Profile

Cover photo
Aleš Tomeček
Works at ARGO22
Attended Brno University of Technology
258 followers|95,555 views
AboutPostsPhotosVideos+1'sReviews

Stream

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
Think before you selfie, you guys, because sometimes getting the right angle on those pictures ca...
2
Marcel Kulodrb's profile photoVojtěch Semerák's profile photo
3 comments
 
A to je podle mě škoda :D 
 ·  Translate
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
 
Something to counteract the article by that idiot in +The Guardian​
"Fantasy is an exercise bicycle for the mind. It might not take you anywhere, but it tones up the muscles that can."
1 comment on original post
2
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
Tak za tohle ilumináti taky nemůžou
Apps like Tinder are a symptom of gender imbalance in the dating market.
1
Vojtěch Semerák's profile photo
 
I u nás to má podobný kurz... :]
 ·  Translate
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
 
Street Artists paint tributes to late author Terry Pratchett in London and Bristol.

http://goo.gl/HzsDAw

#TerryPratchett   #StreetArt   #Discworld  
Graffiti artists have paid a series of tributes to the author, who died last month
View original post
3
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
Židovská odysea
http://coord.info/GC39JTZ
 ·  Translate
4
Aleš Tomeček's profile photo
 
někam se mi vypařil odkaz :( http://coord.info/GC39JTZ
 ·  Translate
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
Pokud by vázla řeč u štědrovečerní tabule
 ·  Translate
 
Santa trochu vědecky ;-)

Jelikož mě už štve každoročně sledovat excesy (paradoxně - lidí z reklamy) na adresu Santy Clause, protože se domnívají, že jde o čistě komerční "produkt" a popuzují mě všechny ty teorie, co se jich na Ježíškovi dopouští lid téhle nejsekulárnější země na planetě, rozhodl jsem se (speciálně dneska) podlehnout svému mesiášskému komplexu a udělat v tom provždy jasno - a příští rok už budu jenom rozesílat link!

V první řadě - ani katolická církev nemá jasno v roku, natož dni narození Ježíše. Ve skutečnosti není v tuto dobu žádný náboženský důvod na rozdávání dárků (nakonec, Velikonoce jsou v tomto ohledu významnější). Ale vezmu to hezky chronologicky:

Ve starém Římě se v období mezi 17. až 23. prosincem slavily Saturnálie. A co čert nechtěl - na jejich konci, dni zvaném Sigillaria, si (kromě páchání spousty vylomenin) lidé vyměňovali dárky. A co čert asi také nechtěl - slovanský pohanský svátek slunovratu zvaný Koleda (sic!) s dárky také souvisel.

Asi byste se divili, ale po většinu středověku byly Vánoce spíše oslavami typu karneval či masopust a dárky si vyměňovali lidé, kteří k sobě měli nějaký právní vztah (dokonce i panstvo a poddaní). V rodinách se to nepěstovalo...

Pak ale přišla reformace. A ta Vánoce zhusta považovala za pohanský svátek (puristé, chvíli i kalvinisté, američtí metodisté si v některých státech unie dokonce načas vynutili jejich zákaz zákonem...). Takže v období od cca 16. do začátku 19. století se Vánoce-neVánoce dárky sice rozdávaly, ale v předvečer výročí smrti svatého Mikuláše - ano, 5. prosince.

U Mikuláše Divotvůrce (jak se mu také říkalo) se teď ale musíme přistavit.  Byl vyhlášený svou pomocí chudým a rozdáváním dárků (!). A speciálně vkládáním zlatých mincí do bot těm, kteří mu je nechali venku. Zobrazoval se nejčastěji s bílým plnovousem, v červeném (tzv. mučednickém) biskupském ornátě a s červenou (špičatou) biskupskou čapkou. Už začínáte tušit? ;-)

Co se málo ví je to, že většina protestantských hnutí byla ve skutečnosti mnohem dogmatičtější ve výkladu Bible, než katolická církev. Takže jak už jsem naznačil, se svatým byly stále jenom potíže (i když zrovna Mikuláš je uznávaným světcem téměř ve všech křesťanských církvích). Protože proč by se zrovna on měl někde trajdat? Takže země, které ve třicetileté válce byly v Protestantské unii, prostě přesunuly rozdávání dárků až na předvečer 1. Svátku vánočního - a dodneška tam dárky nosí nějaký anonymní Otec Vánoc (Père Noël) ve Francii či Father Christmas v Británii, nebo Vánocmuž (Weinachtsmann) ve většině Německa, či Sinterklaas (což je speciální zkomoleninka vlámského Sint Nicolaas - ano, svatého Mikuláše).

Pokud se vám nezdá odkaz až ke třicetileté válce pak vězte, že Sinterklaas má dodneška v nizozemských domácnostech i čertovštější protějšek: elfa, kterým se vyhrožuje neposlušným dětem. A odnáší je za trest - do Španělska! Což je odkaz na španělsko-nizozemskou extra válku v rámci té třicetileté... (A ne, ani EUs tím zatím nic nenadělala. ;-) ).

A teď poslední dílek skládanky: New York byl původně holandské město Nieuw Amsterdam. No a po válce o nezávislost byly v módě všechny odkazy na ne-anglickost nové a svobodné Ameriky. Za patrona Nového Amsterdamu byl v roce 1809 prohlášen - nikdo jiný, než jistý Sancte Claus - poangličtěný holandský  Sinterklaas, kdysi dávno ... jejich svatý Mikuláš.

Jeho první americké obrázky z roku 1810 jej ještě zobrazují v rudém biskupském oděvu, ale jak se ho ujímali další a další výtvarníci, postupně získával stále civilnější vzhled. Přeci jenom - New York byl bránou do USA pro drtivou většinu evropských přistěhovalců. No a ti zhusta nepatřili ke katolíkům a o oděvu biskupa ze čtvrtého století už vůbec neměli páry.

Většina santobijců žije v dalším bludu: Dnešní jméno a přibližně dnešní vzhled získal Santa díky jistému Thomasovi Nastovi (grafik) v roce 1863 - tedy dvacet tři let předtím, než jistý John Pemberton vůbec vynalezl Coca Colu. To už byl patronem New Yorku přes půl století. To co vidíte u tohoto příspěvku, je právě tento první ne-biskupský obrázek. Čepice se mu na hlavě usídlila v dnešní podobě až těsně po první světové. A jo, za ní už fakt může reklama.

Jak jsem již zmiňoval, dnešní rodinné vánoce s dárky jsou až vynález kapitalizmu ze začátku 19. století. Jenomže pár obskurních zemiček v Evropě - původně členů Katolické ligy z třicetileté války - si ponechalo k zimním svátkům svůj schizofrenní vztah: Mikuláše je furt 5. prosince (i když zemřel šestého). Dávají se dárky - a dokonce do bot či punčoch. Ale jenom sladkosti dětem. Jenomže - kdo má sakryš pak rozdávat dárky na Vánoce? No - když je to svátek narození Krista - tak asi Ježíšek...

S Ježíšem je ovšem několik dost vážných patálií. Za prvé, je to trojjediná součást Boha (Otec, syn a Duch svatý). A s jako takovým si nelze hrát v pohádkách či nedejbože v reklamě. Jeho příběh je jasný, vážný a nezlehčuje se. Vlastně - ani si nemůže chodit na Zem jak se mu zachce. Když se totiž vrátí, podle Bible oficiálně nastane Soudný den. Natož aby přijímal dopisy či balil dárky...

A tak dodneška pouze v Bavorsku (Katolickou ligu vedl Maximilián I. Bavorský), Rakousku, Čechách, Slovensku, Maďarsku, jižním Tyrolsku (Itálie), Lichtenštejnsku a Švýcarsku (proč? vzpomeňte si, kdo dělá papežovi osobní stráž!) rodiče i děti trpí schízou, co si s tím věčně se vracejícím a dárky rozdávajícím Ježíškem počít... S náboženskou stránkou to nemá pranic společného (spíše jí to odporuje), Mikuláš je zde pouhý čučkař, ale biblický Bůh, kterého je Ježíš součástí, ani tady není zrovna dědeček, který rozdává panenky na počkání...

Takže zatímco si většina světa v klidu rozdává dárky a Mikuláši se spoustou pseudonymů  chystá na noc sušenky, mléko a věší po pokojích punčochy (pamatujete na legendu o zlaťácích?), aby si v 1. Svátek vánoční v nich všichni mohli najít dárky, tak my toho samého Mikuláše 6. prosince oslavujeme, abychom ho pak (jenom stylizovaného) za necelé tři týdny ostentativně věšeli, zavírali do klecí v ZOO, smáli se mu jako umělému komerčnímu volovi a někteří jej dokonce upalovali. To vše v rámci hájení nejčistších tradic ... asi naší habsburské monarchie, která před čtyřmi sty lety vedla svatou válku proti všem těm reformátorským kacířům.

A půl roku na to spílá ta sama osvícená společnost katolíkům za reformátora Jana Husa... ;-)

To všechno jenom proto, že tato "tradice" vůbec neumí reflektovat na pouhých dvě stě let starou podobu Vánoc. Která nic nemění na jejich náboženské podstatě - jenom posunula vnímání dárkování pocházející už z římské Sigillarie 23. prosince. A u tohoto zvyku opravdu nikdo nemusí smrtelně vážně řešit, zda dárky nosí Vánočmuž, Otec Vánoc, nebo Děda Mráz. Anebo nějaký dobrosrdečný světec, Divotvůrce. Byť i stylizovaný.  Ničím z toho totiž ve skutečnosti Ježíšek nikdy nemůže být.

Tak je možná už v 21. století - navíc v převážně ateistické zemi - načase si přestat hrát na ochránce neexistujících a pochybných tradic či nedejbože nepravdivých odkazů na náboženství a konečně přestat kolem Ježíška a Santu hloupě tlachat a pseudoantikomercionalisticky blbnout.
 ·  Translate
1
Add a comment...
Have him in circles
258 people
Jean Carlos's profile photo
valeriy konoplyov's profile photo
Adolf Fenollós Vicent's profile photo
vitor luiz rigoti dos anjos's profile photo
Nigel Hillyer's profile photo
Kostas Kyriakos's profile photo
alinka pokhrel's profile photo
Kushiyaan Kusxijano's profile photo
Françoise Noireau's profile photo

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
Philipp Schmitt is an Interaction Design Student at Hochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd
1
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
Tak to dopadá, když platíte hasiče podle toho kolik požárů uhasí

http://en.institutomanquehue.org/countries/bolivia/with-no-dea-in-sight,-bolivia-keeps-reducing-coca-crops.html
  According to data from the United Nations, Bolivia achieved a reduction in the amount of coca fields — the plant which is used as a raw material for the elaboration of cocaine — approximately in an 11% since the year 2014, and in over a 30% sinc...
1
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
 
Životní moudra.
View original post
1
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
:-D
1
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
Asi od půlky zajímavý čtení o tom jak se dělá marketing
Countless American dudes will attest that the societal obligation to furnish a diamond engagement ring is both stressful and expensive. This obligation was invented by De Beers.
1
Add a comment...

Aleš Tomeček

Shared publicly  - 
 
 
200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek
Autor: odjinud | Publikováno: 5.6.2013 | Rubrika: Politika
Za účelem utvrzení a udržení jejich „práva“ na vykořisťování jiných národů, Spojené státy se pravidelně uchylovaly k extrémnímu násilí, a zejména vojenskému. Zde je seznam známých ozbrojených intervencí a jiných trestných činů. Samozřejmě není úplný, ale můžeme tvrdit, že lepší asi není.
„Třesu se někdy o svou vlast, když pomyslím na to, že Bůh je spravedlivý.“ - Thomas Jefferson

„Věřím, že všichni ti, kteří těží z války a přispívají k jejímu vzniku, by měli být zastřeleni hned první den občany své země.“  - Ernest Hemingway
 ·  Translate
Na území USA se boje prakticky nikdy vedly. Skoro nikdo nikdy Ameriku nenapadl. Slavný Pearl Harbor (Hawai), který byl napaden Japonci během druhé světové války, bylo obsazené území, které Američané sami zdevastovali o kousek dřív. Jediným útokem další země na Spojené státy byla válka za nezávislost na Británii na konci 18. století a britský útok na Washington v roce 1814. Od té doby veškerý teror pochází ze Spojených států a nebyl nikdy potrestá...
2
Add a comment...
People
Have him in circles
258 people
Jean Carlos's profile photo
valeriy konoplyov's profile photo
Adolf Fenollós Vicent's profile photo
vitor luiz rigoti dos anjos's profile photo
Nigel Hillyer's profile photo
Kostas Kyriakos's profile photo
alinka pokhrel's profile photo
Kushiyaan Kusxijano's profile photo
Françoise Noireau's profile photo
Work
Employment
  • ARGO22
    2014 - present
Basic Information
Gender
Male
Story
Tagline
esperanto, programování, aplikace teorie chaosu v praxi
Education
  • Brno University of Technology
    FIT, 2007 - 2013
  • Høgskolen i Gjøvik
    Multimedia & Games, 2012 - 2012
Links
Aleš Tomeček's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Parfumo kaj temanĝo
eriketo.blogspot.com

Tra la mondo estas diversaj tradicioj rilate al geedziĝoj, sed unu evento kiu ofte okazas estas ia festo kie la edziĝonto festas kun liaj am

Nejsem prodavačem času
www.herout.net

Tři krátké příběhy. Ještě před válkou napsal Jaroslav Havlíček povídku Prodavač času. Pokazím umělecké dílo tím, že ho tady stručně shrnu. O

DealExtreme Tech Gift Ideas: the Cheapest and Most Professional Gadgets ...
dx.com

HD Media Players · Android HD Players · HD Media Players · A/V Adapters & Convertors · Audio & Video Cables · Headphones · Bluetooth Devices

Dio kaj Moseo
multedaridoj.blogspot.com

El www.umsabadoqualquer.com

The Humble Double Fine Bundle (pay what you want and help charity)
www.humblebundle.com

Pay what you want to get Psychonauts, Stacking, Costume Quest, Brutal Legend, Broken Age, Autonomous, Black Lake, Hack n Slash, Spacebase DF

Crazy Sunshine
plus.google.com

Crazy Sunshine is a webcomic series starring a diverse group of characters as they duke it out with comedy!

3Dnator!
chrome.google.com

Create stereoscopic 3D object from any image. You only need red/cyan glasses and this Chrome extension.

Saturday Morning Breakfast Cereal
www.smbc-comics.com

News: July 16, 2011 Don't forget, we'll be at booth 2300 at SDCC. Shirts, Books, DVDs, Sketches, HIGH FIVES! EVERYTHING! Discuss thi

Kripla lupino kaj lupo: amrakonto
esperantomovado.blogspot.com

Posted by Anton Oberndorfer to Esperanta Retradio Tiun ĉi sonartikolon verkis kaj produktis Gian Piero Savio el Israelo lupo_lupino.mp3Liste

GOG.com
www.gog.com

Classic PC video games, free or cheap, downloaded direct to your desktop from GOG.com. Look at our catalog of 300+ games from many different

PengPod havos linuksan version [MuyLinux]
linuksanto.blogspot.com

Origina fonto: MuyLinux (hispane) Antaŭ kelkaj tagoj ni jam parolis pri tiu projekto bazita sur la procesoro Allwinner A10, kies kreintoj ce

Speak multiple languages? Here’s your ruined social web.
binblog.info

Here’s my story about how meeting people from another country and learning another language took away from the fun I used to have with my so

Freddie Mercury
www.threadless.com

New graphic t-shirts released weekly. Awesome new designs submitted and rated by the Threadless community.

per.esocom.de
plus.google.com

Ĉu trovi? Ĉu gajni? Ĉu venki? Ĉiukaze malperdi!

Realaze - Serenity
soundcloud.com

A tune this just made. (Updated)

Často obměňují jídelníček a zatím jsem se vždy dobře najedl. Velká část nekuřácká, obsluha příjemná, pivo vychlazený a přinášený obstojně včas. Občas se dá chytnou živý klavír.
Atmosphere: ExcellentDecor: Very GoodService: Excellent
Public - 3 years ago
reviewed 3 years ago
Hezky nekuracky podnik trosku stranou, dobre vari a obsluha byla prijemna
Public - 3 years ago
reviewed 3 years ago
Mizerna obsluha ktera vam necha bezet cas i kdyz nastavuje drahu, na zacatku. donesou vam strik navic, cehoz jsme si nastesti vsimli. Cehoz uz ne, ze slecna zapomnela skrtat carky kdyz rozpocitala drahu, takze jsme platili 9/8 ceny. Komu jsme zaplatili 3 velky a jedno maly pivo navic se uz asi nedozvime. Rozdil mezi desitkou a dvanactkou nerozlisujou. Vsem doporucuju nechte si carkovat utratu u stolu, na kase uz to tezko uhadate. Obzvlast pokud budete mit tu arogantni jako my. Na druhou stranu muzika dobrá a dráha taky, i když někdy je docela dlouhá doba než se kuželky postaví znova, zlatý provázkový, tam je to v porovnání hned.
• • •
Public - 3 years ago
reviewed 3 years ago
4 reviews
Map
Map
Map
Prijemne posezeni, bohuzel salonek casto byva zabrany prezentacemi, rychlost obsluhy by mohla byt lepsi, ale vyber jidla potesujici, doporucuju vyzkouset. V nabidce i denni menicka do 14.
Public - 3 years ago
reviewed 3 years ago