Profile cover photo
Profile photo
Arkadiusz Jadczak
223 followers -
Uwielbiam żyć. Chłonąć wszystko co widzę i spotykam dookoła. Kocham działać. | I love to live. Soak up everything I see around and meet by chance.
Uwielbiam żyć. Chłonąć wszystko co widzę i spotykam dookoła. Kocham działać. | I love to live. Soak up everything I see around and meet by chance.

223 followers
About
Posts

Post has attachment
Wystartowałem z blogiem www.TatoBlog.pl.

Celem tej inicjatywy jest dzielenie się z innymi facetami wiedzą życiową na temat ojcostwa, a konkretnie na czym polega moim zdaniem świadome, odpowiedzialne i zaangażowane ojcostwo.

Zapraszam serdecznie do lektury!
Add a comment...

Post has attachment
W 1992 były pierwsze próby z Powalisz Monika i Aleksander Dembski w ramach zajęć ze śp. Henrykiem Klubą w amatorskim Klubie Filmowym w Łodzi. Potem gdy w 1995 poznałem Bartosz Zaczykiewicz to myślałem, że jednak to będzie teatr... Więc coś tam popełniłem i nawet dostałem wyróżnienie w konkursie dramaturgicznym za tak zwaną "sztukę" teatralną „Wigilia z wariatem”, a na podstawie innego mojego tekstu „Ballada o mistrzu Berkanie” Polskie Radio zrobiło słuchowisko „Historia pewnego garnituru” w dodatku z prawdziwymi aktorami 🙂 W 1999 roku były wielkie emocje i iskra nadziei czyli nominacja do międzynarodowej nagrody Prix Kieślowski za scenariusz filmu krótkometrażowego „Schody do nieba” (Andy Serkiz, pamiętasz jak nam serce biło i jak trzymaliśmy za siebie kciuki podczas gali wręczenia nagród w Kino „Muranów” pomimo, że byliśmy rywalami?). W film, który kocham bez wzajemności, wiarę przywrócił mi dopiero śp. Grzegorz Królikiewicz i nasza wspólna praca z Jacek Głębski w 2000 roku nad (niestety) nie zrealizowanym pomysłem serialu telewizyjnego „Dzieci ośmiornicy”.
A potem? Działka zarosła, bo na kilkanaście lat odłożyłem grabki na bok. A poza tym była intensywna praca w bankowości (w bankach i dla banków), dzieci, własna firma, a w przerwach praca i znowu dzieci. Czyli nuda jak w polskim filmie 😉 Z wyjątkiem może dzieci, których temperament oraz charakter skutecznie buduje konflikt i skutecznie napędza akcję w moim życiu 🙂

W końcu przyszło olśnienie. W 2015 dzięki Alicja Sawicka i jej zaangażowaniu w Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu nad Wisłą, a dokładnie podczas 9-dniowych warsztatów „Niesfilmowani”, na które jakimś cudem się zakwalifikowałem - dotarło do mnie, że to jest fascynujące, ale cholernie trudne zajęcie i warto się tego pisania scenariuszy jednak solidnie pouczyć, żeby już nie robić baboli; zamiast błądzić - stosować sprawdzone techniki i sztuczki. Prawda jest taka, że podręczniki scenariopisarstwa i oglądanie filmów nie wystarczy. Szczególnie jeśli czyta się je i ogląda po 23.59... No więc udałem się do Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w mieście stołecznym Warszawa na tajne komplety w ramach Wytwórnia Scenariuszy- Script Factory. Przeszedłem gehennę pisania dwóch tekstów (scenariusz filmu godzinnego „Stary drań” i pełnometrażowego „Pod kontrolą”), niewygodę ciągłych wyjazdów do Warszawy, blaski, a raczej cienie walki z własnymi pomysłami i trudną materią. Tak, nie będę ściemniał - to jest jednak rzeźnia, a przecież gdzie nauka i raczkowanie, a gdzie rzeczywistość i co muszą przechodzić ludzie, którzy się utrzymują z tego zajęcia w tym smutnym kraju... Ale było zajebiście, mnóstwo rzeczy się dowiedziałem, nauczyłem solidnych podstaw od fachowców: czynnych scenarzystów i reżyserów czyli praktyków. A poza tym na Chełmskiej 21 poznałem bardzo interesujących ludzi, którzy już piszą zawodowo jak Małgorzata lub zaczynają to robić jak Mariusz, ewentualnie kręcą jak Rafał, Ela, Kasia, Robert, Piotrek i Daniel (nazwiska znane redakcji).

Wszystkim za te dwa i pół roku serdeczne „Bóg zapłać!”. Przede wszystkim proszę o wstawiennictwo za moją żonę, która dzielnie znosi moje wszystkie życiowe fanaberie i zapewne w nagrodę za to kiedyś zostanie wzięta prosto do nieba.

Czas na ostatnią scenę.

WNĘTRZE. SALA SEMINARYJNA - POPOŁUDNIE.

Arek odbiera dyplom ukończenia studium scenariuszowego. Feliks Falk, Sławomir Fabicki, Jacek Kondracki i Maciej Karpiński pozują do pamiątkowego zdjęcia.

KONIEC

Fot. Michał J. Zabłocki
Photo
Add a comment...

Post has attachment
„Pracuję dla przyszłości” - mówił często Grzegorz Królikiewicz. Nigdy tego nie rozumiałem, bo ciągle coś robił, a nawet jak nie robił to właśnie zaczynał robić i to było kino, twórczość dziejąca się tu i teraz. Ale od czwartku, od ostatniego dnia lata, odkąd już jest czas przeszły dokonany - doskonale rozumiem…

Najpierw, od początku lat dziewięćdziesiątych, było oglądanie filmów, zderzanie się z tą poetyką, z tym kompletnie obcym językiem, który może drażnić, ale na pewno zostawia trwałe ślady w mózgu. Obrazy wiecznie wracające podczas myślenia o jego bohaterach, sytuacjach w jakich się znaleźli, wreszcie wyborach, których dokonali. Potem przyszły uważne lektury analiz arcydzieł filmu fabularnego z chyba najważniejszym dla mnie tomem całej serii: „ANTY-FAUST” o „Zawód reporter” Antonioniego. Jednak kluczowa dopiero okazała się dokładna lektura z ołówkiem w ręku „Off czyli hipnoza kina”, czyli jego pracy dyplomowej teoretycznej napisanej pod opieką doc. Marii Kornatowskiej. Pierwszy kontakt w ciemnej sali po projekcji w kinie Łódzkiego Domu Kultury skończył się trudną dyskusją. Wtedy zrozumiałem siłę przeciwnika, który swoim intelektem przewiercił mnie na wylot. Lecz kiedy zaczął się nowy wiek, odważyłem się napisać list zaadresowany na adres Studia Filmowego „N”, przy Lajkonika 5. Nie pamiętam co napisałem, ale oddzwonił. I następnego dnia na schodach jego domu przywitał mnie uśmiechnięty, jednocześnie zwracając się do swojej żony Krystyny: - Zobacz Krysiu, autor przyszedł!
I to był cały Pan Grzegorz. Nikt inny by nie się wysilił. Ani reżyser, ani tym bardziej profesor. Tymczasem miesiąc później już siedzieliśmy razem nad scenariuszem dziesięcioodcinkowego serialu telewizyjnego jednocześnie mozolnie zbierając tony dokumentacji, a ja wciągnąłem do pracy znajomego pisarza, bo pracy było dla trzech, jeśli nie więcej. To nic, że nie udało się pozyskać środków na dalsze prace, na realizację; że zatrzymaliśmy się na treatmencie i wybranych scenach, i że nigdy już nic z tym się nie zadzieje. Dzięki temu zrozumiałem gdzie jest granica - ale nie ta, której nie wolno przekraczać, tylko wręcz przeciwnie: ta, od której należy zacząć poszukiwania. Uwielbiałem rozmawiać i słuchać. Zadawać pytania i próbować rozumieć odpowiedzi. Wkrótce było więcej okazji, bo zacząłem działać w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Klub Myśli Społecznej im. Andrzeja Frycza-Modrzewskiego”. Spotkania, debaty, rytuały jak „Dary jesieni” czy „Opłatek”, a nawet zwykłe zebrania Zarządu w domu Pana Grzegorza miały potencjał intelektualny, jakiego brakowało już dookoła w upraszczanej, banalizowanej przez media i samych odbiorców rzeczywistości. To była humanistyka stosowana. Poszukiwanie piękna w pozornej brzydocie i odkrywanie bolesnej prawdy skrywanej pod piękną fasadą. Jak cała jego twórczość.

Naiwnie myślałem, że będzie żyć wiecznie…
W maju konsultowałem z nim swój najnowszy pomysł, w głębi duszy mówiąc sobie: może chociaż kiedyś na to spojrzy, coś doradzi… I właśnie teraz to kończę. Tylko, że już na zawsze skończyła się nasza znajomość…
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Katar, kaszel, zapalenie gardła, grypa, angina, przeziębienie, zapalenie zatok... 🛌🤧🗣️🌡️👩‍⚕️💊

Jeśli już to Was dopadło lub jeszcze gorzej: te lub inne infekcje sezonowe zaatakowały Wasze dzieci - zapraszam na zakupy do mojego sklepu internetowego: http://www.MedMarket.pl/

Do 30 września dostawa kurierem gratis - możecie oszczędzić 14 PLN. Wystarczy zapłacić poprzez PayU lub tradycyjnym przelewem bankowym.

Życzę zdrowia!!!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Do 15 października można składać pomysł na film dla dzieci w ramach programu "Kino Dzieci.Pro" dofinansowanego przez PISF.

Kino Dzieci.Pro zapewnia:

- merytoryczne wsparcie scenarzystów w trakcie pisania scenariusza dzięki indywidualnym konsultacjom, wykładom i warsztatom dotyczącym budowy, struktury scenariusza, tworzenia bohaterów, pisania dialogów w filmie dla dzieci;
- merytoryczne przygotowanie producentów do developmentu filmu oraz do jego późniejszej realizacji;
- rozwój projektu od etapu treatmentu do drugiego draftu scenariusza; dla najlepszych projektów możliwość wzięcia udziału w pitchingu na zakończenie kursu przed gronem międzynarodowych i polskich ekspertów oraz decision makerów podczas Warsaw Kids Film Forum

Więcej info: http://www.pisf.pl/aktualnosci/nabor-na-3-edycje-kino-dzieci-pro
Add a comment...

Post has attachment
Ciekawy artykuł z poradami jak pisać, gdy jest się rodzicem i świat nieco się komplikuje ;-)

Polecam wszystkim, którzy próbują pogodzić te dwa tematy (wiem co autorka czuje, bo mam trójkę dzieci :-))

http://www.writersdigest.com/online-editor/how-to-write-when-youre-a-parent
Add a comment...

Post has shared content
Feliks Falk, Sławomir Fabicki, Maciej Karpiński, Jerzy Domaradzki, Jacek Kondracki - to między innymi od nich można uczyć się pisania scenariuszy filmów fabularnych w ramach ciekawej propozycji Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie czyli Studium Scenariuszowego "Wytwórnia Scenariuszy".
Czego możecie nauczyć się w ramach 168 godzin zajęć w ramach Studium Scenariuszowego „Wytwórnia Scenariuszy”? To tylko 8 comiesięcznych trzydniowych spotkań, ale program jest na tyle bogaty, że po niecałym roku zajęć będziecie nie tylko przygotowani do samodzielnej pracy nad scenariuszem filmu fabularnego, ale także go napiszecie (przy odrobinie dobrej woli :-))

Przede wszystkim będziecie pracować z opiekunami artystycznymi nad tekstem - swoim pomysłem: tym dopiero opracowywanym (grupa początkujących) lub już przez Was napisanym w formie scenariusza bądź jego szkicu (grupa średnio-zaawansowanych).

Po drugie na wykładach połączonych z ćwiczeniami prowadzonych przez praktyków: scenarzystów, reżyserów i producentów poznacie warsztat scenarzysty, czyli Waszego przyszłego zawodu :-) Zajęcia te obejmą takie tematy i zagadnienia jak:

- Podstawowe koncepcje struktury dramatycznej (od Arystotelesa po Fielda)
- Paradygmat i jego zastosowanie
- Odstępstwa od paradygmatu: „struktura magiczna”
- Problematyka adaptacji utworu literackiego na scenariusz filmowy na przykładach
- Dramaturgia jednego wydarzenia czyli konstrukcja scenariusza krótkiego filmu fabularnego
- Postać i dialog w filmie
- Konstruowanie bohatera, zespół cech a zagadnienia gatunku ze szczególnym uwzględnieniem komedii romantycznej
- Dramaturgia filmu nowelkowego – oraz inne zagadnienia scenariopisarskie warsztatu XXI wieku
- Charakterystyka thrillera
- Tematy warsztatowe dotyczące filmu biograficznego
- Tematy warsztatowe dotyczące filmu historycznego
- Scenariusz kina gatunkowego
- Warsztat scenarzysty filmu gatunkowego (kryminał)
- Cel a motywacja, konflikt wewnętrzny i olśnienie – czy bohater wie dokąd tak naprawdę zmierza?
- Konstruowanie bohatera
- Scena, sekwencja – struktura scenariusza
- Techniki zapisu scenariusza fabularnego
- Dokudrama a scenariusz filmu fabularnego
- Zagadnienia warsztatu scenopisarstwa na potrzeby telewizji
- Filmy jednoujęciowe
- Pułapki czyhające na scenarzystów
- Ćwiczenia z zastosowania programu CELTX

Będzie też trochę przydatnej teorii, za to podanej krótko i treściwie:

- Przekształcenie scenariusza w film – problematyka zawierania umów i prawa autorskiego w praktyce współpracy scenarzysty z producentem
- Zasady współpracy producenta ze scenarzystą
- Prawne podstawy współpracy scenarzysty z producentem
- Podstawy prawa autorskiego

Oprócz tego czekają Was projekcje w magicznej sali kinowej WFDiF i wspólne omawianie filmów-przykładów wybitnych scenariuszy.

Co jakiś czas będziecie też zapraszani na spotkania warsztatowe z gośćmi specjalnymi - znanymi twórcami: reżyserami, scenarzystami, producentami.

To wszystko już od października w ramach V. edycji Studium scenariuszowego „Wytwórnia Scenariuszy”. Rekrutacja trwa do 29 września. Do 14 sierpnia włącznie bez opłaty rekrutacyjnej (300 zł). Wystarczy wysłać mail na adres: ws@wfdif.pl

Czekamy na Was!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ruszyła rekrutacja do Studium scenariopisarskiego „Wytwórnia Scenariuszy”. Jest to projekt Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie realizowany od 2013 roku.

Nauka w ramach piątej edycji Wytwórni Scenariuszy będzie trwała rok (od października 2017 do końca maja 2018 r. z przerwą na czerwiec-wrzesień 2018), w cyklu comiesięcznych trzydniowych sesji - spotkań. Jak piszą organizatorzy: "System intensywnych trzydniowych spotkań raz w miesiącu (czwartek-sobota, w g.10-18 z godzinną przerwą obiadową 14-15) umożliwi rzeczywistą pracę własną słuchacza między zjazdami, a także pozwoli pogodzić naukę z innymi obowiązkami zawodowymi i prywatnymi słuchaczy."

Kurs ma dwa stopnie, prowadzone równolegle: kompletny kurs roczny dla początkujących oraz kurs roczny dla średnio-zaawansowanych przyszłych scenarzystów filmowych. Kwalifikacja na właściwy moduł nauki odbędzie się w październiku 2017 r. Absolwenci każdego z kursów otrzymają dyplomy, po napisaniu ( i zaakceptowaniu przez komisję złożoną z wykładowców stałych WS) swoich scenariuszy, których kształt, forma i objętość będzie uzgodniona z opiekunami artystycznymi w trakcie nauki. Nauka w studium jest odpłatna.

Kto zgłosi się do Wytwórni Scenariuszy do 14 sierpnia (włącznie) - nie poniesie kosztów opłaty rekrutacyjnej - w ten sposób można oszczędzić 300 PLN. Zgłaszać można się do 29 września 2017 roku. Więcej informacji o rekrutacji znajduje się na stronach Wytwórni Scenariuszy: http://www.wfdif.pl/rekrutacja-kandydatow
Add a comment...

Post has attachment
Rusza roczny program rozwoju scenariuszy filmów pełnometrażowych, przeznaczony dla scenarzystów pracujących nad pierwszym lub drugim projektem fabularnym. Atelier Scenariuszowe, bo tak nazywa się ta nowa inicjatywa, to warsztaty script doctoringu dla scenarzystów - łącznie trzy stacjonarne sesje odbywające się w trzech miastach polskich: w Łodzi (listopad 2017), Krakowie (marzec 2018) i Wrocławiu (lipiec/sierpień 2018). Dodatkowo zapewniona jest przez organizatorów opieka konsultanta (sesje on-line) dla każdego uczestnika. Zwieńczeniem programu jest sesja pitchingowa i spotkanie z producentami podczas festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty w 2018 roku.
Partnerami Atelier są: EC1 Łódź, Kraków Film Commission i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.
Więcej o programie i jak na niego się dostać można przeczytać w serwisie internetowym: http://scenariuszowe.pl/atelier-scenariuszowe/
Add a comment...

Post has attachment
"Skończył się film dokumentalny w kinie. Zjawia się on tylko dla miłośników i pasjonatów (na szczęście jeszcze dość licznych) na paru tradycyjnych festiwalach i przeglądach. Zaś to, co oglądamy w telewizji z etykietą "film dokumentalny" jest najczęściej dalekim echem dokumentu, jako rodzaju filmowego. Przestały mówić obrazy, zaczęli mówić ludzie. W mniej lub bardziej znaczących sytuacjach, a nawet zupełnie bez jakiegokolwiek pretekstu, po prostu - na zadany temat - wprost do kamery... I płyną słowa, słowa, słowa." - tak obecną sytuację w jakiej znalazł się film dokumentalny podsumował we wstępie do swojej książki "Odczytać czas" Kazimierz Karabasz, jeden z twórców tzw. Polskiej Szkoły Dokumentu.

Tym bardziej cieszy inicjatywa Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie: nowy serwis internetowy Dokument Cyfrowo - czyli cyfrowy filmozbiór spod znaku Polskiej Szkoły Dokumentu.

Znajdziecie tu dokumenty: Kazimierza Karabasza, Jerzego Hoffmana, Edwarda Skórzewskiego, Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Munka, Marcela Łozińskiego, Jerzego Bossaka, Jana Łomnickiego i nie tylko. Można tu także znaleźć filmy dokumentalne takich znanych reżyserów filmów fabularnych jak: Wojciecha J. Hasa, Grzegorza Królikiewicza, Andrzeja Wajdy, Marka Piwowskiego,

Do obejrzenia udostępniono filmy zrealizowane od lat czterdziestych, po lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku. Wśród nich portrety filmowe polskich miast, dokumenty obrazujące życie codzienne na wsi, portrety sportowców, artystów oraz przedstawicieli innych – często zanikających – profesji.

Gorąco polecam. Super gratka dla miłośników dokumentów. Filmy są zrekonstruowane cyfrowo.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded