Profile

Cover photo
Amirreza Khosroshahi
AboutPostsReviews

Stream

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
تفکر انتقادی از آن چیزهایی است که برای جامعه ما شاید از نان شب واجب‌تر باشد اما نبود آموزش آن در سیستم آموزشی ما، حتی در مقطع دانشگاهی، به شدت حس می‌شود. برای همین است که منابع فارسی‌ای را که سعی در شناساندن تفکر انتقادی دارند باید غنیمت شمرد و ارج داد. به یکی از آن‌ها تازگی‌ها برخوردم که ترجمه‌ای است چند قسمتی اما نه چندان بلند در بلاگی که متن‌ها و ترجمه‌های خوب دیگری هم دارد. در اینجا می‌توانید قسمت اول آن را بیابید:
http://afternoon-rm.blogspot.com/2013/10/blog-post.html
این نوشته ده قسمت دارد اما گویا مترجم قصد دارد همه نوشته را به زودی به صورت یک فایل پی دی اف هم منتشر کند.
 ·  Translate
3
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
به نظر می‌رسد در خبرنویسی اقتصادی گاهی سردرگمی در معنای «تورم» و به کاربردن صحیح این واژه وجود دارد.

برای مثال به این قسمت از خبر بی‌بی‌سی فارسی در مورد کاهش نرخ تورم در ایران دقت کنید

در نیمه سال گذشته خورشیدی رشد تورم به بالای ۴۰ درصد رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از سرعت رشد تورم کاسته شده است.

در همین یک جمله از هر دو عبارت «رشد تورم» و «سرعت رشد تورم» به کار رفته که با معنایی که جمله می‌خواهد برساند سازگار نیست. آن‌چه به بالای ۴۰ درصد رسید تورم بود، و نه رشد تورم؛ و آن‌چه از آن کاسته شده خود تورم است و نه «سرعت رشد» تورم. در واقع اگر در نظر بگیریم که معنای تورم همان سرعت رشد قیمت‌هاست، معنای جمله اخیر این می‌شود که از سرعت رشدِ سرعت رشدِ قیمت‌ها کاسته شده، که به وضوح مد نظر نویسنده نبود است!

این سردرگمی احتمالا از آن‌جا ناشی می‌شود که به معنای «سرعت رشد» (یا به طور دقیق‌تر «نرخ رشد») نهفته در کلمه تورم دقت نمی‌شود و از همین رو واژه‌های «سرعت» یا «رشد» به صورت بی‌جا تکرار می‌شود.

حالا اگر بخواهیم جمله بالا را به صورت درست بنویسیم به این صورت خواهد بود

در نیمه سال گذشته خورشیدی تورم به بالای ۴۰ درصد رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از تورم کاسته شده است.

یا

در نیمه سال گذشته خورشیدی نرخ رشد قیمت‌ها به بالای ۴۰ درصد در سال رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از نرخ رشد قیمت‌ها کاسته شده است.

البته «نرخ رشد تورم» هم شاخص معناداری است و حتی می‌تواند مهم باشد. ولی با آن چیزی که آن را تورم می‌نامیم و برای اکثر مصرف‌کنندگان مهم است تفاوت دارد. کاهشی بودن نرخ رشد تورم معنایش این است که تورم هم‌چنان در حال افزایش است اما از سرعت افزایش آن کاسته شده. یعنی مثلا اگر از پارسال تا امسال تورم ۲۰ درصد بوده باشد و از امسال تا سال بعد تورم ۳۰ درصد، نرخ رشد تورم ۵۰ درصد است (۱۰ واحد درصد رشد، که می‌شود نصف یا ۵۰ درصد از ۲۰ واحد درصد قبلی). حالا اگر از سال بعد تا دو سال بعد نرخ تورم باز هم ۱۰ واحد درصد بیشتر شود و به ۴۰ درصد برسد می‌توانیم بگوییم که نرخ رشد تورم کم شده و به یک‌سوم رسیده است (چون ۱۰ واحد درصد یک‌سومِ ۳۰ واحد درصد است). اما خود تورم هم‌چنان بیش‌تر شده و سطح قیمت‌ها هم به مراتب بالاتر رفته است. تنها حالتی که تورم می‌تواند کاهش پیدا کند زمانی است که نرخ رشد تورم منفی بشود، تا از مثلا ۳۰ درصد قبلی به ۲۵ درصد برسد. اما حتی اگر نرخ رشد تورم منفی باشد، به معنای منفی شدن تورم و کاهش قیمت‌ها نیست. بلکه تنها از سرعت افزایش قیمت‌ها کاسته شده. مانند خودرویی که از سرعتش کاسته شده اما هم‌چنان به جلو می‌رود و نه به عقب.

خلاصه‌ی صحبت این که به کار بردن واژه‌های «تورم» و «نرخ رشد» یا «سرعت رشد» در جای درست خود مهم است و می‌تواند به خواننده خبر کمک کند تا بفهمد واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن است و جلوی سردرگمی او را بگیرد.
 ·  Translate
3
Amirreza Khosroshahi's profile photoSara Niakian's profile photo
3 comments
 
واقعا چه بد
 ·  Translate
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
When fall falls on campus.
11
Amin Khosroshahi's profile photo
 
bah bah
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
Listen to this album if you like indie music.
The last track (So Long, Lonesome) is probably the best:
Explosions in the sky - All Of A Sudden I Miss Everyone
1
Amirreza Khosroshahi's profile photo‫مهدیه میم‬‎'s profile photo
2 comments
 
دمت گرم :D
 ·  Translate
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
دیشب با چند تا از دوستام رفته بودم کنسرت یان تیرسن که اومده بود شیکاگو. چند تا مشاهده کردم که به نظرم جالب اومد و انتظارش رو نداشتم.
اول کنسرت در یک کافه بار دخمه‌مانند بود در یک جای نسبتا داغون شیکاگو که دقیقا هم چسبیده بود به خط قطار هوایی. پشتش یک سالن داشت برای اجرا که قرار بود کنسرت اونجا اجرا بشه. اولش توی ذوقم خورد اما بعد کم کم خوشم اومد. مثلا تیپ‌ها هم خیلی کژوال و معمولی بود. کسی لباس رسمی نپوشیده بود که باعث خوشحالی من شد که با لباس رسمی نرفته بودم. در واقع سالن اونجا محلی بود برای اجرای گروه‌های خاص و زیرزمینی گویا و این برام جالب بود که یان تیرسن توی آمریکا موسیقی خاص محسوب می‌شه و سالنش حتی کامل پر نشد با این که در شهر بزرگی مثل شیکاگو برگزار می‌شد. البته سالنش صندلی هم نداشت و کل دو-سه ساعت رو ایستاده بودیم که باز اولش توی ذوق زد اما بعد دیدم بد هم نیست چون مردم ایستاده و خیلی به صحنه و هنرمندها نزدیک بودند و این ارتباط رو عمیق‌تر می‌کرد.
با این که کلا آدم زیاد نیومده بود اما اتفاقا ایرانی کم نبود. بجز خود ما (که سه نفر بودیم) من حداقل ۵ تا ایرانی دیگه دیدم و بیشتر هم بودند گویا. بعضی‌هاشون حتی از جاهای دورتر دو سه ساعت رانندگی کرده بودند و تا شیکاگو اومده بودند. جالبه که چرا یک دفعه هنرمندهای خاصی در ایران محبوب می‌شن که در خارج ایران لزوما خیلی محبوب نیستند  و این که فرایندش یا دلایلش چیه سواله برام.
در مورد خود موسیقی چیزی که در مورد یان تیرسن من رو به تحسین بیشتر واداشت این بود که (بجز این که آهنگ‌ساز کارهای خودش است) تقریبا به تمام سازهای اونجا وارد بود. گیتار، پیانو، ویولن، آکاردئو و چند تا ساز ضربی خاص که اسمشون رو هم بلد نیستم. یعنی واقعا نابغه موسیقی محسوب می‌شه و گویا از ۴ سالگی پیانو و از ۶ سالگی ویولن رو شروع کرده. با این که آلبوم جدیدش چندان چنگی به دل نمی‌زنه اما در مجموع کنسرتش بسیار خوب بود و از این که تونستم اجرای زنده موسیقیش رو ببینم خوشحالم.
امیدوارم یک روزی بهش اجازه بدهند توی ایران هم اجرا کنه چون با استانداردهای ایران قاعدتا مجاز محسوب می‌شه و فکر می‌کنم استقبال خیلی بهتری ازش هم بشه توی ایران.
 ·  Translate
7
Ehsan Jabbari's profile photoZahra Mohammadi's profile photoAmirreza Khosroshahi's profile photoHassan Zakeri's profile photo
4 comments
 
مشاهدات حضرت عالی رو تایید می کنیم. در سیاتل هم به همین نحو اجرا کرد و باعث شد اون دخمه ای که اسم های بزرگ دیگه رو هم به همین نحو جمع می کنه پیدا کنیم. این هم برای شما:
Yann Tiersen @ Neumos in Seattle (June 14, 2014)
 ·  Translate
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
A perfectionist walks into a bar... OK this is not going to be a perfect joke anyway so why bother telling the rest of it?
3
fateme ejaredar's profile photo
 
:)))
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
Make Google translate better by submitting your translations and validations. It is a fun way of killing time that is also quite useful!
Loading slowly? Switch to our simplified version.
3
Amirreza Khosroshahi's profile photoZahra Mohammadi's profile photo
3 comments
 
+Amirreza Khosroshahi Especially Farsi to English one :))
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
دفعه بعدی که در کروم به این صفحه برخورد کردید دکمه اسپس رو فشار بدید... از نتیجه لذت ببرید تا اینترنت دوباره وصل بشه.
 ·  Translate
7
Sara Niakian's profile photoAmirreza Khosroshahi's profile photo
4 comments
 
تیراناسوروس رکس همین دایناسور که تو تصویر هست ;)
 ·  Translate
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
I took these panoramic photos in Mellat Park on a pleasant rainy day last week. See them using the "photo sphere" feature to appreciate the beauty.
8
Maliheh Monshizadeh's profile photoCoco Golpoor's profile photo
2 comments
 
So beautiful
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
از فیس‌بوک Amir Ahmadi Arian:
جوک لری گویا این روزها نقل مجلس هم‌وطنان طناز و طرب‌دوست است. یادم نمی‌آید در تهران «یه روز یه لره» شروع معمول جوک‌ها بوده باشد. مبارک است. رنجاندن ترک‌ها و عرب‌ها و کردها و رشتی‌ها کم بود، آریایی‌های خوش‌مشرب لرها را هم به لیست اضافه کردند. 
تاریخ معاصر این مملکت تاریخ افزایش کینه‌ی قومی و شکاف بین مرکز و حاشیه بوده است. تبریزی‌ها همان‌هایی‌اند که بعد مشروطه به تهران لشکر کشیدند تا انقلاب را نجات دهند، همان‌ها که در برابر پیشه‌وری ایستادند و ترجیح دادند آذربایجان بخشی از ایران بمانند، همان‌ها که در دفاع از آیت الله شریعتمداری به خیابان آمدند و تهرانی‌ها را واداشتند دوباره به آذربایجان نگاه کنند و منجی انقلاب را انتظار بکشند. حالا همان مردم ده هزار ده هزار به استادیوم تبریز می‌آیند و در هر بازی تراکتورسازی به فارس جماعت فحش می‌دهند. از هیچ توهینی به اعراب در این مملکت فروگذار نکرده‌ایم و هیچ وقت نگفتیم آن‌ها که خانه‌هاشان را صدام با خاک یکسان کرد خیلی‌شان عرب بودند، در آن هشت سال بیشتر از هر قومی زجر کشیدند و هزینه دادند، و بعد آن هشت سال بیشتر از هر مردمی محرومیت کشیدند و در حاشیه ماندند. 
ما فارس‌ها به بهانه‌ی خنده و تفریح دهه‌هاست نخوت قومی‌مان را در قالب جوک ریخته‌ایم و زهر به جان برادران و خواهران‌مان پاشیده‌ایم. بمب‌های صدام که بر سر اعراب خوزستان می‌ریخت دسته دسته پناه بردند به شهرهای دیگر، و آن قدر توهین و تحقیر شنیدند که خیلی‌هاشان برگشتند به شهرشان و دفن شدن زیر آوار خانه‌ی خود را به زخم زبان هم‌وطن ترجیح دادند. زورمان می‌آید ببینیم اقوام زبان مادری‌شان را در مدرسه شهرشان درس بدهند. رضا براهنی، که نزدیک به شصت کتاب به فارسی نوشته و حقش به گردن این زبان، شاید جز عده‌ای انگشت‌شمار، از تک تک فارسی‌زبانان بیشتر است، از تدریس زبان آذری در آذربایجان دفاع می‌کند و همکاران منورالفکرش چنان به فحشش می‌کشند گویی خواسته خانه‌شان را بمباران کند. 
نتیجه‌ی این سبک‌سری همین گسست و فاصله‌ای است که امروز هر مردمی را در محدوده‌ی حقیر خودش گرفتار کرده است. جنبش سبز می‌شود مسأله‌ی تهرانی‌ها، دریاچه ارومیه مسأله‌ی آذری‌ها، کارون مسأله‌ی خوزستانی‌ها، زاینده‌رود مسأله اصفهانی‌ها. با این میزان نفرتی که در مرزهای این مملکت انباشت شده حتا تصور ظهور امثال ستارخان و باقرخان به شوخی شبیه است. 
در این فضای مرده و خفقان‌آور کار زیادی هم از دست کسی برنمی‌آید، اما می‌توان لااقل کارهایی را نکرد. جوک قومی باید تابو باشد، شنیدنش را لحظه‌ای نباید تحمل کرد و گوینده‌اش را باید بلافاصله ساکت کرد.

عکس مردم آبادان است در نخستین ماه‌های جنگ، که زندگی‌شان را در بقچه‌ای جا داده‌اند و پای پیاده از کشتارگاه صدام حسین فرار می‌کنند.
 ·  Translate
جوک لری گویا این روزها نقل مجلس هم‌وطنان طناز و طرب‌دوست است. یادم نمی‌آید در تهران «یه روز یه لره» شروع معمول جوک‌ها بوده باشد. مبارک است. رنجاندن...
9
2
Delavar Hastim's profile photomohamad ghodsi's profile photo
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
I want one of these, please.
 
Pre-orders are $179 — you getting one?
This is a floating Bluetooth speaker. It's suspended above its base thanks to an electromagnet and can play music from any Bluetooth source. It's called the Om One. It also looks really cool. If...
3
Amirreza Khosroshahi's profile photo
2 comments
 
اینم البته خیلی به درد پز دادن می‌خوره و فقط برای دامان طبیعت نیست. فکر کن یه پارتی بگیری و ملت بیان همچین چیزی ببین. مخشون سوت می‌کشه. واسه همین فکر میکنم قیمتشون زیاد بالا نیست. حداقل برای اولش. بعدا که دست زیاد شد حتما میاد پایین!
 ·  Translate
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
This is almost science fiction! Scientist and engineers have invented an arm who have lost one that can be controlled just the way you control your own arm.
Nearly eight years ago, DARPA, the US Defense Department's advanced research agency, set out to find a better solution for amputees than the metal hooks still widely used today. Now, the Food and...
2
Add a comment...
Basic Information
Gender
Male
Public - a week ago
reviewed a week ago
Public - 2 months ago
reviewed 2 months ago
There are too many loudspeakers and the sound echos here. I don't call and exactly calm and quiet place.
Public - 3 months ago
reviewed 3 months ago
Public - 4 months ago
reviewed 4 months ago
24 reviews
Map
Map
Map
Public - 2 months ago
reviewed 2 months ago
Public - 3 months ago
reviewed 3 months ago
Public - 4 months ago
reviewed 4 months ago