Profile cover photo
Profile photo
Alter Novum
3 followers -
Konserwacja antyków | Renowacja mebli Boulle | Odnawianie zegarów
Konserwacja antyków | Renowacja mebli Boulle | Odnawianie zegarów

3 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment
Stary kredens po babci. Wyrzucić czy jednak odnowić? Najlepiej oddać do renowacji w pracowni Alter Novum! Bo czeka w niej człowiek, który daje meblom drugie życie, zobaczcie sami!
Add a comment...

Post has attachment
O początkach pracowni, o historiach, jakie odkrywam odnawiając stare meble... Reportaż w pracowni Alter Novum w Krakowie. Zapraszam!
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Mianem mebli typu Boulle określa się sprzęty ozdobione markieterią z szylkretu i mosiądzu. I chociaż André Charles Boulle (1642 - 1732) nie wymyślił tej techniki zdobniczej, to udoskonalił ją i uczynił z niej swoją specjalność. Wycinał skomplikowany wzór w połączonych ze sobą arkuszach szylkretu i mosiądzu. Po rozdzieleniu wyciętych kształtów tworzył dwa negatywowe arkusze nie produkując żadnych odrzutów materiału. W jednym arkuszu dekoracja z metalu była umieszczana na tle szylkretu, tzw. układ première partie. W drugim ornamenty z szylkretu osadzane były na mosiężnym tle - tzw. układ contrepartie. Tło wykonane z szylkretu, jako żywsze i bardziej połyskliwe, sprawia, że merkieterie wykonane w technice première partie są nieco bardziej cenione.
Odnowiona ostatnio w pracowni Alter Novum konsola zegara Boulle dla urozmaicenia jest ozdobiona jednocześnie dwoma sposobami. Część ornamentów roślinnych jest wycięta z mosiężnej blachy i umieszczona na tle szylkretu (première partie), a część ornamentów jest wycięta z szylkretu i umieszczona na tle z mosiądzu.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Kilka słów o stylu Boulle
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Jako osoba zawodowo odnawiająca drewniane meble może nie powinnam zadawać takiego pytania. Ale meble mające czterdzieści, osiemdziesiąt czy ponad sto lat to jedno – od nowych projektów wymagamy czegoś innego, inaczej jaki byłby sens tworzenia?
Na tegorocznym Festiwalu Wnętrz dominowało drewno pod każdą postacią – masywnych, grubych belek wykorzystanych na blaty stołów, desek odzyskanych ze starych stodół z przeznaczeniem na meble, ażurowych paneli dekoracyjnych i napisów ze sklejki, surowych patyków - zabawek dla dzieci czy fornirowanych paneli podłogowych.
Drewniane podłogi – to akurat klasyka, która zawsze się obroni. Co do reszty mam jednak wątpliwości. Wykorzystywanie w dekoracji wnętrz drewna z odzysku, np. desek odzyskanych ze starych stodół jest popularne od wielu lat. I póki jest to faktycznie drewno, które zostało wyrzucone, pochodzi z domu przeznaczonego do rozbiórki, wszystko jest ok. Ale często pozyskiwanie takiego drewna odbywa się na masową skalę w autentycznych podgórskich miejscowościach, których układ urbanistyczny jest dziedzictwem narodowym. Przykładem może być Nowa Biała na Spiszu, gdzie całe rzędy starych stodół zostały dosłownie poszatkowane – usunięto drewno naznaczone biegiem czasu na rzecz świecących nowością desek. Tutaj więcej uwag na ten temat: https://www.facebook.com/alternovum/photos/?tab=album&album_id=879048402176246
Drewniane ażurowe napisy czy inne elementy dekoracyjne wycinane laserowo ze sklejki są ciekawym dodatkiem do wnętrza, ale oglądanie ich na kilku stoiskach nie poszerza za bardzo perspektywy na urządzanie wnętrz, a tego oczekiwałabym od największego wydarzenia wnętrzarskiego w Krakowie.
Masywne bloki drewna używane do mebli wycenionych na kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych wyglądają imponująco na targach, nie wiem jednak, czy po latach obronią się w przeciętnych mieszkaniach.
A pieńki i patyki, naturalne, surowe zabawki z drewna z polskich lasów? Czyste, wyszlifowane, „dizajnerskie” zabawki dla dzieci mieszkających w betonowej pustyni.
Podsumowując – tegoroczny Festiwal Wnętrz raczej mnie nie zachwycił, ani nie zaskoczył. Z pewnością będę jednak odwiedzać kolejne edycje oraz inne tego typu wydarzenia, żeby obserwować rozwój trendów w urządzaniu polskich mieszkań. 
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Drewno – zmęczenie materiału, czy klasyka, która zawsze się obroni? Festiwal Wnętrz 2016
15 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Meble gabinetowe art deco – po renowacji w krakowskiej pracowni Alter Novum
Meble w stylu art deco nie cieszą się obecnie dużą popularnością wśród osób urządzających własne mieszkania. Dominuje styl skandynawski, wzornictwo z okresu PRLu oraz eklektyczne połączenia antyków i nowoczesnych perełek designu. Jednak jeśli chodzi o biura czy gabinety do pracy, sytuacja wygląda inaczej. Meble art deco doskonale nadają się do gabinetów! Charakterystyczne dla epoki międzywojennej masywne, pojemne biurka z dużym blatem i głębokimi szufladami idealnie nadają się do pracy przy komputerze, laptopie, z dużą ilością notatek i książek pod ręką. Dla niektórych osób może być to zaskoczeniem, ale argumentem przemawiającym za nabyciem biurka w stylu art deco do urządzenia własnego gabinetu jest także cena. Niejednokrotnie wiekowi właściciele pozbywają się tych pięknych, solidnych mebli bardzo tanio, za kwoty rzędu 400 - 500 zł. Oczywiście należy liczyć się z tym, że większe koszty od samego zakupu mebla spowoduje usługa renowacji. Jednak stosunek jakości jaką otrzymamy, do ceny, w porównaniu do gotowych mebli biurowych ze sklepów, będzie zdecydowanie przemawiał na korzyść biurka art deco. Znalezienie gotowego biurka o solidnej konstrukcji z litego drewna, masywnej budowie, dekorowanego szlachetnymi gatunkami forniru za kwotę niższą niż kilka tysięcy złotych jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe. Pięknie odrestaurowane, niemal stuletnie biurko czy fotel we własnym gabinecie to także dodatkowy prestiż, rzecz nie do przecenienia.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Meble gabinetowe art deco – po renowacji w krakowskiej pracowni Alter Novum
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Ostatni mebel, jaki opuścił po renowacji naszą krakowską pracownię to masywne biurko w stylu art deco, z lat 30., fornirowane pięknie ułożonym orzechem włoskim.
Kiedy biurko wjechało na warsztat, wydawało się, że pracy będzie niewiele. Jednak kiedy zaczęło się szlifowanie, klejenie, szlifowanie, podbarwianie… Orzechowy fornir, zwłaszcza ten kładziony zgodnie ze starą szkołą, na warstwach innego, mniej szlachetnego forniru pod spodem, potrafi być naprawdę kapryśny. Wszystkie ubytki zostały uzupełnione a wnętrze wyczyszczone zgodnie z życzeniem nowych właścicieli. Biurko jest wykończone zgodnie ze stylem epoki art deco – politurą na wysoki połysk. Z pracowni w Krakowie trafiło do klientów w Białymstoku i spełnia reprezentacyjną funkcję w gabinecie urządzonym w stylu art deco.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Renowacja biurka art deco - pracownia Alter Novum w Krakowie
13 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Nasze realizacje
13 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Styl chabby chic, styl prowansalski - jakby tego nie nazwać, malowanie mebli na biało ma tyluż zwolenników, co przeciwników. Ocenę pozostawiam Wam, nasza ostatnia realizacja udowadnia natomiast, że większość powszechnych metod wykańczania mebli jest odwracalna. Niniejszym rozpoczyna się trzecie życie dębowej witryny!
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Chabby chic - przed i po, ale nie w takiej kolejności, jak się spodziewacie!
5 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Ostatni mebel jaki opuścił mieszczącą się w Krakowie pracownię renowacji antyków Alter Novum, to francuska szafka w stylu Boulle z XIX w. Tego typu jednodrzwiowe szafki z owalnym medalionem na drzwiczkach, nakryte marmurowym blatem, były masowo produkowane w XIX w. Niemniej jednak trzeba im oddać należny szacunek - stanowią świadectwo minionej epoki. Dziedzictwo kulturalne warto odnawiać i zachowywać dla potomnych. Ta szafka po odnowieniu wróci do miejsca swojego pochodzenia, czyli do jednego z francuskich wnętrz pałacowych. 
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Renowacja szafki Boulle - każdy detal ma znaczenie!
7 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded