme daha yakın çiftler olurlar. Zira evliliğin yüzde ellisi cinselliktir… Evlilik; yakıtını, enerjisini cinsellikten alır. Cinselliği helal dairede karşılıklı memnuniyet içinde yaşamayan çiftler için küçük sorunlar adeta ‘deve’ halinde algılanır, düzenli bir cinsellik yaşayan çiftlerde ise büyük sorunlar ‘pire’ misali algılanıp çözümlenir.

Yeni bir hafta yeni bir başlangıç demektir...
Eğer cozumsuz veya kronik sorunlarınız varsa #istanbul'un 39 ilçesindeki en iyi #psikologlar,#pedagoglar #yasamkoclari #psikolojikdanismanlar hakkında öğrenmek istediğiniz her şey burada: Adalar, Arnavutköy #Psikoloji, #AtaşehirPsikoloji, #AvcılarPsikoloji, Bağcılar, #BahçelievlerPsikoloji, #BakırköyPsikoloji, BaşakşehirPsikoloji, Bayrampaşa, #BeşiktasPsikoloji, #BeylikdüzüPsikoloji, #BeyoğluPsikoloji, #Büyükçekmece, #BeykozPsikoloji, Çatalca, #Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, #FatihPsikoloji, #GaziosmanpaşaPsikoloji, Güngören, #KadıköyPsikoloji, Kağıthane, #KartalPsikoloji, #KüçükçekmecePsikoloji, #MaltepePsikoloji, #PendikPsikoloji, Sancaktepe, #SarıyerPsikoloji, Silivri, #SultanbeyliPsikoloji, Sultangazi, Şile, #ŞişliPsikoloji, #TuzlaPsikoloji, #ÜmraniyePsikoloji, #ÜsküdarPsikoloji, #ZeytinburnuPsikoloji cep telefonumuz:
0532 158 35 55 ve 0533 373 81 23
 ·  Translate
1

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 ·  Translate
1
1
Jean Roussau's profile photo

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
Işte böyle . .. #istanbul'un 39 ilçesindeki #psikologlar,#pedagoglar #yasamkoclari #aileterapistleri hakkında öğrenmek istediğinzi her şey burada: Adalar, Arnavutköy, #Ataşehir, #Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, #Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, #Beşiktaş, #Beylikdüzü, #Beyoğlu, #Büyükçekmece, #Beykoz, Çatalca, #Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, #Eyüp, #Fatih, #Gaziosmanpaşa, Güngören, #Kadıköy, Kağıthane, #Kartal, #Küçükçekmece, #Maltepe, #Pendik, Sancaktepe, #Sarıyer, Silivri, #Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, #Şişli, #Tuzla, #Ümraniye, #Üsküdar, #Zeytinburnu telefonumuz:
0544 724 3650 #OkulKaygisi
 ·  Translate
1
1
Jean Roussau's profile photo

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
#istanbul'un 39 ilçesindeki #psikologlar,#pedagoglar yasamkoclari #ciftterapistleri hakkında öğrenmek istediğinzi her şey burada: Adalar, Arnavutköy, #Ataşehir, #Avcılar, Bağcılar, #Bahçelievler, #Bakırköy, #Başakşehir, Bayrampaşa, #Beşiktaş, #Beylikdüzü, #Beyoğlu, #Büyükçekmece, #Beykoz, Çatalca, #Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, #Eyüp, #Fatih, #Gaziosmanpaşa, Güngören, #Kadıköy, Kağıthane, #Kartal, #Küçükçekmece, #Maltepe, #Pendik, Sancaktepe, #Sarıyer, Silivri, #Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, #Şişli, #Tuzla, #Ümraniye, #Üsküdar, #Zeytinburnu telefonumuz:
0544 724 3650
 ·  Translate
1

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
Harçlık Yönetimi ve Amacı Nasıl Olmalıdır? #istanbul'un 39 ilçesindeki #psikologlar,#pedagoglar yasamkoclari #ciftterapistleri hakkında öğrenmek istediğinzi her şey burada: Adalar, Arnavutköy, #Ataşehir, #Avcılar, Bağcılar, #Bahçelievler, #Bakırköy, #Başakşehir, Bayrampaşa, #Beşiktaş, #Beylikdüzü, #Beyoğlu, #Büyükçekmece, #Beykoz, Çatalca, #Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, #Fatih, #Gaziosmanpaşa, Güngören, #Kadıköy, Kağıthane, #Kartal, #Küçükçekmece, #Maltepe, #Pendik, Sancaktepe, #Sarıyer, Silivri, #Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, #Şişli, Tuzla, #Ümraniye, #Üsküdar, #Zeytinburnu telefonumuz:
0544 724 3650
 ·  Translate
1
1
Jean Roussau's profile photo

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
#ÇOCUKPSIKOLOJISI DANIŞMANLIĞI:
Çocuk danışmanlığı okul öncesi dönemde ve okul dönemindeki çocuklara yönelik olarak, onların hem bulundukları yaş dönemine ait gelişim özellikleri, hem de yaşadıkları sosyal çevreleri ile etkileşim sürecinde ortaya çıkabilecek ; duygusal, sosyal, gelişimsel ve davranışsal sorunlarının çözümlenmesi, bireysel gelişimlerinin yaşlarına ve cinsiyetlerine uygun olarak desteklenmesi ve güçlendirilmesine yönelik hizmetleri içermektedir. Çocukluk çağı problemlerinde erken teşhis tedavi ve eğitim önem taşımaktadır.
 ·  Translate
1
Have him in circles
152 people
Feneis Murillo's profile photo
Mehmet Sevinç's profile photo
Lebide GİRGİN's profile photo
osman zeki Demirkale's profile photo
Sude Kaya's profile photo
AssProfDr. Ekrem Culfa's profile photo
mustafa cem Oguz's profile photo
hayrettin şahin's profile photo
Metha Viyanti's profile photo

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
Ruhsal sorunlar, bazı deri hastalıklarının belirtilerinin ortaya çıkmasında etken olabilmektedir. Ayrıca cilt hastalıklarının kişilerde psikiyatrik bozukluklara yol açabileceği de bir gerçektir. Özellikle sedef, egzama, vitiligo (ala hastalığı) ve sivilce gibi görünür alanlardaki hastalıklar bireyin sosyal yaşamını büyük ölçüde olumsuz yönde etkilemektedir.Ergenlik döneminde görülen sivilceler bile gençleri içinden çıkılmaz ruhsal problemlere itebilir.Ruhsal sorunlar yaşayan kişiler gerginliklerini azaltmak için ciltlerine zarar verebiliyorlar.Bu oldukça zararlı bir durumdur.
İnsanların stresli durumlarda en kolay erişebileceği organı deri olduğu için saç ve deri koparma, dudak ısırma ya da tırnak yeme alışkanlığı en sık gördüğümüz belirtiler arasındadır. Birçok kişi küçük kaşıntıyla başlayıp, daha sonra derin oluklar oluşturuncaya kadar abartılı bir şekilde kaşımayı sürdürür.Kaşıntı yapan sistemik hastalıların listesi ile depresyon ile ilişkili hastalıkların listesi birbirine çok benzer. Mevcut olan ruhsal sorunlar tedavi edilmedikçe cilt problemleri de aynı oranda hız gösterir.Ya da kişide bulunan cilt sorunu tedavi edilmedikçe ruhsal sorunları da artmaya devam eder.”
 ·  Translate
1
1
Jean Roussau's profile photo

