Profile cover photo
Profile photo
Arash Feiz
57 followers
57 followers
About
Posts

Post has attachment
Access and Control Android devices remotely from Mac/Win/Web with #AirDroid3:http://goo.gl/Vzk9EM
Add a comment...

Post has shared content

در روزهای گذشته شاهد پدیده دهشتناک اسیدپاشی به زنان و دختران اصفهانی بوده‌ایم. حرف و حدیث از روش کمک به قربانیان هم شدت گرفته است اما اطلاعات نیمه‌درست و گاه غلط می‌تواند «دوستی خاله خرسه» باشد و به جای کمک به قربانی به او صدمه بیشتری بزند. نظرات متخصصین مختلف را از دانشگاه‌ها و مراکز درمانی متفاوت در جهان در این مورد گرد آورده‌ایم:

• ابتدا باید افراد دیگری که در صحنه هستند با حفظ آرامش به فرد کمک کنند. عدم آرامش و شیون و فریاد یاری‌رسانان به تقلا یا شوک مصدوم و آسیب روانی و جسمی بیشتر منجر خواهد شد.

• افرادی که به یاری مصدوم می‌شتابند باید بیشتر از هر چیز مراقب ایمنی خود باشند و از امنیت محل، عدم وقوع مجدد اسیدپاشی یا خطرات دیگر اطمینان حاصل کرده و سپس به یاری مصدوم بروند.

• هرگز نباید با دستان بدون دستکش یا پوشیده نشده به اسید دست زد، چرا که باعث سوختگی در فرد امدادگر هم خواهد شد.

• از آنجایی که فرد آسیب دیده ممکن است وحشت زده و یا در شوک باشد، باید افراد او را بگیرند و در ابتدا سعی کنند اسید را به آرامی از روی بدن بشویند و سپس با دور کردن مصدوم از محل حادثه لباس‌ها، جواهرات و هر چیزی که آلوده به اسید شده را از تن مصدوم خارج کرده و بدن فرد را با آب سالم روان به مدت چند دقیقه بشویند. توجه کنید که اگر لباس به تن مصدوم چسبیده بود به هیچ عنوان سعی در جداسازی آن نکنید، چرا که باعث آسیب بیشتر خواهد شد.

• باید توجه داشت برخی از اسیدها مثل اسید سولفوریک با آب واکنش گرمازا ایجاد می‌کنند و اگر شما فقط به ریختن مقدار کمی آب بسنده کنید، نه تنها اسید از روی بدن پاک نمی‌شود بلکه آسیب بیشتری به فرد می‌رساند. در این مورد باید علاوه بر استفاده از آب روان خنک از یک محلول صابونی که دارای خاصیت قلیایی است، برای پاک کردن اسید از روی نواحی که سوختگی عمیق ندارند، استفاده کنید.

• مسئله مهم دیگر چشم‌ها هستند. اگر فردی دچار سانحه از ناحیه صورت شده، ابتدا چشم‌ها را به مدت طولانی (مثلاً ۲۰دقیقه یا بیشتر) با آب روان پاکیزه بشویید. دقت کنید که شستشو با آب روان باید به آرامی انجام شود و استفاده از جریان آب پرفشار آسیب زننده است.

• بعد از تمامی این اقدامات مصدوم باید سریعا به بیمارستان منتقل شود. در این انتقال نباید از وسیله نقلیه‌ای که آلوده است استفاده کرد. متاسفانه در ماجرای اسیدپاشی در اصفهان فرد را با ماشین آلوده به اسید به بیمارستان رساندند و باعث سوختگی بیشتر در نواحی مختلف بدن او شدند. زمانی که فرد را به بیمارستان می‌برید اگر ظرف اسید در دسترس است، آن‌را به همراه بیمار به بیمارستان ببرید یا اگر ظرف در اختیارتان نیست، باقی مانده لباس‌ها را به همراه ببرید، چرا که شناسایی نوع اسید برای استراتژی های درمانی بسیار مهم است. تمامی اقدامات گفته شده باید به صورت استریل انجام شود و مصدوم بعد از رسیدن به بیمارستان باید سریعاً واکسن کزاز دریافت کند.

http://www.gomaneh.com/3342
برای دیدن مستندات و مطالعه بیشتر منابع لینک بالا را ببیند.

با تشکر از خانم دکتر سارا همایی/شیمی‌دان
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded