Profile cover photo
Profile photo
Akormatik
14 followers -
Şarkı Akorları ve Sözleri
Şarkı Akorları ve Sözleri

14 followers
About
Posts

Post has attachment
Gezi Parkı protestoları (27 Mayıs - 20 Ağustos 2013), Taksim Gezi Parkı'nda, şeriatçı tarihiyle bilinen Topçu Kışlası'nın yeniden inşasını engellemeye yönelik bir eylem olarak başladı. Polisin orantısız müdahalesi ve dönemin başbakanının inşaatın yapımında ısrarcı açıklamaları ile protestolar hükümet karşıtı gösterilere dönüştü; başta Ankara ve İzmir gibi büyükşehirler olmak üzere Türkiye'nin diğer illerine de yayıldı.

Kısa hayatı boyunca Gezi Direnişi pek çok sanatçıya da ilham kaynağı oldu. Duman'ın 12 Eylül 2013 tarihli "Darmaduman" albümünden "Eyvallah", direniş öykülerini Kaan Tangöze kalemiyle dinleyicisine sunmaktaydı.
Add a comment...

Post has attachment
Soyadıyla piyasaya çıkmaya karar veren Fergan Mirkelam, ilk stüdyo albümü "Mirkelam"ı 31 Mayıs 1995'te çıkardı. Albümün ilk video klibi, sözleri ve bestesi sanatçıya, düzenlemesi İskender Paydaş'a ait olan "Her Gece" şarkısı için çekildi. Umur Turagay yönetmenliğindeki klipte Mirkelam, nereye varmak istediği belli olmadan durmadan koşuyordu. Çok ses getiren klibi ile sanatçı "Koşan Adam" olarak anılmaya başlandı.
Add a comment...

Post has attachment
Emir Ersoy'un 5. stüdyo albümü "Rockuba", 12 Mayıs 2017'de raflardaki yerini aldı. Sanatçının piyanist, yapımcı ve aranjör olarak çalıştığı albümde, popüler rock şarkıları latin-rock düzenlemeleri ile ünlü oyuncular tarafından yeniden yorumlandı. Albümden ilk olarak görücüye çıkan ve bir Mor ve Ötesi eseri eseri olan "Cambaz", Cem Yılmaz'ın vokali ve Kenan Doğulu'nun solo elektro gitarı ile renklendi. Şarkının stüdyo kayıt görüntülerinden oluşan video klibi ise 23 Mayıs 2017'de Emir Ersoy'un Youtube kanalı üzerinden tüm müzikseverlerle buluştu.
Add a comment...

Post has attachment
İlyas Yalçıntaş "Gel Be Gökyüzüm" adlı tekli çalışmasını video klibiyle beraber 17 Mayıs 2017'de dinleyicilerle paylaştı. Sözleri ve bestesi sanatçıya ait olan şarkının düzenlemesini Mahmut Orhan yaparken, Üsküdar'da bir platoda çekilen video klibini Hasan Kuyucu yönetti.
Add a comment...

Post has attachment
Cezayirli şarkıcı Cheb Khaled'in seslendirdiği "Hiya Hiya"dan uyarlanan "İlle de Aşk"ın Türkçe sözleri Sezen Aksu imzası taşıyor. Bestesi Alexander Dim Papaconstantinou, Armando Chirtian Perez, Bilal Haji, Nadir Khayat, Sam Debbie tarafından yapılan şarkının aranjesi Mustafa Ceceli'ye, video klip yönetmenliği ise Hasan Kuyucu'ya aittir.
Add a comment...

Post has attachment
Bir Cem Karaca eseri olan "Islak Islak", Barış Akarsu'nun 30 Aralık 2004'de yayımlanan albümüne adını veren şarkı oldu. Parçanın yeni düzenlemesi Serdar Öztop imzası taşıyor.
Add a comment...

Post has attachment
"Olsun" adlı albümünü 17 Mayıs 2007'de yayımlayan Pilli Bebek, söz ve bestesi Cem Kısmet'e ait olan ve albüme adını veren şarkı için Burak Kolcu yönetmenliğinde kamera karşısına geçti.
Add a comment...

Post has attachment
Faaliyetlerine dijital ve sosyal medya üzerinden devam eden Hakan Tunçbilek, "Yaralı" isimli tekli eserini 6 Mayıs 2016'da müzikseverlerin beğenisine sundu.
Add a comment...

Post has attachment
Levent Yüksel'in 14 Mayıs 1993 tarihli ilk stüdyo albümüne adını veren "Med Cezir", sözleri Sezen Aksu'ya, bestesi Levent Yüksel'e ait bir şarkı. Gitarda Erdem Sökmen'in renk verdiği parçanın düzenlemesini Uzay Heparı ve Levent Yüksel birlikte yaptılar.
Add a comment...

Post has attachment
Maksim Gorki'nin "Ana" adlı romanından Bertolt Brecht'in aynı adla tiyatroya uyarladığı oyun, Ankara Sanat Tiyatrosu tarafından 1974 yılında sahnelendi. Brecht, oyundaki müziklerin sözlerini yazmış ancak, Rusya'da geçen 1905 Kanlı Pazar sahnesi için hiç söz yazmamıştı. Brecht, o sahneyle ilgili şu notu düşer: "İşçiler marş söyleyerek sahneye girerler". Bu sahne için yazılan Bir Mayıs marşının sözleri ve müziği Sarper Özsan'a aittir.

Marş, daha sonra pek çok sanatçı ve grup tarafından olduğu gibi Timur Selçuk tarafından da seslendirilmiş, sanatçının kendi adını taşıyan, 1977 tarihli uzunçalarında yer almıştır. Bu albüm esas olarak "Nereye Payidar" adlı tiyatro oyununun müziklerini bulundurmaktadır.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded