Profile cover photo
Profile photo
Akvaryum Blue
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment
Pterophyllum Scalare – Melek Balığı

Latince Adı: Pterophyllum scalare

Coğrafik Kökeni: Kolombiya, Surinam, Fransız Guyanası, Peru ve Brezilya. Rio Oyapock, Rio Essequibo, Rio Ucayali, Rio SolimÃμes ve ana Amazon havzası dahil olmak üzere çeşitli nehir sistemlerinde bulunur. Ayrıca Brezilya’nın Amapá bölgesindeki çeşitli nehirlerde de bulunur.

Yaşam Alanı: Bataklıklar veya sular altında kalmış alanlar, sucul veya nehir kıyısı bitki örtüsünün yoğun olduğu temiz veya killi sularda yaşarlar. Temiz sularda renkleri daha koyu olur.

Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul. Doğada Zoobentosa gibi küçük kabuklular ve suda yaşayan diğer omurgasızlarla ağırlıklı olarak beslenirler. Akvaryum ortamında yetiştirilmiş melekler atalarının aksine pul ve granül yemleri kabul ederler. Canlı ve dondurulmuş yemleri de beğenirler.

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Orta – Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur.
Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.

Sıcaklık: 24°C – 30°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.
Su Sertliği: 0 – 15 °dH (Çok Yumuşak – Sert)

pH: 6.0 – 7.4
Zorluk Seviyesi: 2


Genel Yorum: Gösterişli balıklardır. Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar. Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir. Akvaryumlarına Echinodorus gibi bitkiler ekilebilir. Az akıntılı suları tecih ederler. Standart silver varyetesine ek olarak black, gold ve koi gibi bir dizi varyetesi mevcuttur.

devamı:
http://akvaryum.blue/pterophyllum-scalare-melek-baligi/

#akvaryum #akvaryumblue #tatlısu #ciklet #balık #angelfish #Pterophyllum
#Scalare #MelekBalığı #gösterişlibalık #tatlısubalığı #freshwaterangelfish #freshwater #balıklarındansı #GüneyAmerikaCichlidleri #güneyamerika #Amazonhavzası #amazon #dans

Add a comment...

Post has attachment
Friesian Atları

Hollanda’nın en büyük gurur kaynağı olan Friesian Atları ülkenin tek Safkan at cinsidir. Friesian atı, Avrupa’nın kuzeybatısında bulunan Hollanda krallığının 12 eyaletinden biri olan Friesland’ dan çıkmıştır. Friesian atları her zaman siyahtır. Vücuttaki veya bacaklardaki hiçbir beyaz işaret kabul edilemez. Hiçbir durumda Friesian atının kuyruğunun ve yelesinin kesilmesi hoş karşılanmaz.

Özellikleri
Friesian atı, “Equus robustus” dan kalmadır. 16 – 17. Yüzyıllar boyunca belki daha da önce, Arap kanı, özellikle İspanya’da ki Endülüs atlarına doğru tanınmıştır. Friesian atı, safkan İngiliz atının etkilerinden bağımsız tutulmuştur. Son 2 yüzyıl boyunca safkan olarak üretilmiştir.

Atın, simsiyah rengi, uzun dalgalı yelesi ve kalın kuyruğu ile çok uzaklardan bile tanınabilecek bir görünümü vardır. Sevecen ve cana yakındırlar. Bu nedenle Friesian atları ile çalışmak ve yakın temas kurabilmek çok kolaydır. Bu atlar atlı spor dallarının birçoğunda kullanılmaktadırlar. Özellikle kendisini gösterdiği en önemli spor dalı dresajdır. Çalışkanlık, güçlü bir hafıza ve merak bu atlarda öğretilen her şeyi çabuk algılaması bu atlarda mükemmel sonuç alınmasını sağlamaktadır.

TÜRÜN ÖZELLİKLERİ: Friesian atları her zaman siyahtır. Vücuttaki veya bacaklardaki hiçbir beyaz işaret kabul edilemez. Uzun , kalın , akıcı yeleleri ve kuyruğu ile etkili ayak tüyleri vardır. Hiçbir durumda Friesian atının kuyruğunun ve yelesinin kesilmesi hoş karşılanmaz. Friesian atı başını en yukarıda tutar ve yukarıdaki boynu ile gurur duyar.

Canlı , ahenkli yürüyüşleri doğaldır. Vücut güçlü ve eğimli bir omuzla derinleşir. Tescilli Friesian aygırları en az 153cm. uzunluğunda , kısraklar da en az 143cm. uzunluğunda olmalıdır

devamı:
http://akvaryum.blue/friesian-atlari/


#akvaryumblue #FriesianHorses #FriesianAtları #FriesianAtı #Hollanda #Friesian #at #siyahat #siyah #safkan #safkanat #safkanatlar #Equus #robustus #ArapAtı #EndülüsAtı #yüksektırıs #uzunkuyruk #simsiyah
Add a comment...

Post has attachment
Discus - Symphsodon aequifasciatus

Latince Adı: Symphsodon aequifasciatus

Coğrafik Kökeni: Rio Solim

Yaşam Alanı: Derin çatlak veya ağaç kökleri ile kayalık alanlar

Beslenme Biçimi: Etçil

Davranış Biçimi: Barışçıl

Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif

Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok çok zordur. Kesin tahmin yapılan balıklarda bile yanılma payı olduğu görülmüştür. Eş tutan ve tüp çıkaran balıklarda kesin tahmin yapılabilir.

Üreme: Dik bir yüzeye düz yumurta dökerler, yavrularını korurular. Üretim için beslenebilecek boyda 10 adet balığın birlikte büyütülerek, eş tutan balıkların 50*50*50’lik bir akvaryuma ayrılmasıyla sağlıklı üretim yapılabilir.
Eş tutan balıklardan yumurta almak zor; yavru almak daha zor; çıkan yavruları büyütmek daha da zordur. Sudaki en ufak değişmelere karşı bile yumurtalar hassastır. Yavrular çıktıkları zaman erkek, dişi beraber yavrulara bakarlar. Yavrular anne-babalarının mukozalarını yiyerek beslenirler.

Sıcaklık: 26°C – 30°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm.

En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre

Su Sertliği: 0 – 12 °dH

pH: 5.0 – 8.0

Zorluk Seviyesi: 4

Genel Yorum: En gösterişli tatlı su balığı olarak bilinir. Anne ve baba yavrularını üzerinden salgıladıkları mukoza tabakasıyla beslerler. Çok akıllı balıklardır. Sera’nın kitapçığında bir discusun kafada delik (hole in head) hastalığına yakalınışı ve balığın tedavi edilişi anlatılırken şöyle ilginç bir olaya değinilmektedir; balık her gün yakalanıp kafasına ilaç sürülmektedir, bir süre sonra tedavi edildiğini anlayan balık akvaryuma kepçe konulduğunda kendisi yüzerek içine girmiştir.

Sık sık hastalanmasıyla hobicilerin gözünü korkutsa da uygun şartlar sağlanıp, sağlıklı bir balık alındığında size uzun seneler seyir keyfi yaşatacaktır. Çok tecrübe ister. Her gün düzenli dip çekimi balığın sağlıklı yaşaması için şarttır. Çok çabuk hastalandığı için, besleyen hobici hastalıklara karşı tecrübeli olmalıdır. Sürekli temizlik istediğinden, cama cam akvaryumlarda besleyen hobici çok fazladır.
Yanlız olarak bakılması tavsiye edilen bir türdür. Günümüzde akvaryum ortamında beslenen discus balığının Amazon Nehiri’ndeki atasıyla pek bir alakası kalmamıştır. Ülkemiz ve dünya piyasasına asya kökenli, akvaryum üretimi balıklar hakimdir. Onlarca varyasyonu vardır.


http://akvaryum.blue/symphsodon-aequifasciatus/


Müzik : Zack Hemsey - 'The Way (Instrumental)'
https://www.youtube.com/watch?v=oN2Xs-MvxLw

İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
► Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
► Balıklar https://goo.gl/YT3foD
► Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
► Kediler https://goo.gl/v2lVk1
► Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
► Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
► Avlar https://goo.gl/MKThmV
► Atlar https://goo.gl/hQwyhd
► Haberler https://goo.gl/WmTKDK
► Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
► Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
► Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
► Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
► Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
► "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
► "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
► “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.

#akvaryum #akvaryumblue #tatlısu #ciklet #balık #Symphsodonaequifasciatus #discus #wild #wilddiscus #RioSolim #GüneyAmerikaCichlidleri #güneyamerika #etçil #barışçıl #Symphsodon #aequifasciatus #vahşidiscuslar #discuslar #ZackHemsey #SouthAmericanCichlids #SouthAmerican #Cichlids
Add a comment...

Post has attachment
Afrika Kaplan Balığı - Giant Tigerfish
http://akvaryum.blue/kaplan_baligi/

Afrika Kaplan Balığı
Güney Afrika’ da Kongo Nehri’nde bulunan çok vahşi bir balık türüdür. Boyları 2 metreyi aşar. Oldukça vahşi olan bu balık türünün dişleri görüldüğü gibi; küçükken çok sivri ve de ince, büyüdüğünde ise dişleri daha kalın ve daha sağlamlaşır.
Buna rağmen dişleri keskin değil ve tıpkı bir kaplanın dişleri gibi huni biçimindedir. Üzerlerinde önden arkaya düz çizgiler uzanır. Bu çizgilerde, balığa dişlerinde olduğu gibi ismini veren özelliği yansıtır. Kuyrukları kırmızı ve düz olan bu balığın rengi ise sarı, yeşil ve gümüş rengi tonlarını taşır.

Balığın en büyük özelliği ise; saldırdıkları ava dişlerini sapladığı anda ağzında bulunan tükürüğün tıpkı sülüklerde ve vampir yarasalarda da olduğu gibi, kanın pırtılaşmasını engelleyen bir sıvıdan oluşmasıdır. Tıpkı saldırdığı avın kan kaybından ölmesi gibi, birbirleriyle kavga ederlerken ağzından yaralanma gibi bir durumda balığın kendiside bu sıvı nedeniyle aşırı kan kaybından ölür.

Kaplan Balığı
Kaplan balığı, Carcharhinidae familyasından bilimsel adı galeocerdo cuvier olan kaplan balığı genel olarak dört civarinda, 400-600 kg ağırlığı arasında değişir. Bunu geniş ve küttür. Büyük ağzında testereye benzer dişleri bulunur. Gri gövdesi üzerinde köyü renkli kaplan desenini çağrıştırmakta olan desenleri vardır. Genç kaplan balıklarında bu belirtiler daha nettir. Karnı beyaz, kuyruk yüzgecinde üst lobu geniş ve çok güçlüdür.

Kaplan balığı beslenme
Kaplan balığının beslenmesi oldukça çeşitlilik göstermekte, yenebilecek her şeyi tüketmektedir. Ayrıca yenilemeyecek olanlarıda yuttukları bilinir. Şişeler, konserve kutuları, metal parçalar, araba lastikleri, giysi ve çuvallarla kömür gibi yenmeyecek olanları bile yutarlar. Bu türler okyanusun yüzgeçli çöp kutuları olduklarıda bilinir. Yaşam alanları kıyı yakınlarında 150 metre derinliğe kadar olan bölgelerde yaşamaktadır. Genel olarak yüzeyde, nehir ağızlarında ve deniz kulaklarında yaşarlar.

Kaplan balıklarının özellikleri
Tropik ve ılıman sulara fazlaca dağılmışlardır. Ancak akdeniz bölgesinde bulunmamaktadır. Kaplan köpek balığı en tehlikeli türlerden biridir. Bunun yanında hipnotize edilebilirler. Transa geçtiği zaman ağırlaşır ve de sakinleşmektedir. Bunu yapabilmek için ilk başta kaplan balığını sırt üstü konuma getirmek gerekir. Buda oldukça zor bir iştir.

Genelde saldırgan bir tür olmalarının yanında, yemek ayırmadıklarından insanlar için ciddi tehlike arz ederler. Kaplan balığı insanlara saldırı liginin neredeyse ilk sırasındadır fakat büyük beyaz köpek balığına liderliği kaptırmıştır. Kaplan balığının saldırıları ölümcül seviyelerdedir.

Ölümcül saldırılarının ana nedeni saldırı tarzında yatmaktadır. Köpek balıkları avını ısırarak bırakır fakat

kaplan balığı saldırdıktan sonra testere gibi durmadan parçalamaya devam etmektedir.

Sonuç olarak avına kaçış imkânı vermemektedir. Saldırılarını avın ya altından yada su yüzeyinden yapmaktadır. İkinci durumda ise kaplan balığı kafasına su yüzeyine çıkarıp etrafına bakar. Bunu av olup olmadığını anlamak ve avına çarpmadan önce bakmak için yapmaktadır. Bu durum kaplan balığının en önemli özelliğidir.Müzik : Hey Douglas - Leylim
https://www.youtube.com/watch?v=PNwOit2dayk


İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
► Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
► Balıklar https://goo.gl/YT3foD
► Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
► Kediler https://goo.gl/v2lVk1
► Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
► Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
► Avlar https://goo.gl/MKThmV
► Atlar https://goo.gl/hQwyhd
► Haberler https://goo.gl/WmTKDK
► Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
► Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
► Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
► Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
► Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
► "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
► "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
► “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.

#akvaryum #akvaryumblue #tuzlusu #tatlısu #ciklet #balık #GiantTigerfish #Tigerfish #Giant #AfrikaKaplanBalığı #KaplanBalığı #KongoNehri #Congoriver #AfrikaCichlidleri #balık #congo
Add a comment...

Post has attachment
Ceratopteris cornuta

http://akvaryum.blue/ceratopteris-cornuta/

Habitatı: Güney Asya

Uzunluk: 25-50 cm

Genişlik: 10-30 cm

Sıcaklık: 15-28 °C

Işık İhtiyacı: Orta-Çok yüksek

Su Sertliği Toleransı: Yumuşak-Sert

Uygun Ph Değeri: 5-8,5

Gelişim Hızı: Yüksek

Bakım İhtiyacı: Kolay

Genel Bilgiler: Özellikle yüksek ışık altında hızlı gelişen güzel bir bitkidir.


İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
► Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
► Balıklar https://goo.gl/YT3foD
► Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
► Kediler https://goo.gl/v2lVk1
► Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
► Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
► Avlar https://goo.gl/MKThmV
► Atlar https://goo.gl/hQwyhd
► Haberler https://goo.gl/WmTKDK
► Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
► Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
► Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
► Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
► Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
► "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
► "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
► “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.

#Ceratopteriscornuta #Ceratopteris #cornuta #guneyasya #asya #bitki #akvaryumblue #akvaryum #subitkisi #akvaryumbitkisi #yesil
Add a comment...

Post has attachment
Sea monster Philippines - Tuhaf görünüşlü deniz canlısı trunko

Tuhaf görünüşlü bir deniz canlısı Filipinler’de kıyıya vurdu - Sea monster Philippines "trunko"

http://akvaryum.blue/tuhaf-gorunuslu-bir-deniz-canlisi-filipinlerde-kiyiya-vurdu/

Kıyıya vuran ‘beyaz tüylü dev yaratık’ halkı şoke etti!

22 Şubat 2017 tarihinde Filipinler'de ne olduğu tanımlanamayan bir deniz canlısı kıyıya vurdu.

Sahilin şoke olan yerlileri, canavar benzeri yaratığı görmek ve fotoğraf çekmek için Dinagat Adaları’nın Cagdainao bölgesindeki sahile akın ettiler.

Beyaz tüylü dev yaratığın son depremden sonra karaya vurduğu düşünülüyor. Pazar günü meydana gelen deprem sonrasında, tropik adaların kıyılarına olağandışı deniz canlıları vurabiliyor.

Yarı balina yarı kutup ayısı olduğuna inanılan bir canlı, 25 Ekim 1924’te Güney Afrika’nın Margate kentinde kıyıya vurmuş ve bu yaratığa “Trunko” adı takılmıştı.


İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
► Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
► Balıklar https://goo.gl/YT3foD
► Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
► Kediler https://goo.gl/v2lVk1
► Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
► Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
► Avlar https://goo.gl/MKThmV
► Atlar https://goo.gl/hQwyhd
► Haberler https://goo.gl/WmTKDK
► Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
► Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
► Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
► Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
► Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
► "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
► "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
► “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.

#trunko #seamonster #monster #Philippines #akvaryumblue #sea #deniz #denizcanavarı #Dinagat #Cagdainao #tropik #Filipinler
Add a comment...

Post has attachment
Denizlerin Kralı katil Balına Orka'nın Büyük beyaz Köpek Balığı avı
http://akvaryum.blue/katil-balina-orca/

Yunus piramitinin en tepesinde bulunan, son derece vahşi ama evcilleştirilebilen Katil Balina: Orka'lar

Onlar mükemmel katillerdir ve tüm bildiklerini tek bir ustadan öğrenirler. Denizin muazzam gücünü adeta sudan yapılmış bir kaykay gibi kullanan bu yaratıklar önce gözlemler, dinler ve başarı şanslarını değerlendirdikten sonra saldırıya geçer. Bu 5 tonluk siyah beyaz "tsunami"ler denizin derinliklerinden aniden kumsala çıkarak avlarını yakalar ve sessizce suyun içine geri süzülür. Onlar yeryüzünde bu tekniği uygulayabilen tek orka sürüsü...

Bu sürü, avlanma tekniklerini bir adım daha ileri götürecek gibi gözüküyor. Valdez Körfezi'ndeki katil balinalar yıllardır genç deniz aslanlarını avlıyor; ancak sürüde yer alan dişilerin yeni hedefi, bugüne kadar avladıklarının üç katı büyüklüğündeki fok balıkları...

Katil Balina: Orka (Orcinus orca) olarak bilinir
“Orka” adı bu hayvanlara ilk olarak antik Romalılar tarafından verilmiştir. Büyük olasılıkla Yunanca ὄρυξ sözcüğünden ödünç alınmıştır. Bu sözcük (diğer şeylerin yanında) bir tür balina için kullanılmaktaydı.

Okyanus yunusları ailesinin en irisi ve piramitinin en tepesinde bulunurlar.

Orka insandan sonra dünyada ikinci en yaygın memelidir. Tüm okyanuslarda veAkdeniz ve Umman Denizi dahil çoğu denizlerde (cetacean'lar için olağan dışı olarak) bulunurlar. Bununla birlikte daha düşük ısı ve kutup bölgelerini tercih ederler. Bazen derin sularda görülmekle birlikte, genellikle kıyısal alanları açık okyanuslara tercih ederler.

Günümüzde Orka balina olarak görülmez (daha geniş anlamda tüm cetacean'ların balina olduğu gerçeği dışında) ve insanlar için tehlikeli değildir. Doğada Orka'nın bir insana saldırısı kaydedilmemiştir. Bununla birlikte deniz parklarında tutsak olarak tutulan Orkaların terbiyecilerine saldırdıklarına dair raporlar vardır.

Katil balinaların karmaşık bir toplumsal gruplaşma yapısı vardır. Temel birim anaerkil ailedir ve aile reisi olarak tek bir dişi (reis anne) ile onun soyunu içerir: reis annenin oğul ve kızları ile o kızların oğul ve kızları da soyun üyeleri olurken, oğulların kız ve oğlan yavruları ise kendi annelerinin üyesi olduğu anaerkil aileye dahil olur.

Kuzey Amerika kıyılarında incelenen 3 "çeşit" orka vardır: yerleşikler, geçici süreliler ve kıyıdan açıkta yüzenler. Yerleşik orkalar sadece balık yer, geçici süreliler fokları ve diğer balinaları (orkaların dışında) yerler. Kıyıdan uzakta yüzenlerin beslenmeleri konusunda fazla bilinen bir şey yoktur.

Orkaların avladıları türler oldukça farklılık gösterir. Özel topluluklar potansiyel bir avı görmezden gelme pahasına tek bir türe odaklanma eğilimi gösterirler. Örneğin Norveç ve Grönland'daki bazı topluluklar özel olarak ringa balığı avlarlar ve hersonbaharda Norveç kıyılarında balığın göç yolunu izlerler. Bölgedeki diğer topluluklar fokları avlarlar. Orkalar, yedikleri besinler bu kadar farklılık gösteren tek memelidir.

Hayvanların ayırdedici özellikleri olarak sırtı siyah, göğüs ve yanları beyazdır. Göz üstlerinde ve arkasında da beyaz lekeler bulunmaktadır. Gövdeleri ağır ve tıknazdır ve büyük bir sırt yüzgeçlerine sahiplerdir. Sırt yüzgeçlerinin arkasında koyu gri bir leke bulunur. Erkeklerin uzunlukları 9,5 m'ye kadar olabilir ve ağırlıkları 6 tondan fazladır.
İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
► Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
► Balıklar https://goo.gl/YT3foD
► Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
► Kediler https://goo.gl/v2lVk1
► Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
► Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
► Avlar https://goo.gl/MKThmV
► Atlar https://goo.gl/hQwyhd
► Haberler https://goo.gl/WmTKDK
► Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
► Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
► Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
► Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
► Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
► "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
► "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
► “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.

#orca #katilbalina #köpekbaliğiavı #av #köpekbaliği #kuzeyamerika #akvaryumblue
Add a comment...

Post has attachment
Kütahya Hayvan Barınağı’nda vahşet - Kan donduran görüntüler karşısında Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu olaya el koydu

http://akvaryum.blue/kutahya-hayvan-barinaginda-vahset-kan-donduran-goruntuler/

Kütahya Hayvan Barınağı’nda çekildiği belirtilen dehşet verici görüntüler hayvanseverler tarafından büyük tepki topladı. Görüntülerde yavru köpeklerin acılar içerisinde bağırdığı görülüyor. Barınaktaki kötü koşulları protesto eden hayvanseverler tarafından imza kampanyası başlatıldı.

HAYVANLAR AÇLIKTAN BİRBİRLERİNİ YİYOR

Hayvan Dostları adlı grup change.org üzerinde bir imza kampanyası açarak vahşete tepki göstermeye çağırdı. Kampanya duyurusunda

“Kütahya Hayvan Barınağı’nda hayvanlara resmen eziyet ediliyor!

Hayvanlar açlıktan birbirlerini yiyor, birbirlerini parçalayarak öldürüyorlar! Çok kötü ortamda bulunuyorlar! Videolar tamamen gerçektir! Lütfen bu katliama dur deyin, hayvanlarımıza yapılan eziyete göz yummayın. Yetkililerden konuya sessiz kalmamalarını önemle rica ediyorum. Hepinizden destek bekliyorum” ifadeleri kullanıldı.

SORUŞTURMA AÇILDI

KÜTAHYA hayvan barınağında yavru bir köpeğin diğer köpekler tarafından parçalaması üzerine Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu soruşturma başlattıklarını açıkladı. Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu da bir grup hayvansever ve basın mensupları ile birlikte barınağa giderek incelemelerde bulundu. Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu büyük üzüntü duydukları olayla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. Saraçoğlu, şöyle dedi:

Köpekler birbirlerine girip kavga ediyorlar. İki köpek bir köpeğin kafasını kopartıyor birkaçını da yaralıyor. Bu sırada barınağa gezmek için gelen hayvansever durumu görüp görevlilere bildiriyor. Veteriner, yaralıya müdahale ederken oradaki bir görevlide kafası kopan köpeği dışarı çıkartıyor. Kütahya Belediyesi olarak gerekli soruşturmayı açtık, olayı aydınlatmaya gayret göstereceğiz. Bu bir kere bizim kabul ettiğimiz ya da kabul edebileceğimiz bir olay değil.

Göreve geldiklerinden bugüne kadar sokak hayvanlarına bakma konusunda ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini ifade eden Saraçoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bakımevimizin kapasitesi maalesef biraz küçük. Barınağımızın büyütülmesi, bölgede örnek gösterilecek bir barınak olması konusunda çalışma yaptık. Barınağın arkasındaki 40 dönüm arazinin tahsisi bize gerçekleşti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan da destek alarak burada bir proje geliştirdik. Bununla anılmak isterdik. Ama farklı bir şekilde anılmak bizleri üzdü. 2 milyon 450 bin liralık bir yatırımı bu bölgeye yapıyoruz. Hayvan barınağını büyütmekle kalmayıp, sadece kedi ve köpek değil diğer hayvanların da burada bakımını yapmak için bu projeyi gerçekleştireceğiz.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, yaşanan olaydan dolayı çok üzgün olduklarını ifade ederek, “Böyle bir olaydan dolayı bir belediye başkanı olarak üzgün olduğumu söylüyorum. Bunu açık açık itiraf ediyorum. Bu nokta itibariyle bununla ilgili ve bundan sonra olmaması noktasında gerekli çalışmaların düzenlemelerin yapılacağını da sizlerin ve basın huzuruda söz veriyorum. Bundan dolayı özür dilemek gerekiyor ise ben özür dilerim bir belediye başkanı olarak” dedi.

Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, çevre illerden kamyonlarla sokak hayvanlarının Kütahya’ya getirilip bırakıldığını, bunun da kendileri için büyük sorun oluşturduğunu ekledi.

Not: Dehşet verici görüntüleri olumsuz örnek teşkil ettiği için paylaşmadık, anlayışla karşılıyacağınızı umuyoruz.

Kütahya Belediyesi Hayvan Bakım Evi : http://akvaryum.blue/kutahya-belediyesi/İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
► Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
► Balıklar https://goo.gl/YT3foD
► Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
► Kediler https://goo.gl/v2lVk1
► Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
► Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
► Avlar https://goo.gl/MKThmV
► Atlar https://goo.gl/hQwyhd
► Haberler https://goo.gl/WmTKDK
► Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
► Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
► Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
► Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
► Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
► "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
► "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
► “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.

#barınak #hayvanbaranagi #kütahyabelediyesi #kütahyabelediyesihayvanbarinagi #kedi #köpek #skandal #barinaklar #akvaryumblue #kütahya #vahset #eziyet
Add a comment...

Post has attachment
Nano Deniz Akvaryum Kurulumu
http://akvaryum.blue/nano-deniz-akvaryum-kurulumu/

3 Adımda Nano Deniz Akvaryum Kurulumu ;
Bu yazıda size bir deniz akvaryumu kurmanın ve bakımının hem kafanızda düşündüğünüzden kolay olduğunu hem de zorluklarını göstermek istiyorum.

Deniz akvaryumları birçok kişinin hayalini süsleyen ama hem zorluğundan hem de pahalı fiyatından dolayı çoğu kişinin denemeye cesaret edemediği bir uğraştır. Tatlı su akvaryumu olanlar da gerek deniz canlılarının üretilememesinden, gerekse tatlı su akvaryumlarından daha yapay olduğunu düşündüklerinden tuzlusu akvaryumlarına sıcak bakmazlar. Fakat bir tuzlusu akvaryumu bakmak istediğiniz canlılarla orantılı olarak bir diskus akvaryumundan ucuz ve bakımı bir bitki akvaryumununkinden kolay olabilir. Bazen de bir lepistes akvaryumu kadar üretken olabilir. Yapaylıktan ise çok uzaktır, hatta canlıları yaşatmak için akvaryumda küçük bir ekosistem oluşturmak bir zorunluluktur.

Yeni başlayanlar için genelde küçük akvaryum önerilmez. Küçük bir akvaryuma çok fazla balık koyamazsınız, su sıcak havalarda çabuk ısınır ve su değerleri de çabucak değişebilir. Fakat küçük bir akvaryumun olumlu bir yönü de vardır bu da tabiki ekonomik yönü. Küçük bir akvaryum için büyük bir akvaryuma göre daha küçük bir protein toplayıcı, daha az canlı kaya, daha az aydınlatma gerekir bu da fiyat olarak oldukça fark eder.

Küçük bir akvaryumun daha ucuza kurulacağı gerçeği dışında bence küçük akvaryumların yeni başlayanlar için bir artısı daha var. Bu da küçük bir akvaryumda sorunları daha kolay çözebilme. Büyük bir akvaryumda yapılan hataların sonuçları daha geç ortaya çıktığı doğrudur. Örneğin nitrat artışı. Daha çok su olduğu için nitratın yükselmesi daha yavaş olacaktır. Bu belki bir avantaj olarak görülebilir ama yeni başlayan biri için büyük bir su kütlesindeki nitratı düşürmek de bir o kadar zordur. Bence yeni başlayan biri için 120-150lt civarındaki tanklar idealdir.

Şimdi 3 adımda size küçük bir deniz akvaryumu kuracağım.

1. Adım: Su hazırlama

Akvaryumda kullanacağınız su oldukça önemlidir. Kullandığınız suyun nitrat, fosfat ve silikattan arındırılmış olması gerekir. Bunu iki türlü yapabilirsiniz. Birincisi Reverse Osmosis yani Ters Ozmoz kullanarak. Bu alet çeşme suyunu nitrat, fosfat, silikat ve diğer zararlı maddelerden ayırarak akvaryumda kullanılabilir hale getirir. Uzun dönemde bu aleti almak daha ekonomik olur. Bunun dışında damacana su da kullanabilirsiniz fakat damacana suların çoğu doğru parametreleri taşımıyor. Bu nedenle su markalarını araştırıp en uygun olanı kullanın.

devamı için web sitemize göz atabilirsiniz. http://akvaryum.blue/nano-deniz-akvaryum-kurulumu/

İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
- Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
- Balıklar https://goo.gl/YT3foD
- Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
- Kediler https://goo.gl/v2lVk1
- Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
- Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
- Avlar https://goo.gl/MKThmV
- Atlar https://goo.gl/hQwyhd
- Haberler https://goo.gl/WmTKDK
- Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
- Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
- Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
- Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
- Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
- "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
- "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
- “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.#nano #deniz #akvaryum #kurulumu #blue #istanbul #mavi #nasıl #kurulur #okyanus #balık #balıkları #akvaryumblue #denizakvaryumu #tuzlusu #hobi #NanoDenizAkvaryumKurulumu #AkvaryumKurulumu #NanoDeniz #DenizAkvaryumKurulumu
Add a comment...

Post has attachment
Vahşi Atlar ve ATIN GENEL TANIMI
http://akvaryum.blue/at-nedir-atin-genel-tanimi/

ATLAR İLK NE ZAMAN EVCİLLEŞTİRİLDİ ? :
Tarih öncesi insanlar ilkel vahşi atları; etleri, barınak ve giysi yapmak amacıyla da postları için avladılar. İnsan ve At arasındaki ilk ilişkinin Orta Asya’da oluştuğu sanılıyor. Atların tam olarak evcilleştirildiği ilk dönem bir varsayımın sonucudur.

Bozkırların güçlü oymak beyleri, tayları yakalayıp beslediler, yolculuklarında onları da yanlarına aldılar ve sonunda onları yetiştirdiler. Bu sayede bu insanlar süt, et, barınak ve ulaşımı sağladılar. Binek Atlarının ilk belgeli kanıtı; Çin de yaklaşık MÖ. 4000 yılında kuzey sınırlardan gelen atlı savaşçıların tarifiyle bulunmuştur. Bu bozkır binicileri giderek daha da gezginci oldular. Atları yiyecek bulmak veya savaş amaçlı göçlerde kullandılar. Ayrıca ilk tekerleğin üretildiği yer de bozkırlardı. Yüklerin düzlükler arasında daha hızlı taşınmasını sağlayan buluşlar yapıldı. İki tekerlekli at arabasının gelişimi savaş düzeninde devrim yarattı ve tarihin akışı değişti. Batı Avrupa da insanlar, Atları kullanmanın avantajlarını fark etmekte daha yavaştılar. Taş Devri İnsanları, yüzlerce at sürüsünü uçuruma doğru sürerek avlıyorlardı. Güney Fransa da bu uygulamanın sonucu olarak büyük kemik yığınları bulundu. MS. 8 -10 yüzyıllarda Hıristiyanlığın kuzey Avrupa’ya yayılmasıyla At eti yenmesi tamamen ortadan kalktı. Papa tarafından bu yasaklanmıştı.

GÜNÜMÜZÜN AT CİNSLERİ NEREDEN GELMİŞTİR? : En büyük ağır atlardan, en küçük hafif atlara kadar tüm at cinsleri ilkel Asya vahşi atından gelişmiştir. Bu atlar şekil ve büyüklük bakımından przewalski atına benziyordu ve Buz çağından Demir çağına kadar çok az değişim göstererek yayılmıştı. Diğer at türleri güneye itilmişlerdi ve insan etkisiyle evcilleştirilip değişik amaçlara uygun olarak üretilmişlerdi. Daha büyük cinsler savaşlarda arabaları çekmek için gerekliydi. Böylece bu atlar, boyutlarında büyümeyi sağlayacak şekilde üretildiler. Orta doğunu ve Kuzey Afrika’nın sert koşullarında güç ve dayanıklılık gerekliydi. Bu özellik bedevilerin ve Arap atlarının gelişiminde önemli bir rol oynadı. Bedeviler ( çölde yaşayan göçerler ) ; Arap atı cinsinin gelişiminde ve ilerlemesinde önemli yer aldılar. En hızlı ve dayanıklı kısrakları ellerinde tutmaya dikkat ettiler ve en iyi görünüşlü aygırlarla çiftleştirmek için bu kısrakları kullandılar.

Daha büyük atlar, ortaçağda ulaşımda ve özellikle ağır zırhlı şövalyeleri taşımada gerekliydi. Koşum takımlarının ilk 11. yüzyılda kullanılmasına ve takımların atların arabaları daha etkili çekmesini sağlamasına rağmen, atlar endüstri devrimine kadar tarımda kullanılmadı. Koşum takımlarındaki ilerleme ve çiftlik makineleri çekiş gücü için bir talep doğurdu. Bunu ancak ağır atlar sağlayabilirdi. Son 200 yıl boyunca soğuk – kanlı atlar, ağır cinsleri geliştirdi.

At Nedir?

Dörtnal ve süratli yaparlar, kişnerler, hayal gücümüzü ve kalplerimizi ele geçirirler. Gerçekten de atların insanlık tarihini değiştirecek pek çok şeyi diğer evcil hayvanlara göre daha fazla yaptıkları söylenir. Bir zamanlar kaşifleri yeni bölgelere ve orduları büyük fetihlere taşımışlardır. devamı web sitemizde...İzlemeden Geçmeyin Akvaryum Blue Albümlerimiz:
► Belgeseller https://goo.gl/TZnBdl
► Balıklar https://goo.gl/YT3foD
► Vahşi Doğa https://goo.gl/v7nmBe
► Kediler https://goo.gl/v2lVk1
► Köpekler https://goo.gl/jWiE0v
► Bitkiler https://goo.gl/A9vVRN
► Avlar https://goo.gl/MKThmV
► Atlar https://goo.gl/hQwyhd
► Haberler https://goo.gl/WmTKDK
► Bilgiler https://goo.gl/RIZbSM


Güncellemelerden anında haberdar olmak için bizi takip edin:
► Resmi web sayfamız http://www.akvaryum.blue
► Google+ profilim http://plus.google.com/+akvaryumblue
► Abone ol güncel videolardan haberdar ol https://goo.gl/X2qr2N

Destek olmak için kanalımızı "beğen" ve motive edici bir "yorum bırak" duyarlılığını gösterdiğin için teşekkür ederim.

Akvaryum Blue diğer sosyal medya ağlarımız:
► Güncel takip etmek için "abone olun" https://www.youtube.com/akvaryumblue
► "Facebook sayfası" https://www.facebook.com/akvaryum.blue
► "Twitter sayfası" https://twitter.com/akvaryumblue
► “instagram sayfası” https://www.instagram.com/akvaryumblue


Akvaryum dünyası ve sevimli dostlarımız ile ilgili bilinmesi gereken bilgiler ve çok daha fazlası web sitemizde 3000 çeşit türün ayrıntılı incelemesini ve youtube kanalımızda ayrıca videolarını bulabilirsiniz.

#akvaryum #akvaryumblue #VahşiAtlar #at #wildhorses #horses #wild #atnedir #atıngeneltanımı #atlar #yarışatı #lipizzan #pony #midilli #equinist #AtınTarihi #vahşiat #yabani #attarihi #atbelgeseli #yabaniatlar #yabaniat
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded