Profile cover photo
Profile photo
Ali Ekber Yıldırım
8 followers -
Araştırmacı- yazar,Ali Ekber Yıldırım | Tarımsal Haber, Desteklemeler, Gıda, Sağlık, Çevre, Bilim
Araştırmacı- yazar,Ali Ekber Yıldırım | Tarımsal Haber, Desteklemeler, Gıda, Sağlık, Çevre, Bilim

8 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Buğday alım fiyatı 910 lira

Başbakan Binali Yıldırım Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday alım fiyatını ton başına 910 lira olarak açıkladı. Başbakan Yıldırım, ürününü Toprak Mahsulleri Ofisi’ne teslim eden çiftçilere Ramazan Bayramı öncesinde ürün bedellerinin peşin olarak ödeneceğini söyledi.Fiyatın geç açıklanmasının da bir politika olduğunu anlatan Başbakan Binali Yıldırım, fiyat açıklamamanın da bir politika olduğunu söyledi. Yıldırım, Trakya’da fiyatların düşmesi nedeniyle Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fiyat açıkladığını sözlerine ekledi.

- Devamını Oku: http://www.tarimdunyasi.net/2016/06/28/bugday-alim-fiyati-910-lira
Add a comment...

Post has attachment
İncir,zeytin ve üzümde jeotermal tehdidi

Bir tarafta temiz ve yenilenebilir enerji kaynağı olarak kabul edilen jeotermal, diğer tarafta asırlardır Ege’de üretilen,ihraç edilen,Türkiye’nin geleneksel tarım ürünlerinden incir, zeytin ve üzüm. Türkiye, bu iki önemli kaynaktan birinden vazgeçme seçeneği ile karşı karşıya.
Tarım mı,enerji mi?

- Devamını okumak için tıklayınız: http://www.aliekberyildirim.com/2016/06/02/incirzeytin-uzumde-jeotermal-tehdidi/
Add a comment...

Post has attachment
Çiftçi borçlarına 5 yıl vade ve taksit fırsatı

Ne zaman doğal afet yaşansa önlem olarak akla hemen çiftçi borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesi gelir. Ziraat Odalarının talebi ile doğal afetten zarar gören çiftçilerin borçları Bakanlar Kurulu kararı ile 1 yıl süreyle ertelenir. Çiftçi ertesi yıl hem ertelenen hem de o yıla ait borcunu ödemek zorunda kalır. Ürünü beklediği gibi olmazsa bu borcu ödemesi zor olur.
Ziraat Bankası bu zorlukların yaşanmaması ve borcun uzun vadeye yayılması için çiftçi borçlarını 5 yıllık vadeye yayıyor. - Devamını okumak için tıklayınız: http://www.aliekberyildirim.com/2016/06/01/ciftci-borclarina-5-yil-vade-taksit-firsati
Add a comment...

Post has attachment
Peynir imalatçıları iflasın eşiğinde

Türkiye, peynirde geleneksel üretimi ve zengin çeşitliliği ile bilinir. Yapılan araştırmalara göre, ulusal ve yöresel bazda 200’e yakın peynir çeşidi üretiliyor. Yıllık 650 bin ton civarında üretim ve kişi başına 16 kilonun üzerinde tüketim var.
Kahvaltı sofralarımızın vazgeçilmezi peynirde, imalatçılar zor günler yaşıyor. İflas edenler de var.İflas kabusunu yaşayanlar da.
Peynir sektöründeki genel durum ve imalatçılarını iflasa sürükleyen nedenler nedir?

- Devamını okumak için tıklayınız: http://www.aliekberyildirim.com/2016/06/01/peynir-imalatcilari-iflasin-esiginde
Add a comment...

Post has attachment
Çiftçilere 5 ayda 6 milyar lira destek

Bu yılın ilk 5 aylık döneminde çiftçilere toplam 6 milyar lira destek ödemesi yapıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, bu yıl toplam 11 milyar 644 milyon liralık tarımsal desteklerin 6 milyar lirası çiftçilere ödendi.

- Devamını okumak için tıklayınız: http://www.aliekberyildirim.com/2016/05/31/ciftcilere-5-ayda-6-milyar-lira-destek/
Add a comment...

Post has attachment
Avrupa’dan 10 bin ton ithal et geliyor

Et ve Süt Kurumu besilik hayvan ithalatı konusunda çalışmalarını sürdürürken 10 bin tıon karkas et ithalatı için de düğmeye bastı. Kurum,Avrupa Birliği ülkelerinden 10 bin ton taze soğutulmuş sığır karkas eti ithalatı için ihale açtı. İhale kapsamında 10 bin ton karkas et partiler halinde Et ve Süt Kurumu kombinalarına 1 Temmuz ile 30 Kasım 2016 tarihleri arasında teslim edilmesi öngörülüyor.

- Devamını okumak için tıklayınız: http://www.aliekberyildirim.com/2016/05/27/avrupadan-10-bin-ton-ithal-et-geliyor
Add a comment...

Post has attachment
Hükümet, ekonomik kurullarda tarımı yok saydı

Başbakanlık Genelgesi ile kurul ve komisyonlarda görev alacak hükümet üyeleri belirlendi. Ekonomik konularda politikaların belirlenmesi ve karar alınması konusunda en önemli ekonomik kurullarda Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na yer verilmeyerek tarım sektörü adeta yok sayıldı.

- Devamını okumak için tıklayınız: http://www.aliekberyildirim.com/2016/05/27/hukumet-ekonomik-kurullarda-tarimi-yok-saydi
Add a comment...

Post has attachment
Tahılda üretim düşüyor,meyve ve sebzede artıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 Yılına ait ilk bitkisel üretim tahminlerini açıkladı. Yapılan ilk tahminlere göre tahıl üretiminde düşüş,meyve ve sebze üretiminde ise artış olacak.
Tahıl ürünleri üretimi 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 8,8 oranında azalarak yaklaşık 35.2 milyon ton olması bekleniyor. Tahıl ürünlerindeki en büyük düşüş yüzde 15.6 ile arpada olacak.

- Devamını okumak için tıklayınız: http://www.aliekberyildirim.com/2016/05/26/tahilda-uretim-dusuyormeyve-sebzede-artiyor
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded