Profile cover photo
Profile photo
Ajans Press
78 followers
78 followers
About
Posts

Post has attachment
AB İLE YENİ SAYFA

Türkiye’nin üyelik sürecinin yeniden canlandırılması, vize muafiyeti getirilmesi ve mülteci krizinin görüşüldüğü Türkiye-AB zirvesi sona erdi. 11 yıl aradan sonra gerçekleştirilen ve sıkı pazarlıklara sahne olan zirvede sığınmacılar için Türkiye’ye 3 milyar Euro yardım yapılması kararı çıktı. Ahmet Davutoğlu’nun ‘’Dönüm Noktası’’ olarak nitelendirdiği görüşmede vizesiz Avrupa seyahati için Ekim 2016 hedef gösterildi.

Hangi Konularda Uzlaşmaya Varıldı?

Tarafların üzerinde mutabık kaldığı ortak bildiride öne çıkan unsurlar şunlar;
• Türkiye- AB ilişkileri ve uluslararası konuların ele alınacağı, yılda iki kez uygun formatta düzenli zirve yapılması kararlaştırıldı.
• 14 Aralık’ta 17’nci başlığın (ekonomik ve parasal politika) açılması konusunda anlaşmaya varıldı.
• 2016 yılının ilk çeyreğinde Üst Düzey Ekonomik Diyalog Mekanizması hayata geçirilecek. 
• 15 Ekim’de mutabakata varılan ortak eylem planı hayata geçirilecek, göçmen akımı yeniden düzenlenecek ve korumaya ihtiyacı olmayanların ülkelerine gönderilmesi konusunda işbirliği artacak.
• AB’nin Türkiye’ye mali yardımı belirgin bir şekilde artırılacak ve mülteciler için başlangıç olarak 3 milyar euro verilecek.
• Gümrük Birliği’nin güncelleştirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak, resmi görüşmelere 2016 sonuna doğru başlanabilecek.

Medya Zirveye Kilitlendi!

Hazırladığı raporlarla medyayı mercek altına alan Ajans Press, zirvenin yansımalarını inceledi.
Ajans Press’in araştırmasına göre; Türkiye – AB zirvesi geçtiğimiz hafta medyanın dikkatini en çok çeken konu oldu. Basın mensuplarının yakından izlediği zirve hakkında 01 – 10 Aralık tarihleri arasında 618 yazılı basın haberi yapıldı. 
TV’de 10 günde 254 yansımaya konu olan zirve, internet mecrasında ise rekor sayılabilecek haber adedine ulaştı. Bir çok web sitesi ve online gazetede haberler ana sayfadan verildi ve zirve hakkında 1.826 haber yapıldı.   
Photo
Add a comment...

Post has attachment
YAZIN GALİBİ “KİRALIK AŞK”

Hazırladığı raporlarla medyayı mercek altına alan Ajans Press; yaz döneminde izleyiciye “merhaba” diyen dizilerin medya karnesini çıkardı. 
Başrollerini Elçin Sangu ve Barış Arduç’un paylaştığı “Kiralık Aşk” 249 haberle yaz döneminin en çok konuşulan dizisi oldu. Henüz yayına girmeden hakkında bolca haber yapılan dizinin yayınlandıktan sonra da popülaritesini devam ettirdiği görülüyor.
Güneşin Kızları, çoğunluğu romantik-komedi olan diğer yaz dizilerine göre daha ağır bir tema işliyor. Bu nedenle bazı eleştirmenler tarafından riskli bulunan yapım 232 haberle listenin ikincisi olarak izleyicinin beklentisini karşılamış görünüyor.
Listede ilk 3’e girmeyi başaran bir diğer diziyse “Ne Münasebet”. Tanıtımları döndüğü andan itibaren merakla beklenen proje, avukatlık mesleğini ve aşkı romantik-komedi dilinde işliyor. Dizinin bol sakarlık ve çokça çatışmayla örülen hikayesi 215 habere konu oldu.
Projelerin birbiri ardına erken final yaptığı bir dönemde, yaz dizilerinin ekran ömrü ne kadar olacak hep birlikte göreceğiz. Şimdilik dizilerin haber adetleriyle ratingleri arasında çoğunlukla doğru orantı olduğunu söylemekle yetinelim..
Ajans Press’in araştırmasında yer alan diğer dizilerin haber adetleri ise şu şekilde;


1 Kiralık Aşk -- 249 haber
2 Güneşin Kızları -- 232 haber
3 Ne Münasebet -- 215 haber
4 Kırgın Çiçekler -- 200 haber 
5 Tatlı Küçük Yalancılar -- 185 haber
6 Kalbim Ege'de Kaldı -- 175 haber
7 Çilek Kokusu -- 173 haber
8 Tutar Mı Tutar -- 164 haber
9 Beş Kardeş -- 162 haber 
10 Fabrika Kızı -- 129 haber
11 Adı Mutluluk -- 124 haber
12 İlişki Durumu : Karışık -- 118 haber
13 Aşk Zamanı -- 115 haber
14 Sen Benimsin -- 109 haber
15 İnadına Aşk -- 108 haber
16 Yaz'ın Öyküsü -- 70 haber
17 Günebakan -- 39 haber
Photo
Add a comment...

Post has attachment
MEDYA 2015’İ NASIL GÖRDÜ?

Hazırladığı raporlarla medyayı mercek altına alan Ajans Press; 2015’in ilk yarısında medyada en çok haber olan 10 konuyu araştırdı. Başlıkların pek çoğu hala konuşulmakla birlikte, Türkiye’nin yakın gelecekteki gündemini de belirleyecek gibi görünüyor.

Genel Seçim Rüzgarı

Sene başından itibaren Türkiye’nin bir numaralı gündemi Milletvekili Genel Seçimleriydi. Ak Parti’nin 13 yıllık tek başına iktidarlığının sona ermesiyle birlikte, Türkiye’yi bekleyen olası koalisyon senaryoları 40 bin 84 haberle medyanın en çok yer verdiği konu oldu.

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD)’nin Irak ve Suriye’de izlediği yayılmacı ve savaşçı politika, Türk basını tarafından da kaygıyla izlendi. Ajans Press’in araştırmasına göre, grubun sınır ötesindeki hareketliliği ve art arda gerçekleştirdiği saldırılar 23 bin 32 habere konu oldu.

Özgecan Aslan’ın Şubat ayında bindiği minibüsün şoförü tarafından katledilmesi Türkiye’yi yasa boğdu. Vahşi cinayete duyulan öfke hala tazeliğini korurken; Özgecan ülkemizdeki erkek şiddetinin sembolü oldu. Üzücü olay basında 21 bin 431 haberde yer aldı. 

Temmuz 2014’de Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen kanunlaşan Çözüm Süreci, 2015’in ilk yarısında da gündemi belirleyen konulardandı. Özellikle seçim sonuçlarının sürecin akıbetini ne şekilde etkileyeceği merak konusu olurken, konu yazılı basında 18 bin 752 haberle raporlandı.  

Mart ayında kamuoyunda İç Güvenlik Paketi olarak bilinen bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Paketin içeriği ve oturumda yaşanan sıcak anlar 16 bin 129 yansıma buldu. 

Yılın ilk yarısının diğer gündem maddeleri ise;

  Gündem                         Haber Adedi
1 KOALİSYON                      40084
2 IŞİD                                     23032
3 ÖZGECAN ASLAN            21431
4 ÇÖZÜM SÜRECİ               18752
5 İÇ GÜVENLİK PAKETİ     16129
6 BAŞKANLIK SİSTEMİ     13835
7 SÜLEYMAN DEMİREL    10399
8 CHARLIE HEBDO              7189
9 NEVRUZ                             6755
10 ÇANAKKALE ZAFERİ 6178
Photo
Add a comment...