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
#istanbul'un 39 ilçesindeki #psikologlar,#pedagoglar #yasamkoclari #aileterapistleri hakkında öğrenmek istediğinzi her şey burada: Adalar, Arnavutköy, #Ataşehir, #Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, #Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, #Beşiktaş, #Beylikdüzü, #Beyoğlu, #Büyükçekmece, #Beykoz, Çatalca, #Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, #Fatih, #Gaziosmanpaşa, Güngören, #Kadıköy, Kağıthane, #Kartal, #Küçükçekmece, #Maltepe, #Pendik, Sancaktepe, #Sarıyer, Silivri, #Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, #Şişli, #Tuzla, #Ümraniye, #Üsküdar, #Zeytinburnu telefonumuz:
0544 724 3650 
 ·  Translate
1
1
Jean Roussau's profile photo

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
#istanbul'un 39 ilçesindeki #psikologlar,#pedagoglar yasamkoclari #ciftterapistleri hakkında öğrenmek istediğinzi her şey burada: Adalar, Arnavutköy, #Ataşehir, #Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, #Bakırköy, #Başakşehir, Bayrampaşa, #Beşiktaş, #Beylikdüzü, #Beyoğlu, #Büyükçekmece, #Beykoz, Çatalca, #Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, #Eyüp, #Fatih, #Gaziosmanpaşa, Güngören, #Kadıköy, Kağıthane, #Kartal, #Küçükçekmece, #Maltepe, #Pendik, Sancaktepe, #Sarıyer, Silivri, #Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, #Şişli, #Tuzla, #Ümraniye, #Üsküdar, #Zeytinburnu telefonumuz:
0544 724 3650 #OkulaBaslamaKaygisi
 ·  Translate
1
1
Jean Roussau's profile photo

AssProfDr. Ekrem Culfa

Shared publicly  - 
 
#istanbul'un 39 ilçesi ve #Gebze deki #aileterapisti,#evlilikterapisti, yasamkoclari #ciftterapistleri hakkında öğrenmek istediğinzi her şey burada: Adalar, Arnavutköy, #Ataşehir, #Avcılar, Bağcılar, #Bahçelievler, #Bakırköy, #Başakşehir, Bayrampaşa, #Beşiktaş, #Beylikdüzü, #Beyoğlu, #Büyükçekmece, #Beykoz, Çatalca, #Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, #Eyüp, #Fatih, #Gaziosmanpaşa, Güngören, #Kadıköy, Kağıthane, #Kartal, #Küçükçekmece, #Maltepe, #Pendik, Sancaktepe, #Sarıyer, Silivri, #Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, #Şişli, #Tuzla, #Ümraniye, #Üsküdar, #Zeytinburnu telefonumuz:
0544 724 3650
 ·  Translate
1
People
Have him in circles
152 people
Feneis Murillo's profile photo
Mehmet Sevinç's profile photo
Lebide GİRGİN's profile photo
osman zeki Demirkale's profile photo
Sude Kaya's profile photo
AssProfDr. Ekrem Culfa's profile photo
mustafa cem Oguz's profile photo
hayrettin şahin's profile photo
Metha Viyanti's profile photo
Work
Occupation
Akademisyen, Öğretim Üyesi ve Danışman
Skills
Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu Aile Evlilik Terapisti Psikolog Pedagog Psikiyatrist Yasam Kocu Seans ve Randevu Telefonu 0533 373 81 23 & 0505 767 58 85
Employment
 • 7/24 PSIKOLOJIK-PEDAGOJIK DANISMANLIK, KISISEL GELISIM ve EGITIM HIZMETLERI
  Akademisyen, Öğretim Üyesi ve Danışman, present
  Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu Aile Evlilik Terapisti Psikolog Pedagog Psikiyatrist Yasam Kocu Seans ve Randevu Telefonu 0533 373 81 23 & 0505 767 58 85
 • Silm,Bilfen,İTÜ,İTİCU,ITTU,ATU,7/24 PSIKOLOJIK-PEDAGOJIK DANISMANLIK, KISISEL GELISIM ve EGITIM HIZMETLERI
  Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu Aile Evlilik Terapisti Psikolog Pedagog Psikiyatrist Yasam Kocu Seans ve Randevu Telefonu 0533 373 81 23 & 0505 767 58 85
 • Baakirkoy Psikolog
  Aile Evlilik Terapisti
  Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Beykoz, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Kağıthane, Kartal, Küçükçekmece, Maltepe, Pendik, Sancaktepe, Sarıyer, Silivri, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Şişli, Tuzla, Ümraniye, Üsküdar, Zeytinburnu Aile Evlilik Terapisti Psikolog Pedagog Psikiyatrist Yasam Kocu Seans ve Randevu Telefonu 0533 373 81 23 & 0505 767 58 85
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Istanbul
Previously
Tüm Dünya - Üniversiteler
Contact Information
Home
Phone
05057675885
Mobile
05333738123
Email
Address
7/24 PSIKOLOJIK-PEDAGOJIK DANISMANLIK, KISISEL GELISIM ve EGITIM HIZMETLERI Rihtim cad. KADIKÖY -Telefonlarimiz: 05057675885 - 05333738123 - 02163476003-0544 724 3650 www.724danismanlik.com
Apps with Google+ Sign-in
 • Sayımatik
 • Resimli Kelime Bulmaca
 • Racing Fever
Story
Tagline
Whatsapptan bana ulaşabilirsiniz 0544 724 3650
Introduction

Sorunlarımızı bir arkadaşımızla paylaşmak yerine bir uzmana danışmak arasındaki fark nedir ?
Her insan gibi; zaman zaman zor günler geçirebiliriz ve bu dönemlerde bütün ihtiyacımız iyi bir arkadaşın bizi dinlemesi, anlaması ve yanımızda olup destek vermesi olabilir. Fakat sorunlarımız daha ciddi bir problemden kaynaklandığında arkadaşımızın bizi yargısızca dinleyebilmesi imkansız hale gelebilir. En iyi arkadaşımız bile bu sorunlar karşısında bizi neşelendirmeye yada aynı sorunu tekrar tekrar konuşmamızdan rahatsızlık duymaya başlayabilir. İşin aslı bazen içinde bulunduğumuz ruh halinde kalmamız, ve konuyu yeterince anlayana kadar tekrar tekrar konuşmamız son derece çok önemlidir.

Bir Uzmanla  görüşmeniz size; duygu ve düşüncelerinizden dolayı yargılanmadan güvenli bir ortam içinde problemlerinizi incelemenize imkan sağlar. Bir Pedagog, Psikolog veya Psikiyatrist; sizin veya çocuğunuzun bilinç altınızda yatan sorunlara inebilir ve yaşadığınız bu problemleri neden yaşadığınızı, nasıl değiştirebileceğinizi söyleyebilir ve aşmanız gereken süreçleri geçirmenize destek olur.
Oysa arkadaşlar sadece probleminizi unutmanızı ve geçici olarak kendinizi iyi hissetmenize yardım eder. 

Uzmanlara danışmak, günlük hayatımızda karşımıza çıkan problemlerle başa çıkabilmeye ve tıkandığımız durumlarda çözüm üretmeye yardımcı olur. Sistematik ve yapılandırılmış profesyonel bir hizmet olan psikolojik-psikiyatrik danışmanlık bireye kendi kaynaklarını keşfettirebilme, sorunların kökenine inebilme, kendini tanıma ve geliştirme, gerginliklerini azaltabilme, baş etme mekanizmalarını güçlendirme v.b. konularda destek olur.

Psikolojik-Psikiyatrik-Pedagojik danışmanlık tüm bu unsurları yerine getirebilmek için çeşitli terapi ve değerlendirme yöntemlerini kullanır. Bu amaç doğrultusunda bireye fayda sağlayacak terapi yöntemi tespit edilir ve bu terapileri uygulamada yetkin pedagog-psikologlar-psikiyatristler soruna en kısa sürede ve en etkin biçimde çözüm üretir.
7/24 PSIKOLOJIK-PEDAGOJIK DANISMANLIK, KISISEL GELISIM ve EGITIM HIZMETLERI
Rihtim cad. KADIKÖY -Tel: 05057675885 - 05333738123 - 02163476003-447243650www.724danismanlik.com
Collections AssProfDr. is following
Education
 • ODTÜ
  1993
 • Istanbul ticaret universitesi
 • Rochville University
  Psikolog Pedagog, 2005 - 2
  #UYUMBOZUKLUĞU 0533 373 81 23 https://www.youtube.com/watch?v=RQeA0u_RSoo 724 #psikolog #pedagog #psikiyatrist Günümüzde, globalleşen dünyaya ayak uydurmak neredeyse farkında olmadan icra ettiğimiz bir sanattır. Hızla ve sürekli değişen sistemler bu rutinin en açık örnekleridir. Yetişkin birey olma yolunda kat edilen sınav&eğitim programlarından teknolojik gelişim ve değişimlere her geçen gün yaşam tarzımız farkında olarak ya da olmayarak değişim göstermektedir. Sistemsel güncellemelerin dışında yaşamın beraberinde getirdiği doğal süreçler de adapte olunması güç durumlar ortaya çıkarabilmektedir. Yakın ilişkilerdeki duygusal iniş-çıkışlar, yeni bir ilişki, bir ayrılık, evlilik, yakın çevrede yaşanan kayıp, yeni bir kardeşin ya da çocuğun dünyaya gelmesi, iş değiştirmek ya da zorunda kalmak, mekansal değişimler ve yaşantımızı etkileyen, duygusal,düşünsel ve davranışsal anlamda yeni bir adaptasyon gerektiren bir çok örnek verilebilir. Kişi yaşanılan ya da maruz kalınan bu değişime ayak uydurma süreçlerinde zorlanabilir, durumu yok sayabilir ya da reddedebilir. Bu noktada Uyum Bozukluğu’ndan söz edilebilir. Uyum Bozukluğu; bireyin rutin yaşantısını olumsuz etkileyecek, köklü değişimler gerektirebilecek, dış kaynaklı ve kişi tarafından stres kaynağı olabilecek yeni bir adaptasyon süreciyle karşı karşıya kalması durumunda başa çıkma mekanizmalarındaki zayıflama ile ortaya çıkmaktadır. Uyum bozukluğunda birey kendini gergin, umutsuz, üzgün hissedebilir ve günlük aktivitelerine karşı ilgi kaybı yaşayabilir. Dikkat çekilmesi gereken bir nokta olarak; Uyum Bozukluğu’nda, Depresyon belirtilerine çok benzer semptomların gözlemlenebilmesidir. Depresyon ile Uyum Bozukluğu arasındaki önemli iki fark; 1-Depresyon çoğunlukla içsel, Uyum Bozukluğu ise dışsal kaynaklara bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 2- Uyum Bozukluğu’nda, adaptasyon süreci sağlıklı bir şekilde tamamlandığında semptomlar ortadan kalkmaktadır. Depresyonda böyle bir durum söz konusu değildir. Tedavi kapsamında; danışan ve terapist arasında kurulacak güçlü ve güvenilir bağ ile kişinin değişen yaşam şartlarından nasıl etkilendiği, düşünsel ve duygusal anlamda hangi alanlarda zorlandığı, stresörlerin nasıl tanımlandığı ve mevcut beklentileri gerçekçi sorgulama teknikleriyle değerlendirilerek bakış açısını değiştirmek ya da bakış açısı kazandırmak amaç edinilir.
Basic Information
Gender
Male
Other names
724 Psikolog, Pedagog, Psikiyatrist Danışmanlık Merkezi Kurucusu
Links
3 reviews
Map
Map
Map
724 Psikojik Danismanliktayim
Public - 2 years ago
reviewed 2 years ago