Profile

Cover photo
Amirreza Khosroshahi
114,333 views
AboutPosts+1'sReviews

Stream

 
به نظر می‌رسد در خبرنویسی اقتصادی گاهی سردرگمی در معنای «تورم» و به کاربردن صحیح این واژه وجود دارد.

برای مثال به این قسمت از خبر بی‌بی‌سی فارسی در مورد کاهش نرخ تورم در ایران دقت کنید

در نیمه سال گذشته خورشیدی رشد تورم به بالای ۴۰ درصد رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از سرعت رشد تورم کاسته شده است.

در همین یک جمله از هر دو عبارت «رشد تورم» و «سرعت رشد تورم» به کار رفته که با معنایی که جمله می‌خواهد برساند سازگار نیست. آن‌چه به بالای ۴۰ درصد رسید تورم بود، و نه رشد تورم؛ و آن‌چه از آن کاسته شده خود تورم است و نه «سرعت رشد» تورم. در واقع اگر در نظر بگیریم که معنای تورم همان سرعت رشد قیمت‌هاست، معنای جمله اخیر این می‌شود که از سرعت رشدِ سرعت رشدِ قیمت‌ها کاسته شده، که به وضوح مد نظر نویسنده نبود است!

این سردرگمی احتمالا از آن‌جا ناشی می‌شود که به معنای «سرعت رشد» (یا به طور دقیق‌تر «نرخ رشد») نهفته در کلمه تورم دقت نمی‌شود و از همین رو واژه‌های «سرعت» یا «رشد» به صورت بی‌جا تکرار می‌شود.

حالا اگر بخواهیم جمله بالا را به صورت درست بنویسیم به این صورت خواهد بود

در نیمه سال گذشته خورشیدی تورم به بالای ۴۰ درصد رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از تورم کاسته شده است.

یا

در نیمه سال گذشته خورشیدی نرخ رشد قیمت‌ها به بالای ۴۰ درصد در سال رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از نرخ رشد قیمت‌ها کاسته شده است.

البته «نرخ رشد تورم» هم شاخص معناداری است و حتی می‌تواند مهم باشد. ولی با آن چیزی که آن را تورم می‌نامیم و برای اکثر مصرف‌کنندگان مهم است تفاوت دارد. کاهشی بودن نرخ رشد تورم معنایش این است که تورم هم‌چنان در حال افزایش است اما از سرعت افزایش آن کاسته شده. یعنی مثلا اگر از پارسال تا امسال تورم ۲۰ درصد بوده باشد و از امسال تا سال بعد تورم ۳۰ درصد، نرخ رشد تورم ۵۰ درصد است (۱۰ واحد درصد رشد، که می‌شود نصف یا ۵۰ درصد از ۲۰ واحد درصد قبلی). حالا اگر از سال بعد تا دو سال بعد نرخ تورم باز هم ۱۰ واحد درصد بیشتر شود و به ۴۰ درصد برسد می‌توانیم بگوییم که نرخ رشد تورم کم شده و به یک‌سوم رسیده است (چون ۱۰ واحد درصد یک‌سومِ ۳۰ واحد درصد است). اما خود تورم هم‌چنان بیش‌تر شده و سطح قیمت‌ها هم به مراتب بالاتر رفته است. تنها حالتی که تورم می‌تواند کاهش پیدا کند زمانی است که نرخ رشد تورم منفی بشود، تا از مثلا ۳۰ درصد قبلی به ۲۵ درصد برسد. اما حتی اگر نرخ رشد تورم منفی باشد، به معنای منفی شدن تورم و کاهش قیمت‌ها نیست. بلکه تنها از سرعت افزایش قیمت‌ها کاسته شده. مانند خودرویی که از سرعتش کاسته شده اما هم‌چنان به جلو می‌رود و نه به عقب.

خلاصه‌ی صحبت این که به کار بردن واژه‌های «تورم» و «نرخ رشد» یا «سرعت رشد» در جای درست خود مهم است و می‌تواند به خواننده خبر کمک کند تا بفهمد واقعا چه اتفاقی در حال رخ دادن است و جلوی سردرگمی او را بگیرد.
 ·  Translate
2
Amirreza Khosroshahi's profile photoSara Niakian's profile photo
3 comments
 
واقعا چه بد
 ·  Translate
Add a comment...
 
When fall falls on campus.
10
Amin Khosroshahi's profile photo
 
bah bah
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
I want one of these, please.
 
Pre-orders are $179 — you getting one?
This is a floating Bluetooth speaker. It's suspended above its base thanks to an electromagnet and can play music from any Bluetooth source. It's called the Om One. It also looks really cool. If...
View original post
3
Amirreza Khosroshahi's profile photo
2 comments
 
اینم البته خیلی به درد پز دادن می‌خوره و فقط برای دامان طبیعت نیست. فکر کن یه پارتی بگیری و ملت بیان همچین چیزی ببین. مخشون سوت می‌کشه. واسه همین فکر میکنم قیمتشون زیاد بالا نیست. حداقل برای اولش. بعدا که دست زیاد شد حتما میاد پایین!
 ·  Translate
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
This is almost science fiction! Scientist and engineers have invented an arm who have lost one that can be controlled just the way you control your own arm.
Nearly eight years ago, DARPA, the US Defense Department's advanced research agency, set out to find a better solution for amputees than the metal hooks still widely used today. Now, the Food and...
1
Add a comment...
 
"Be perfect or die."

#perfectionism  
1
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
I took these panoramic photos in Mellat Park on a pleasant rainy day last week. See them using the "photo sphere" feature to appreciate the beauty.
8
Maliheh Monshizadeh's profile photoCoco Golpoor's profile photo
2 comments
 
So beautiful
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
از فیس‌بوک Amir Ahmadi Arian:
جوک لری گویا این روزها نقل مجلس هم‌وطنان طناز و طرب‌دوست است. یادم نمی‌آید در تهران «یه روز یه لره» شروع معمول جوک‌ها بوده باشد. مبارک است. رنجاندن ترک‌ها و عرب‌ها و کردها و رشتی‌ها کم بود، آریایی‌های خوش‌مشرب لرها را هم به لیست اضافه کردند. 
تاریخ معاصر این مملکت تاریخ افزایش کینه‌ی قومی و شکاف بین مرکز و حاشیه بوده است. تبریزی‌ها همان‌هایی‌اند که بعد مشروطه به تهران لشکر کشیدند تا انقلاب را نجات دهند، همان‌ها که در برابر پیشه‌وری ایستادند و ترجیح دادند آذربایجان بخشی از ایران بمانند، همان‌ها که در دفاع از آیت الله شریعتمداری به خیابان آمدند و تهرانی‌ها را واداشتند دوباره به آذربایجان نگاه کنند و منجی انقلاب را انتظار بکشند. حالا همان مردم ده هزار ده هزار به استادیوم تبریز می‌آیند و در هر بازی تراکتورسازی به فارس جماعت فحش می‌دهند. از هیچ توهینی به اعراب در این مملکت فروگذار نکرده‌ایم و هیچ وقت نگفتیم آن‌ها که خانه‌هاشان را صدام با خاک یکسان کرد خیلی‌شان عرب بودند، در آن هشت سال بیشتر از هر قومی زجر کشیدند و هزینه دادند، و بعد آن هشت سال بیشتر از هر مردمی محرومیت کشیدند و در حاشیه ماندند. 
ما فارس‌ها به بهانه‌ی خنده و تفریح دهه‌هاست نخوت قومی‌مان را در قالب جوک ریخته‌ایم و زهر به جان برادران و خواهران‌مان پاشیده‌ایم. بمب‌های صدام که بر سر اعراب خوزستان می‌ریخت دسته دسته پناه بردند به شهرهای دیگر، و آن قدر توهین و تحقیر شنیدند که خیلی‌هاشان برگشتند به شهرشان و دفن شدن زیر آوار خانه‌ی خود را به زخم زبان هم‌وطن ترجیح دادند. زورمان می‌آید ببینیم اقوام زبان مادری‌شان را در مدرسه شهرشان درس بدهند. رضا براهنی، که نزدیک به شصت کتاب به فارسی نوشته و حقش به گردن این زبان، شاید جز عده‌ای انگشت‌شمار، از تک تک فارسی‌زبانان بیشتر است، از تدریس زبان آذری در آذربایجان دفاع می‌کند و همکاران منورالفکرش چنان به فحشش می‌کشند گویی خواسته خانه‌شان را بمباران کند. 
نتیجه‌ی این سبک‌سری همین گسست و فاصله‌ای است که امروز هر مردمی را در محدوده‌ی حقیر خودش گرفتار کرده است. جنبش سبز می‌شود مسأله‌ی تهرانی‌ها، دریاچه ارومیه مسأله‌ی آذری‌ها، کارون مسأله‌ی خوزستانی‌ها، زاینده‌رود مسأله اصفهانی‌ها. با این میزان نفرتی که در مرزهای این مملکت انباشت شده حتا تصور ظهور امثال ستارخان و باقرخان به شوخی شبیه است. 
در این فضای مرده و خفقان‌آور کار زیادی هم از دست کسی برنمی‌آید، اما می‌توان لااقل کارهایی را نکرد. جوک قومی باید تابو باشد، شنیدنش را لحظه‌ای نباید تحمل کرد و گوینده‌اش را باید بلافاصله ساکت کرد.

عکس مردم آبادان است در نخستین ماه‌های جنگ، که زندگی‌شان را در بقچه‌ای جا داده‌اند و پای پیاده از کشتارگاه صدام حسین فرار می‌کنند.
 ·  Translate
جوک لری گویا این روزها نقل مجلس هم‌وطنان طناز و طرب‌دوست است. یادم نمی‌آید در تهران «یه روز یه لره» شروع معمول جوک‌ها بوده باشد. مبارک است. رنجاندن...
9
2
Delavar Hastim's profile photomohamad ghodsi's profile photo
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
Listen to this album if you like indie music.
The last track (So Long, Lonesome) is probably the best:
Explosions in the sky - All Of A Sudden I Miss Everyone
1
Amirreza Khosroshahi's profile photoمهدیه میم's profile photo
2 comments
 
دمت گرم :D
 ·  Translate
Add a comment...

Amirreza Khosroshahi

Shared publicly  - 
 
دیشب با چند تا از دوستام رفته بودم کنسرت یان تیرسن که اومده بود شیکاگو. چند تا مشاهده کردم که به نظرم جالب اومد و انتظارش رو نداشتم.
اول کنسرت در یک کافه بار دخمه‌مانند بود در یک جای نسبتا داغون شیکاگو که دقیقا هم چسبیده بود به خط قطار هوایی. پشتش یک سالن داشت برای اجرا که قرار بود کنسرت اونجا اجرا بشه. اولش توی ذوقم خورد اما بعد کم کم خوشم اومد. مثلا تیپ‌ها هم خیلی کژوال و معمولی بود. کسی لباس رسمی نپوشیده بود که باعث خوشحالی من شد که با لباس رسمی نرفته بودم. در واقع سالن اونجا محلی بود برای اجرای گروه‌های خاص و زیرزمینی گویا و این برام جالب بود که یان تیرسن توی آمریکا موسیقی خاص محسوب می‌شه و سالنش حتی کامل پر نشد با این که در شهر بزرگی مثل شیکاگو برگزار می‌شد. البته سالنش صندلی هم نداشت و کل دو-سه ساعت رو ایستاده بودیم که باز اولش توی ذوق زد اما بعد دیدم بد هم نیست چون مردم ایستاده و خیلی به صحنه و هنرمندها نزدیک بودند و این ارتباط رو عمیق‌تر می‌کرد.
با این که کلا آدم زیاد نیومده بود اما اتفاقا ایرانی کم نبود. بجز خود ما (که سه نفر بودیم) من حداقل ۵ تا ایرانی دیگه دیدم و بیشتر هم بودند گویا. بعضی‌هاشون حتی از جاهای دورتر دو سه ساعت رانندگی کرده بودند و تا شیکاگو اومده بودند. جالبه که چرا یک دفعه هنرمندهای خاصی در ایران محبوب می‌شن که در خارج ایران لزوما خیلی محبوب نیستند  و این که فرایندش یا دلایلش چیه سواله برام.
در مورد خود موسیقی چیزی که در مورد یان تیرسن من رو به تحسین بیشتر واداشت این بود که (بجز این که آهنگ‌ساز کارهای خودش است) تقریبا به تمام سازهای اونجا وارد بود. گیتار، پیانو، ویولن، آکاردئو و چند تا ساز ضربی خاص که اسمشون رو هم بلد نیستم. یعنی واقعا نابغه موسیقی محسوب می‌شه و گویا از ۴ سالگی پیانو و از ۶ سالگی ویولن رو شروع کرده. با این که آلبوم جدیدش چندان چنگی به دل نمی‌زنه اما در مجموع کنسرتش بسیار خوب بود و از این که تونستم اجرای زنده موسیقیش رو ببینم خوشحالم.
امیدوارم یک روزی بهش اجازه بدهند توی ایران هم اجرا کنه چون با استانداردهای ایران قاعدتا مجاز محسوب می‌شه و فکر می‌کنم استقبال خیلی بهتری ازش هم بشه توی ایران.
 ·  Translate
7
Ehsan Jabbari's profile photoZahra Mohammadi's profile photoAmirreza Khosroshahi's profile photoHassan Zakeri's profile photo
4 comments
 
مشاهدات حضرت عالی رو تایید می کنیم. در سیاتل هم به همین نحو اجرا کرد و باعث شد اون دخمه ای که اسم های بزرگ دیگه رو هم به همین نحو جمع می کنه پیدا کنیم. این هم برای شما:
Yann Tiersen @ Neumos in Seattle (June 14, 2014)
 ·  Translate
Add a comment...
 
A perfectionist walks into a bar... OK this is not going to be a perfect joke anyway so why bother telling the rest of it?
3
fateme ejaredar's profile photo
 
:)))
Add a comment...
 
True perfectionists, after they die, go to Plato's heaven.

#perfectionism
2
Add a comment...
 
A perfectionist soul is not happy until things are perfect.
Things are never perfect.

A perfectionist soul is never happy.
9
1
Arezoo T's profile photo
Add a comment...
Basic Information
Gender
Male
Amirreza Khosroshahi's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
iRuler.net - Online ruler
iruler.net

This website measures the size of your screen and creates the image of a ruler that is the actual size.

เบราว์เซอร์ Chrome - Google
market.android.com

ท่องเว็บอย่างรวดเร็วบนโทรศัพท์และแท็บเล็ตแอนดรอยด์ด้วยเบราว์เซอร์ Google Chrome ที่คุณใช้บนเดสก์ท็อปและชื่นชอบ เปิดหน้าที่ดูล่าสุดบนอุปกรณ์อ

Texmaker (free cross-platform latex editor)
www.xm1math.net

Texmaker, free cross-platform latex editor

Mind-controlled prosthetic arm from Segway inventor gets FDA approval
www.theverge.com

Nearly eight years ago, DARPA, the US Defense Department's advanced research agency, set out to find a better solution for amputees than the

Linux
plus.google.com

Linux - doing it right

Ubuntu Development
plus.google.com

Developing the Ubuntu platform! Exciting and open to everyone!

Google Keep
market.android.com

Segera tangkap yang ada di pikiran Anda dan dapatkan pengingat di waktu atau tempat yang tepat. Ucapkan memo suara saat dalam perjalanan dan

Doctors will place patients between life and death in suspended animatio...
www.theverge.com

For the first time ever, surgeons at UPMC Presbyterian Hospital in Pittsburgh could save patients by putting them between life and death. Th

MortPlayer Audio Books
market.android.com

Special media player for audio books. Separate folders, save+restore position for every track, bookmarks, ...Home screen Widgets as separate

U.S. Freezes Putin's Netflix Account
www.newyorker.com

“No more ‘House of Cards’ or ‘Orange Is the New Black’ for him,” Secretary of State John Kerry said.

The Flight of the Birdman: Flappy Bird Creator Dong Nguyen Speaks Out
www.rollingstone.com

How did a chain-smoking geek from Hanoi design the viral hit Flappy Bird - and why did he walk away?

How USB charging works, or how to avoid blowing up your smartphone | Ext...
www.extremetech.com

Amazing strides have been made in recent years towards standardized chargers and connectors for smartphones, tablets, MP3 players, and many

Candy Crush Saga
market.android.com

Switch and match your way through more than 400 levels in this delicious and addictive puzzle adventure. Ain't it the sweetest game ever? Pl

The end of the beginning?
www.economist.com

UKRAINIAN fascists, nationalists and anti-Semites, sponsored by America, seize power in Kiev, overthrowing the legitimate (if ineffectual) p

Linux Mice
www.gdargaud.net

Advanced mouse configuration on Linux.

The parable of Argentina
www.economist.com

A CENTURY ago, when Harrods decided to set up its first overseas emporium, it chose Buenos Aires. In 1914 Argentina stood out as the country

hello sms
market.android.com

Meet the world's first SMS app with tabs. It's the fastest way to text.You can group chat easily, send and receive photos quickly, and switc

Public - 2 weeks ago
reviewed 2 weeks ago
کیفیت و خدمات خیلی خوب. قیمت کمی بالا. گوشی من اینجا جا مانده بود وقتی برگشتم نگه داشته بودندش برام :)
Public - 2 months ago
reviewed 2 months ago
Alex answers to your questions with patience and in a friendly manner, suggests the repairs that your bike really needs and does not push you for repairs that are not really necessary. Their service is fast and the bike was ready on time, as promised, and their rates are fair. I highly recommend Bucephalus Bikes.
Public - 6 months ago
reviewed 6 months ago
Food quality is good but it's too expensive for what you get.
Public - 8 months ago
reviewed 8 months ago
9 reviews
Map
Map
Map
Afghan Kabob is a quiet and peaceful place to eat with a friendly owner who attends you. The lamb kabob was great, one of the most delicious I've had in a long time with very tender meat. Only the rice is a bit too greasy which makes it more delicious but not super healthy.
Public - 5 months ago
reviewed 5 months ago
Public - 7 months ago
reviewed 7 months ago