Profile cover photo
Profile photo
Aleš Jungmann
85 followers -
Fotograf architektury │Letecká fotografie
Fotograf architektury │Letecká fotografie

85 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Venkovní výstava velkoformátových fotografií z připravované knihy o Zámku Žďár nad Sázavou před Megapixelem je non stop přístupná veřejnosti do konce měsíce listopadu.

Úryvek z knihy od Pavla Kosatíka, která vyjde na jaře 2018:

Žďár nad Sázavou

Minulost a současnost

Zdejší lidé to logicky vidí jinak, ale pro ty, kteří přijíždějí odjinud, začíná Žďár a jeho areál většinou hned po sjezdu z dálnice D1. Ať ve směru z Prahy nebo od Brna, bývá ten přechod do jiné krajiny a jejího ducha stejně rychlý. Hluk dálniční tepny je během chvíle ten tam a před člověkem se rozevře cesta tmavým lesem. Už ne prašná a blátivá jako v dobách, kdy do Žďáru mířily proudy barokních poutníků. Přesto však něčím jiná, než bývají cesty, které vedou v jiných lesích k jiným cílům. Jamné, Zhoř, Rudolec, Bohdalov, pak Nové Veselí a nakonec, těsně před cílem Budeč: s každou tou obcí se před člověkem otevírá ta po staletí tak dobře a s citem komponovaná krajina. Krajina, ve které dnes už skoro ani nejde rozlišit, co kdysi bylo dílem člověka a co dílem přírody. Povedlo se, že jedno nepobilo druhé.
Kdysi pustina, od jisté doby však dík lidskému úsilí také křižovatka. Slova o geniu loci, která si dnes nárokuje skoro každá končina, zde nejsou frází. Do krajiny se tady investovalo po staletí, většinou citlivě a po zralé úvaze. Když už se zde lidé rozhodovali k novým zásahům, činili tak obvykle s vědomím těch starých a šlo jim o jejich reinterpretaci; nikoli o negaci, nahrazení něčím úplně novým. Prozatím se zdá, že toto úsilí mělo svůj vrchol v době baroka. Uvidíme, co k němu snad přidáme my. Dějiny neskončily, ani dějiny reinterpretací.
Zajímavé je, že když už se u nás obdobně komponovaný krajinný areál objeví, váže se spíš k církevní než ke světské instituci; v tom se původně moravskému Žďáru podobají například české Plasy. Ohniskem žďárských změn byl po většinu doby zdejší cisterciácký klášter: místo, kde se dobře vedlo myšlení i tvorbě, ale kde se také, možná opět častěji než jinde, projevovala i ta druhá, odvrácená tvář lidské povahy. Nebylo skoro generace zdejších lidí, kteří by nebyli vystaveni ničivým útokům nájezdníků. Tvorba však nakonec ničení přebila.
Historie tohoto místa se píše už skoro osm set let. Z původního kláštera, postaveného v 13. století, se dochovalo jen málo: západní křídlo konventu, kostel (v podstatě v původní hmotě) a opatský dům (tzv. Staré opatství) s hostinským domem (který původně zřejmě sloužil také jako dům fundátorů). Většina toho, co ve Žďáru vidíme, jsou reinterpretace, často mnohonásobné. Aby ale vůbec bylo možné interpretovat a aby tato činnost měla smysl, musí existovat představa časové osy, na které se svou vůlí propojujeme s plány a záměry našich předků.
Proto je dobře, že taková místa, jako je Žďár, existují. Podobně jako souvisíme se svými současníky, potřebujeme rozumět i vazbám, které nás spojují s našimi předky. Pokud v tom, co vytvořili, spatříme svůj vlastní obraz jako v zrcadle, tím lépe.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
21.04.17
16 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Křest knihy 103 osobností české fotografie na veletrhu Fotoexpo.

Fotky od Jakuba Jekla.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
22.10.17
14 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Prodám nejdražší a nejtěžší knihu minulého století.
Limitovaná signovaná edice Helmut Newton, váha 30Kg, velikost 70x100cm, součástí je stolek od Philippa Starcka.
Cena na webu Taschen 15000 EUR.
https://www.taschen.com/pages/en/catalogue/photography/all/02601/facts.helmut_newtons_sumo.htm

Nabídněte.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
09.10.17
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Druhá porada ve Studiu Najbrt ke knize, ladí se detaily.

#santini #zamekzdar #fotografiearchitektury
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
08.10.17
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Výletní loď Four Seasons Hotels and Resorts Praha. Krátká verze videa.
Let dronu s povolením pro HOP a zónu LKP1 od ÚCL.
Velmi brzy ráno.
Add a comment...

Post has attachment
Pětihodinová porada ve Studiu Najbrt nad novou knihou o historii Zámku Ždár nad Sázavou, Zelené hoře a rodu Kinských ždárské větve. Výběr z 1200 fotek, když do knihy se vejde max 100 obrazových dvoustran.

#kniha #fotografiearchitektury #zamekzdar #santini
PhotoPhotoPhoto
22.08.17
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
V pondělí na golfu - letecké fotografování golfového hřiště Kácov pro Huť architektury Martina Rajniše.
PhotoPhotoPhoto
17.08.17
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
XIII. přátelský sraz příznivců vozů MINI 21.7. - 23.7. 2017 v Chotěvicích je za námi.
Tentokrát jako Mini Camel Trophy i s živým velbloudem. Nadupaná konkurence 55 vozů, soutěžní úkoly zaměřené na záchranu Mini v nervy drásajících situacích pro dobrodružné povahy - jako byly například záchrana Mini z písku, záchrana Mini na voru...
Naše posádka (Irena, Anna, Ella a Vojta) ve zdraví dokončila rally na celkově krásném 31. místě :-) a ve slalomu žen obsadila místo druhé. Děkujeme organizátorům a těšíme se na příště!!!
Add a comment...

Post has attachment
Soukromá večeře s dobře situovaným výhledem. Fotografie pro +Four Seasons Hotels and Resorts
Photo
Photo
21.04.17
2 Photos - View album
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded