Profile

Cover photo
مجله اینترنتی سفید
40 followers|18,512 views
AboutPosts

Stream

Pinned
 
همین حالا به قفسه‌ی کتاب‌هایتان نگاه بیندازید، به فولدر فیلم‌هایی که پاک نکرده‌اید، به گیم‌هایی که بازی کرده‌اید. کدامشان در یک آرمانشهر بی‌نقص و پرابهت می‌گذرند که به معنای واقعی کلمه بهشت باشد؟
چرا ما چنین داستانی نمی‌خوانیم. چنین فیلمی نمی‌بینیم. و چنین گیمی را دنبال نمی‌کنیم. چرا بر عکس قرن نوزدهم، ما دنبال دیستوپیاهاییم(حال که در جهانی به مراتب بهتر زندگی می‌کنیم). ما حکومت پلیسی‌ای مثل “۱۹۸۴” را می‌خوانیم. “فارنهایت ۴۵۱” می‌خوانیم. ما عاشق مدینه‌های فاسده‌ای هستیم که سایبرپانک‌ها و علمی‌تخیلی‌ها به ما عرضه می‌کنند. ما دنیاهای گندی همچون “ماتریکس” را می‌بینیم، “برزیل” را می‌بینیم. “تعادل” و “ترومن شو” برایمان جذاب هستند. ما عاشق شهری هستیم که در “بلیدرانر” می‌بینیم، در “گزارش اقلیت” می‌بینیم.
 ·  Translate
چرا یوتوپیا نویسی‌ رها شده؟ چرا ما عاشق مدینه‌های فاسده‌ شده‌ایم؟ آیا از سعادت خسته شده‌ایم؟
1
Add a comment...
 
با نزدیک شدن ارتش سرخ و ارتش متفقین به برلین، آمار خودکشی آلمانی‌ها بالا رفت. هزاران نفر از مردم آلمان که مرگ را به زندگی در اسارت متفقین ترجیح می‌دادند در بهار ۱۹۴۵ دست به خودکشی زدند. طبق آمار ثبت شده ۳۸۸۱ نفر در طول ماه آوریل و نبرد برلین دست به خودکشی زدند. البته این آمار چندان دقیق نیست و احتمال می‌رود بسیار کمتر از آمار حقیقی باشد. هرچند تاریخ‌دانان بسیاری دلیل این خودکشی‌های دسته‌جمعی را وحشت از ارتش سرخ اعلام کرده‌اند، خودکشی در شهرهایی که به دست بریتانیا و آمریکا فتح شده بودند هم گزارش شده است.
 ·  Translate
با نزدیک شدن ارتش سرخ و ارتش متفقین به برلین، آمار خودکشی آلمانی‌ها بالا رفت و بسیاری طی نبرد برلین در بهار ۱۹۴۵ دست به خودکشی زدند
1
Add a comment...
 
خیلی وقت‌ها باور ما در مورد یک هیولا وقتی جریان اصلی باور می‌شود که فیلم خاصی اقبال عمومی بیشتری داشته باشد یا به طرفدارانش سرویس بهتری بدهد. مثلاً الف‌ها دیگر گوش نوک تیز و موی بلند صاف دارند. هرقدر هم تلاش کنیم نمی‌توانیم این تصویر را تغییر بدهیم. این دیگر بخشی از باور ما نسبت به الف‌هاست. از این رو کتابِ عجایب‌المخلوقاتی که در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۶ نوشته شود، در توصیفش از اژدها، الف، دورف، زامبی، اسب تک‌شاخ و هیولای اسپاگتی پرنده، وابسته‌ی تولیدات ژانری به خصوص سینمای ژانر است. یا حداقل نمی‌توان نقش سینما را در تصور ما از این هیولاها نادیده گرفت.
 ·  Translate
قدرت بازشناختن زامبی به مثابه هیولایی قابل تمیز از ومپایر یا آل یا بختک یا پری، قابل واشکافی و مطالعه است و در این نوشته به ریشه‌های این شناخت پرداخته شده.
1
Add a comment...
 
پیورتان‌ها رسته‌ای از تئولوژیست‌های تبعیدی به آمریکا بودند در زمان مری اول. این‌ها معتقد بودند که کلیسا را باید از مظاهر کاتالسیسم شست و پاک کرد. به این معنی که جنبش پروتستان در کلیسای انگلستان ناقص بوده و نیاز است پاکسازی مومنانه‌تری رخ دهد. پیورتان اصطلاحی توهین‌آمیز بوده‌است. در اصطلاح یعنی وقتی شما باور داشته باشید که لذت‌بردن از زندگی مفهومی شیطانی است. از این جهت پیورتان‌های انگلیسی شباهت بسیاری با کاتارسیست‌های فرانسوی دارند.

تبعید موج اول پیورتان‌ها به آمریکا باعث می‌شود جوامعی در کلنی‌های اولیه ایجاد شوند که مذهب غالبشان پروتستان و پیورتان است. می‌توانید تصور کنید زندگی در جامعه‌ای که هر نوع لذت بردن از زندگی را حرام و غیرقانونی می‌داند چطور است. افسانه‌های بسیاری هم پیرامون روش زندگی پیورتان‌ها شکل گرفت. برخی دروغ و برخی واقعی. از جمله سوزاندن زنان به بهانه‌ی جادوپیشگی در دادگاه‌های سیلم.
 ·  Translate
موقع نوشتن از ایده‌های مختلف بشری مثل تصوراتش در مورد جهان یا در مورد مذهب و طبیعت، آدم وسوسه می‌شود نوشته‌اش را اینطور شروع کند: «آن‌چه بشریت را منحصربه‌فرد می‌کند انواع مختلف بینش‌هایش به جهان است.» اما واقعیت این است که بعضی بوزینه‌ها و دلفین‌ها هم همین را دارند. فقط زبان بیانش را آن‌طور که ...
3
1
Add a comment...
 
به نظر می‌رسد که مفهوم جنایت و جانی دچار سوتفاهمی عظیم شده و حالا بعد از این همه سال یک تجدید نظر اساسی لازم باشد. گویی که اسلوب جنایت و کارآگاه برای اکثر مخاطبان و منتقدان نامرئی بوده و فقط محدود به همان کسانی شده که دشنه در دست گرفته‌ بوده‌اند و همیشه هیاکلی انسانی داشته‌اند. حالا باید کمی بیشتر به وجه مشترک اکثر قصه‌های عامه‌پسند دقت کرد و پرسید که آیا واقعا جانی رمان‌های جنایی و ضدقهرمان قصه‌های مهیج و هیولای حکایت‌های رعب‌آور از هم متفاوتند؟ مگر نه این که موضوع بسیاری از آثار ادبی و سینمایی ژانرهای پرطرفدار، جنایت است و همیشه قهرمانی وجود دارد که به مکاشفه‌ای جسمانی-اخلاقی-ذهنی-عاطفی می‌رود تا با عامل جنایت رودررو بشود. پس چه تمایزی‌ست بین پروفسور موریارتی و کوسه‌ی بزرگ سفید فیلم آرواره‌ها؟
 ·  Translate
به همین خاطر است که انواع ابتدایی داستان‌های جنایی و مهیج، زود کنار رفتند و سرانجام به رمان‌های سیاه رسیدیم
2
1
Add a comment...
 

اواخر سال ۱۹۵۹، لی لاک‌وود که یک عکاس خبری بود به کوبا رفت تا از نزدیک شاهد پایان یافتن رژیم باتیستا باشد. بعد از جست‌وجوی فراوان، او با فیدل کاسترو #castro روبرو شد که به تازگی قدرت را به دست گرفته بود. این دو سریعا با هم صمیمی شدند و در سفرهای بعدی در طول دهه‌ی بعد، کاسترو به لاک‌وود اجازه داد تا دسترسی نامحدودی به این کشور داشته باشد؛ در ۱۹۶۵، این دو یک مصاحبه‌ی ماراتونی هفت روزه داشتند. این مصاحبه که اولین بار در ۱۹۶۷ منتشر شد، تصویر لاک‌وود از کاسترو را نشان می‌دهد و احتمالا جذاب‌ترین سندی است که تابه‌امروز از این شخصیت به تصویر درآمده است. لاک‌وود در ۲۰۱۰ از دنیا رفت؛ ماه گذشته، به دنبال آغاز دور جدیدی از روابط آمریکا و کوبا که فرصت جدا نادری بود، مجله‌ی Taschen این مصاحبه را با عنوان «کاسترو در کوبا: نگاه یک خبرنگار آمریکایی از درون، ۱۹۵۹-۱۹۶۹» مجددا منتشر کرد و صدها قطعه عکس هم کنار آن قرار داد که بسیاری از آن‌ها تا پیش از این منتشر نشده بودند. بریده‌ی زیر، نظرات کاسترو در باب ادبیات، هنر و فرهنگ در کوبا را پوشش می‌دهد.
 ·  Translate
نوشته‌ی پیش رو بریده‌ای از مصاحبه‌ی لاک‌وود با کاسترو در ۱۹۶۵ است که نظرات کاسترو در باب ادبیات، هنر و فرهنگ در کوبا را پوشش می‌دهد.
1
Add a comment...
 
اگر از زبان برای ارتباط با دیگر انسان‌ها استفاده می‌کنید(که اگر چنین نیست پیشنهاد می‌کنم امتحانش کنید) احتمالاً متوجه شده‌اید که در برخورد روزمره به انواعی از یک زبان واحد برمی‌خوریم. مثلاً سر میز صبحانه زبانی که ازش استفاده می‌کنیم صمیمانه و درعین حال مودبانه است. در صورتی که هنگام تماشای فوتبال با همان آدم‌هایی که سر میز صبحانه بودند، از زبانی خصمانه و بی‌ادبانه استفاده می‌کنیم. احساسمان به آن آدم‌ها عوض نشده. منتها شرایط فرق کرده. مشخصاً این زبان دومی را نمی‌شود توی اداره و دانشگاه و مدرسه به کار برد.
 ·  Translate
چه کسی این بخش‌های غیر رسمی زبان را قرار است به ما آموزش بدهد؟ کلمه‌هایی که مثلا اکبرآقا قصاب سر کوچه موقع عصبانیت فریاد می‌زند را آیا دهخدا جایی ثبت کرده؟
1
Add a comment...
 
آرمان سلاح‌ورزی(متولد سال 1365) فعّالِ ادبیات ژانری در ایران و از اولین نویسنده‌های جدیِ داستان‌های علمی‌تخیلی، پانک و نوآر است. پرونده‌ی پیشِ رو، شامل فرازهایی از «پرندگان شر»، رمان بلند آرمان سلاح‌ورزی، و گفت‌و‌گویی با او در باب مسئله‌ی قصه‌نویسی علمی‌تخیلی و اهمیت حضور داستان‌های ژانری با رویکرد تجربی و رادیکال در فضای خشک و ساکن ادبیات خلاقه‌ی ایران خواهد بود.

سلاح‌ورزی با سابقه‌ی دو دوره‌ داوری مرحله‌ی نهایی جایزه‌ی «هنر و ادبیات گمانه‌زن» و ایفای نقش به عنوان دبیر این جایزه در آخرین دوره (سال 1391) از معدود فعالان جدی این عرصه به شمار می‌آید. همچنین در اولین سال برگزاری مسابقه‌ی «ادبیات علمی‌تخیلی و فانتزی» در سال 1384 از داستان کوتاه سلاح‌ورزی، «در انتظار آینده»، به عنوان داستان برگزیده در بخش نوآوری و سبک خاص داستانی، تقدیر گردید؛ که این امر خود بیانگر رویکرد متفاوت او به این گونه از ادبیات می‌باشد. داستان‌های کوتاه دیگر او نیز عمدتاً جز نامزدهای مرحله‌ی نهایی مسابقه‌ی هنر و ادبیات گمانه‌زن بوده‌اند. داستان‌هایی چون «اهواز نوآر» و «مصیبت به روایت آر.بی و چند داستان دیگر» که تلاش‌های چشم‌گیری برای تولید داستان‌های کوتاه سایبرپانک و ساینس‌فَنتِزی با نگرشِ منحصر به فردی در ادبیات فارسی بوده‌اند.

«پرندگان شر» اما مهم‌ترین و به‌ثمر نشسته‌ترین تلاش آرمان سلاح‌ورزی برای تحقق آن تجربه‌ی رادیکالی‌ست که تلاش داشته در حوزه‌ی ساب‌ژانرهای متأخرترِ ژانر علمی‌تخیلی، پیاده کند. در این پرونده گوشه‌هایی پراکنده از این رمان بلند را خواهیم خواند(که تا کنون در جای دیگری منتشر نشده‌اند) و منطق مسلط بر چنین رمان‌هایی را بررسی خواهیم کرد. رمان‌هنوز‌چاپ‌نشده‌ای که به لحاظ، تجربه‌ی زبانی، محتوای بصری و منطق داستانی، احتمالاً با هر آن‌چه تا به حال در ادبیات فارسی خوانده‌اید، تفاوت خواهد داشت.
 ·  Translate
در این پرونده، گوشه‌هایی پراکنده از پرندگان شر به انضمام تلاشی برای بررسی منطق مسلط بر این رمان بلند را خواهید خواند.
1
Add a comment...
 
چندی پیش در حال پر کردن یک پرسشنامه برای یک سایت سرشمار بودم در مورد این که در آینده مشتاقید چه بازی‌هایی را ببینید. و هر قدر لیست را بالا و پایین کردم دیدم مشتاق دیدن هیچ کدام‌شان نیستم. به خصوص بازی‌هایی مثل Guild Wars 2 یا بازی‌های ام ام او آر پی جی جدیدی که توی لیست دیدم.

همین موضوع مرا به فکر انداخت. آخر من از چه چیز Guild Wars اینقدر عمیقاً متنفرم؟ و وقتی می‌گویم متنفرم یعنی تبلیغش را به گوگل ریپورت کردم که دیگر هرگز نبینمش. چون به نظرم تنها نسخه‌ی چیپ و ساده شده‌ی ورلد آو وارکرفت است و به جای این که روی عناصر داستانی و Lore یا همان ماجراهای تاریخی و پس‌زمینه‌ی داستان سرمایه‌گذاری کرده باشد، سناریویی کوتاه و ساده دارد و تمام قوتش را صرف بخش طراحی شخصیت کرده است. طراحی شخصیتی که جز جنبه‌ی بصری‌اش هیچ تأثیری در بازی ندارد.
 ·  Translate
عناوین بازی‌های آر پی جی که هر سال ساخته می‌شوند رو به فزونیست. با این وجود بسیاری معتقدند این نوع بازی دیگر رونق قبل را ندارد. چرایی این ماجرا مهم است.
3
Add a comment...
 
در رده‌بندی شاخه‌های ادبی، عبارت افسانه (به انگلیسی Legend و در آلمانی Legende) معنایی محدودتر از آن مفهوم عام دارد که به هرگونه روایت غیرواقعی اطلاق می‌شود. کلمه‌ای که ریشه‌ی آن در زبان لاتین میانه legenda به معنای «آنچه خواندنی است» در محافل تخصصی به مجموعه‌ای از متون روایی مذهبی اشاره دارد که حول شخصیت‌های عیسی مسیح، مریم مقدس، حواریون، شهدای مسیحیت و قدیسان شکل گرفته‌اند.

بندیکت کنراد فولمان، دانشمند علم‌اللغه آلمانی قرن بیستم، مفهوم این شاخه‌ی ادبی را حتی از حوزه‌ی مسیحیت نیز فراتر تعریف کرده و از افسانه‌های بودایی نیز سخن می‌راند و حکایات حول دلاوری‌های علی ابن ابی‌طالب را نیز تحت همین عنوان قابل بررسی می‌داند. با این تعریف گسترش‌یافته شاید بتوان تذکره‌های ادبیات فارسی (مثلاً تذکره الاولیا) را معادلی برای افسانه دانست.
 ·  Translate
3
1
Add a comment...
 
بازی آخرین ما، یا همان لست آو آس به عقیده‌ی سازندگانش به هیچ‌وجه در مورد زامبی‌ها نیست. این بازی بیشتر در مورد شرایط جوامع پساحادثه است. جوامعی که روابطشان با جهان خارج و یکدیگر را حول محور حادثه‌ای که از سرگذرانده‌اند، بازآرایی می‌کنند.
 ·  Translate
لست آو آس Last of us بیشتر از این که درباره‌ی جهش یافتن یک نوع قارچ باشد، درباره‌ی "جوئل" و "الی"ست.
1
Add a comment...
Story
Tagline
مجله ی اینترنتی برای سرگرمی های خوندنی، تماشا کردنی و یادگرفتنی
Introduction

«سفید» رو که می‌شنوید  یاد چی می‌افتید؟ یاد معصومیت؟ یاد روشنایی؟ مروارید؟ یه اسب باشکوه؟ خرس قطبی؟! تاج‌محل؟ کاخ سفید؟! کوه دماوند؟ ابرهای آسمون؟ یا فقط یه کاغذ خالی؟!

ما دوست داریم که وقتی اینا رو می‌شنوید یاد یه چیز دیگه هم بیفتید. یه چیز تازه.  ما و علائقمون. ما و روش زندگیمون. ما و احساسی که می‌خوایم با شما به اشتراک بذاریم.

همینه که سفید ترکیب همه‌ی رنگ‌ها میشه. چون سفید یعنی قاطی‌شدن انعکاس‌های ذهن‌های ما و شما. یکی‌شدن روشنگری که هدف و شعار ماست. سینما، موسیقی، ادبیات و تکنولوژی. تا وقتی که کنار همیم چه فرقی می‌کنه که قراره راجع به چی صحبت کنیم.

Links
Website
Contact Information
Contact info
Email