Profile cover photo
Profile photo
Amirreza Khosroshahi
About
Amirreza's posts

Post has shared content
🎗شماره سوم مجله ۴۲ با موضوع عدالت منتشر شد. می‌توانید آن را از کانال فلسفه دانلود کنید.


🎗مقدمه
🎗دولت عدل افلاطونی - ترجمه رامتین شاهین‌فر
🎗جان رالز و عدالت - ترجمه پریسا دبستانی
🎗زندان موثر واقع نمی‌شود - ترجمه ناهید خاصی
🎗عدالت و زیست‌شناسی - ترجمه اصلان شیعتی
🎗پرسشی در باب انتقام - ترجمه علی عطاران

لیبرال بودن به طور خودکار طرفدار آزادی سقط جنین (pro choice) بودن را نتیجه نمی‌دهد. درست است که آزادی یکی از ارکان لیبرالیسم است اما برابری هم رکن دیگر (و به نظر من مهم‌تر) آن است. از این زاویه، جنینی که به حداقلی از رشد که رسیده که «انسان» محسوب بشود با مادر خود برابر است و جانش هم‌چون جان یک انسان محترم است و در «اختیار» مادرش نیست. وابسته بودن به شخصی دیگر فرد را از انسان بودن ساقط نمی‌کند، چه جنین، چه پیر و چه کسی که در بیمارستان تحت مراقبت است.

آیا دانلود محصولات دارای حق کپی غیراخلاقی است؟ یعنی دریافت صرف بدون هیچ گونه آپلود یا تکثیر به هر نحوی. به نظر من جواب این سوال وابسته است به سوالی دیگر: آیا اگر هیچ راهی جز خریدن برای دست‌یابی به این کتاب/فیلم/نرم‌افزار وجود نداشت حاضر می‌بودید قیمت آن را بپردازید و آن محصول را بخرید؟ اگر خیر شما با دانلود ضرری به تولیدکننده محصول نمی‌زنید و عملتان غیراخلاقی نیست، چون هزینه حاشیه‌ای یک کپی بیشتر برابر صفر است و شاید حتی عملتان به دلیل کمک به تبلیغ محصول سود هم برساند. اما مسئله اصلی پاسخ صادقانه به آن سوال است (که آیا در قیمت ارائه شده خرید می‌کردید) که اغلب کار مشکلی است.

گاهی به شوخی این عبارت را نقل می‌کنیم که «استفاده از فیلترشکن حرام است.» اما مورد دیگری وجود دارد که خیلی از ما هنگام وبگردی انجام می‌دهیم و هیچ گاه فکر نمی‌کنیم که شاید واقعا غیراخلاقی باشد و آن استفاده از Ad Blocker ها است. حذف تبلیغات یک وبسایت با استفاده از این ابزار باعث می‌شود که صاحب وب‌سایتی که در حال استفاده از آن هستیم از درآمد تبلیغات محروم شود. علاوه بر این استفاده ما از وبسایت برای صاحب آن هزینه ایجاد می‌کند. پس گویی داریم بدون «پرداختن» هزینه از وب‌سایت استفاده می‌کنیم که این می‌تواند نوعی دزدی محسوب شود.

در پست پیشین درباره اخلاقی بودن نگهداری حیوانات خانگی پرسیدم. اما آیا نمی‌توان همین را به طریق اقوا درباره نگهداری از فرزند انسان هم گفت؟ فرزند انسان برای بالیده شدن نیاز به محیطی بسیار مساعدتر و توجهی بسیار بیش‌تر دارد. از این رو به نظر می‌رسد بسیاری از فرزندآوری‌ها در حالی که پدر و مادرها توان مالی یا دانش کافی پرورش فرزند را ندارند صرفا از روی خودخواهی است (مثلا برای این که در دوران پیری «عصای دست» داشته باشیم یا سرگردم شویم) و غیراخلاقی محسوب می‌شود.

آیا نگه‌داری حیوانات در آپارتمان که هیچ شباهتی به محیط زندگی طبیعی‌شان ندارد اگر باعث درد رنج آن‌ها یا نرسیدن به کمال «حیوانی» آن‌ها شود غیراخلاقی نیست؟ به جرئت می‌توان گفت که بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی برای خوشی خودشان و هم‌دم داشتن خودشان به سراغ حیوانات می‌روند و البته اکثرا صادقانه تمام تلاششان را برای مراقبت از حیوان نیز انجام می‌دهند. با وجود این، نفس این کار (نگه‌داری حیوان در محیطی که شبیه محل زندگی طبیعی‌اش نیست) شاید با هیچ میزان مراقبت قابل جبران نباشد.

گاهی عملی بسیار عادی در حد راه رفتن در خانه خودتان ممکن است باعث درد و رنج دیگری شود. بسیاری از آپارتمان‌ها دارای سقف‌هایی نازک هستند و راه رفتن شما توسط همسایه زیرین شنیده می‌شود و ممکن است حقیقتا باعث آزار او شود. آیا در این شرایط شما مقصرید و باید تلاش کنید آلودگی صوتی را به حداقل برسانید یا این که راه رفتن عادی در خانه حق شماست؟
اگر شما همسایه زیرین باشید که از این صدا بسیار آزاد می‌بینید چطور؟ آیا تغییری در پاسختان ایجاد می‌شود؟

تناقض عجیبی هست در باور همزمان به این که سقط جنین در ماه‌های پایانی بارداری غیراخلاقی نیست اما گوشت‌خواری غیراخلاقی است. استدلال غالب برای غیراخلاقی دانستن گوشت‌خواری اشاره به درد و رنج حیوان‌هاست که قابل چشم‌پوشی در برابر لذت‌های انسانی نیست. اما همین را می‌توان به طریق اقوا درباره جنین هم گفت. دفعه بعدی که دوست گیاه‌خواری را ملاقات کردید که از قضا طرفدار آزادی سقط جنین (pro-choice) بود درباره این تناقض از او بپرسید.

Post has attachment
تفکر انتقادی از آن چیزهایی است که برای جامعه ما شاید از نان شب واجب‌تر باشد اما نبود آموزش آن در سیستم آموزشی ما، حتی در مقطع دانشگاهی، به شدت حس می‌شود. برای همین است که منابع فارسی‌ای را که سعی در شناساندن تفکر انتقادی دارند باید غنیمت شمرد و ارج داد. به یکی از آن‌ها تازگی‌ها برخوردم که ترجمه‌ای است چند قسمتی اما نه چندان بلند در بلاگی که متن‌ها و ترجمه‌های خوب دیگری هم دارد. در اینجا می‌توانید قسمت اول آن را بیابید:
http://afternoon-rm.blogspot.com/2013/10/blog-post.html
این نوشته ده قسمت دارد اما گویا مترجم قصد دارد همه نوشته را به زودی به صورت یک فایل پی دی اف هم منتشر کند.

Post has attachment
Make Google translate better by submitting your translations and validations. It is a fun way of killing time that is also quite useful!
Wait while more posts are being loaded