Post has attachment
MEDYA “KOALİSYON” DEDİ!

Haftalardır Türkiye gündeminin bir numaralı tartışma konusu olan  2015 Genel Seçimleri  7 Haziran’da gerçekleşti. Sonuçlara göre, bu seçimde de en yüksek oy oranına sahip olan Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 12 yıllık tek partili iktidarlığı sona eriyor. Bir başka büyük değişim ise, uzun süredir barajı geçip geçemeyeceği konuşulan Halkların Demokratik Partisi’nin 4. parti olarak meclise girecek olması. 

Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin de meclisteki varlığıyla beraber, yeni kurulacak hükümet konusunda çok sayıda senaryo yazıldı. Parti liderlerinden arka arkaya “koalisyon” açıklamaları gelirken, “erken seçim” ihtimali de seçim sonrası en çok konuşulan konular arasında yer alıyor.

Hazırladığı raporlarla gündeme ışık tutan Ajans Press, 8 Haziran sabahı medyanın yeni hükumet senaryolarını nasıl gördüğünü araştırdı. Ortaya çıkan tabloya göre, gazeteler 624 haberle koalisyon ihtimallerini değerlendirdi. Partilerin birbirleriyle koalisyon kuramaması halinde Türkiye’yi bekleyecek olan “erken seçim” ise sadece 228 haberde dile getirildi.

HDP, MHP’Yİ GEÇTİ..

Ajans Press’in seçim sonrası derlediği bir başka rapora göre, meclise gireceği kesinleşen partilerin 8 Haziran günü yazılı basında yer alan haber adetleri şaşırtıcı bir sonuç ortaya çıkardı. Raporda, partilerin haber adetlerinin  oy oranları ile genelde doğru orantılı olduğu; fakat HDP’nin, kendisinden daha yüksek bir oy oranına sahip olan MHP’yi haber adetleriyle geçtiği açıkça görülüyor.


Adalet ve Kalkınma Partisi -- 2292 haber
Cumhuriyet Halk Partisi -- 1606 haber
Halkların Demokratik Partisi -- 1514 haber
Milliyetçi Hareket Partisi -- 1411 haber
Photo
Add a comment...

Post has attachment
GALATASARAY’IN MEDYATİK  11’İ

Galatasaray, sezonun bitmesine 1  hafta kala şampiyonluğunu ilan ederek  Spor Toto Süper Lig’de ipi göğüsleyen taraf oldu.

Fenerbahçe’nin 33. haftada İstanbul Başakşehir ile berabere kalmasıyla şampiyonluğu yakalayan Galatasaray; aynı zamanda 4. yıldızın sahibi olan ilk Türk takımı oldu.

2014–2015 sezonu boyunca 2 farklı teknik direktör ve 3 farklı  başkanla yoluna devam eden Galatasaray; başarılarıyla olduğu kadar bünyesinde gerçekleşen bu değişimlerle de medyada bolca yer aldı. 

MEDYANIN ŞAMPİYONU KİM?

Derlediği raporlarla gündemi mercek altına alan Ajans Press; sarı-kırmızılı kulübün medya karnesini çıkardı. 20. kez şampiyonluk ünvanını hak eden takımın Medya Şampiyonu ve Medyatik 11’i belirlendi. 

Galatasaray’da üç sezondur forma giyen Wesley Sneijder başarılı performansının yanı sıra; aile yaşantısı, İstanbul sevgisi ve oynadığı reklam filmleriyle de sık sık adından söz ettirdi. Sezon başından bu yana tam 10 bin 718 habere konu olan futbolcu, kulübün en çok konuşulan ismi oldu.

Hamza Hamzaoğlu, kulübe neredeyse sezonun ikinci yarısında katılmış olmasına rağmen 10 bin 558 haberle listenin ikinci sırasında yer aldı. Hamzaoğlu’nun kulübe katılışı, Prandelli ile kendisi arasında yapılan kıyaslar ve müsabakaların ardından verdiği demeçler; haberlerin büyük bir kısmını oluşturdu.

Listede ilk üçe girmeyi başaran bir diğer isim Felipe Melo. Oyun tarzı nedeniyle yorumcuların sıkça kaleme aldığı oyuncunun sezon içerisinde geçirdiği operasyon ve rakip futbolcularla yaşadığı gerilimli anlar 8 bin 145 habere konu oldu.

MEDYATİK 11


Wesley Sneijder -- 10718
Hamza Hamzaoğlu --  10558
Felipe Melo -- 8145
Burak Yılmaz -- 7745
Cesare Prandelli -- 6914
Ünal Aysal --  5404
Fernando Muslera -- 5305
Aurelien Chedjou -- 4370
Selçuk İnan --  4063 
Bruma --  3958
Duygun Yarsuvat --  3820
Photo
Add a comment...

Post has attachment
HIRSIZLIK CİNAYETLERİ

Geçtiğimiz hafta müzisyen Değer Deniz’in evinde ölü bulunması medyada geniş yer aldı. Son yıllarda giderek artan kadın cinayetleri bu üzücü olayla yeniden gündeme gelirken; Deniz’in cenaze törenini ve genç müzisyenin olası katiliyle ilgili komplo teorilerini okuyup izledik.
Yapılan incelemede Deniz’in çanta kayışıyla boğularak öldürüldüğü ortaya çıkınca akıllara ilk olarak “Yine mi erkek vahşeti?” sorusu geldi. Herkes yaşanan vahşete sosyal medya platformları üzerinden lanet yağdırırken, polisin katile ulaşması ile dikkatler bu kez farklı bir noktaya çekildi.

KATİL, DENİZ’İN EVİNE GİREN HIRSIZ ÇIKTI
Cinayet yine bir erkek tarafından işlenmişti; ancak bu kez katil, katledilen genç kadının eski sevgilisi veya eşi değil, evine giren hırsızdı. Yaşanan olay ülkemizin kanayan bir başka yarası; “Hırsızlık” konusuna dikkatleri çekti.

MEDYADA “HIRSIZLIK”
Ajans Press’in hazırlamış olduğu rapora göre; geçtiğimiz yıl sadece “Hırsızlık” konusuna yazılı basında aylık ortalama 3 bin 880 haberle yer verilirken, 2015 yılında bu sayının 5 bine yükselmiş olduğu gözlemlendi. 
Yine geçtiğimiz yıl “Cinayetle Sonuçlanan Hırsızlık” haberleri aylık ortalama 115 adet iken, 2015 yılında bu sayı 173’ü bulmuş durumda.
Ajans Press’in derlediği veriler; hırsızlık vakalarındaki artışa işaret ederken,  medyanın da bu konuya gün geçtikçe daha fazla önem verdiğini söylemek mümkün.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
TÜRKLERİN TIP KARNESİ

Yüz naklinden diyabetin tedavisine kadar uzanan geniş bir yelpazede, dev operasyonların ilk sahipleri, kritik hastalıkların ilk kaşifleri onlar. Bilgileri ve cesur hamleleriyle, tıp alanında tüm dünyanın takip edeceği yeni yolları onlar açtılar.

Ajans Press, son dönemdeki başarılarıyla uluslararası alanda adından söz ettiren o doktorları derledi.

TIP LİTERATÜRÜNÜN ÖNCÜLERİ

Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Ömer Özkan, Türkiye’de ilk “yüz nakli” gerçekleştiren isim. Ünlü cerrah aynı zamanda Türkiye’de ilk çift kol nakli ve dünyada kadavradan ilk rahim naklini yapan kişi olarak bilinmekte. Ömer Özkan, başarılı operasyonlarının ardından basında 5.987 kez yer aldı.

Robotik açık kalp ameliyatlarının Türkiye'de yaygınlaşması için bir kamu hastanesinde Robotla açık kalp cerrahisi programını ilk olarak başlatan Prof. Dr. İhsan Bakır, bir hastada robotla tek cerrahi seansta 4 kalp hastalığını birden tedavi ederken bir başka hastada da robot yardımıyla kalpte bulunan bir tümörü çıkarmayı başardı. Bakır’ın başarılı operasyonlarının sonucu olarak ise hakkında tam 331 haber yapıldı.

CESARET VE BİLGİNİN GÜCÜ

Doç. Dr. Alper Çelik; ilk kez 2011’de gerçekleştirdiği “şeker ameliyatı” ile diyabet hastaları için ümit oldu. Çelik, dünyada bu operasyonu yapabilen 7 doktordan biri ; Türkiye’de ise tek doktor. Günümüze kadar yüzlerce ameliyatta diyabete son veren uzman doktor; tıp alanının medyatikler kadrosuna dahil olarak tam 350 haberde adından söz ettirdi.

2012’de Dr. Nihat Tanfer, bir ilki başararak hayvan kemiğinden yaptığı “yapay çene” ile çene kemiği eriyen ve diş şansı olmayan bir hastanın umudu oldu. Bu devrim niteliğindeki operasyon, toplam 115 kez medyada yer buldu.

Hastanın uyutulması risk teşkil ettiği için, ilk lokal anestezi ile açık beyin ameliyatını gerçekleştiren Prof. Dr. Sertaç İşlekel; 2013 yılındaki bu başarısı ile oldukça konuşuldu. Başarılı cerrah hakkında toplam 51 haber yapıldı.
www.ajanspress.com.tr
Photo
Add a comment...

Post has attachment
DERBİ MAÇTA GALİP OLAN…

Yıllar geçtikçe daha fazla inançla anılırken; her geçen gün arkasına aldığı destekçilerin sayısını da arttırmayı başarıyor “Emekçi Kadınlar Günü”… Özellikle geçtiğimiz 8 Mart her durumda kadınların oldu!

Öyle ki Kadınlar Günü; erkeklerin merak ve coşkuyla beklediği yılın derbisi Fenerbahçe – Galatasaray maçını gölgede bıraktı.
Kadınların Günü mü, Erkeklerin mi?

Ajans Press’in verilerine bakıldığında 4 bine yakın haberle medya golü atan Kadınlar Günü oldu. Aynı gün içerisinde Türk Futbolunun ezeli rakipleri arasında oynanan derbi karşılaşması 2 bin 136 yansıma ile raporlandı.

8 Mart Kapışması

Kadınlar Günü ve Derbi maçın aynı güne denk gelmesi ile sosyal medyada da paylaşım yarışı söz konusuydu. Çeşitli hashtagler ile binlerce tweet atılırken; medyatik iki konu gün boyu trend topic olmanın keyfini yaşadı. 

Erkekler de İsyanda

8 Mart “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” boyunca; medya paylaşımlarında olduğu kadar sokaklardaki protestolarda da bol sayıda erkek; kadınlara eşlik etti. Kadına şiddet ve haksızlıklar bir kez daha dile gelirken; Özgecan da unutulmayanlar arasındaydı…
Photo
Add a comment...

Post has attachment
GÖZ GÖRE GÖRE DEĞİŞEN ELBİSE

İnsan beyni görsel algılama üzerinde oynadığı oyunlarda en çok bu aralar eğlenmiş olmalı! Öyle ki geçtiğimiz Perşembe günü sosyal medyadan yayımlanan bir elbisenin rengi dünyayı ikiye böldü. Gerçekte mavi siyah renklerde olan elbise kimisi için resmen sarı-beyazdı… 

Görmek Ya da Görememek

İskoç şarkıcı Caitlin McNeill tarafından “Bu elbise ne renk” sorusuyla paylaşılan fotoğraf ciddi bir fikir ayrılığına sebep oldu. Sosyal medyada yazılan yorumlar kadar; evlerde, ofislerde, sokaklarda da insanlar elbise rengi üzerinde tartıştılar. 

Üretici firma elbisenin mavi siyah renkte olduğunu açıklasa da halen o renkleri göremeyen milyonlarca kişi söz konusu.

Medyanın Rengi

The Dress etiketi ile sosyal medyada yer alan konu için 24 saatte 3,5 milyon tweet atılırken; tartışma boyunca 7 milyon civarı tweet ile paylaşım yapıldı. Bir anda yayılan renk tartışmaları sosyal medyanın gücünü bir kez daha kanıtlarken; konu basının da ilgisini çekti. 
Ajans Press’in verilerine bakıldığında; geçen hafta konu sosyal medyada trend topic olduktan sonra aynı gün, 18 Ulusal gazete bu renk değiştiren elbiseye yer verdi.

Sahi elbise hangi renk?

Tartışmalar yaygınlaştıkça uzmanlar da çeşitli açıklamalar yaparak; resmin arka planında kullanılan ışıktan dolayı kimi insanların mavi rengi algılayamadığını ifade ettiler. Beyazı görenler için kabul etmesi zor olsa da; nihayetinde gelinen son nokta elbisenin mavi siyah olduğu yönünde!
www.ajanspress.com.tr
Photo
Add a comment...

Post has attachment
BAŞROLÜ KAPANLAR

“Bizimkiler”, “Süper Baba”, “Mahallenin Muhtarları”, “Perihan Abla”, “Ferhunde Hanımlar”, “Yalan Rüzgârı”, “Dallas” ve daha onlarcası... Yıllarca aynı heyecanla izlenirken; bir döneme de damga vuran diziler olarak çok konuşuldular.

İlk Dizi Aşk-ı Memnu…

Günümüze yaklaştıkça televizyon dizilerinde sürekli artış yaşandı. Reyting sayıları birçoğunu elerken, kimileri de yıllarca tahtını kaptırmadı. Bunlardan birisi olarak 2008-2010 yılları arasında izleyici ekrana kilitleyen “Aşk-ı Memnu”; Türkiye’nin ilk yerli dizisi olarak 1974’de 6 bölüm halinde yayımlanmıştı.

Basında İzlenenler…

Sonbaharda yeni sezona sıkı bir rekabet halinde giren yayınlar reyting sıralaması ile birlikte medya gündeminde de yarışır halde. Ajans Press’in elde ettiği Şubat ayı verileri liderin “Karadayı” dizisi olduğunu gösteriyor. Başrollerde Bergüzar Korel ve Kenan İmirzalıoğlu’nun yer aldığı dizi 1970’li yıllarda geçiyor.

Farklı kanallara geçse de on yıldan fazladır ekranlarda gördüğümüz “Kurtlar Vadisi”; son versiyonu ‘Pusu’ ile Şubat ayının ikinci medyatik dizisi. “Poyraz Karayel” popüler diziler arasında üçüncü sırada yer alırken; “Bu Tarz Benim” yarışması Programlar kategorisinde ilk sırada raporlanıyor. Ekranların en uzun soluklu talk showu olarak bilinen “Beyaz Show” programlar arasında ikinciliği yakalarken “Nursel’in Mutfağı” çok konuşulanlar arasında üçüncü sırada yer alıyor.

Oscar’a Ödül Medyadan…

Şubat ayı haber arşivi arasında göze çarpan bir diğer konu da geçtiğimiz günlerde sahiplerini bulan 2015 Oscar ödülleri oldu. Sosyal medyada da trend topic olan “Oscar’s 2015”; kırmızı halıdaki şıklık yarışından, dünya starlarının geceye damga vuran hareketlerine kadar bolca konuşuldu. Oscar ödül gecesi 749 habere konu olarak, en medyatik Dizi ve Programlarımızdan daha fazla yer buldu.

www.ajanspress.com.tr
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded